نیترات آمونیوم موجود در اسکله بيروت از گرجستان وارد شده است

05/08/2020 03:51:00 ب.ظ

انفجار_بیروت, لبنان

«همراه با دوستم در دفترش، به فاصله ۴-۵کیلومتری بندر بیروت، نشسته بودیم که زمین لرزید. من و دوستم نگاهی به یکدیگر انداختیم و قبل از اینکه سخنی بگوییم موج دیگری شبیه طوفان وزید و شیشه‌ها و درها را در هم شکست.» گزارش محمد زید مستو از انفجار_بیروت 👇 لبنان

آیا این مواد منفجره نیترات آمونیوم بودند؟روایت‌های رسمی درباره تاریخ مصادره این مواد و حجم آن‌ها متناقض است؛ براساس یک روایت، این مواد در سال ۲۰۱۱ از یک کشتی روسی مصادره شده است. روایت دوم، دال بر وجود این مواد در بندرگاه بیروت از سال ۲۰۱۴ تاکنون است. «حسان دیاب»، نخست‌وزیر لبنان نیز ضمن تایید این روایت، گفته است: «هیچ تحقیقاتی درباره این انبار خطرناک تاکنون انجام نشده است.» روایت دیگری نیز می‌گوید که این مواد از سال ۲۰۱۶ در آنجا بوده است.

آیا آمونیوم باعث انفجار می‌شود؟بنابراین در صورت صحت رقم ۲۷۵۰ تن، باید فاجعه‌ای بزرگ‌تر از فاجعه شهر تگزاس در سال ۱۹۴۷ رخ داده باشد. در آن سال بر اثر انفجار ۲۳۰۰ تن نیترات آمونیوم موجود در یک کشتیِ پهلوگرفته در اسکله تگزاس، طبق گزارش وزارت خزانه‌داری وقت آمریکا ۵۸۰ تن کشته و بیش از چهار هزار نفر مصدوم شدند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

نیترات آمونیوم؛ عامل انفجارهای بیروت و ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در آلمان

انفجار بیروت که لبنان را لرزاند؛ نیترات آمونیوم چیست و چرا خطرناک است؟با گذشت کمتر از ۲۴ ساعت از انفجار مهیب روز گذشته بیروت، حدس و گمان‌ها درباره عامل آن ادامه دارد. مطابق آنچه مقامات سیاسی لبنان تا کنون درباره علت حادثه اعلام کرده‌اند، انفجار در اثر اشتعال مقدار زیادی از ماده «نیترات آمونیوم» موجود در یک انبار رخ داده است.

دیاب: 2750 تن نیترات آمونیوم در انفجار بیروت منفجر شد- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimدیاب نخست وزیر لبنان اعلام کرد در انفجار مهیب بندر بیروت 2750 تن نیترات آمونیوم منفجر شده است.

دیاب: 2750 تن نیترات آمونیوم در انفجار بیروت منفجر شد- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimدیاب نخست وزیر لبنان اعلام کرد در انفجار مهیب بندر بیروت 2750 تن نیترات آمونیوم منفجر شده است.

انفجار بیروت که لبنان را لرزاند؛ نیترات آمونیوم چیست و چرا خطرناک است؟با گذشت کمتر از ۲۴ ساعت از انفجار مهیب روز گذشته بیروت، حدس و گمان‌ها درباره عامل آن ادامه دارد. مطابق آنچه مقامات سیاسی لبنان تا کنون درباره علت حادثه اعلام کرده‌اند، انفجار در اثر اشتعال مقدار زیادی از ماده «نیترات آمونیوم» موجود در یک انبار رخ داده است.

اینفوگرافی| همه چیز درباره انفجار بیروتعصر روز گذشته انفجار شدیدی معادل 208 تن تی‌ان‌تی بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان را نابود کرد. علت انفجار نیترات آمونیوم بوده است.

«عماد شدياق»، خبرنگار «ايران‌واير» در لبنان که از حادثه انفجار عظیم بیروت جان سالم به در برده است می‌گوید: «همراه با دوستم در دفترش، به فاصله حدودا چهار الی پنج کیلومتری بندرگاه بیروت، نشسته بودیم که زمین زیر پای ما بر اثر زلزله بزرگ و عمیقی ناشی از انفجار وحشتناکی که منبع آن زیرزمینی بود، لرزید.«عماد شدياق»، خبرنگار «ايران‌واير» در لبنان که از حادثه انفجار عظیم بیروت جان سالم به در برده است، می‌گوید: «همراه با دوستم در دفترش به فاصله حدودا چهار الی پنج کیلومتری بندرگاه بیروت، نشسته بودیم که زمین زیر پای ما بر اثر زلزله بزرگ و عمیقی ناشی از انفجار وحشتناکی که منبع آن زیرزمینی بود، لرزید.میشل عون، رئيس جمهوری لبنان در خصوص این انفجار گفته است ۲ هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم به مدت شش سال در بندر بیروت و بدون تمهیدات ایمنی نگه داشته شده و دلیل انفجار نیز همین امر بوده است.خبرگزاری تسنیم به نقل از الشرق الاوسط، حسان دیاب نخست وزیر لبنان انفجار 2750 تن ماده منفجره نیترات آمونیوم در انفجار بندر بیروت را تایید کرد.

من و دوستم نگاهی به یکدیگر انداختیم و قبل از اینکه سخنی بگوییم موج دیگری شبیه طوفان وزید و شیشه‌ها و درها را در هم شکست. بر زمین افتادیم، درحالی‌که آن موج مسیر خود را از طریق درب دیگر ادامه داد. بر زمین افتادیم، درحالی‌که آن موج مسیر خود را از طریق در دیگر ادامه داد.» عماد سخن خود را با صدایی لرزان و با گفتن این جمله به پایان رساند: «چیز خیلی ترسناکی بود!» براساس داده‌های سازمان زمین‌شناسی ایالات‌متحده آمریکا، انفجار عظیم بیروت، بسیار قوی بوده و باعث ایجاد پس‌لرزه‌هایی مانند زلزله ۳. بزرگترین معدن نیترات آمونیوم در بیابان آتاکاما در شیلی قرار دارد.۳ ریشتری شده است.۳ ریشتری شده است. این گزارش آنچه را خبرنگار «ايران‌واير» احساس کرده، نیز تایید می‌کند. انتهای پیام/.

گزارش‌های رسمی و سخنان شاهدان عینی که «ايران‌واير» با آن‌ها گفتگو کرده است همگی نشان می‌دهند که دو انفجار پی‌درپی اتفاق افتاده است. گزارش‌های رسمی و سخنان شاهدان عینی که «ايران‌واير» با آن‌ها گفتگو کرده است همگی نشان می‌دهند که دو انفجار پی‌درپی اتفاق افتاده است. این ماده هر چند گران محسوب می شود، اما در اغلب شرایط از پایداری بالایی در طبیعت برخوردار است و به همین دلیل فعالان صنعت کشاورزی آن را نسبت به دیگر کودهای نیتروژنی ترجیح می دهند. انفجار دوم باعث ایجاد موجی شده و زیان‌های بسیار زیادی، ازجمله تخریب حدود ۲۰٪ از شهر وارد کرده است. تصاویر عکاس-خبرنگار «ايران‌واير» نیز گویای این امر است. تصاویر عکاس-خبرنگار «ايران‌واير» نیز گویای این امر است. آیا این مواد منفجره نیترات آمونیوم بودند؟ شبکه «المنار» وابسته به حزب‌الله لبنان برخلاف همیشه، بلافاصله پس از این حادثه، فرضیه دخالت خارجی در آن رد و اعلام کرد: «آتش‌سوزی در انبار مواد بازی‌های آتش‌زا در سکوی شماره ۱۲ داخل بندرگاه بیروت موجب انفجار و سپس انفجار در مخزن‌های حاوی نیترات شده است. چه چیزی باعث انفجار نیترات آمونیوم می شود؟ شرایط خاصی باید اتفاق بیافتد که این ماده پایدار بدون سوخت جانبی یا دیگر کاتالیزور خارجی خود به خود منفجر شود. به گزارش المنار این حادثه، انفجار بزرگی در پی داشته است.» به گزارش المنار این حادثه، انفجار بزرگی در پی داشته است.

» شبکه «المیادین» نزدیک به این حزب نیز به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرده است: «این مواد دارای قابلیت انفجار شدید که بیش از ۹ سال پیش مصادره شده، عامل انفجار در بندرگاه بیروت بوده است. حجم این مواد مصادره‌شده به حدود ۵۰ تن می‌رسد. حجم این مواد مصادره‌شده به حدود ۵۰ تن می‌رسد. وقتی آتش شعله ور شد، نیترات آمونیوم در اثر واکنش‌های شیمیایی اکسیژن آزاد می کند، امری که به نوبه خود باعث شعله ورتر شدن آتش می شود. گزارشی که ۴ ماه پیش تهیه شده نیز به خطرناک بودن ماندن این مواد در بندرگاه بیروت اشاره کرده، اما کسی این هشدار را نپذیرفته است.» روایت‌های رسمی درباره تاریخ مصادره این مواد و حجم آن‌ها متناقض است؛ براساس یک روایت، این مواد در سال ۲۰۱۱ از یک کشتی روسی مصادره شده است.» از سوی دیگر، «گابی اشکنازی»، وزیر امور خارجه اسراییل هرگونه شایعه دال بر دخالت این کشور در انفجار بیروت را رد کرده است. روایت دوم، دال بر وجود این مواد در بندرگاه بیروت از سال ۲۰۱۴ تاکنون است. نیترات آمونیوم به مانند موتور انفجار عمل می کند، اما برای حادث شدن انفجار نیاز به فعال کننده و سوخت نیز هست.

«حسان دیاب»، نخست‌وزیر لبنان نیز ضمن تایید این روایت، گفته است: «هیچ تحقیقاتی درباره این انبار خطرناک تاکنون انجام نشده است.»  دیگر مسئولین اسراییل نیز در گفتگو با رسانه‌ها سخنان وی را تایید کردند.» روایت دیگری نیز می‌گوید که این مواد از سال ۲۰۱۶ در آنجا بوده است. یک وب‌سایتی که خود را متخصص و کارشناس امور قانونی مربوط به کشتی‌ها و اخبار خود را برای حقوقدانان و وکلای این حوزه، دریاوردان و شرکت‌های دریایی مفید می‌داند در سال ۲۰۱۵ با انتشار اسناد و مدارکی قانونی راجع به مبدا محموله مذکور اعلام کرد: «یک کشتی حامل ۲۷۵۰ نیترات آمونیوم که از گرجستان عازم موزامبیک بود، در سپتامبر ۲۰۱۳ به علت نقص فنی و به تشخیص کاپیتان آن ناگزیر به پهلوگیری در اسکله بیروت شد، اما مسئولین لبنان پس از تفتیش و بازرسی این کشتی، اجازه ترک این کشتی را به آن ندادند.ان. این انتشار سریع اکسیژن حاصل از تجزیه کود همراه با انرژی فعال ساز و سوخت، انفجار را سبب می شود.» در این گزارش همچنین با اشاره به اختلاف بین کمپانی مالک این کشتی و شرکت باربری، آمده که این امر باعث تعلیق پرونده آن شناور و ماندن کالای مذکور در اسکله بیروت شده است. آیا آمونیوم باعث انفجار می‌شود؟ نیترات آمونیوم به آن حالتی که در بازار خریدوفروش می‌شود ماده منفجره نیست.» روایت‌های رسمی درباره تاریخ مصادره این مواد و حجم آن‌ها متناقض است؛ براساس یک روایت، این مواد در سال ۲۰۱۱ از یک کشتی روسی مصادره شده است.

بااین‌وجود، پس از ترکیب آن با مواد منفجره دیگری مانند پودر آلومینیوم و سوخت روغنی به‌راحتی قابلیت انفجار پیدا می‌کند. انفجار تروریستی سال ۹۶ در منچستر با ۲۰۰ زخمی و انفجار خودروی بمب گذاری شده در لندن در همان سال نیز از جمله انفجارهای مبتنی بر بمب‌های کود شیمیایی بود. معمولا از نیترات آمونیوم به‌عنوان کود در کشاورزی استفاده می‌شود، چون تقریبا در هر ظرفی می‌توان آن را نگهداری کرد و ساخت آن نیز گران نیست. «حسان دیاب»، نخست‌وزیر لبنان نیز ضمن تایید این روایت، گفته است: «هیچ تحقیقاتی درباره این انبار خطرناک تاکنون انجام نشده است. همان‌طور که این ماده برای انفجار معادن و صخره‌ها و احداث ساختمان به کار می‌رود. ۸۰٪ انفجارهای صنعتی در ایالات‌متحده آمریکا نیز با نیترات آمونیوم انجام می‌شود. چه چیزی باعث انفجار نیترات آمونیوم شده است؟ شاهدان عینی به «ايران‌واير» گفتند که پیش از شنیدن صدای انفجار، هواپیمایی را دیده‌اند که دیوار صوتی را شکسته است. علاوه بر اینکه نیترات آمونیوم به‌عنوان ماده اصلی در ایجاد انفجار، ساخت مین و صنایع نظامی هم کاربرد دارد.

بنابراین در صورت صحت رقم ۲۷۵۰ تن، باید فاجعه‌ای بزرگ‌تر از فاجعه شهر تگزاس در سال ۱۹۴۷ رخ داده باشد. او در این زمینه اظهار داشت: «ابتدا هواپیمایی را مشاهده کردم و پس‌ازآن صدای انفجار مهیبی شنیدم. در آن سال بر اثر انفجار ۲۳۰۰ تن نیترات آمونیوم موجود در یک کشتیِ پهلوگرفته در اسکله تگزاس، طبق گزارش وزارت خزانه‌داری وقت آمریکا ۵۸۰ تن کشته و بیش از چهار هزار نفر مصدوم شدند. براساس بررسی دقیق «ایران‌وایر» از ابتدای قرن گذشته تاکنون بیش از ۲۰ انفجار با این ماده خطرناک صورت گرفته است که قوی‌ترین آن‌ها در چین و بلژیک سال ۱۹۴۲ بود و ۱۸۹ قربانی برجای گذاشت. این موشک انبار تسلیحات مدرن را هدف قرار داده است. این ماده چگونه منفجر شد؟ از سوی دیگر، «گابی اشکنازی»، وزیر امور خارجه اسراییل هرگونه شایعه دال بر دخالت این کشور در انفجار بیروت را رد کرده است. او در گفتگو با شبکه ۱۲ تلویزیون اسراییل پیرامون این مساله اظهار داشت: «هیچ دلیلی برای عدم تایید گزارش‌های بیان‌شده در بیروت مبنی بر اینکه انفجار مذکور، تنها یک حادثه بوده است، وجود ندارد. اثر نیترات آمونیوم نیز در انفجار دیده می‌شود.

دیگر مسئولین اسراییل نیز در گفتگو با رسانه‌ها سخنان وی را تایید کردند. یکی از آن‌ها نیز به «سی. شاید هم مواد منفجره دیگری بوده باشد.ان.ان» گفته است: «این حادثه هیچ ارتباطی به اسراییل ندارد. خودم صدای این جنگنده را به‌خوبی شنیدم.» این در حالی است که هیچ‌کدام از این روایت‌ها اشاره‌ای به علت انفجار دوم نکرده‌، به‌غیراز رسانه‌های نزدیک به حزب‌الله که آن را به آتش‌سوزی در انبار ترقه ربط داده‌اند.

شاهدان عینی به «ايران‌واير» گفتند که کمی پیش از شنیدن صدای انفجار، هواپیمایی را دیده‌اند که دیوار صوتی را شکسته است. این سخنان یادآور تصمیم ماه می گذشته دولت آلمان مبنی بر ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در این کشور به دلیل اقدامات تروریستی، ازجمله نگهداری صدها کیلوگرم نیترات آمونیوم در جنوب آلمان است. «غادة حداد»، یکی از شاهدان عینی است که در صفحه خود (شبکه‌های اجتماعی) نوشته است: «هنگامی‌که در بیروت بودم، ابتدا هواپیمایی را مشاهده کردم و پس‌ازآن صدای انفجار مهیبی شنیدم.» یک سرتیپ ارتش لبنان و کارشناس انفجار که نمی‌خواست نامش فاش شود به «ایران‌وایر» گفت: «زمین‌لرزه پس از انفجار در بیروت و شهرهای اطراف آن که حدود ۸ ثانیه به طول انجامید، فرضیه اصابت موشک هوا به زمین از نوع ضد بتون که توان نفوذ تا عمق ۳۰ متری زیر زمین را دارد تایید می‌کند. بدین ترتیب، با توجه به سخنان شاهدان عینی و آن کارشناس نظامی، انفجار نخست بر اثر نفوذ موشک به اعماق بندرگاه بیروت رخ داده و باعث زمین‌لرزه شده است. این موشک انبار تسلیحات مدرن را هدف قرار داده و باعث تحریک نیترات آمونیوم شده است. حزب‌الله عامل نگهداری این ماده در آنجا بوده، حتی اگر مواد منفجره دیگری وجود نداشته باشد. حزب‌الله این مواد منفجره را در بندرگاه بیروت انبار کرده یا قصد صادرات آن را داشته است.

» «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور آمریکا نیز گفته است: «براساس اظهارات ژنرال‌های ارتش ایالات‌متحده، این حادثه بر اثر انفجار یک بمب رخ داده است.» «خلدون البطل»، عکاس و خبرنگار لبنانی نیز به «ايران‌واير» گفت: «مطمئن هستم که انفجار نخست بر اثر اصابت موشک جنگنده‌ای بود که پیش از پرتاب آن در آسمان بیروت می‌چرخید. به گزارش شبکه «المیادین» شورای عالی دفاع لبنان اعلام کرده که حجم این مواد نه ۵۰، بلکه ۲۷۵۰ بوده است. خودم صدای این جنگنده را به‌خوبی شنیدم.» حزب‌الله و عشق به آمونیوم رییس دولت لبنان تاکید کرده است که عاملان انفجار این انبار خطرناک محاکمه خواهند شد، اما دلیل نگهداری این حجم مواد را از سال ۲۰۱۳ که خطری برای اسکله بیروت محسوب می‌شود نمی‌داند. این در حالی است که براساس اظهارات سرتیپ عباس ابراهیم، مدیر امنیت عمومی لبنان، ۲۷۰۰ تن نیترات آمونیوم منفجرشده در بندرگاه بیروت قرار بوده به آفریقا ارسال شود. این حادثه یادآور تصمیم ماه می گذشته دولت آلمان مبنی بر ممنوعیت فعالیت حزب‌الله در این کشور به دلیل اقدامات تروریستی، ازجمله نگهداری صدها کیلوگرم نیترات آمونیوم در جنوب آلمان می‌شود.

مسئولین آلمانی همچنین حزب‌الله را به کاربرد محموله مذکور در تولید مواد منفجره، عملیات پول‌شویی و تجارت غیرقانونی متهم کرده‌اند.. روزنامه بریتانیایی «دیلی تلگراف» در سال ۲۰۱۹ طی گزارشی ضمن انتشار خبر کشف هزاران بسته یخ یکبارمصرف حاوی سه تن نیترات آمونیوم توسط پلیس بریتانیا و دستگاه اطلاعات داخلی «ام.آی-۵» اعلام کرد: براساس تحقیقات سرّی و سه‌ساله افسران اطلاعاتی و دستگاه مبارزه با عملیات انفجاری بریتانیا، کسانی که سال ۲۰۱۵ هنگام ذخیره‌سازی چندین تن مواد منفجره در یک کارخانه ساخت بمب در نزدیکی لندن دستگیر شدند با شبه‌نظامیان حزب‌الله مورد حمایت ایران در ارتباط بوده‌اند. دولت قبرس نیز در سال ۲۰۱۵ «على حسين بسام عبدالله» (۲۶ ساله) از شهروندان لبنان و عضو شاخه نظامی حزب‌الله این کشور را به شش سال زندان محکوم کرد. او در دادگاه قبرس به انجام اقدامات تروریستی و همچنین کشف ۸.

۲ نیترات آمونیوم در خانه‌اش اعتراف کرده بود. در ژانویه ۲۰۱۲ نیز پلیس تایلند «عتريس حسين» را که مشکوک به مزدوری برای حزب‌الله بود در فرودگاه سووارنابومی این کشور دستگیر کردند، اما یکی از همدستان او موفق به فرار شد. نیروهای تایلندی در یک نقطه دیگری از بانکوک نیز محموله بزرگی از مواد منفجره شیمیایی ساخته‌شده از نیترات آمونیوم را مصادره کردند. این رخداد باعث شد تا مسئولین آمریکا و اسراییل وضعیت فوق‌العاده را اعلام کنند و به شهروندان خود نسبت به وقوع هرگونه حمله تروریستی احتمالی هشدار دهند. .