نگرانی از اثرات تورمیِ طرح بنزینی در مناطق روستایی/ چرا «نمی‌توان» به محاسبات سبد معیشت ۱۴۰۱ ورود کرد؟

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ایلنا گزارش می‌دهد؛ نگرانی از اثرات تورمیِ طرح بنزینی در مناطق روستایی/ چرا «نمی‌توان» به محاسبات سبد معیشت ۱۴۰۱ ورود کرد؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، نیمه‌ی دومِ هر سال معمولاً با دغدغه‌ی مزدبگیران برای افزایش دستمزد سال آینده همراه است؛ و بدیهی است وقتی ثبات اقتصادی و کنترل تورم در کار نباشد، این دغدغه جدی‌تر می‌شود.

یک کارگر شهرداری کوت عبدالله در توصیف چنین وضعیتی خیلی ساده می‌گوید «هرسال می‌گوییم دریغ از پارسال»!امسال نیز از آن سال‌هاست که مذاکرات مزدی نمی‌تواند ساده باشد؛ چراکه تلفیق سیاست‌های تعدیلی و اقتصادیِ در دستور، محاسبه‌ی تورم واقعی یا همان تورم ناظر بر هزینه‌های حداقلیِ زندگی کارگران را تبدیل به امری بسیار صعب کرده است.

با این حساب، یک خانوار روستایی در آذر ۱۴۰۰ باید ۳۶.۲ درصد بیشتر از آذر ۹۹ برای یک مجموعه ثابت از کالاها و خدمات هزینه کند در حالیکه خانوار شهری باید ۳۵ درصد بیشتر هزینه کند؛ این عددها نشان می‌دهد که ادعای هزینه‌های کمتر زندگی در روستاها به نسبت شهرها، از اساس بی‌پایه و نادرست است.

توفیقی با استناد به این داده‌ها، به یک نکته اساسی اشاره می‌کند: با توجه به فقدان زیرساخت‌های زنجیره تامین در مناطق روستایی و در استان‌های محروم و ضعف شدید حمل و نقل عمومی در این استان‌ها، طرح بنزینی یا اختصاصِ سهیمه ریالی بنزین به هر کد ملی، موجب تحمیل تورم مازاد در این مناطق خواهد شد. این نکته‌ای است که دولت باید حتماً در نظر بگیرد. اگر روی کاغذ به ادعای وجود حمل و نقل عمومی یا زیرساخت‌های زنجیره تامین اتکا کرده و از طرح بنزینی دفاع می‌کنند، واقعیت‌های عینی و آماری چیز دیگری می‌گویند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

چونکه فقط فکرجیب خودشان هستندبه مردم فکرنمیکنند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار کشته‌شدگان در اعتراضات علیه کودتا در سودان به 54 نفر رسیدشمار جان باختگان در اعتراضات علیه کودتا در مناطق مختلف سودان به 54 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شناسایی 191 مورد ابتلا به کرونا در چین در اولین روز سال نوشناسایی 191 مورد ابتلا به کرونا در چین در اولین روز سال نو بر اساس بیانیه کمیسیون ملی بهداشت چین، در اولین روز سال نو میلادی، 191 مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده است.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

خودکشی ۵۲ کودک در مناطق کُردنشین ایران در سال ۲۰۲۱
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

70 کشته و خسارات فراوان در حملات ائتلاف عربی به حوثی‌ها در استان ماربائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته 10 عملیات هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان حوثی در استان مارب انجام داده که طی آن بيش از 70 پس چرا همش شما شکست می‌خورید و زمین از دست می‌دهید؟ سعی کنید فقط نکشید، حداقل پیروز هم بشوید. مزخرف گویی رسانه سگهای سعودی... جنگ روانی برای پوشش شکستهای خود... تنها کاری که رژیم های تروریستی آل_سعود و امارات کردند، بمباران مدرسه، بیمارستان، کارخانه و مزارع کشاورزی بود... لعنت خدا بر آنها پیروز این مبارزه مردم یمن به رهبری حوثي ها خواهند بود...
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

کرونا در ایران | افزایش ابتلا به «اومیکرون»؛ ممکن است مازندران «به کانون شیوع کرونا» تبدیل شودبر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران در روز شنبه، در ۲۴ ساعت گذشته حدود هزار مورد جدید از ابتلا به ویروس کرونا، ۲۲۲ مورد بستری و ۳۳ مورد مرگ و میر مرتبط با این بیماری گزارش شده است. از تلفات و ابتلاهای جدید اومیکرونی آمریکا چه خبر ؟! میگن فقط 3نفر فوتی دارد و 10 نفر مبتلای جدید! بابا ایول به این ابر قدرت !😂
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

پنج زن جوان در یک ماه گذشته در ارومیه «خودسوزی کرده‌اند»بر اساس گزارش‌های منتشره در طول یک ماه گذشته پنج زن جوان در مناطق مختلف شهرستان ارومیه «خودسوزی کرده‌اند». به گزارش خبرگزاری هرانا، آخرین مورد این خودسوزی‌ها روز پنج‌شنبه ۹... حتی به دو دقیقه هم نمی رسد، اما به بهترین شکل کاسبان تحریم را رسوا کرد! همشونم کردن:/ 🇵🇸🥄🇵🇸FreeThemAll ; SaveJerusalem ; SaveSheikhJarrah ; SaveSilwan ; Act4Palestine ; IsraelCrimes ; FreePalestine , EndIsraeliApartheid , ForaBolsonaro , BolsonaroVagabundo , Rohingya ; WhatsHappeningInMyanmar , SaveAfghanWomen ; FreeHisham ; StandWithThe6
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »