نگاهی به مذاکرات هسته‌ای ایران؛ از پاییز ۱۳۸۲ تا امروز

🔺نگاهی به #مذاکرات_هسته‌ای #ایران؛ از پاییز ۱۳۸۲ تا امروز ▪️مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تلاش برای احیای توافق هسته‌ای ۱۳۹۴، پس از حدود پنج ماه وقفه، از روز دوشنبه ۸ آذر در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

مذاکرات_هسته‌ای, ایران

02/12/2021 09:28:00 ب.ظ

🔺نگاهی به مذاکرات_هسته‌ای ایران ؛ از پاییز ۱۳۸۲ تا امروز ▪️مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تلاش برای احیای توافق هسته‌ای ۱۳۹۴، پس از حدود پنج ماه وقفه، از روز دوشنبه ۸ آذر در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران ، پس از ۵ ماه وقفه از روز دوشنبه ۸ آذر در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد. در پایان نخستین روز «مخائیل اولیانوف» نماینده روسیه گفت که «مذاکرات آغاز موفقیت آمیزی داشت و شرکت کنندگان در مورد اقدامات فوری بیشتر به توافق رسیده‌اند.»

چاپمذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تلاش برای احیای توافق هسته‌ای ۱۳۹۴، پس از حدود پنج ماه وقفه، از روز دوشنبه ۸ آذر در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد.در پایان نخستین روز، مخائیل اولیانوف نماینده روسیه گفت «مذاکرات آغاز موفقیت آمیزی داشت و شرکت کنندگان در مورد اقدامات فوری بیشتر به توافق رسیده‌اند.»

دستاوردها و دشواری‌های پیش‌روی رئیس جمهوری آمریکا؛ یک سال از اقامت پرزیدنت بایدن در کاخ سفید گذشت

همزمان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در یک گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهوری ایران خواستار تعامل سازنده تهران برای احیای برجام شد، و ابراهیم رئیسی نیز از او خواست تا تلاش کند تحریم‌های ایران برداشته شود.تاریخچه مذاکرات هسته‌ایایران در ابتدا برنامه هسته‌ای خود را به صورت مخفیانه آغاز کرد. بعد از پی بردن نهادهای بین‌المللی به برنامه هسته‌ای ایران، جمهوری اسلامی برای اثبات حسن نیت خود در مهرماه ۱۳۸۲ به بازرسان آژانس اجازه بازدید از سایت‌های هسته‌ای را داد.

ایران بعد از آن در توافق با تروئیکای اروپا، شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان، تمام فعالیت‌های خود در زمینه غنی سازی را به حال تعلیق در آورد و در اسفند همان سال نیز در توافقنامه موسوم به «بروکسل» تعهد کرد که ساخت قطعات یدکی سانترفیوژها را تعلیق کند. headtopics.com

در سال ۱۳۸۴ اما جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تعلیق داوطلبانه به پایان رسیده و با فک پلمب کارخانه «یو سی اف» در اصفهان و تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز، فعالیت هسته‌ای خود را از سر گرفت. کمی بعد تهران اعلام کرد که چرخه سوخت هسته‌ای را در مقیاس آزمایشگاهی تکمیل کرده است.

لواندوفسکی و پوتیاس بازیکنان سال فیفا شدند، رونالدو برای شکستن رکورد علی دایی جایزه گرفت - BBC News فارسی

شورای امنیت سازمان ملل متحد در تابستان سال ۱۳۸۵ قطعنامه‌ای تصویب کرد که خواستار توقف برنامه هسته‌ای ایران شد. اما ایران به گسترش برنامه خود ادامه داد، تا این که سازمان ملل در زمستان همان سال قطعنامه دیگری صادر کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به عنوان «تهدیدی علیه صلح و ثبات منطقه» دانست.

حکومت ایران همچنان به فعالیت خود ادامه داد و اعلام کرد که اعتنایی به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد نخواهد کرد. این امر باعث آغاز اعمال تحریم های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران شد.ماراتن گفتگوهای هسته‌ایچندین نشست در ژنو و استانبول و مسکو برگزار شد. اما همچنان نه تنها این مساله به نتیجه‌ای نرسید، بلکه هر بار سایت‌های جدید از پیش اعلام نشده ایران، مانند «پارچین و فردو» بحث برانگیزتر می‌شد. با توجه به فشارهای اقتصادی حاصل از تحریم، این مذاکرات همچنان ادامه داشت و در وین و آلماتی چندین و چند بار مقام‌های ایرانی و اروپا درباره مساله هسته‌ای ایران به گفتگو نشستند.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی در خرداد ۹۴ تیم مذاکره کننده ایران تغییر کرد و سرانجام ایران و شش قدرت جهانی ایالات متحده، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و المان، در ۲۳ تیر ۹۴ به توافق هسته‌ای جامعی موسوم به «برجام» دست یافتند.افزایش غنی سازی، دست بالا یا بن بست؟ headtopics.com

آغاز پرواز‌های مستقیم میان ترکیه و ارمنستان

سه سال بعد و پس از خروج آمریکا از برجام در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، مجلس شورای اسلامی در آذر ۱۳۹۹ دستور به افزایش غنی سازی تا سطح ۲۰ درصد و افزایش نصب سانتریفیوژها داد.این اقدامات و سرعت بخشیدن به غنی سازی و محدود کردن شدید همکاری با آژانس، از سویی باعث نگرانی محافل بین‌المللی از توسعه برنامه هسته ای ایران شد، و از سوی دیگر راه را برای بازگشت به برجام دشوارتر کرد.

علی منتظری، تحلیلگر سیاست خارجی در ایران، در نشست مجازی انجمن قلم و اندیشه گفت، «برنامه هسته‌ای ایران به جای حراست از دستاوردهای خود ... همیشه خود را قربانی می‌کند. هر وقت با تهدید مواجه می‌شویم غنی سازی را بالا می بریم. این ابزار تهدید موجب قربانی شدن ما می‌شود، گویی ابزار دیگری نداریم.»

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی چهار روز پیش از آغاز دور هفتم مذاکرات وین، در بازگشت از ایران عنوان کرد در حال رسیدن به نقطه‌ای هستیمکه نمی‌توان هیچ تضمینی در مورد برنامه هسته‌ای ایران داد.اختلاف نظرهااز سویی محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چند روز قبل از آغاز مذاکرات احیای برجام گفته بود که این مذاکرات در مورد بازگشت به برجام است و مذاکرات هسته‌ای نیست.

اصرار ایران بر این است که کلیه تحریم‌ها برداشته شده و توافق ۱۳۹۴ به صورت کامل اجرایی شود و حتی آمریکا تضمین بدهد که دولت‌های بعدی آن کشور به هیچ وجه نتوانند از توافق خارج شوند.در مقابل، کشورهای مذاکره کننده معتقدند با توجه به تحولات و پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران، این مذاکرات باید ادامه مذاکرات قبلی، که در خرداد متوقف شد، باشد و وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که به هیچ وجه نمی‌تواند برای دولت‌های بعدی آمریکا محدودیتی اعمال کرد. headtopics.com

جدا از تمامی اختلاف نظرها، این گفتگوها در حالی ازسر گرفته شده است که ایران به پرسش‌های آژانس در مورد مسایل مشکوک، مانند کشف مواد رادیواکتیو در «تورقوز آباد» هنوز پاسخی نداده است.

ادامه مطلب: VOA Farsi »

سیل به شهر "رودبار جنوب" رسید + فیلم- اخبار کرمان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

درگیری مرزی طالبان و ایران؛ صادرات از مرز «میلک» دوباره از سر گرفته شدگمرک ایران اعلام کرد که پس از عادی شدن شرایط در مرز میلک، فعالیت تجاری در این گمرک از صبح امروز پنج‌شنبه دوم دسامبر دوباره از سر گرفته شده است.

اسرائیل: با هر روشی مانع از دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای خواهیم شدامیکام نورکین، فرمانده نیروی هوایی اسرائیل اعلام کرد که تل‌آویو در جهت مقابله با برنامه هسته‌ای ایران و تضمین عدم دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای گام بر شیطونه میگه بیا چهارتا بمن اتم بساز ببینیم این اوباش جهانی چه غلطی میخوان بکنن ؟ آخه گوساله ، شماها که حریف چهارتا جوان فلسطینی (حماس و جهاد اسلامی ) نمیشید ، وقتی چندتا جوان با بالن آتش‌زا شمارو چنان به وحشت می اندازند که شب تا صبح میرید داخل پناهگاه ، شما رو چه به غلط زیادی ؟ برجام ۲۰۱۵ معروف ب برجام اوبامایی نزد ما مُرده میباشد👎🏻 برجام یعنی زنده نگهداشتن تهدیدات از سوی رژیم یاغی فرقه شیعه آیت الله ها .یعنی تهدید علیه دیگر ملت ها بخصوص ملت اسرائیل شما هیچ غلطی نمی توانید بکنید. اسرائیل یک آشوبگر و تروریست است که برای قتل و غارت دنیا از هیچ کاری دریغ نمی کند . نفرین_بر_اسرائیل_فتنه_گر_غاصب

اسرائیل از آمریکا خواست مذاکرات هسته‌ای با ایران فوراً پایان یابدنفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگویی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا ، خواستار «پایان فوری» مذاکرات هسته‌ای با ایران شد. درست میگه . از تجربه ملت ما عبرت بگیرید که این حاکمیت اصلاح پذیر نیست و زیر بار هیچ تعهد و مسئولیتی نمیره . با ادم / حکومتی که با تقیه و خدعه به قدرت میرسه و حرف اش اعتباری نداره ، مذاكرات فقط اب در هاون کوبیدنه . گوه خورد😂🍆 گل واژه بنت الاغ از خدا میخواد ایران به برجام برگرده شب بخیر. صهیونسیت

اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند🔺اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا گفت که حضور پنگ شوای در انظار عمومی، نگرانی‌ها درمورد امنیت و آزادی او را کاهش نمی‌دهد.

کنسرت جنجالی جاستین بیبر در عربستان؛ خشم مدافعان حقوق بشر از تصمیم خواننده کاناداییبیبر روز یکشنبه در بندر جده‌ عربستان و در حاشیه نخستین تورنمنت جایزه بزرگ فرمول یک تاریخ این کشور در کنار داوید گتا و جیسون درولو مقابل هزاران تماشاگر به اجرای برنامه خواهد پرداخت. تازه رسیده به ابی و دیگر خوانندگان لسانجلسی مدافعان حقوق بشر کورند ؟ پناهجویان را که در مرز اروپا قتل عام می‌شوند نمی بینند مدافعان حقوق بشر مردم عربستان رو بشر حساب نمی‌کنن که بواسطه این برنامه‌ها از زیر شمشیر اسلام بیان بیرون؟

مرز ایران و افغانستان در شرایطی کاملا آرام/\nجزئیات بیشتر از علت حادثه مرزی امروزمعاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت مرز ایران و افغانستان هم اکنون کاملا آرام و شرایط عادی دارد.