نگرانی ارمنستان از احتمال مداخله ترکیه در تجاوز نظامی ایروان به آذربایجان

01/05/1399 09:07 ب.ظ

وزیر امور خارجه ارمنستان اعلام کرد که نگران مداخله ترکیه در صورت درگیری با آذربایجان هستند. - خبرگزاری آناتولی

وزیر امور خارجه ارمنستان اعلام کرد که نگران مداخله ترکیه در صورت درگیری با آذربایجان هستند. - خبرگزاری آناتولی ظهراب ماتساکانیان، وزیر امور خارجه ارمنستان در مصاحبه با کانال «فرانس 24» اعلام کرد که نگران دخالت ترکیه در درگیری احتمالی با آذربایجان هستند.

وی در پاسخ به سوال مجری این کانال مبنی بر احتمال دخالت ترکیه گفت: صادقانه بگویم، ما نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم. طبیعتا از این موضوع نگران هستیم.

وی مدعی شد که ارمنستان به دنبال كاهش تهدید درگیری و بررسی چرایی نقض آتش بس است٬ اما آذربایجان به همان اندازه در این موضوع مصمم نیست. ماتساکانیان همچنین مدعی شد که این کشور به دنبال ایجاد زمینه‌های حمایت از روند صلح میان دو کشور است.

ارتش ارمنستان در 12 ژوئیه به مواضع آذربایجان در منطقه تووز حمله کرده و با پاسخ ارتش آذربایجان روبه رو شد. در این حمله چهار نظامی آذربایجانی از جمله یک ژنرال شهید و چهار تن نیز زخمی شده بودند. در درگیری‌های روز بعد نیز هشت نظامی آذربایجان شهید شدند. headtopics.com

گفتنی است مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قاراباغ، در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1991 به درگیری نظامی تبدیل شد. در نتیجه این درگیری‌ها، منطقه قاراباغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن به اشغال نیروهای ارمنی درآمد.

ادامه مطلب:
aa_persian »

انتقاد آلمان از طرح مصر برای مداخله نظامی در لیبی

پارلمان مصر به ارتش اجازه داد در بحران لیبی «مداخله نظامی» کندکمی قبل از این رای گیری پارلمان، عبدالفتاح سیسی و دونالد ترامپ با یکدیگر به صورت تلفنی در خصوص بحران لیبی گفتگو کردند.

تصویب لایحه مداخله نظامی به لیبی در مجلس مصرمجلس مصر لایحه اعطای صلاحیت به عبدالفتاح السیسی در مورد مداخله نظامی به لیبی را تصویب کرد. - خبرگزاری آناتولی

اروپا: مشاهده پایگاه‌های نظامی ترکیه روبه‌روی کشورهایمان به صلاح نیستمسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد، مشاهده حلقه‌ای از پایگاه‌های نظامی ترکیه در مقابل سواحل ایتالیا به نفع اروپایی‌ها نیست.

انتقاد آلمان از طرح مصر برای مداخله نظامی در لیبی

درگیری آذربایجان و ارمنستان؛ بازیگران خارجی در قفقاز چه می‌جویند؟«احتمالا دستگاه سیاست خارجی ایران از رخداد وقایعی بین ارمنستان و آذربایجان که به طرف آذری یادآورد شود برای حفظ امنیت خود تا چه میزان نیازمند حمایت ایران است بدش نیاید»