نگرانی منتقدان ایرانی سند همکاری جامع با چین از چیست؟

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 55 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

نگرانی منتقدان ایرانی سند همکاری جامع با چین از چیست؟ بسیاری از کارشناسان و فعالان سیاسی و اقتصادی و رسانه‌ای ایرانی به انتقاد از امضای سند همکاری این کشور با چین از زاویه‌های مختلف، موقعیت زمانی و نبود ضمانت اجرایی برای آن پرداخته‌اند.

بسیاری از کارشناسان و فعالان سیاسی و اقتصادی و رسانه‌ای ایرانی به انتقاد از امضای سند همکاری این کشور با چین از زاویه‌های مختلف، به‌ویژه عدم شفافیت متن، موقعیت زمانی و نبود ضمانت اجرایی برای آن پرداخته‌اند.

رضا زبیب، دستیار وزیر امور خارجه ایران در امور آسیا و اقیانوسیه راجع به این موضوع در توئیتر شخصی خود گفته است: اصولا این سند، ماهیت و حتی شکل قرارداد/موافقتنامه ندارد، بلکه صرفا یک نقشه راه و چارچوب روابط بلندمدت است.مسئله «بی‌اطلاعی افکارعمومی از متن» با واکنش بسیاری از ایرانی‌ها مواجه شده است. صلواتی در این زمینه نیز توضیح داد: اگر شایعاتی که مطرح شده است صحت داشته باشد، تمام بندهای موجود در این سند، مشکل قانون اساسی پیدا می‌کند.

مراد ویسی، روزنامه‌نگار ایرانی و کارشناس مسائل استراتژیک و نظامی هم در توئیتر خود اظهار داشته است: قرارداد با چین و روسیه فی‌نفسه خوب یا بد نیست، اما قرارداد با این دو کشور بدون داشتن روابط متعادل با آمریکا و قدرت‌های اروپایی و منطقه‌ای، حتما قراردادی از موضع برابر نخواهد بود و منافع ملی ایرانیان در آن رعایت نمی‌شود، چون روسیه و چین می‌دانند جمهوری اسلامی انتخاب‌های محدودی دارد.

مریم شکرانی، خبرنگار اقتصادی نیز گفته است: سابقه حضور چینی‌ها در خلیج فارس، پول‌های بلوکه در چین، خروج بلافاصله آنها از ایران بعد از تحریم، تعرفه‌های سنگین برای کالاهای صادراتی ما و غیره، گویای عزتمندی ایران در مراودات تجاری با کشور اژدهاست!

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 11. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دفاع ظریف و خرازی از سند همکاری با چین - BBC News فارسیمحمد جواد ظریف در شبکه اجتماعی کلاب هاوس از سند همکاری ۲۵ ساله با چین دفاع و انتقادهای مطرح شده را رد کرد. او گفت که هیچ فشاری بر وزارت امور خارجه برای امضا این سند نبوده است. کمال خرازی هم گفته چین می‌خواسته به جز وزارت خارجه دولت حسن روحانی 'نماینده‌ای از نظام' هم در مذاکرات مربوط حضور داشته باشد. واسه سید ماهی به روش ترال در دریای عمان هم اومدی و همینارو تو تلویزیون گفتی
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

نماهنگ «وقیح» از دو هنرمند ایرانی ساکن آلمان در حمایت از «جنبش آزادی‌خواهی» مردم ایران🔺نماهنگ «وقیح» از دو هنرمند ایرانی ساکن آلمان در حمایت از «جنبش آزادی‌خواهی» مردم_ایران ▪️آمانج آزرمی و سیامک حاتم، دو هنرمند ایرانی ساکن آلمان، موزیک ویدئو یا نماهنگی را در حمایت از آنچه «جنبش آزادی‌خواهی» مردم ایران نامیدند، منتشر کردند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

شکایت برخی از نمایندگان از ظریف و درخواست تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوریشکایت برخی از نمایندگان از ظریف و درخواست تفحص از مرکز استراتژیک ریاست جمهوری یک عضو هیات رییسه مجلس از شکایت تعدادی از نمایندگان از رییس جمهوری و وزیر خارجه و همچنین درخواست تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری خبر داد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

همکاری دانشمندان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »