نگرانی‌ نهادهای امنیتی از افزایش جمعیت اهل سنت در ایران

30/07/1399 08:52 ق.ظ

نهاد‌های نظامی، اطلاعاتی و امنیتی در ایران دریک ارزیابی جدید تغییر ترکیب جمعیتی دربرخی استان‌ها در پی افزایش جمعیت اهل_سنت را عامل مهمی در تهدید امنیت جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند. گزارش بهنام قلی پورbeehnam 👇 اخبار_ایران اقلیتهای_مذهبی راستی_آزمایی

» در فصل‌نامه مطالعات دفاعی استراتژیک منتشر شده نیز این ادعا تکرار شده است.در این تحقیق آمده است که یکی از حساس‌ترین مناطق ژئوپلتیکی ایران منطقه شمال شرق كشور است؛ جایی که اهل تسنن جمعیت قابل توجهی دارند.این تحقیق همچنین می‌گوید مشکلات و ضعف‌های داخلی در استان‌های شمال شرق ایران، خشک‌سالی و بحران آب، گسترش نارضایتی‌های اجتماعی، بی‌کاری گسترده، افزایش نرخ رشد اعتیاد، حاشیه‌نشینی گسترده و ضعف در زیرساخت‌های سیاسی، اقتصادی و عمرانی از دیگر عوامل تهدید امنیت ملی هستند.

در این تحقیق آمده است که یکی از حساس‌ترین مناطق ژئوپلتیکی ایران منطقه شمال شرق كشور است؛ جایی که اهل تسنن جمعیت قابل توجهی دارند. این تحقیق ابتدا نگاهی به ریشه‌های ناامنی در این منطقه انداخته است و ضعف حكومت مركزی افغانستان،گسترش اندیشه‌ها و شكل‌گیری گروه‌های «تکفیری و سلفی» از جمله داعش در افغانستان، فعالیت اسرائیل در ترکمنستان، فعالیت گسترده قاچاقچیان و اختلافات مرزی را از مهم‌ترین عوامل تهدید‌زای امنیت ملی در ایران برشمرده است.

این تحقیق همچنین می‌گوید مشکلات و ضعف‌های داخلی در استان‌های شمال شرق ایران، خشک‌سالی و بحران آب، گسترش نارضایتی‌های اجتماعی، بی‌کاری گسترده، افزایش نرخ رشد اعتیاد، حاشیه‌نشینی گسترده و ضعف در زیرساخت‌های سیاسی، اقتصادی و عمرانی از دیگر عوامل تهدید امنیت ملی هستند.

در این تحقیق ۱۱ عامل ژئوپلیتیک انسانی موثر بر سیاست‌های امنیتی جمهوری اسلای در چهار قالب «قوت، ضعف، فرصت و تهدید» مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند.

ادامه مطلب:
iranwire »

نگرانی از نبود یوز ماده در خراسان جنوبی

نگرانی‌ من افتادن در سیاه چاله‌ کرونا استخیلی وقته افتادین، منتها دلتون باور نمیکنه

وزیر دفاع آمریکا: بسیاری از کشورهای منطقه اکنون می‌دانند که ایران بزرگترین دلیل برای نگرانی آن‌ها و ما استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. جمهوری اسلامی یک تهدید امنیتی برای منطقه است تمام هم و غم شرکای اشرار داخلی خارجی فرقه فارسیسم تبهکار باخامنه ای پهلوی رجوی وو...اپوزیسیونهای بد و بدترش اینست که ایرانیان را با انواع گرانی و گرانفروشی و انحصار وو...غرق مشکلات کنند تا مطالباتشان را فراموش،ازتشگیلات شئونیزم فرقه فارسیسم حمایت و پیروی کنند که دیگرممکن نیست ما مردم ایران جمهوری اسلامی و اخوندها را نابود و به زباله دان تاریخ خواهیم ریخت بی تفاوت نباشیم ایرانمان را پس میگیریم جاوید ایران جاوید شاه✊✌✊✌✊✌✊🙏🙏🙏✊✌✊✌✊✌✊ RezaPahlaviIsOurShah پیمان_نوین جاوید_شاه رضا_شاه_دوم_پهلوی_سوم

نرخ هتل‌ها تا ۳۰ درصد افزایش یافتنرخ هتل‌ها تا ۳۰ درصد افزایش یافت رییس جامعه هتلداران ایران: *دامنه افزایش قیمت‌ در هتل‌ها تا ۳۰ درصد درنظر گرفته شده است *قیمت جدید هتل‌ها از مهرماه ۹۹ تا مهرماه ۱۴۰۰ معتبر است *میانگین اقامت در هتل‌های کشور هم‌اکنون به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است

وزارت بهداشت ایران خواستار تشدید محدودیت‌های کرونایی شدمعاون کل وزیر بهداشت ایران در پی افزایش بی‌سابقه آمار قربانیان کرونا در این کشور خواستار تشدید محدودیت‌ها شد. - خبرگزاری آناتولی

کمبود انسولین در ایران؛ از خودکفایی در تولید تا قاچاق به همسایه - BBC News فارسیهشتگ انسولین نیست، واکنشی است که در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته و روایت نایاب بودن انسولین و داروهای دیگر در داروخانه‌هاست. بعضی از خشم و استیصال خود می‌نویسند، بعضی داروخانه‌ها را به‌دنبال انسولین زیر پا گذاشته‌اند و بعضی آدرس داروخانه‌هایی را که به تعداد محدود انسولین در اختیار بیماران قرار می‌دهند به بیماران دیگر می‌دهند. 😔 بی بی سی حیا کن ملکه تو رها کن تمام هم و غم شرکای اشرار داخلی خارجی فرقه فارسیسم تبهکار باخامنه ای پهلوی رجوی وو...اپوزیسیونهای بد و بدترش اینست که ایرانیان را با انواع گرانی و گرانفروشی و انحصار وو...غرق مشکلات کنند تا مطالباتشان را فراموش،ازتشگیلات شئونیزم فرقه فارسیسم حمایت و پیروی کنند که دیگرممکن نیست

» در فصل‌نامه مطالعات دفاعی استراتژیک منتشر شده نیز این ادعا تکرار شده است.

در این تحقیق آمده است که یکی از حساس‌ترین مناطق ژئوپلتیکی ایران منطقه شمال شرق كشور است؛ جایی که اهل تسنن جمعیت قابل توجهی دارند.

این تحقیق ابتدا نگاهی به ریشه‌های ناامنی در این منطقه انداخته است و ضعف حكومت مركزی افغانستان،گسترش اندیشه‌ها و شكل‌گیری گروه‌های «تکفیری و سلفی» از جمله داعش در افغانستان، فعالیت اسرائیل در ترکمنستان، فعالیت گسترده قاچاقچیان و اختلافات مرزی را از مهم‌ترین عوامل تهدید‌زای امنیت ملی در ایران برشمرده است.

این تحقیق همچنین می‌گوید مشکلات و ضعف‌های داخلی در استان‌های شمال شرق ایران، خشک‌سالی و بحران آب، گسترش نارضایتی‌های اجتماعی، بی‌کاری گسترده، افزایش نرخ رشد اعتیاد، حاشیه‌نشینی گسترده و ضعف در زیرساخت‌های سیاسی، اقتصادی و عمرانی از دیگر عوامل تهدید امنیت ملی هستند.

در این تحقیق ۱۱ عامل ژئوپلیتیک انسانی موثر بر سیاست‌های امنیتی جمهوری اسلای در چهار قالب «قوت، ضعف، فرصت و تهدید» مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند.

این تحقیق برای بررسی وزن هر یک از این عوامل با ۶۰ نفر از مسئولان امنیتی و نظامی و اطلاعاتی مصاحبه کرده و نظر آن‌ها را جویا شده است.

این افراد هم «بی‌کاری گسترده در افغانستان»، «هجمه مهاجرین قانونی و غیرقانونی افغان به منطقه شمال شرق ایران» و «تغییر بافت جمعیتی از تشیع به تسنن در برخی از شهرهای حاشیه منطقه شمال شرق ایران با افغانستان» را از مهم‌ترین عوامل موثر بر تدوين راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی در منطقه شمال شرق ایران دانسته‌اند.

«افزایش جمعیت شهری و کاهش جمعیت روستایی»، «حاشیه‌نشینی گسترده در كلان‌شهر‌های منطقه شمال شرق» و «وجود اقلیت‌های قومی و مذهبی» نیز از دیگر عوامل موثر بر تدوین چنین راهبردی ذکر شده‌اند.

پیام غیر قابل انکار نهفته در این تحقیق، فارغ از تهدید‌های واقعی و عینی، این است که مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان اقلیت‌های قومی و مذهبی را یکی از عوامل تهدید‌زای امنیت ملی ایران می‌دانند.

آن‌ها همواره اقلیت مذهبی اهل سنت را تهدیدی جدی برای شیعیان دانسته و می‌دانند و بارها ادعا کرده‌اند که کشور‌های منطقه به خصوص عربستان سعودی از حامیان اهل سنت در ایران است و تلاش می‌کند این اقلیت مذهبی را قدرتمند سازد.