نگرانی از اختلال در رادار هواپیماها بر اثر سیگنال شبکه '۵ جی' | DW | 19.01.2022

29/10/1400 01:50:00 ب.ظ

خطوط هوایی در آمریکا نگران اختلالاتی هستند که ممکن است شبکه نسل پنجم تلفن‌های همراه در پروازها ایجاد کند. سیگنال‌های این فناوری جدید می‌تواند با امواج سیستم رادار هواپیما تداخل پیدا کند. این خطر چقدر جدی است؟

خطوط هوایی در آمریکا نگران اختلالاتی هستند که ممکن است شبکه نسل پنجم تلفن‌های همراه در پروازها ایجاد کند. سیگنال‌های این فناوری جدید می‌تواند با امواج سیستم رادار هواپیما تداخل پیدا کند. این خطر چقدر جدی است؟ به راه افتادن این خدمات، بهره‌برداری از اینترنت پرسرعت‌تر با پوشش گسترده‌تری را ممکن می‌سازد. اما خطوط هوایی آمریکا هشدار داده‌اند که این فناوری می‌تواند خطری برای ترافیک هوایی ایجاد کند.

حدود یک ماه پیش نیز دو غول صنعت هواپیماسازی در جهان، بوئینگ و ایرباس از دولت آمریکا خواستند، اجازه استفاده از امواج پنج جی (5G) باند متوسط توسط شرکت‌های مخابراتی آمریکا ( AT&T و ورایزن) را به دلیل نگرانی‌های امنیتی به تعویق بیندازد.

این شرکت‌ها درنامه‌ای به وزارت ترابری آمریکا هشدار دادند که «تداخل امواج 5G می‌تواند ایمنی پروازها را به مخاطره بیندازد و تأثیر بسیار منفی بر صنعت هوانوردی بگذارد.» این خطر دقیقا چیست؟ خطوط هوایی نگران هستند که امواج تلفن همراه"پنج جی" با امواج سیستم رادار (ارتفاع‌‌سنج) هواپیماها تداخل ایجاد کند. چنین تداخلی می تواند به ویژه در مراحل حیاتی پرواز مانند فرود و برخاستن خطرناک باشد.

سیستم ارتفاع‌سنج هواپیما امواج رادیویی را به زمین می‌فرستد. اگر فرکانس‌های دیگری این امواج را مختل کنند، خلبان‌‌ها دیگر نمی‌توانند به دستگاه‌ها تکیه کنند و باید با اتکاء به دید خود پرواز کنند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

امارات از شورای امنیت خواست حملات حوثی‌ها به این کشور را محکوم کندنمایندگی امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد خواستار آن شد تا حملات شبه‌نظامیان حوثی‌ به این کشور به‌طور قاطعانه‌ای از سوی شورای امنیت محکوم شود.نمایندگی

اتحادیه اروپا در سالگرد بازداشت ناوالنی از روسیه خواست او را آزاد کنداتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۷ دی از روسیه خواست الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین را آزاد کند.

چرا حوثی‌های یمن در این حجم به امارات حمله کردند؟حمله مرگبار حوثی‌ها به امارات عربی متحده، مرحله جدیدی از جنگ هفت ساله یمن است که صدها هزار کشته برجای گذاشته است.

پرسپولیس در رده ۱۰۱ و استقلال در جایگاه ۱۸۹ باشگاهی جهان | DW | 19.01.2022در جدول رده‌بندی تیم‌های فوتبال باشگاهی جهان، پرسپولیس به عنوان موفق‌ترین باشگاه ایران در پله ۱۰۱ قرار گرفته است. تیم‌های استقلال و سپاهان نیز در جایگاه‌های ۱۸۹ و ۲۹۸ ایستاده‌اند.

تجمع اعتراضی آتش‌نشانان در تهران در اعتراض به وضعیت بد معیشتیگزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی از اجتماع صدها آتش‌نشان مقابل شهرداری تهران در اعتراض به بی‌توجهی مقام‌های مسئول به مشکلات شغلی آنها است.

نارضایتی سفیر سابق ایران در مسکو از بدعهدی ایران در قبال روسیهمعلوم نیست سفیر ایرانه یا روسیه. در دنیای وارونه ای زندگی می‌کنیم. این یارو ایرانی است یا روس؟ عجب خر تو خری است