روزشمار چهره‌های تاریخی

روزشمار چهره‌های تاریخی

نگارگر نوجوی كهن‌ياب | DW | 17.08.2020

۲۷ مرداد ۱۳۱۹: ۸۰ سال پیش در چنین روزی كمال‌الملک در نیشابور درگذشت. می‌گفت: «ذوق صنعتی و هوش در ایرانی هست، ولی مدرسه و معلم نداشته اند. حكومت باید ایجاد مدارس و ترویج صنعت كند.»

17/08/2020 10:26:00 ق.ظ

۲۷ مرداد ۱۳۱۹: ۸۰ سال پیش در چنین روزی كمال‌الملک در نیشابور درگذشت. می‌گفت: «ذوق صنعتی و هوش در ایرانی هست، ولی مدرسه و معلم نداشته اند. حكومت باید ایجاد مدارس و ترویج صنعت كند.»

۲۷ مرداد ۱۳۱۹: ۸۰ سال پیش در چنین روزی كمال‌الملک در نیشابور درگذشت. می‌گفت: «ذوق صنعتی و هوش در ایرانی هست، ولی مدرسه و معلم نداشته اند. حكومت باید ایجاد مدارس و ترویج صنعت كند.»

پدرش از نقاشان محل بود و مقدمات اين هنر را به او آموخت.۱۳ ساله بود كه پدرش او را پس از تحصيل در مكتب برای خواندن رشته نقاشی به دارالفنون تهران فرستاد: «تقريبا هشت سال در دارالفنون بودم. ۲۰ سالم بود كه شاه مرا خواست و در شمس‌العماره اتاقی و بعد در عمارت بادگير منزلی برايم معين كردند كه نقاشی كنم و از دربار سالی صد تومان مواجبم بود.»

سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند گلایه رهبر انقلاب از رعایت‌نشدن توصیه‌های متعدد قبلی درباره آب خوزستان و فاضلاب اهواز عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده | DW | 23.07.2021

از آنجا كه ناصرالدين‌شاه خود نقاشی می‌دانست، او را به پيشخدمتی و آموزگاری خود خواند.۲۷ ساله بود كه از شاه لقب كمال‌الملک گرفت.۵۰ ساله بود كه شاه كشته شد: «به فكر مسافرت اروپا افتادم زیرا با مظفرالدین شاه افق من نگرفت. تعلیم زبان فرانسه كردم و از راه قزوین و رشت و انزلی و بادكوبه به ونیز رسيدم.»

او سپس به فلورانس رفت، اندكی ايتاليايی آموخت و در رم يک ماه گردش و تماشا كرد و سرانجام به پاريس رسيد و در آنجا آتليه گرفت.او از روی آثار نگارگران بنام مانند رامبراند، تیسیان و روبنس گرته‌برداری كرد و مهمتر از همه چشم‌‌‌انداز يا همان پِرسپِكتيو را آموخت و برای نخستين بار رنگ و روغن كاركرد. headtopics.com

ظریف قلم‌مو، ایجاد سایه‌روشن و اصول و قوانین علمی و فیزیكی نقاشی اروپایی را به كار برد و به ايران آورد و با بهره‌گيری از اين تكنيکها نگارههای تالار برلیان را تصحیح كرد.او اما از هم‌زمانان خود چيزی به ارمغان نياورد و بيشتر به هنرمندان دوره رنسانس پرداخت.

پس از بازگشت به ايران چندی در دربار مظفرالدین شاه گذراند و چون شاه و پيرامونيان از او كشيدن تصاوير عريان زنان را می‌خواستند دو سال به بغداد، كربلا و نجف پناه برد.۶۳ ساله بود كه مدرسه هنرهای مستظرفه را در ميدان بهارستان كنونی گشود كه هم‌اكنون به ياد او نام‌گذاری شده است. همزمان برای همراهی با آزادی‌خواهان به ترجمه ديدگاههای آزادی‌خواهان فرانسه پرداخت.

۸۰ ساله بود كه بر سر استقلال این مدرسه با وزارت علوم به مشكل برخورد و از سرپرستی كناره گرفت و به مِلكش در نیشابور رفت. در آنجا سنگی به چشم چپش خورد و دیدش را مختل كرد. از آن پس كمتر نقاشی میكرد و باقی عمر را در گوشه‌گيری گذراند.کمال‌الملک در ۹۳ سالگی در نیشابور درگذشت.

ادامه مطلب: DW فارسی »

ویدئوی گربه غول‌ پیکر سه‌بعدی در توکیو

رهگذارن با شگفتی و کنجکاوی به حرکات این گربه خبره شده و از آن عکس و فیلم می‌گیرند.

تبدیل وضعیت ۲۵۰۰۰ نیروی حق‌التدریس؛ امسال/در محرم برخی مدارس در اختیار هیات‌ها قرار می گیرندوزیر آموزش‌وپرورش با برشمردن راه‌های جبران کمبود نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در تأمین نیروی انسانی سال تحصیلی جدید مشکلی نداریم.

ابهام در اجرای طرح موسوم به گشایش اقتصادی در ایران - BBC News فارسییک نماینده مجلس ایران می‌گوید رؤسای مجلس و قوه قضائیه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، مخالفت خود را با تصمیم دولت برای فروش اوراق سَلَف نفتی اعلام کرده‌اند.

کرونا طی شبانه‌روز گذشته در هند 941 و در برزیل 620 قربانی گرفتکرونا طی شبانه‌روز گذشته در هند 941 و در برزیل 620 قربانی گرفت

تصاویری از مراسم عشاء ربانی در صومعه کوهستانی سوملا در ترکیهصومعه سوملا با ۱۶ قرن قدمت که در کوه کند وکاری و بنا شده است تا سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل خطر سقوط سنگ تعطیل بود.

رونالدینیو: ستاره برزیلی که از پادشاهی در بارسلونا به زندانی در پاراگوئه رسید - BBC News فارسیلبخندی شیرین با دندان‌های خرگوشی و حرکات حیرت‌انگیز تکنیکی با توپ از جمله نگاه کردن به یک سو و پاس دادن به سمت دیگر، مشخصه بازیکنی است که به شاعر فوتبال معروف شده؛ رونالدینیو در دوران اوجش در بارسلونا ستاره‌ای مهار نشدنی بود.

واعظی: ترامپ باید در انتظار شکست‌های پی در پی باشدترامپ باید سیاست گذشته خود را تغییر دهد | محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری، معادلات عرصه سیاست با دنیای تجارت را کاملا متفاوت دانست و خطاب به رییس جمهوری آمریکا یادآور شد که اگر سیاست‌های گذشته خود را تغییر ندهد، باید در انتظار شکست‌های پی در پی باشد