نگارگر نوجوی كهن‌ياب | DW | 17.08.2020

17/08/2020 10:26:00 ق.ظ

۲۷ مرداد ۱۳۱۹: ۸۰ سال پیش در چنین روزی كمال‌الملک در نیشابور درگذشت. می‌گفت: «ذوق صنعتی و هوش در ایرانی هست، ولی مدرسه و معلم نداشته اند. حكومت باید ایجاد مدارس و ترویج صنعت كند.»

روزشمار چهره‌های تاریخی

۲۷ مرداد ۱۳۱۹: ۸۰ سال پیش در چنین روزی كمال‌الملک در نیشابور درگذشت. می‌گفت: «ذوق صنعتی و هوش در ایرانی هست، ولی مدرسه و معلم نداشته اند. حكومت باید ایجاد مدارس و ترویج صنعت كند.»

۲۷ مرداد ۱۳۱۹: ۸۰ سال پیش در چنین روزی كمال‌الملک در نیشابور درگذشت. می‌گفت: «ذوق صنعتی و هوش در ایرانی هست، ولی مدرسه و معلم نداشته اند. حكومت باید ایجاد مدارس و ترویج صنعت كند.»

پدرش از نقاشان محل بود و مقدمات اين هنر را به او آموخت.۱۳ ساله بود كه پدرش او را پس از تحصيل در مكتب برای خواندن رشته نقاشی به دارالفنون تهران فرستاد: «تقريبا هشت سال در دارالفنون بودم. ۲۰ سالم بود كه شاه مرا خواست و در شمس‌العماره اتاقی و بعد در عمارت بادگير منزلی برايم معين كردند كه نقاشی كنم و از دربار سالی صد تومان مواجبم بود.»

از آنجا كه ناصرالدين‌شاه خود نقاشی می‌دانست، او را به پيشخدمتی و آموزگاری خود خواند.۲۷ ساله بود كه از شاه لقب كمال‌الملک گرفت.۵۰ ساله بود كه شاه كشته شد: «به فكر مسافرت اروپا افتادم زیرا با مظفرالدین شاه افق من نگرفت. تعلیم زبان فرانسه كردم و از راه قزوین و رشت و انزلی و بادكوبه به ونیز رسيدم.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

تبدیل وضعیت ۲۵۰۰۰ نیروی حق‌التدریس؛ امسال/در محرم برخی مدارس در اختیار هیات‌ها قرار می گیرندوزیر آموزش‌وپرورش با برشمردن راه‌های جبران کمبود نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در تأمین نیروی انسانی سال تحصیلی جدید مشکلی نداریم.

ابهام در اجرای طرح موسوم به گشایش اقتصادی در ایران - BBC News فارسییک نماینده مجلس ایران می‌گوید رؤسای مجلس و قوه قضائیه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، مخالفت خود را با تصمیم دولت برای فروش اوراق سَلَف نفتی اعلام کرده‌اند.

کرونا طی شبانه‌روز گذشته در هند 941 و در برزیل 620 قربانی گرفتکرونا طی شبانه‌روز گذشته در هند 941 و در برزیل 620 قربانی گرفت

تصاویری از مراسم عشاء ربانی در صومعه کوهستانی سوملا در ترکیهصومعه سوملا با ۱۶ قرن قدمت که در کوه کند وکاری و بنا شده است تا سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل خطر سقوط سنگ تعطیل بود.

رونالدینیو: ستاره برزیلی که از پادشاهی در بارسلونا به زندانی در پاراگوئه رسید - BBC News فارسیلبخندی شیرین با دندان‌های خرگوشی و حرکات حیرت‌انگیز تکنیکی با توپ از جمله نگاه کردن به یک سو و پاس دادن به سمت دیگر، مشخصه بازیکنی است که به شاعر فوتبال معروف شده؛ رونالدینیو در دوران اوجش در بارسلونا ستاره‌ای مهار نشدنی بود.

واعظی: ترامپ باید در انتظار شکست‌های پی در پی باشدترامپ باید سیاست گذشته خود را تغییر دهد | محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری، معادلات عرصه سیاست با دنیای تجارت را کاملا متفاوت دانست و خطاب به رییس جمهوری آمریکا یادآور شد که اگر سیاست‌های گذشته خود را تغییر ندهد، باید در انتظار شکست‌های پی در پی باشد

محمد غفاری مشهور به كمال‌الملک در سال ۱۲۲۶ در روستای"كله" كاشان زاده شد و در خانواده‌ای هنرمند رشد كرد.به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در حاشیه پنجمین نشست گفتگوی هفته بر محور تحول که با حضور جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، اعضای شورای معاونان در ساختمان شهید رجایی و مدیران کل استان‌ها روسای۷۶۰ منطقه آموزش‌وپرورش کشور در بستر شاد و به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آموزش‌وپرورش مجموعه بسیار بزرگی است که فصل مشترک بسیاری با سازمان‌ها و مؤسسات مختلف دارد و هرچقدر بتوانیم زمینه همکاری‌ها را بهبود ببخشیم بهتر می‌توانیم برای تحقق ماموریت‌هایمان تلاش کنیم.به گفته ابوالفضل ابوترابی، محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی گفته‌اند شیوه مورد نظر دولت با مصوبه جلسه سران قوا فرق دارد.17.

پدرش از نقاشان محل بود و مقدمات اين هنر را به او آموخت. ۱۳ ساله بود كه پدرش او را پس از تحصيل در مكتب برای خواندن رشته نقاشی به دارالفنون تهران فرستاد: «تقريبا هشت سال در دارالفنون بودم. حاجی میرزایی با اشاره به خدمات ارائه‌شده از طرف سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: سازمان امور اداری و استخدامی کشور در طی سال‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی را در جهت تأمین نیروی انسانی موردنیاز و نیز در جهت ترمیم حقوق معلمان انجام داده است که شایسته تقدیر است. ۲۰ سالم بود كه شاه مرا خواست و در شمس‌العماره اتاقی و بعد در عمارت بادگير منزلی برايم معين كردند كه نقاشی كنم و از دربار سالی صد تومان مواجبم بود. بهرنگ تاج‌دین گزارش می‌دهد.» از آنجا كه ناصرالدين‌شاه خود نقاشی می‌دانست، او را به پيشخدمتی و آموزگاری خود خواند. نیروهایی که هم‌اکنون در آموزش‌وپرورش مشغول به کار است منحصراً از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی جذب نشده‌اند و مجموعه‌ای از نیروهای حق‌التدریس هم هستند بنابراین با احتساب آن‌ها میزان سهمیه اختصاص داده‌ شده به آموزش‌وپرورش از طرف سازمان اداری و استخدامی پاسخگوی نیازهای این دستگاه است. ۲۷ ساله بود كه از شاه لقب كمال‌الملک گرفت.

۵۰ ساله بود كه شاه كشته شد: «به فكر مسافرت اروپا افتادم زیرا با مظفرالدین شاه افق من نگرفت. قرار است ۲۵ هزار نفر از این نیروها بر اساس مجوز سازمان اداری و استخدامی، امسال تبدیل وضعیت شوند و باقی آن‌ها در سال‌های بعد تعیین تکلیف می‌شوند. تعلیم زبان فرانسه كردم و از راه قزوین و رشت و انزلی و بادكوبه به ونیز رسيدم.» او سپس به فلورانس رفت، اندكی ايتاليايی آموخت و در رم يک ماه گردش و تماشا كرد و سرانجام به پاريس رسيد و در آنجا آتليه گرفت. وی افزود: ترجیح آموزش وپرورش این است که کلاس‌ها را به‌صورت حضوری و با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار کند اما در نقاطی که شرایط کلاس حضوری به هیچ عنوان مهیا نباشد باید از روش‌های جایگزین مانند تلویزیون و شبکه شاد استفاده کنیم. او از روی آثار نگارگران بنام مانند رامبراند، تیسیان و روبنس گرته‌برداری كرد و مهمتر از همه چشم‌‌‌انداز يا همان پِرسپِكتيو را آموخت و برای نخستين بار رنگ و روغن كاركرد. ظریف قلم‌مو، ایجاد سایه‌روشن و اصول و قوانین علمی و فیزیكی نقاشی اروپایی را به كار برد و به ايران آورد و با بهره‌گيری از اين تكنيکها نگارههای تالار برلیان را تصحیح كرد. بنابراین تمام همکاران فرهنگی در صورت برگزاری کلاس‌ها به طور غیرحضوری و بر بستر مجازی باید از طریق شبکه شاد با دانش آموزان ارتباط بگیرند.

او اما از هم‌زمانان خود چيزی به ارمغان نياورد و بيشتر به هنرمندان دوره رنسانس پرداخت. پس از بازگشت به ايران چندی در دربار مظفرالدین شاه گذراند و چون شاه و پيرامونيان از او كشيدن تصاوير عريان زنان را می‌خواستند دو سال به بغداد، كربلا و نجف پناه برد. بنابراین تعهد ما نسبت به جامعه، آموزش تمام دانش آموزان لازم التعلیم است و این کار را با روش‌های مختلف انجام می‌دهیم. ۶۳ ساله بود كه مدرسه هنرهای مستظرفه را در ميدان بهارستان كنونی گشود كه هم‌اكنون به ياد او نام‌گذاری شده است. همزمان برای همراهی با آزادی‌خواهان به ترجمه ديدگاههای آزادی‌خواهان فرانسه پرداخت. تصمیم‌گیری در مورد حضور معلمان در مدارس برعهده شورای آموزشی مدارس است حاجی میرزایی در خصوص حضور معلمان و کادر مدارس در مناطقی که آموزش مجازی ارائه می‌دهند، گفت: مواردی را به استان‌ها ابلاغ کردیم و برخی وظایفی را در اختیار شورای آموزشی مدارس که متشکل است از مدیر مدرسه، نماینده اولیا و نماینده معلمان هستند، قراردادیم. ۸۰ ساله بود كه بر سر استقلال این مدرسه با وزارت علوم به مشكل برخورد و از سرپرستی كناره گرفت و به مِلكش در نیشابور رفت.

در آنجا سنگی به چشم چپش خورد و دیدش را مختل كرد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، وی در پایان گفت: بنابر درخواست ستاد ملی کرونا برخی مدارس در بعضی مناطق در ایام سوگواری محرم در اختیار هیات‌ها قرار داده می‌شود و پروتکل‌های بهداشتی این مراسم و نظارت بر اجرای این پروتکل‌ها بر عهده وزارت بهداشت می‌باشد، لذا تنها تاکید ما این است که باید اختلالی در امر آموزش که از ۱۵ شهریور آغاز می‌شود ایجاد نشود. از آن پس كمتر نقاشی میكرد و باقی عمر را در گوشه‌گيری گذراند. کمال‌الملک در ۹۳ سالگی در نیشابور درگذشت. تاریخ .