نگاهی طنز‌آمیز به کرونا و روزمرگی در سالی که گذشت | DW | 29.12.2020

29/12/2020 01:14:00 ب.ظ

علیرغم پیامدهای سنگین پاندمی کرونا در جهان و بالا بودن شمار مبتلایان و فوتی‌ها، بسیاری‌ها کوشیند که شوخ‌طبعی خود را حفظ کنند و با طنز و شوخی به جنگ این ویروس بروند. نگاهی به شماری از این شوخ‌طبعی‌ها از دریچه دوربین

کرونا, ویروس کرونا

📸نگاهی طنز ‌آمیز به کرونا و روزمرگی در سالی که گذشت علیرغم پیامدهای سنگین پاندمی کرونا در جهان و بالا بودن شمار مبتلایان و فوتی‌ها، بسیاری‌ها کوشیند که شوخ‌طبعی خود را حفظ کنند و با طنز و شوخی به جنگ این ویروس بروند. نگاهی به این شوخ‌طبعی‌ها:

علیرغم پیامدهای سنگین پاندمی کرونا در جهان و بالا بودن شمار مبتلایان و فوتی‌ها، بسیاری‌ها کوشیند که شوخ‌طبعی خود را حفظ کنند و با طنز و شوخی به جنگ این ویروس بروند. نگاهی به شماری از این شوخ‌طبعی‌ها از دریچه دوربین

شکلات‌هایی به شکل ویروس و پادتن و خرگوش‌های شکلاتی ویژه عید پاک که ماسک ایمنی زده‌اند، نیز از جمله شوخی‌های خوراکی با بحران کرونا در آلمان بود. البته برخی‌ها هم به این نوع شوخی‌ها انتقاد دارند و معتقدند به افرادی که خود با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و در معرض مرگ قرار دارند، به‌گونه‌ای بی‌احترامی شده است.

ضیافت شام با خانواده خرس‌هاپاندمی کرونا میلیون‌ها نفر را به دورکاری و انجام فعالیت‌های شغلی از منزل واداشته است. کنفرانس‌های ویدیویی دیگر جزیی از برنامه کاری روزانه است. این روند الهام‌بخش برخی از کاربران نرم‌افزارهایی چون زوم بوده که از این منظر دستی به سر و روی آثار هنری کشیده‌اند، از جمله"شام آخر"، اثر مشهور لئوناردو داوینچی.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

اینفوگرافی| نگاهی به زمان‌بندی واکسیناسیون کرونا در ایران📊 اینفوگرافی| نگاهی به زمان‌بندی واکسیناسیون کرونا در ایران 👈مشاهده تصویر باکیفیت اجتماعی EtemadOnline

نگاهی به تاریخ تمدن و فرهنگ اویغورها و ترکستان شرقیدرحالی‌که دولت چین با سیاهنمایی، اویغورهای مسلمان را مردمانی وحشی و نیازمند آموزش‌های اجباری معرفی می‌کند، آثار تاریخ دور و نزدیک، نشان از تمدن و فرهنگ آنها در زمینه‌های مختلف دارد. - خبرگزاری آناتولی چقدر فااشیستن این عثمان جماعت ماهم یک خر داریم فکر کنم تورکه بیاید از این الاغ ما هم حمایت کنید (: از نژاد الاغ های الغور ملغور حبه خلقوره ((:

مستند| نگاهی به زندگی و آثار محمود دولت‌آبادی در مجموعه مستند قلم‌فرسایانمجموعه مستند قلم‌فرسایان با نگاهی به زندگی و آثار شاعران و نویسندگان بنام ایرانی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی داریوش سربلند ساخته شده است. این مجموعه مستند در یکی از قسمت‌های خود نگاهی به زندگی و آثار محمود دولت‌آبادی داشته است.

افطار در میان ابرها؛ نگاهی به سفرهٔ رنگین رمضان در دُبی«این نخستین تجربه این‌چنینی در ماه رمضان در دنیاست. ما هر بار از ۶ مسافر دعوت می‌کنیم در پرواز بر فراز کشور با ما همراه شوند.» تنها شرکت هوایی که غذای درست و حسابی خوردم ماهان ایر بوده. بقیه چه خارجی و چه ایرانی غذاهاشون زباله بودن. امریکا و کانادا که دیگه نگم. ما را هم دعوت میکردند خوب بود، بهتر نظر میدادیم 😉

نگاهی به موزهٔ فرش باکو، نخستین موزهٔ فرش دنیاموزهٔ ملی فرش باکو در ۱۹۶۷ وقتی آذربایجان جزو اتحاد جماهیر شوروی بود ساخته شد و نمونه‌های اعلایی از فرش‌ تولید این کشور را در خود جای داده است. نخستین؟؟؟؟ ده ها سال هست در تهران موزه فرش داریم . تیتر خبر رو اصلاح کنید

دستمال توالت ارزشمند در نخستین هفته‌های پاندمی کرونا دستمال توالت به یکی از کالاهای کمیاب در آلمان بدل شد..درحالی‌که دولت چین با سیاهنمایی، اویغورهای مسلمان را مردمانی وحشی و نیازمند آموزش‌های اجباری معرفی می‌کند، آثار تاریخ دور و نزدیک، نشان از تمدن و فرهنگ آنها در زمینه‌های مختلف دارد.اعتمادآنلاین| مجموعه مستند قلم‌فرسایان با نگاهی به زندگی و آثار شاعران و نویسندگان بنام ایرانی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی داریوش سربلند ساخته شده است.

برخی اصناف با الهام از این جریان و ایده‌های طنزآمیز بر آن شدند تا محصولاتی بامزه ارائه دهند. این نانوایی و شیرینی‌پزی در دورتموند کیک‌های مرمری را با لایه‌هایی از شکر به شکل"دستمال توالت شیرین" تهیه کرده‌ است. "ویروس‌های شیرین" شکلات‌هایی به شکل ویروس و پادتن و خرگوش‌های شکلاتی ویژه عید پاک که ماسک ایمنی زده‌اند، نیز از جمله شوخی‌های خوراکی با بحران کرونا در آلمان بود.2021 استانبول/اعظم احمدی، پژوهشگر مسائل سیاسی/خبرگزاری آناتولی اویغورهای مسلمان برخلاف تبلیغات منفی دولت جمهوری خلق چین که همواره کوشیده است آنها را مردمی غیرمتمدن، رادیکال و تروریست به جهانیان معرفی و کشتار و سرکوب غیرقانونی آنان را توجیه کند، از پیشگامان فرهنگ و تمدن در زمینه‌هایی مانند زمامداری، تولید کاغذ و رسم‌الخط و انتشار و ترجمه کتب مختلف میان مسلمانان به ویژه منطقه آسیای مرکزی بوده‌اند. البته برخی‌ها هم به این نوع شوخی‌ها انتقاد دارند و معتقدند به افرادی که خود با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و در معرض مرگ قرار دارند، به‌گونه‌ای بی‌احترامی شده است. سلام و خوشامدگویی با آرنج در آغاز پاندمی کرونا همه بر آن بودند تا از دست دادن خودداری کنند، چون تماس مستقیم از این طریق و همچنین روبوسی از جمله راه‌های انتقال ویروس ارزیابی می‌شوند.

شهروندان با ابتکارعمل‌ توانستند راه‌هایی خلاقانه برای پرکردن این خلا بیابند، از جمله از طریق زدن آرنج‌ها به هم. به مانند دیگر ترکها در بین اویغورها نیز، دولت دارای کیانی دوگانه؛ یعنی نیمه‌زمینی و نیمه‌ الهی بود و حاکمان خود را تنها نمایندگان برگزیده «اولوتانری» یعنی خدای متعالی می‌دانستند. ضیافت شام با خانواده خرس‌ها شماری از کافه‌ها و رستوران‌ها که پس از کاهش محدودیت‌ها بازگشایی شدند، دست به ابتکار عملی جالب زده و دور برخی از میز‌ها خرس‌های عروسکی نشاندند تا مشتریان راحت‌تر بتوانند فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنند. با تشدید محدودیت‌ها رستوران‌ها و کافه‌ها دوباره تعطیل شدند، اما خرس‌ها همچنان مهمان برخی از آن‌ها هستتد، از جمله در این رستوران که غذاهای ویژه از کرواسی عرضه می‌کند. وقتی عیسی مسیح هم"زوم‌کاره" می‌شود پاندمی کرونا میلیون‌ها نفر را به دورکاری و انجام فعالیت‌های شغلی از منزل واداشته است. در برخی منابع اسلامی از ترکها باعنوان «ملت بزرگ» یاد می‌شود که به گروههای مختلف تقسیم شده‌اند؛ بزرگترین آنها اوغوزها هستند که خود شامل دوازده قبیله هستند. کنفرانس‌های ویدیویی دیگر جزیی از برنامه کاری روزانه است.

این روند الهام‌بخش برخی از کاربران نرم‌افزارهایی چون زوم بوده که از این منظر دستی به سر و روی آثار هنری کشیده‌اند، از جمله"شام آخر"، اثر مشهور لئوناردو داوینچی. داستان‌های شب بخیر عرصه نشر و کتاب در سالی که گذشت، شاهد انتشار عنوان‌های متعددی در باره پاندمی کرونا بود. اوردوبالیق، چون در کنار رودخانه بزرگی واقع بود خیلی سریع به شهری مرفه و بی‌نظیر تبدیل شد و رونق تجار بسیاری یافت. شماری از این آثار با نگاهی طنز‌آمیز به کرونا پرداخته‌اند، از جمله"شب‌ بخیر کووید ۱۹" که بازپردازش یکی از آثار معروف کتاب‌های کودکان در آمریکا به نام"شب بخیر ماه" است. این کتاب می‌کوشد کمکی باشد برای پدرومادرها تا راحت‌تر بتوانند با فرزندان خود در باره کرونا و پیامدهای آن صحبت کنند. فیل، معیاری برای فاصله‌گذاری فیزیکی شما هم نمی‌توانید میزان توصیه‌شده برای فاصله‌گذاری فیزیکی را به خاطر بسپارید؟ پس به یک فیل عروسکی فکر کنید. محمود کاشغری، معمار بزرگ زبان ترکی، که پدرش نیز متولد «بارس خان» است نام این شهر را برگرفته از خاقان اویغور «سئیس» یا طبق روایت دیگری از اسم «بارس خان» یا همان پسر افراسیاب می‌داند.

دست کم در اتریش توصیه شده، برای درک این میزان کافی است که تجسم کنید، چنین فیلی بین شما و فرد دیگر قرار دارد. ناگفته نماند که استرالیایی‌ها هم این ایده را به کار برده‌اند، البته نه با کم فیل، بلکه با یاری یک کانگوروی عروسکی. نوای محدودیت‌های کرونا هنگامی که با آغاز پاندمی کرونا در ماه مارس زندگی عمومی نیز خوابید، شهرها نیز به ناگهان خاموش شدند. البته بخشی از ترکها هم معتقد به بودا بودند، اما اکثرا عقاید شمنی داشتند. بسیاری‌ها برای مقابله با این سکوت لب پنجره‌ها یا روی بالکن‌های خود آواز خوانده و یا سازی نواختند تا این سکوت را بشکنند و دیگر انسان‌ها را از حباب خاموشی دربیاورند. در برخی از نقاط جهان حتی مأموران پلیس نیز با خوانندگان و نوازندگان خانه‌نشین همصدا شدند.

لبخند یادتان نرود! ماسک ایمنی بدون تردید مهم‌ترین"پوشاک" سال ۲۰۲۰ بود. آنها درتولید پنبه و لباسهای پشمی ید طولایی داشتند و از این جهت نسبت به همسایگان از رفاه و ثروت مکفی و بهتری برخوردار بودند. از برندهای معروف مد و پوشاک گرفته تا هنرمندان نمونه‌های گرانقیمت و منحصر به فردی به بازار فرستادند. البته ماسک‌ها نیز می‌توانند وسیله‌ای برای برقرار ارتباط باشند، از جمله این نمونه‌ها که حالات مختلف دهان را به تصویر کشیده‌اند. عطسه پاندمی کرونا الهام‌بخش بنسکی، هنرمند معروف خیابانی نیز بود که اوایل ماه دسامبر با این تصویر خبرساز شد: پیرزنی که در پی عطسه نه تنها کیف و عصایش را از دست داده و ذرات آلوده به هوا می‌فرستند، بلکه با دندان‌های عاریه‌اش نیز وداع می‌‌کند. اویغورها همچنین با همکاری چینی‌ها، عصیان ژنرال «آن لوشان» ترک‌تبار را در درون مرزهای چین سرکوب کردند. دستمال توالت ارزشمند در نخستین هفته‌های پاندمی کرونا دستمال توالت به یکی از کالاهای کمیاب در آلمان بدل شد.

برخی اصناف با الهام از این جریان و ایده‌های طنزآمیز بر آن شدند تا محصولاتی بامزه ارائه دهند. این نانوایی و شیرینی‌پزی در دورتموند کیک‌های مرمری را با لایه‌هایی از شکر به شکل"دستمال توالت شیرین" تهیه کرده‌ است. در پایان مراسم که با موسیقی فوق‌العاده نیز همراه بود، سفیر چین توسط خاقان اویغور پذیرفته و ضیافت شام بی‌نظیری نیز برگزار شد که تا پاسی از شب ادامه یافت». "ویروس‌های شیرین" شکلات‌هایی به شکل ویروس و پادتن و خرگوش‌های شکلاتی ویژه عید پاک که ماسک ایمنی زده‌اند، نیز از جمله شوخی‌های خوراکی با بحران کرونا در آلمان بود. البته برخی‌ها هم به این نوع شوخی‌ها انتقاد دارند و معتقدند به افرادی که خود با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و در معرض مرگ قرار دارند، به‌گونه‌ای بی‌احترامی شده است. سلام و خوشامدگویی با آرنج در آغاز پاندمی کرونا همه بر آن بودند تا از دست دادن خودداری کنند، چون تماس مستقیم از این طریق و همچنین روبوسی از جمله راه‌های انتقال ویروس ارزیابی می‌شوند. شهرهای واقع در مسیر «راه ابرایشم»، دارای سیستم کشاورزی پیشرفته بودند و از مراکز مهم تجاری به حساب می‌آمدند.

شهروندان با ابتکارعمل‌ توانستند راه‌هایی خلاقانه برای پرکردن این خلا بیابند، از جمله از طریق زدن آرنج‌ها به هم. ضیافت شام با خانواده خرس‌ها شماری از کافه‌ها و رستوران‌ها که پس از کاهش محدودیت‌ها بازگشایی شدند، دست به ابتکار عملی جالب زده و دور برخی از میز‌ها خرس‌های عروسکی نشاندند تا مشتریان راحت‌تر بتوانند فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنند. با تشدید محدودیت‌ها رستوران‌ها و کافه‌ها دوباره تعطیل شدند، اما خرس‌ها همچنان مهمان برخی از آن‌ها هستتد، از جمله در این رستوران که غذاهای ویژه از کرواسی عرضه می‌کند. گسترش اسلام در شهرهایی چون بئی کنت، بخارا و سمرقند، باعث تضعیف دین مانی دراین شهرها شد. وقتی عیسی مسیح هم"زوم‌کاره" می‌شود پاندمی کرونا میلیون‌ها نفر را به دورکاری و انجام فعالیت‌های شغلی از منزل واداشته است. کنفرانس‌های ویدیویی دیگر جزیی از برنامه کاری روزانه است.

این روند الهام‌بخش برخی از کاربران نرم‌افزارهایی چون زوم بوده که از این منظر دستی به سر و روی آثار هنری کشیده‌اند، از جمله"شام آخر"، اثر مشهور لئوناردو داوینچی. آریستوکرات‌های دولت بزرگ اویغور که به این منطقه پناه آورده بودند، خود را حامل و حامی پیام مانی نیز می‌دانستند. داستان‌های شب بخیر عرصه نشر و کتاب در سالی که گذشت، شاهد انتشار عنوان‌های متعددی در باره پاندمی کرونا بود. شماری از این آثار با نگاهی طنز‌آمیز به کرونا پرداخته‌اند، از جمله"شب‌ بخیر کووید ۱۹" که بازپردازش یکی از آثار معروف کتاب‌های کودکان در آمریکا به نام"شب بخیر ماه" است. این کتاب می‌کوشد کمکی باشد برای پدرومادرها تا راحت‌تر بتوانند با فرزندان خود در باره کرونا و پیامدهای آن صحبت کنند. ناگفته نماند که علاوه بر تجار مسلمان، سامانیان نیز برای گسترش اسلام حملاتی به سرزمین اویغورها انجام دادند، چون هنوز آنها را معتقد به دو دین غیرآسمانی مانی و بودا می‌پنداشتند. فیل، معیاری برای فاصله‌گذاری فیزیکی شما هم نمی‌توانید میزان توصیه‌شده برای فاصله‌گذاری فیزیکی را به خاطر بسپارید؟ پس به یک فیل عروسکی فکر کنید.

دست کم در اتریش توصیه شده، برای درک این میزان کافی است که تجسم کنید، چنین فیلی بین شما و فرد دیگر قرار دارد. ناگفته نماند که استرالیایی‌ها هم این ایده را به کار برده‌اند، البته نه با کم فیل، بلکه با یاری یک کانگوروی عروسکی. تاخت‌وتاز سامانیان طولی نکشید و جای خود را به ترکهای"قراخانی" دادند که مجذوب دین اسلام شده بودند. نوای محدودیت‌های کرونا هنگامی که با آغاز پاندمی کرونا در ماه مارس زندگی عمومی نیز خوابید، شهرها نیز به ناگهان خاموش شدند. بسیاری‌ها برای مقابله با این سکوت لب پنجره‌ها یا روی بالکن‌های خود آواز خوانده و یا سازی نواختند تا این سکوت را بشکنند و دیگر انسان‌ها را از حباب خاموشی دربیاورند. در برخی از نقاط جهان حتی مأموران پلیس نیز با خوانندگان و نوازندگان خانه‌نشین همصدا شدند. ترکهای قراخانی ترویج اسلام در میان ترکهای غیرمسلمان را وظیفه دینی و مقدس می‌پنداشتند و دوره جدیدی ازجهاد علیه کفار به راه افتاد.

لبخند یادتان نرود! ماسک ایمنی بدون تردید مهم‌ترین"پوشاک" سال ۲۰۲۰ بود. از برندهای معروف مد و پوشاک گرفته تا هنرمندان نمونه‌های گرانقیمت و منحصر به فردی به بازار فرستادند. البته ماسک‌ها نیز می‌توانند وسیله‌ای برای برقرار ارتباط باشند، از جمله این نمونه‌ها که حالات مختلف دهان را به تصویر کشیده‌اند. در پایان این جنگهای دینی که در میان ترکان سابقه نداشت اسلام جای ادیانی مانند شمن، مانی و بودایی را گرفت و شهرهای تحت حاکمیت اویغورها یکی پس از دیگری به دست ترکهای قراخانی افتاد. عطسه پاندمی کرونا الهام‌بخش بنسکی، هنرمند معروف خیابانی نیز بود که اوایل ماه دسامبر با این تصویر خبرساز شد: پیرزنی که در پی عطسه نه تنها کیف و عصایش را از دست داده و ذرات آلوده به هوا می‌فرستند، بلکه با دندان‌های عاریه‌اش نیز وداع می‌‌کند. مطالب بیشتر از مدیا سنتر .