نگارگر نوجوی كهن‌ياب | DW | 17.08.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 24 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 13%
  • Publisher: 63%

۲۷ مرداد ۱۳۱۹: ۸۰ سال پیش در چنین روزی كمال‌الملک در نیشابور درگذشت. می‌گفت: «ذوق صنعتی و هوش در ایرانی هست، ولی مدرسه و معلم نداشته اند. حكومت باید ایجاد مدارس و ترویج صنعت كند.»

ایران اخبار, ایران سرفصلها

محمد غفاری مشهور به كمال‌الملک در سال ۱۲۲۶ در روستای"كله" كاشان زاده شد و در خانواده‌ای هنرمند رشد كرد.۱۳ ساله بود كه پدرش او را پس از تحصيل در مكتب برای خواندن رشته نقاشی به دارالفنون تهران فرستاد: «تقريبا هشت سال در دارالفنون بودم. ۲۰ سالم بود كه شاه مرا خواست و در شمس‌العماره اتاقی و بعد در عمارت بادگير منزلی برايم معين كردند كه نقاشی كنم و از دربار سالی صد تومان مواجبم بود.»۲۷ ساله بود كه از شاه لقب كمال‌الملک گرفت.

او سپس به فلورانس رفت، اندكی ايتاليايی آموخت و در رم يک ماه گردش و تماشا كرد و سرانجام به پاريس رسيد و در آنجا آتليه گرفت. ظریف قلم‌مو، ایجاد سایه‌روشن و اصول و قوانین علمی و فیزیكی نقاشی اروپایی را به كار برد و به ايران آورد و با بهره‌گيری از اين تكنيکها نگارههای تالار برلیان را تصحیح كرد.پس از بازگشت به ايران چندی در دربار مظفرالدین شاه گذراند و چون شاه و پيرامونيان از او كشيدن تصاوير عريان زنان را می‌خواستند دو سال به بغداد، كربلا و نجف پناه برد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تبدیل وضعیت ۲۵۰۰۰ نیروی حق‌التدریس؛ امسال/در محرم برخی مدارس در اختیار هیات‌ها قرار می گیرندوزیر آموزش‌وپرورش با برشمردن راه‌های جبران کمبود نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در تأمین نیروی انسانی سال تحصیلی جدید مشکلی نداریم.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ابهام در اجرای طرح موسوم به گشایش اقتصادی در ایران - BBC News فارسییک نماینده مجلس ایران می‌گوید رؤسای مجلس و قوه قضائیه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، مخالفت خود را با تصمیم دولت برای فروش اوراق سَلَف نفتی اعلام کرده‌اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

کرونا طی شبانه‌روز گذشته در هند 941 و در برزیل 620 قربانی گرفتکرونا طی شبانه‌روز گذشته در هند 941 و در برزیل 620 قربانی گرفت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تصاویری از مراسم عشاء ربانی در صومعه کوهستانی سوملا در ترکیهصومعه سوملا با ۱۶ قرن قدمت که در کوه کند وکاری و بنا شده است تا سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل خطر سقوط سنگ تعطیل بود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

رونالدینیو: ستاره برزیلی که از پادشاهی در بارسلونا به زندانی در پاراگوئه رسید - BBC News فارسیلبخندی شیرین با دندان‌های خرگوشی و حرکات حیرت‌انگیز تکنیکی با توپ از جمله نگاه کردن به یک سو و پاس دادن به سمت دیگر، مشخصه بازیکنی است که به شاعر فوتبال معروف شده؛ رونالدینیو در دوران اوجش در بارسلونا ستاره‌ای مهار نشدنی بود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

واعظی: ترامپ باید در انتظار شکست‌های پی در پی باشدترامپ باید سیاست گذشته خود را تغییر دهد | محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری، معادلات عرصه سیاست با دنیای تجارت را کاملا متفاوت دانست و خطاب به رییس جمهوری آمریکا یادآور شد که اگر سیاست‌های گذشته خود را تغییر ندهد، باید در انتظار شکست‌های پی در پی باشد
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »