نیما دینی؛ دویدن و داوری در نروژ با پایی که ۳۰ بار عمل شد

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 73 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

⚽️عباس دینی یکی از مهمترین داوران فوتبال ایران بود. او سال ۶۵ بخاطر پسرش «نیما» که مشکل حرکتی داشت، داوری در ایران را رها کرد و ساکن نروژ شد. حالا پسر در فوتبال نروژ داوری می‌کند با پایی که ۳۰ بار عمل شده. گزارش پیام یونسی پورyounesipour 👇 اخبار_ایران

«عباس دینی» یکی از مهم‌ترین داوران فوتبال ایران بود. او سال ۱۳۶۵ به خاطر پسرش «نیما» که مشکل حرکتی داشت، داوری در لیگ ایران را رها کرد و ساکن نروژ شد. پسر اما از نوجوانی همه رویایش پا گذاشتن جای پای پدر بود. نیما به آرزویش رسید. او در فوتبال نروژ داوری می‌کند با پایی که ۳۰ بار تحت عمل جراحی قرار گرفته است.داستان پدر به تنهایی می‌توانست روایتی برای کتاب خاطرات فوتبال ایران باشد. یکی از حکایت‌هایی که در جمع نقل می‌شد و شاید از دلش، افسوس و اندوه یا پند و عبرتی بیرون می‌آمد.

نیما سال ۱۳۶۵ متولد شد و همراه خانواده‌اش برای معالجه به اروپا سفر کرد. پدر و مادر طی کمتر از یک سال، سه بار نیما را زیر تیغ جراحی پزشک‌ها سپردند اما نتیجه‌ای نداد که نداد. نتیجه‌اش این شد که عباس دینی، داوری‌هایش را برای لیگ ایران به خاطره تبدیل کرد و برای همیشه در نروژ ماند تا شاید راهی برای علاج کامل نیما پیدا شود.

داستان پسر اما از ۱۶ سالگی‌ غریب شد؛ از وقتی فهمید پدر، یکی از نخبه‌های داوری ایران در پیش و پس از انقلاب بوده است و تصمیم گرفت که خودش هم مانند پدر، داور شود. برخورد فدراسیون فوتبال نروژ با نیما برای خودش و خانواده‌اش عجیب بود. عباس دینی از نخستین روزهایی که فرزندش در نوجوانی وارد کلاس‌های داوری شده بود، نقل می‌کند: «فقط می‌توانم بگویم که انسان‌‌های بسیار شریفی هستند. برای نیما بهترین کارشناس‌‌ها و ناظران را انتخاب می‌کردند. وقتی اشتباهی در کلاس‌های تئوری یا عملی داشت، ابتدا تمام ویژگی‌های مثبتش را یکی یکی به او می‌گفتند و بعد با متانت سراغ نکته منفی می‌رفتند. جوری برخورد کردند که حتی انگیزه‌اش برای داوری بیشتر می‌شد.

سخت می‌دود، برایش جابه‌جا شدن، آن هم با سرعت بازیکنانی در این رده سنی ساده نیست. برخی بازی‌های رده سنی زیر ۱۳ سال را باید بدون کمک داور، خودش به تنهایی قضاوت کند. پایش گاهی درد می‌گیرد اما خسته نمی‌شود. نیما می‌گوید: «مدتی من را ماه به ماه به رده بالاتر می‌بردند تا جایی که در لیگ‌های زیرگروه بزرگ‌سالان نروژ هم قضاوت کردم. اما تصمیم فدراسیون فوتبال این بود که سلامتی مهم‌تر از قضاوت من است. گفتند در رده‌های بالاتر به پاهایت فشار می‌آید و بهتر است در رده‌های پایین بمانی.»

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

جانشین فرمانده ناجا: قرارگاه مبارزه با اراذل و اوباش در سراسر کشور افتتاح شد / ‌در صحنه با مخلان امنیت ‌برخورد خواهیم کرد- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم - Tasnimجانشین فرمانده ناجا: در صحنه با ‌اوباش برخورد خواهیم کرد اراذل و اوباش خط قرمز پلیس هستند اگر فردی سلاح سرد و گرم در دست گرفت و موجب رعب و وحشت مردم شد به نحوی با آن برخورد می‌شود که دیگر نتواند یک چنگال را به راحتی با دست نگه دارد
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

جایزهٔ ۵ میلیون دلاری برای یافتن دو آمریکایی ناپدید شده در افغانستانپُل اُوِربی محقق ۷۷ ساله که در حال تحقیق برای کتابش دربارهٔ مردم افغانستان بود در سال ۲۰۱۴ نزدیکِ شهر خوست در مرز افغانستان و پاکستان ناپدید شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اعتصاب کارگران شهرداری خرم‌آباد و هفت‌تپه؛‌ تجمع مالباختگان خودروسازی در تبریزاعتصاب‌های کارگری در شهرهای ایران در حالی با ادامه اعتراض کارگران کارخانه هفت‌تپه و شهرداری خرم‌آباد ادامه یافت که مالباختگان خودروسازی آذویکو در تبریز نیز دست به تجمع زدند
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

مواجهه آینه به آینه نیروهای روسی و آمریکایی در سوریه +فیلم- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnim🎥 مواجهه آینه به آینه روس‌ها و آمریکایی‌ها در سوریه خودروهای زرهی روسی و آمریکایی در شمال شرقی سوریه با یکدیگر اصطکاک پیدا کردند که در جریان آن چهار نیروی آمریکایی زخمی شدند
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

بولتون: ترامپ با اقداماتش در حال احیای برجام استمشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در یادداشتی مدعی شد که ترامپ با اقدامات خود باعث جان گرفتن توافق هسته‌ای شده است‌.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ماراتن حذفی را مجیدی برد/ استقلال فینالیست شداستقلال با پیروزی در ضربات پنالت مقابل پرسپولیس راهی فینال جام حذفی شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »