نگرانی از بازداشت دستکم ۱۴ فعال مدنی و دانشجوی کرد در ایران - BBC News فارسی

22/10/1399 12:09 ب.ظ

نگرانی از بازداشت دستکم ۱۴ فعال مدنی و دانشجوی کرد در ایران

بازداشت دستکم ۱۴ فعال مدنی و دانشجوی کرد در چند روز گذشته، انتقاد نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران را به دنبال داشته است. در حال حاضر ۱۷۶ نفر از شهروندان کرد ایران به اتهام‌های سیاسی و عقیدتی در زندان به سر می‌برند. بازداشت دستکم ۱۴ فعال مدنی و دانشجوی کرد در چند روز گذشته، انتقاد نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران را به دنبال داشته است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی گفت اغلب بازداشتی‌ها در فعالیت مدنی و انجمن‌های کوهنوردی و زیست محیطی فعالیت داشته‌اند.

به گفته ارسلان یاراحمدی "بازداشت‌ها عمدتا از سوی نیروهای اداره اطلاعات کردستان و آذربایجان غربی انجام شده است". کاوه کرمانشاهی، شبکه حقوق بشر کردستان هم به بی بی سی فارسی گفت "به نظر می‌رسد برخی بازداشت‌ها در اقدامی هماهنگ صورت گرفته است".

او گفت نیروهای امنیتی "هنگام یورش خشونت زیادی به کار برده و وسایل شخصی دستگیرشدگان را با خود برده‌اند".

ادامه مطلب:
bbcpersian »

ریدم دهن همه ی کارکنان ایت الله بی بی سی برای خمینی ارامگاه وبرای نوید عزیز گور نمیدونم تا کی غرب میخواد از جوون های احمق برای مطامع خودش استفاده کنه بلکه یه جا یه زد و بندی با حکومت بکنه 🚫سکوت جهانی 🤐در برابر دستگیری گسترده معترضان آمریکایی توسط رژیم ایالات متحده. بی بی سی صادر کننده کد برای تجزیه طلب

جدایی طلب ها فکر میکنن کردستان برای اونهاست در صورتی که وجب به وجب خاک ایران متعلق به تک تک ایرانی هاست اخه چرا حتی نمی گذارید مردم نظراتشون رو بیان کنند چقدر ظلم ، چقدر ستم، مردم رو در یک خفه خان عمومی قرار دادید با قوانین دیکتاتوری و تحت فشار قرار دادن مردم فقط یه بیشرفی مثل bbc میتونی خبرهاشو جهت دار به مخاطبینش القا کنه. بازداشت فعال کرد، یا سنی، یا بلوچ، انگار کرد ها یا سنی هااز ایران جدا هستند. درصورتیکه بیشترین شهید برای دفاع از مناطق کرد و سنی نشین داده شد.

واکنش‌ها در کنگره به حمله آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریهواکنش‌ها در کنگره به حمله آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه ریک اسکات، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا، هم در پیامی گفت: این حرکت درستی از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده بود فکر پوشک برای تروریستهای امریکای باشید عمودی امدن افقی بر میگردند

احضار سفیر عراق در واکنش به حمله معترضان به کنسولگری ایران در کربلاوزارت امور خارجه ایران در واکنش به حمله شب گذشته معترضان عراقی به کنسولگری ایران در کربلا، در پی ترور یکی فعالان مدنی، از احضار سفیر عراق در تهران خبر

ایران در میانه تنش‌ها رزمایش موشکی اقتدار را در دریای عمان آغاز کردمکران که بزرگ‌ترین شناور نظامی ایران است، در واقع یک کشتی تجاری بوده که به ناوبندر بالگردبر تغییر کاربری داده شده است تا پشتیبانی از ناوگروه‌های ارتش در آب‌های دوردست به ویژه منطقه شمال اقیانوس هند، تنگه باب‌المندب و دریای سرخ را بر عهده داشته باشد. رزمایش نظام مثل لبخند مصباح یزدی در مرده شورخانه. امروز در بمباران اسراییل در سوریه چهل نیروی ایرانی کشته شدند

نماینده آمریکا در امور ایران در وین با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد🔺نماینده آمریکا در امور ایران در وین با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی_اتمی دیدار کرد مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای ایران روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین در وین انجام شد. این گفت‌وگوها قرار است روز جمعه این هفته ادامه پیدا کند دموکرات ها حامیان ج ا. مدافع آدمکشان این مذاکرات بپایان نخواهد رسید این رابرت مالی همه جوره واسه جمهوری اسلامی دم تکون میده. حیف که به بمب های هسته ای آمریکا دسترسی نداره وگرنه چند تاشو کادو میکرد، واسه خودشیرینی تحویل نمایندگان خامنه‌ای می‌داد.

شناگر میانماری در اعتراض به کودتا در کشورش رویای المپیکی خود را قربانی کردوین تت ئو ضمن محکوم کردن سرکوب معترضان میانماری توسط ماموران پلیس و نیروهای ارتش تاکید کرد که به هیچ وجه تمایل ندارد در رژه افتتاحیه بازی‌ها زیر پرچم آغشته به خون مردم کشورش قرار گیرد. قربانی کنه یعنی قرار گوسفند قربانی کنه یا اینکه خودش بکشه یا چیز دیگر.... زمانیکه مسلمانان کشته میشدند . چرا این شناگر خاین جایزه خود را قربانی نکرد

آمریکا هکرهای «مستقر در روسیه» را به ایجاد اختلال در خطوط نفتی خود متهم کردپلیس فدرال آمریکا نیز پیش از این با انتشار بیانیه‌ای ضمن متهم کردن این شبکه تبهکاری موسوم به «دارکساید» گفته بود: «گروه دارکساید مسئول به خطر انداختن شبکه‌های خط لوله کلونیال پایپلاین است.» این بخشی از همون «آرزوی سلامتی» پوتین برای بایدنه.

اغلب بازداشت‌های اخیر در "اقدامی هماهنگ" در روز شنبه رخ داده است

بازداشت دستکم ۱۴ فعال مدنی و دانشجوی کرد در چند روز گذشته، انتقاد نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران را به دنبال داشته است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی گفت اغلب بازداشتی‌ها در فعالیت مدنی و انجمن‌های کوهنوردی و زیست محیطی فعالیت داشته‌اند.

به گفته ارسلان یاراحمدی "بازداشت‌ها عمدتا از سوی نیروهای اداره اطلاعات کردستان و آذربایجان غربی انجام شده است".

کاوه کرمانشاهی، شبکه حقوق بشر کردستان هم به بی بی سی فارسی گفت "به نظر می‌رسد برخی بازداشت‌ها در اقدامی هماهنگ صورت گرفته است".

او گفت نیروهای امنیتی "هنگام یورش خشونت زیادی به کار برده و وسایل شخصی دستگیرشدگان را با خود برده‌اند".

بنابر اطلاعات جمع‌آوری شده در سازمان اطلس زندان‌های ایران که اطلاعات مربوط به زندانیان ایران را جمع‌آوری می‌کند، در حال حاضر ۱۷۶ نفر از شهروندان کرد ایران به اتهام‌های سیاسی و عقیدتی در زندان به سر می‌برند.