نگاهی به ۴۰ سال مخالفت دین با موسیقی در ایران

03/11/1400 06:56:00 ب.ظ

فصلنامه «تحقیقات فرهنگی ایران» به تازگی تحقیق مفصلی از تاریخ پر فراز و نشیب موسیقی در تاریخ ۴۴ ساله جمهوری اسلامی منتشر کرده و نشان داده که چطور اختلاف‌ها در برداشت‌ از متون دینی، این هنر خیال‌انگیز را به بند کشیده است. اطلاع_رسانی گزارش beehnam 👇

موسیقی، پیکرتراشی و هنر به معنای عام کلمه پس از به قدرت رسیدن روحانیون شیعه در ایران همواره از...

موسیقی، پیکرتراشی و هنر به معنای عام کلمه پس از به قدرت رسیدن روحانیون شیعه در ایران همواره از قرائت‌های سفت و سخت فقهی در رنج بوده‌‌اند، اما حیات و پیشرفت خود را، هرچند با موانع زیاد و حرکتی کُند، همچنان ادامه داده‌اند.

تاریخ موسیقی در جمهوری اسلامی از هر نوع و جنسش، تاریخی پر فراز و نشیب و تلخ و متضاد با فقه شیعه حاکم بر قوانین چنین نظامی داشته است. موسیقی را شاید بتوان بزرگ‌ترین قربانی جهان هنر در نظام دینی جمهوری اسلامی دانسته، هنری که پیش از سایر هنر‌ها زیر ذره‌بین فقه‌های شیعی بود و هست و همچنان از حساس‌ترین ابعاد هنر در ایران محسوب می‌شود.

در دهه شصت که با بحران جنگ و مشکلات اقتصادی همراه بود، موسیقی پاپ به کلی از علم هنر حذف شد و بسیاری از خوانندگان دوران پهلوی از کشور خارج و مجبور شدند فعالیت‌های هنری خود را در جایی به غیر از ایران دنبال کنند. headtopics.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

رقابت منهای متانت | بهناز شیربانی

این روزها کمتر فردی را می‌توان پیدا کرد که مخاطب پلتفرم‌های ایرانی نباشد. چند سالی است از ایجاد پلتفرم‌های داخلی می‌گذرد و سال‌ها پیش کمتر کسی متوجه ظرفیت‌های این بخش بود و ابعاد ساختاری پلتفرم‌ها به‌مرور آن‌قدر وسعت پیدا کرد تا به رقیبی جدی برای رسانه ملی بدل شد. اما شاید حدس‌زدن این موضوع که زمانی این مدیوم مخاطب گسترده‌ای پیدا کند کمی عجیب به نظر می‌رسید. آغاز ساخت‌وساز در پلتفرم‌های داخلی با آزمون و خطاهایی همراه بود و بسیاری بر این باور بودند که عدم آگاهی از فضای فرهنگی و سرمایه‌گذاری صرف روی چهره‌های مشهور و البته نبود آشنایی کافی با ساخت سریال برای طیف گسترده‌ای از مردم، پاشنه آشیل این بسترهای اینترنتی محسوب می‌شد؛ نقصی که به‌مرور مرتفع شد و شبکه نمایش خانگی بیش از هر چیز به دلیل نیاز جامعه به تکنولوژی روز و پاسخ به انحصار سریال‌سازی در تلویزیون به مسیرش ادامه داد. اما کشمکش‌های شبکه نمایش خانگی و صداوسیما تنها به جدال دو سال اخیر ختم نمی‌شود. می‌توان ریشه این اختلاف را در زمانی جست‌وجو کرد که بسیاری متوجه این واقعیت شدند که با قدرت‌گرفتن شبکه نمایش خانگی، مدیریت افکار عمومی از دستشان خارج شده و حالا زمانی است که باید وارد صحنه شوند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

سبد خانوار خالی از شیرینی/مردم تمایلی به خرید شیرینی در مناسبت‌ها ندارندرئیس اتحادیه صنف شیرینی‌سازان، شیرینی فروشان، کافه و قنادی مشهدبا اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مواد اولیه نسبت به سال گذشته گفت: به طور کلی شیرینی به علت گرانی افسارگسیخته مواد اولیه و هزینه‌های تولید در حال تبدیل شدن به کالای لوکس است و مردم تمایلی به خرید آن حتی در مناسبت‌ها ندارند. شیرینی در حال حذف شدن از سبد خانوار است. ما نیز توانی در مصرف آن نداریم.

هنوز هزاران نفر از همکاران محلی آلمان در افغانستان به سر می‌برند | DW | 22.01.2022روند خروج همکاران محلی نهادهای مختلف آلمان در افغانستان با کندی شدید روبرو است. حزب چپ آلمان از یک بیلان 'دهشتناک' سخن می‌گوید. دولت آلمان با پذیرش بیش از ۲۰هزار شهروند افغان و خانواده‌هایشان موافقت کرده است. giz und bmz warten auf giz.pcp. Facilitators getötet, verschwunden, gefoltert werden, dann werden giz und bmz akzeptieren, dass die facilitators in Gefahr sind. Bitte wartet nicht auf unsere Tötung, bitte helft uns, bitte lasst uns nicht zurück. تا فعلا کارمندان اصلی که واقعا با آلمانی ها کار کردند و کارمندان محلی میباشند در کشور باقی و بعضی را بعنوان کارمند بردند خلاف واقعیت ……. ما در حدود 9 ماه است منتظر شامل لست پزيرش و تخليه هستيم مگر چشم بيا و گوش شنوا را اصلا' نديدم واقعا' براي كشور جمهوري فدرال المان جاي شرمنده گي است. محل وظيفه كمپ مارمل مزارشريف مزار بازار.

موارد روزانه ابتلا به کرونا در ژاپن از 50 هزار نفر فراتر رفتآمار ابتلای روزانه به ویروس کرونا در ژاپن برای اولین بار از آغاز همه‌گیری جهانی تاکنون به بیش از 50 هزار نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

ثبت بیش از 28 هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در پروثبت بیش از 28 هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در پرو وزارت بهداشت پرو اعلام کرد که طی 24 ساعت گذشته 28 هزار و 186 نفر دیگر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

کارزار اعتصاب غذا در مقابل محل مذاکرات وین در اعتراض به گروگانگیری‌های ایرانعده‌ای از شهروندان ایرانی در کنار بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که در هنگام اشغال سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شده بود و همچنین نزار زکا، شهروند مردم ایران از این کارزار رنج میبرند. کاش بر ای حقوق بشر آمریکایی هم اعتصاب میکردید. عربستان و امارات با کمک اطلاعاتی آمریکا و انگلیس زنان و بچه های یمنی رو می‌کشند ولی مدافعان به اصطلاح حق ق بشری همگی خفه شدند

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شناسایی بیشترین مبتلایان به امیکرون در نیمه غربی کشوربنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز شنبه آمار جان‌باختگان کرونا در یک شبانه‌روز گذشته افزایش و شمار مبتلایان جدید در این بازه زمانی کاهش یافته است.