نگارگر رازهای روزمره | DW | 21.11.2019

30/08/1398 09:58 ق.ظ

۲۱ نوامبر ۱۸۹۸: ۱۲۱ سال پيش در چنين روزی رِنه ماگريت در لِسين در شمال غرب بلژيک زاده شد. می‌گفت: «عنوان‌های تابلوهايم را طوری برگزيدم كه بيننده را به شک موجه بيندازند.»

۲۱ نوامبر ۱۸۹۸: ۱۲۱ سال پيش در چنين روزی رِنه ماگريت در لِسين در شمال غرب بلژيک زاده شد. پدر و مادر رنه ماگريت René Magritte خياط و کلاه‌دوزانی كم درآمد بودند. از كودكی همه حواسش به نقاشی و طراحی بود. ۱۲ ساله بود كه طرح‌‌های دقيق واقع‌‌گرايانه‌‌اش بينندگان را به شگفتی می‌‌انداخت.

۱۴ ساله بود كه مادرش خودكشی كرد و اگرچه میگفت اين قضيه مستقيما تأثيری بر هنر او نداشته ولی هميشه میگفت: «در زندگی چيزهايی هست كه آدم هيچ جوری نميفهمدشان.»

۱۶ ساله بود كه همشاگردی اش ژُرژت را مدل نقاشی‌‌هايش قرار داد و بعدها با او ازدواج كرد. ۲۰ ساله بود كه از دانشكده هنرهای زيبای بروكسل از رشته نقاشی و طراحی فارغ التحصيل شد و مدتی با كار برای رسانه‌‌های تبليغاتی و طراحی پلاكارد زندگی‌اش را گذراند.

می‌گفت با ديدن نگاره"كشتزار عشق" اثر جورجو دِكيريكو انگار انديشيدن را ديده و دريافته كه اشيایی كه در نگاه نخست بر روی يک تابلو به هم ربطی ندارند، می‌توانند رازی از شرايط روزمره ما باشند. از آن پس او خود به عنوان"نقاش انديشه‌ها و تخيلات" شناخته شد. headtopics.com

از شناخته‌‌‌ترين آثار او نقش يک پيپ با عنوان"خيانت نگاره" است. او زير آن تصویر نوشت: «اين يك پيپ نيست» و درباره‌اش می‌‌‌‌‌‌گفت: «آيا می‌‌‌توانيد اين پيپ را پر از توتون كنيد و بكشيد؟»

ادامه مطلب:
dw_persian »

پرزیدنت ترامپ مجلس نمایندگان آمریکا را در جریان اقدامات بازدارنده خود در برابر ایران گذاشتپرزیدنت ترامپ مجلس نمایندگان آمریکا را در جریان اقدامات بازدارنده خود در برابر ایران گذاشت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با ارسال نامه‌ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را در جریان اقدامات بازدارنده نظامی خود در برابر ایران گذاشت.

اعتراضات در شهر نفتی ماهشهر در جنوب ایران؛ فرماندار: تعداد کشته‌ها را بعدا اعلام می‌کنیمچهار روز پس از افزایش قیمت بنزین در ایران، اعتراضات در شهر بندری ماهشهر که یکی از مراکز مهم نفتی و پتروشیمی در جنوب این کشور است، ادامه داشته است. فرماندار ماهشهر گفته درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراضات در این شهر 'بعدا اطلاعات خواهد داد'.

اعتراض‌ها در ایران؛ آنچه امروز می‌دانیم در ۱۰ نکتهدر حالی که اینترنت قطع است، رسانه‌ها و مقام‌های ایران اصرار دارند که اوضاع در شهرهای ایران امروز عادی بوده اما چهار مسابقه فوتبال لغو شده است. مقام‌ها و رسانه‌های ایران هشدار می‌دهند که دستگیری‌ها ادامه خواهند داشت.

جزئیات بیشتر سازمان عفو بین‌الملل در مورد آمار بالای کشته شدگان در ایرانسازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس تحقیقات این نهاد حقوق بشری دستکم ۱۰۶ نفر در اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ایران جان خود را از دست داده‌اند.

تجمع مخالفان جمهوری اسلامی در برابر سفارت ایران در بروکسل و پاریسروز سه شنبه ۱۹ نوامبر شماری از ایرانیان مقیم بلژیک و هلند در حمایت از معترضان در ایران دست به تجمع زدند.

کشته شدن 2 نظامی آمریکایی در سقوط بالگرد در افغانستاندو نظامی آمریکایی بر اثر سقوط یک فروند بالگرد در افغانستان کشته شدند. - خبرگزاری آناتولی

می‌گفت: «عنوان‌های تابلوهايم را طوری برگزيدم كه بيننده را به شک موجه بيندازند.»

پدر و مادر رنه ماگريت René Magritte خياط و کلاه‌دوزانی كم درآمد بودند.

از كودكی همه حواسش به نقاشی و طراحی بود.

۱۲ ساله بود كه طرح‌‌های دقيق واقع‌‌گرايانه‌‌اش بينندگان را به شگفتی می‌‌انداخت.

۱۴ ساله بود كه مادرش خودكشی كرد و اگرچه میگفت اين قضيه مستقيما تأثيری بر هنر او نداشته ولی هميشه میگفت: «در زندگی چيزهايی هست كه آدم هيچ جوری نميفهمدشان.»

۱۶ ساله بود كه همشاگردی اش ژُرژت را مدل نقاشی‌‌هايش قرار داد و بعدها با او ازدواج كرد.

۲۰ ساله بود كه از دانشكده هنرهای زيبای بروكسل از رشته نقاشی و طراحی فارغ التحصيل شد و مدتی با كار برای رسانه‌‌های تبليغاتی و طراحی پلاكارد زندگی‌اش را گذراند.

می‌گفت با ديدن نگاره"كشتزار عشق" اثر جورجو دِكيريكو انگار انديشيدن را ديده و دريافته كه اشيایی كه در نگاه نخست بر روی يک تابلو به هم ربطی ندارند، می‌توانند رازی از شرايط روزمره ما باشند.

از آن پس او خود به عنوان"نقاش انديشه‌ها و تخيلات" شناخته شد.

از شناخته‌‌‌ترين آثار او نقش يک پيپ با عنوان"خيانت نگاره" است. او زير آن تصویر نوشت: «اين يك پيپ نيست» و درباره‌اش می‌‌‌‌‌‌گفت: «آيا می‌‌‌توانيد اين پيپ را پر از توتون كنيد و بكشيد؟»

۲۸ ساله بود كه نخستين تصوير فراواقع‌‌گرايانه (سوررِئاليستی)اش را كشيد و از آن پس"مانند ذره‌‌بين" عمل كرد و برای نمونه سيبی به اندازه يک اتاق و چشمانی كه همه تابلو را احاطه كرده‌‌اند را به نمايش گذاشت تا جنبه‌‌های نامتعارف اشياء روزمره را پيش چشم آورد.

۳۲ ساله بود كه پس از يک سفر سه ساله به پاريس برای هميشه در بروكسل مقيم شد. از او ۱۶۰۰ نگاره به جا مانده كه نيمی از آنها را در اتاق نشيمنش كه محل كارش هم بود كشيده است.

رنه ماگريت در ۶۸ سالگی در پايتخت بلژيک درگذشت.

تاریخ