نکات عمده جنجال تحقیقات برای استیضاح ترامپ

28/09/2019 04:07:00 ب.ظ

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، سه شنبه با اعلام آغاز «تحقیقات رسمی استیضاح» درباره پرزیدنت دونالد ترامپ، تقابل طولانی بین قانونگذاران حزب دموکرات و کاخ سفید د

ترامپ, صدای آمریکا

🔺نکات عمده جنجال تحقیقات برای استیضاح ترامپ ⚡️نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، با اعلام آغاز «تحقیقات رسمی استیضاح» درباره پرزیدنت ترامپ ، تقابل طولانی بین قانونگذاران حزب دموکرات و کاخ سفید درباره تخلفات ادعایی رئیس جمهور را شدت بخشید.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، سه شنبه با اعلام آغاز «تحقیقات رسمی استیضاح» درباره پرزیدنت دونالد ترامپ ، تقابل طولانی بین قانونگذاران حزب دموکرات و کاخ سفید د

صدای آمریکا - نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، سه شنبه با اعلام آغاز «تحقیقات رسمی استیضاح» درباره پرزیدنت دونالد ترامپ، تقابل طولانی بین قانونگذاران حزب دموکرات و کاخ سفید درباره تخلفات ادعایی رئیس جمهور را شدت بخشید. این تصمیم پس از آن اعلام شد که بنا بر گزارش ها، ترامپ در یک مکالمه تلفنی در ۲۵ ژوئیه با رئیس جمهوری اوکراین از او خواسته بود درباره جو بایدن، کاندیدای دموکرات پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، و هانتر، پسرش، تحقیق کند.

استیضاح چیست؟این امر به روندی در قانون اساسی ایالات متحده برای برکناری رئیس جمهوری از قدرت اشاره دارد. قانون اساسی ایالات متحده به کنگره این قدرت را داده است که رئیس جمهوری را به دلیل «خیانت، ارتشاء یا دیگر جرائم سنگین و تخلفات از قانون» از قدرت خلع کند. هر چند از «جرائم سنگین و تخلفات از قانون» تنها یک برداشت وجود ندارد، اما درک عمومی این است که این امر شامل زیر پا گذاشتن سوگند ریاست جمهوری و اعتماد عمومی است. روند استیضاح با ایراد رسمی اتهامات در مجلس نمایندگان آمریکا آغاز می شود و با برگزاری دادگاه در سنا به پایان می رسد که در آن دو سوم اعضای سنا باید به محکومیت رئیس جمهوری رای بدهند.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

تحقیقات مقدماتی استیضاح: وزیر امور خارجه آمریکا به مجلس احضار شدسه کمیته مجلس نمایندگان که تحقیقات مقدماتی برای تصمیم‌گیری درباره استیضاح رییس جمهوری آمریکا را انجام می‌دهند اولین احضاریه رسمی خود را صادر کرده‌اند و از مایک پومپئو وزیر امور خارجه این کشور خواسته اند فهرست بلندی از مدارک و اسناد را به این نهاد ارائه کند.

معلوم نیست رئیس‌جمهور آمریکا از ایران چه می‌خواهد/ ترامپ برای متهم کردن کسی به مدرک نیاز ندارد/ کار اروپا برای راضی کردن ترامپ سخت استاستاد علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا ترامپ را غیرقابل پیش‌بینی دانست و گفت: ترامپ تنها به پیروزی در انتخابات فکر می‌کند بنابراین فعلا هیچ چیزی حتی حمله به آرامکو هم نمی‌تواند او را درگیر جنگ کند.

ترامپ: به درخواست ایران برای رفع تحریم‌ها نه گفتمرئیس جمهور آمریکا اظهار داشت که به درخواست ایران برای رفع کامل تحریم ها در صورت آغاز مذاکرات نه گفته است. - خبرگزاری آناتولی

آمریکا ۲۰۰ نظامی و تعدادی موشک پاتریوت به عربستان می‌فرستدآمریکا جمعه گذشته نیز از موافقت دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا با اعزام نیروهای نظامی به منطقه خلیج فارس برای تقویت نیروهای دفاع هوایی و موشکی عربستان سعودی خبر داده بود. جزئیات بیشتر⬇️

ترامپ: نه با ایرانی‌ها دیدار می‌کنم و نه تحریم‌ها را کاهش می‌دهمدونالد ترامپ ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا با تاکید بر اینکه آمریکا به تحریم‌های وضع‌شده علیه

پادشاهی سعودی برای اولین بار ویزای توریستی اعطا می‌کندپادشاهی سعودی روز جمعه 27 سپتامبر برای نخستین بار در تاریخ خود اعطای ویزای توریستی را برای گردشگران

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، سه شنبه با اعلام آغاز «تحقیقات رسمی استیضاح» درباره پرزیدنت دونالد ترامپ، تقابل طولانی بین قانونگذاران حزب دموکرات و کاخ سفید درباره تخلفات ادعایی رئیس جمهور را شدت بخشید.Image caption وزیر امور خارجه آمریکا هنوز واکنش علنی به احضاریه مجلس نشان نداده است.کریستن مونرو ( kristen monroe ) استاد علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا است‌، وی در حوزه روابط بین‌الملل و سیاست خارجه تحقیق و تدریس کرده است.رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت که به درخواست ایران برای رفع کامل تحریم ها در صورت آغاز مذاکرات نه گفته است.

این تصمیم پس از آن اعلام شد که بنا بر گزارش ها، ترامپ در یک مکالمه تلفنی در ۲۵ ژوئیه با رئیس جمهوری اوکراین از او خواسته بود درباره جو بایدن، کاندیدای دموکرات پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، و هانتر، پسرش، تحقیق کند. استیضاح چیست؟ این امر به روندی در قانون اساسی ایالات متحده برای برکناری رئیس جمهوری از قدرت اشاره دارد. روسای کمیته‌های روابط خارجی، اطلاعات و امنیت، و نظارت بر دولت در احضاریه‌ای که خطاب به آقای پومپئو نوشته شده، به وزیر خارجه آمریکا یک هفته مهلت داده‌اند که همه این مدارک را به آنها ارائه کند. قانون اساسی ایالات متحده به کنگره این قدرت را داده است که رئیس جمهوری را به دلیل «خیانت، ارتشاء یا دیگر جرائم سنگین و تخلفات از قانون» از قدرت خلع کند. به هیچ اصول خاصی پایبند نیست. هر چند از «جرائم سنگین و تخلفات از قانون» تنها یک برداشت وجود ندارد، اما درک عمومی این است که این امر شامل زیر پا گذاشتن سوگند ریاست جمهوری و اعتماد عمومی است. در تحولی دیگر، رسانه‌های آمریکا از استعفای کورت ولکر نماینده ویژه این کشور در مذاکرات اوکراین خبر داده‌اند. روند استیضاح با ایراد رسمی اتهامات در مجلس نمایندگان آمریکا آغاز می شود و با برگزاری دادگاه در سنا به پایان می رسد که در آن دو سوم اعضای سنا باید به محکومیت رئیس جمهوری رای بدهند. من هم البته که گفتم نه! به نظر می‌رسد توئیت جدید ترامپ درباره ایران در پاسخ به اظهارات امروز حسن روحانی منتشر شده است.

این چندمین قصد کنگره برای استیضاح در تاریخ ایالات متحده است: اندرو جانسون و بیل کلینتون، روسای جمهوری پیشین آمریکا، استیضاح شده و در برابر دادگاه در سنا قرار گرفتند، اما در نهایت تبرئه شدند. آقای ترامپ اتهام فشار بر ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین را رد کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا مشاوران خوبی ندارد تا به او راهکار بدهند استاد علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا گفت: اگر ترامپ به جنگ با ایران فکر کند و در لحظه بر اساس غرایزش عمل کند، خود را نابود خواهد کرد. ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، پیش از انجام استیضاح در مجلس نمایندگان استعفاء داد. سه شنبه چه اتفاقی افتاد؟ آن چه خانم پلوسی انجام داد، هنوز چند گام تا اقدام رسمی علیه پرزیدنت ترامپ فاصله دارد. آقای ترامپ بدون ارائه هر گونه شواهدی ادعا کرده است آقای بایدن در سال ۲۰۱۶ از اخراج ویکتور شوکین دادستان کل اوکراین حمایت کرده است تا ازشرکت گازی که موضوع تحقیق آقای شوکین بود پشتیبانی کند. او با اقدام خود از روسای شش کمیته «اطلاعات»، «قضایی»، «نظارت بر دولت»، «امور خارجی»، «مالیات و منابع درآمدی» و «خدمات مالی» خواسته است به تحقیقات جاری شان سرعت بخشیده و درباره استیضاح یا عدم استیضاح ترامپ تصمیم بگیرند. ترامپ تنها به خودش فکر می‌کند و تنها خودش را در نظر می‌گیرد بنابراین کار اروپا برای راضی کردن ترامپ سخت است. چرا پلوسی حالا چنین تصمیمی گرفت؟ خانم پلوسی ماه ها در برابر دعوت بسیاری از اعضای لیبرال حزب خود به استیضاح رئیس جمهوری مقاومت می کرد، اما جزئیات مکالمه تلفنی پرزیدنت ترامپ با رهبر اوکراین و انتشار شکایت یک افشاگر اطلاعاتی ناشناس نقطه عطفی برای او بود. استیضاح رئیس جمهوری در آمریکا اتفاق نادری است که بر اساس قانون در دو مرحله صورت می‌گیرد و می‌تواند باعث برکنار رئیس جمهوری آمریکا به دلیل ارتکاب خطا شود.

در عین حال، هشت دموکرات میانه رو که پیشتر با استیضاح مخالف بودند در یادداشت مشترکی از حمایت خود از این روند خبر دادند. این وضعیت بر تحقیقات جاری چه اثری می گذارد؟ دولت آمریکا تا کنون از همکاری با تحقیقات شش کمیته کنگره و احضاریه هایی برای ارائه اسناد و شهود امتناع کرده است. چرا پومپئو احضار شده است؟ نامه احضار مایک پومپئو را کمیته‌های روابط خارجی، کمیته اطلاعات و کمیته نظارت مجلس نمایندگان، ارسال کرده‌اند. او تا کنون از توافق‌های زیادی خارج شده است. با اعلام آغاز تحقیقات درباره استیضاح احتمال بیشتری است که دادگاه ها در تحکیم احضاریه های کنگره رای صادر کنند. بندهای استیضاح چیست و چگونه مجلس نمایندگان آمریکا می تواند آن ها را علیه یک رئیس جمهوری به کار بگیرد؟ بندهای استیضاح مجموعه‌ای از اتهامات رسمی است که مجلس نمایندگان علیه یک رئیس جمهوری ایراد می کند. در این نامه آمده است احضار رسمی آقای پومپئو از این روست که با درخواست‌های قبلی آنها مبنی بر ارائه مدارک مزبور همکاری نکرده است. در مورد استیضاح بیل کلینتون در سال ۱۹۹۸، مجلس نمایندگان چهار بند استیضاح را در نظر داشت، اما در نهایت دو بند را تصویب و او را به ادای اظهارات دروغ به هیات منصفه عالی و مانع تراشی در اجرای عدالت متهم کرد. تفکرات جنگ طلبانه بولتون خطرناک بود.

احتمال رای گیری در کمیته قضایی و کل مجلس نمایندگان چقدر زیاد است؟ روند تحقیق، با مقاومت های دولت، احتمالا چند ماه طول خواهد کشید." این سه کمیته به آقای پومپئو اطلاع داده‌اند که قصد دارند ظرف دو هفته آینده پنج مقام این وزارت‌خانه از جمله آقای ولکر و ماری یووانویچ سفیر سابق آمریکا در اوکراین را نیز برای شهادت فرابخوانند. حتی اگر دادگاه ها علیه کاخ سفید رای بدهند، آن ها می توانند پرونده را به «دیوان عالی ایالات متحده» بکشانند که در آن قضات جمهوریخواه دست بالا را دارند. روند دادرسی سنا چیست؟ زمانی که مجلس نمایندگان یک یا چند بند استیضاح را تصویب کند، روند کار به سنا منتقل می شود. هرگونه سندی که مربوط به این مکالمات است و مدارکی که به تلاش‌های وکیل شخصی رییس جمهوری برای تحقیق درباره آقای بایدن مربوط می‌شود نیز در میان درخواست‌های مطرح از آقای پومپئو است. کریستن مونرو در مورد سیاست فشار بر ایران اظهار کرد: این راهکار بی‌نتیجه است اما ترامپ کاری را انجام می‌دهد که خودش می خواهد و خودش فکر می‌کند درست است. این روند زیر نظر رئیس دیوان عالی ایالات متحده برگزار خواهد شد. اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان در نقش دادستان ظاهر و وکلای رئیس جمهوری به نمایندگی از او حاضر می شوند. آقای پومپئو تا این لحظه واکنشی علنی به این احضاریه نشان نداده است.

جمهوریخواهان در حال حاضر ۵۳ کرسی سنا و دموکرات ها ۴۷ کرسی را در اختیار دارند. برای محکوم کردن رئیس جمهوری به رای دو سوم سنا نیاز است. اگر رئیس جمهوری گناهکار شناخته شود از قدرت کنار رفته و معاون رئیس جمهوری جای او را خواهد گرفت. اگر سنای تحت کنترل جمهوریخواهان رئیس جمهوری را محکوم نمی کند، استیضاح چه دلیلی دارد؟ برای بسیاری از دموکرات ها، موضوع پایبندی به اصول و سوگندی که به قانون اساسی ایالات متحده برای حفاظت از جمهوری یاد کرده اند، در میان است. خطر سیاسی این روند برای دموکرات ها چیست؟ تنها ۶ درصد رای دهندگان جمهوریخواه از استیضاح حمایت می کنند و اکثر سناتورهای جمهوریخواه در جبهه رئیس جمهوری هستند.

چشم انداز یک استیضاح ناموفق ممکن است به ضرر دموکرات ها تمام شود و موضع ترامپ در ادعای بیگناهیش را تقویت کرده و شانس او در انتخابات ۲۰۲۰ را بالا ببرد. کلینتون پس از عبور از استیضاح سال ۱۹۹۸ شاهد پیروزی حزب خود در انتخابات میان دوره ای بعد بود. جدیدترین .