نوید و نویدها، نماینده‌ای در مجلس ندارند

23/06/1399 06:20 ب.ظ

نمایندگان مجلس یک روز پس از اعدام_نوید_افکاری تشکیل جلسه دادند بی‌آن‌که کسی نوید و مردم داغ‌دار ایران را نمایندگی کند. در مقابل، نجابت، نماینده شیراز، شهر نوید_افکاری، به دفاع از حکم اعدام نوید افکاری پرداخت. بیشتر بخوانید 👇 اخبار_ایران مجلس_یازدهم

«طنابی گردنی برای اعدام یافت» و جوانی برومند را از هستی ساقط و ملتی را در بهت و اندوه فرو برد، ولی صدایی از نمایندگان اصول‌گرا و معدود اصلاح‌طلبان مجلس بلند نشد.

نه کسی به قوه قضاییه تذکر داد، نه قاضی و دادستان به روشنگری فراخوانده شدند و نه حتی کسی کوچک‌ترین هم‌دردی با مادر و مادران داغدار این مرز و بوم کرد.

در مقابل، در جلسه روز یکشنبه ۲۳شهریور۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، «روح‌الله نجابت»، نماینده شهر نوید افکاری، شیراز، به دفاع از حکم اعدام نوید افکاری پرداخت و آن را نشانه عدالت در جمهوری اسلامی خواند. او در نطق خود با بیان این که «چه می‌شود که متاثر از تبلیغات پیچیده دشمن همه اقدامات عدالت‌خواهانه جمهوری اسلامی هیچ انگاشته می‌شود؟» به اجرای حکم اعدام نوید افکاری پرداخت و آن را در راستای عدل و داد در نظام اسلامی خواند.

نجابت گفت: «البته عدالت مورد نظر در جمهوری اسلامی عدالت علی (ع) است و بسی برتر از این‌ها است. چشم امید ملت به این نوع عدالت‌خواهی است که ان‌شاءالله توسط نیروهای انقلابی در گام دوم محقق می‌شود.

ادامه مطلب:
iranwire »

از قول شهردار تهران تا حرف های نوید محمدزاده و حامد بهداد در روز سینمادر مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه جهانی که همزمان با روز سینما برگزار شد،شهردار تهران قول ساخت کاخ جشنواره های سینمایی را داد و نوید محمدزاده از هنرمندان به عنوان نمایندگان فرهنگی سینمای ایران نام برد و حامد بهداد از قضات و مسئولان برای زندانیان تجدیدنظر و عشق خواست.

'حکم اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی اجرا شد' - BBC News فارسیبه گزارش خبرگزاری‌های ایران، حکم اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی در شیراز اجرا شده است. حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری در توییترش نوشته که صبح امروز به خانواده اطلاع داده‌اند که پسرشان اعدام شده است. من_نوید_افکاری_هستم

حکم قصاص "نوید افکاری" اجرا شد- اخبار حقوقی و قضایی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimرئیس کل دادگستری فارس گفت: حکم قصاص نفس نوید افکاری متهم به قتل صبح امروز پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد.

نوید افکاری اعدام شدحکم قصاص نفس نوید افکاری، متهم به قتل که در سال ۹۷ فردی را با ضربه چاقو به قتل رسانده بود صبح امروز در زندان عادل آباد شیراز به مرحله اجرا درآمد.

فدراسیون جهانی فوتبال هم از صدور حکم اعدام برای نوید افکاری انتقاد کردفدراسیون جهانی فوتبال هم از صدور حکم اعدام برای نوید_افکاری انتقاد کرد اعتراض ورزشکاران، نهادهای ورزشی، و سازمان‌های حقوق بشری به صدور حکم اعدام برای نوید افکاری کشتی‌گیر جوان ایرانی همچنان ادامه دارد.

واکنش معنا‌دار فیفا به حکم اعدام نوید افکاری: مثل کمیته بین‌المللی المپیک، نگرانیم

نمایندگان «مجلس شورای اسلامی»، یک روز پس از اعدام ظالمانه «نوید افکاری»، تشکیل جلسه دادند بی‌آن‌که کسی نوید و مردم داغ‌دار ایران را نمایندگی کند.

«طنابی گردنی برای اعدام یافت» و جوانی برومند را از هستی ساقط و ملتی را در بهت و اندوه فرو برد، ولی صدایی از نمایندگان اصول‌گرا و معدود اصلاح‌طلبان مجلس بلند نشد. نه کسی به قوه قضاییه تذکر داد، نه قاضی و دادستان به روشنگری فراخوانده شدند و نه حتی کسی کوچک‌ترین هم‌دردی با مادر و مادران داغدار این مرز و بوم کرد.

در مقابل، در جلسه روز یکشنبه ۲۳شهریور۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، «روح‌الله نجابت»، نماینده شهر نوید افکاری، شیراز، به دفاع از حکم اعدام نوید افکاری پرداخت و آن را نشانه عدالت در جمهوری اسلامی خواند. او در نطق خود با بیان این که «چه می‌شود که متاثر از تبلیغات پیچیده دشمن همه اقدامات عدالت‌خواهانه جمهوری اسلامی هیچ انگاشته می‌شود؟» به اجرای حکم اعدام نوید افکاری پرداخت و آن را در راستای عدل و داد در نظام اسلامی خواند.

نجابت گفت: «البته عدالت مورد نظر در جمهوری اسلامی عدالت علی (ع) است و بسی برتر از این‌ها است. چشم امید ملت به این نوع عدالت‌خواهی است که ان‌شاءالله توسط نیروهای انقلابی در گام دوم محقق می‌شود.»

به گفته نجابت دنباله‌روهای جریان تحریف، با ارائه تفسیر ساده‌انگارانه از مفهوم عدالت و نادیده گرفتن خدمات جمهوری اسلامی، به دنبال دو چیز هستند؛ یکی ضربه به روحیه مردم و دیگری آدرس غلط دادن برای رفع مشکلات. به گفته او، اگر به نام عدالت‌خواهی، اخلاق را کنار بگذاریم، معنایش انحراف از خط امام و رهبری است.

در این جلسه مجلس شورای اسلامی، علاوه بر «محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس، ۴ نماینده دیگر نیز فرصت نطق پیدا کردند. «سلمان ذاکر»، نماینده ارومیه، «علی یزدی‌خواه»، نماینده تهران، «حسین حاتمی»، نماینده کلیبر، و «فاطمه مقصودی»، نماینده بروجرد، دیگر نمایندگانی بودند که فرصت نطق یافتند، ولی به جای پیگیری اعدام نوید افکاری و اندوه مردم ایران، به ترتیب به مسئله یارانه‌ها، معلمان، کاریکاتور «مجله شارلی ابدو» و قیمت خودرو پرداختند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی معتقد است نمایندگان مجلس شورای اسلامی نماینده همه مردم ایران هستند و آزادند در همه امور اظهار نظر کنند، ولی انتخابات غیرسالم، غیررقابتی و مهندسی‌شده مجلس شورای اسلامی، این مجلس را به مجلس نمایندگان اقلیت ده تا بیست درصدی مردم ایران تبدیل کرده است. آن‌ها نه تنها صدای مردم ایران نیستند، بلکه در سرکوب مردم و اعدام جوانان این کشور، در کنار سرکوب‌گران تمام‌قد ایستاده‌اند.

رد صلاحیت فله‌ای کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، توسط شورای نگهبان و دست‌چین کردن نمایندگان سبب شده است که حتی اعتراض اکثریتی از مردم به اعدامی ظالمانه، کمترین واکنشی هم در مجلس شورای اسلامی نداشته باشد. رییس و نمایندگان این مجلس، حتی به خود زحمت نمی‌دهند با سوال یا تذکری خطاب به مسئولان قضایی، وزیر دادگستری و اطلاعات، حداقل حرکتی نمایشی از مجلس در پیگیری مطالبات مردم ثبت و ضبط کنند.

در ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی، به رغم اعمال نظارت استصوابی، ولی همواره بودند نمایندگانی با وجدانی بیدار که صدای مظلومان را در مجلس نمایندگی کنند و فریادشان باشند، ولی مجلس یازدهم تا این‌جای کار نشان داده است که خالی از هر گونه وجدان بیداری است. روشن نیست چرا چهره‌هایی همچون «مسعود پزشکیان» که در ادوار گذشته گاهی با نطق‌ها و تذکرهایش صدای معترضان می‌شد، در این مجلس مهر سکوت بر لب زده است. آیا میل به کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری، او را نیز به سکوت واداشته یا فضای سنگین خفقان در مجلس تراز انقلاب اسلامی، صدای او را بریده، ولی آ‌ن‌چه روشن است، این که این سکوت و بی‌تفاوتی نمایندگان مجلس یازدهم و همراهی آن‌ها با سرکوبگران از خاطره‌ها پاک نخواهد شد.