نیاز ۱۵ میلیارد دلاری تهران برای تامین برق!

09/07/2021 02:31:00 ب.ظ

نیاز ۱۵ میلیارد دلاری تهران برای تامین برق!

نیاز ۱۵ میلیارد دلاری تهران برای تامین برق!

هرچند وزارت نیرو از تلاش برای کاهش خاموشی‌های رخ داده در روزهای اخیر خبر داده اما به نظر می‌رسد مشکل کمبود ظرفیت تولید برق در ایران، چالشی بسیار پیچیده و گسترده‌تر از یک بحران کوتاه مدت است.

هرچند عواملی مانند کاهش بارندگی، نوسازی و بهسازی نشدن ظرفیت نیروگاه‌های فعال و حتی استخراج رمزارزها جز عوامل تاثیرگذار در کاهش توان تولید برق و به دنبال آن خاموشی‌های اخیر به شمار می‌رود اما به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل در این زمینه کمبود جدی سرمایه گذاری‌های جدید در سال‌های گذشته بوده است. قیمت گذاری‌های دستوری و فشارهایی که برخی سیاست‌ها بر روی تولیدکنندگان گذاشته، باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران ریسک ورود به این حوزه را نکنند و همین موضوع به در جا زدن در ظرفیت تولید منجر شده است.

حمیدرضا صالحی – رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران – پیش از این به ایسنا گفته بود: همانطور که کارشناسان و فعالان اقتصادی در سال‌های گذشته بارها هشدار داده بودند، روند سرمایه گذاری‌های جدید در اقتصاد ایران با افت فاحشی مواجه شده و این روند هرگز اصلاح نشده است. ما در سال‌های گذشته تحت تاثیر دوره‌های مختلف تحریم، از سویی نتوانسته‌ایم سرمایه خارجی قابل توجهی جذب کنیم و از سوی دیگر با توجه به مشکلات جدی در سیاست‌گذاری‌های اجرایی، سرمایه گذاری داخلی نیز به شدت محدود شده و با فشارهایی که بر فعالان بخش خصوصی وارد شده، حتی آنهایی که سرمایه گذاری کرده‌اند نیز با محدودیت و چالش مواجه هستند. این موضوع در صنعت برق نیز دیده می‌شود و همانطور که از سال‌ها پیش این هشدار را می‌دادیم که جذب نشدن سرمایه‌های جدید در این حوزه به کاهش ظرفیت تولید و تامین نیازهای کشور منجر می‌شود، امروز نتیجه بی توجهی به این هشدارها را می‌بینیم.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

وزیر صنعت ایران: خودمان برق تولید می‌کنیم؛ جهانگیری: افزایش تولید برق ممکن نیستوزیر صنعت ایران: خودمان برق تولید می‌کنیم؛ جهانگیری: افزایش تولید برق ممکن نیست به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، وزیر صنعت ایران گفته است که اکنون بخش صنعت کشور «بیش از ۲ هزار مگاوات برق تولید و مصرف می‌کند.» ⬇️بیشتر بخوانید:

حفظ ایمنی مواد غذایی هنگام قطع مکرر برق | DW | 07.07.2021تازه‌های پزشکی این هفته: چگونه می‌توان ایمنی مواد غذایی را هنگام قطع مکرر برق حفظ کرد؟ چه رازی در پس شیرینی هندوانه نهفته است؟ با خوردن ماهی چرب درد میگرن را از خود دور کنید. چطور بدون دستگاه‌های سردکننده هوا خنک بمانیم؟ احتمال زیاد چون تنها چیزی که در ج اسلامی وجود ندارد قاعده است!! نگران نباشید... یخچال ها خالی هستن من میگم چطوری‼️ آخوندا و توله هاشون را از کشورمان بیرون کنیم ، سپاه را خلع سلاح کنیم، اونوقت برق برا همه هست و قطعی هم نداریم 😁

نقش رهبر جمهوری اسلامی در قطعی برق چیست؟

ادعای بازداشت ۳ نفر ضد انقلاب که برق را قطع می کردند

عذرخواهی از مردم برای مشکلات برقی اخیر/تعطیلی دستگاه‌های دولتی در روزهای پنجشنبه تا پایان مرداد/ دفتر کارم را به مرکز مدیریت مصرف برق منتقل کرده‌اموزیر نیرو گفت: امروز در جلسه هیات وزیران، توسط رئیس جمهور محترم طی اصل ۱۳۸ قانون اساسی بخشی از اختیارات به چهار تن از وزرا واگذار شد که ان‌شاءالله با هماهنگی که خواهیم داشت با مشورت و تعامل تصمیم‌گیری می‌شود. به عنوان مثال اولین تصمیم این است که تا پایان مرداد ماه پنجشنبه‌ها در دستگاه‌های دولتی تعطیل شود.

انتقاد شدید عربستان از قصد ایران برای تولید فلز اورانیوم ۲۰ درصدی | DW | 08.07.2021قصد ایران برای تولید فلز اورانیوم با غنای ۲۰ درصد مورد انتقادات شدید بین‌المللی قرار گرفته است. پس از آمریکا و تروئیکای اروپایی، عربستان سعودی نیز این اقدام ایران را مانع هرگونه مذاکره و توافق دانسته است. زرشک! عربستان و این غلطها! عجب؟ سیاستهای ایران در راستای اقتدار این کشور به دُول دیگر ربطی ندارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای رسمی ارائه شده در روزهای اخیر، شبکه برق ایران عملا توان تامین برق مورد نیاز کشور در ایام پیک مصرف را ندارد و میان ظرفیت فعال در نیروگاه‌ها و آنچه که در شبکه برق کشور مصرف می‌شود در هر تابستان فاصله بیشتر می‌شود.Share via Email Print this page تصویری از صفحات تولید برق خورشیدی و باتری‌های شرکت تسلا در پارکینگ بیمارستان کودکان دل نینیو - آرشیو وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، علیرضا رزم‌حسینی، می‌گوید نمی‌تواند منتظر بشود تا وزارت نیرو برق بخش صنعت را تامین کند و برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق با چند واحد صنعتی بزرگ به تفاهم رسیده و برای شروع تولید منتظر مجوز وزیر نیرو است.عکس تزیینی است یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در هنگام قطع طولانی‌مدت برق ایمنی مواد غذایی داخل یخچال و فریزر است.بیش از ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

هرچند عواملی مانند کاهش بارندگی، نوسازی و بهسازی نشدن ظرفیت نیروگاه‌های فعال و حتی استخراج رمزارزها جز عوامل تاثیرگذار در کاهش توان تولید برق و به دنبال آن خاموشی‌های اخیر به شمار می‌رود اما به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل در این زمینه کمبود جدی سرمایه گذاری‌های جدید در سال‌های گذشته بوده است. قیمت گذاری‌های دستوری و فشارهایی که برخی سیاست‌ها بر روی تولیدکنندگان گذاشته، باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران ریسک ورود به این حوزه را نکنند و همین موضوع به در جا زدن در ظرفیت تولید منجر شده است.» پیشتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران که برای حل بحران برق از سوی رئیس دولت مأموریت ویژه دارد، در روز چهارشنبه بر «غیرممکن بودن افزایش تولید برق» تاکید کرده بود و گفته بود تمام نیروگاه‌ها با «تمام ظرفیت» کار می‌کنند. حمیدرضا صالحی – رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران – پیش از این به ایسنا گفته بود: همانطور که کارشناسان و فعالان اقتصادی در سال‌های گذشته بارها هشدار داده بودند، روند سرمایه گذاری‌های جدید در اقتصاد ایران با افت فاحشی مواجه شده و این روند هرگز اصلاح نشده است. دماسنج‌های لوازم خانگی را داخل یخچال و فریزر بگذارید. ما در سال‌های گذشته تحت تاثیر دوره‌های مختلف تحریم، از سویی نتوانسته‌ایم سرمایه خارجی قابل توجهی جذب کنیم و از سوی دیگر با توجه به مشکلات جدی در سیاست‌گذاری‌های اجرایی، سرمایه گذاری داخلی نیز به شدت محدود شده و با فشارهایی که بر فعالان بخش خصوصی وارد شده، حتی آنهایی که سرمایه گذاری کرده‌اند نیز با محدودیت و چالش مواجه هستند.» در همین حال، ایلنا به نقل از جواد امام، از مقامات سابق وزارت نیرو در ایران نوشته است که که درآمد حاصل از فروش برق به کشورهای همسایه به جای بازگشت به وزارت نیرو و هزینه شدن در صنعت برق، برای تأمین واکسن به وزارت بهداشت می‌رود و نتیجه این است که «امروز هم در واکسن و هم در برق به صورت هم‌زمان مشکل داریم. این موضوع در صنعت برق نیز دیده می‌شود و همانطور که از سال‌ها پیش این هشدار را می‌دادیم که جذب نشدن سرمایه‌های جدید در این حوزه به کاهش ظرفیت تولید و تامین نیازهای کشور منجر می‌شود، امروز نتیجه بی توجهی به این هشدارها را می‌بینیم.  هم تجربه و هم حساب و کتاب ریاضی نشان می‌دهند در شرایط تحریم‌ها، درآمدهای واقعی دولت حتی کفاف پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان را هم نمی‌دهند، چه برسد به پی‌گیری طرح‌های توسعه.

حالا علی‌رضا کلاهی صمدی – عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران – از عدم استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در حوزه انرژی می‌گوید و معتقد است دولت چه در حوزه تولید برق و چه در استفاده از ظرفیت رمزارزها نتوانسته مقدمات لازم برای استفاده از توان بالقوه موجود را فراهم کند. قطعی برق در ایران منجر به بروز اعتراضات خیابانی در بخش های مختلف کشور شده است. نگه‌داشتن دماسنج‌های خانگی در داخل یخچال و فریزر یک روش عالی برای پیشگیری از فساد مواد غذایی در صورت قطع برق است. او با بیان اینکه کشور در حال حاضر با مساله عدم سرمایه گذاری در صنایع مختلف از جمله صنعت برق مواجه است، ادامه داد: شرکت‌های ایرانی و اعضای سندیکای برق از ظرفیت بالایی برای احداث نیروگاه و زیرساخت‌های متناظر تولید، انتقال و توزیع برق برخوردار هستند، اما مشاهده می‌کنیم که به دلیل سیاست‌های دولت، رغبتی برای سرمایه‌گذاری در این بخش وجود ندارد. اما برون رفت از این بحران باید به سرعت احداث نیروگاه ها را افزایش داده و به توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر تمرکز بیشتری را معطوف کنیم. افزایش بهره وری سیکل برق،   اصلاح ساختار توزیع و انتقال برق و کاهش تلفات نیز از دیگر اقدامات ضروری در این مقطع است. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نیز توصیه می‌کند در صورت پیش‌بینی قطعی برق تمام مواد غذایی قابل انجماد را در فریزر خود قرار دهید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که صرفا اصلاح ساختار شبکه برق تهران ۱۵ میلیارددلار منابع نیاز دارد..

کلاهی صمدی در ادامه با اشاره به غیرواقعی بودن نرخ انرژی در ایران گفت که قیمت غیرواقعی انرژی بدمصرفی را هم با خود به ارمغان آورده است و واقعی شدن نرخ چه در حوزه صنعت و چه در حوزه کالای تجاری به تعدیل مصرف هم کمک می‌کند.  او افزود: وزارت نیرو جزو وزارتخانه‌هایی بود که عملکرد نسبتا خوبی داشت؛ اما اکنون‌ مانند بسیاری از دستگاه‌های اجرایی، فربه شده و نهادهای موازی ذیل آن تشکیل شده است.. من اگر وزیر نیرو باشم در درجه نخست به اصلاح ساختار زیربنایی وزارت نیرو می‌پردازم و بسیاری از شرکت هایی که ماموریت موازی دارند را حذف می‌کنم. برای مثال در حال حاضر با وجود آنکه نهادی مانند توانیر وجود دارد، معاونت برق هم ایجاد شده، درحالی که معاون برق، می‌تواند مدیرعامل توانیر هم باشد. بنابراین،   وزارت نیرو هم باید ساختار فربه خود را لاغرتر کند و چابک تر و کارآمد تر ظاهر شود. هر غذایی که بیش از دو ساعت در معرض دمای بالاتر از ۴.  ۴- فرار کردن سرمایه‌گذاران خارجی علاوه بر این‌ها، بحث سرمایه‌گذاری خارجی هم به‌ویژه در زمینه انر‌ژی‌های نو در میان است.

 این عضو هیات نمایندگان‌ ‌اتاق تهران با تاکید بر ضرورت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و تولیدپراکنده گفت: در حوزه رمزارزها نیز با فرصت‌سوزی مواجه بوده‌ایم، تولیدکنندگان رمز ارز تنها مصرف‌کنندگانی هستند که می‌توانند بار مصرف را تنظیم کنند و در مواقع دلخواه ماینرها را خاموش و روشن کنند. در حالی که با قطع برق پتروشیمی‌ها، راکتورهای آنها آسیب جدی دیده و محصولات آنها در بازار دچار کمبود شده است. از این رو، در صورت قیمت گذاری منطقی برق مزارع رمز ارز و صدور مجوز برای شکل‌گیری واحدهای بزرگ ماینینگ، دولت می‌تواند از آنها درخواست کند که واحدهای تولید پراکنده با بهره‌وری بالا راه‌اندازی کنند و در شرایط کمبود برق به کمک وزارت نیرو بیایند. وقتی شک دارید، آن را دور بیندازید مواد غذایی فاسدشدنی داخل یخچال (گوشت، ماهی، میوه‌ها و سبزیجات خردشده، تخم‌مرغ، شیر و . انتهای پیام .