نوسان مدام دلار۲۰هزارتومانی؛همتی: طرح بی‌ثبات‌سازی بازار را خنثی کردیم

08/04/1399 01:20 ب.ظ

نوسان بی‌وقفه دلار ۲۰ هزارتومانی؛ همتی: برنامه بی‌ثبات‌سازی بازار را خنثی کردیم

بانک مرکزی ایران در آغاز مبادلات روز یک‌شنبه بهای فروش دلار آمریکا در شبکه صرافی‌های تحت نظارت خود را پس از دو روز ثبات، از ۱۸ هزار و ۸۵۰ به ۱۹ هزار و ۵۰ تومان افزایش داد. در واکنش به این اقدام، نرخ آزاد دلار که از روز چهارشنبه گذشته به پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان رسیده بود، بار دیگر با عبور از این نرخ، در دامنه‌ای ۷۰۰ تومانی نوسان مستمر خود را آغاز کرد.

در همین حال، با افزایش نرخ رسمی عرضه یورو به ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان، بهای فروش آزاد ارز اروپایی نیز روز یک‌شنبه نوسان خود در فاصله ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان آغاز کرد. بازگشت نوسان لحظه‌ای نرخ ارز در بازار آزاد تهران در شرایطی است که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در جریان نشست عصر روز شنبه خود با اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفته بود که در چند روز گذشته صدها میلیون دلار از سوی بازارساز بانک مرکزی عرضه شده و از این طریق «برنامه‌های آنهایی که در تلاش برای برهم زدن ثبات بازار ارز بودند»، خنثی شده است.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

فقدان مشتری برای ۷۰ میلیون دلار ارز عرضه‌شده در بازارفقدان مشتری برای ۷۰ میلیون دلار ارز عرضه‌شده در بازار | حدود ۷۰میلیون دلار امروز (شنبه) توسط بازارساز به بازار تزریق شد که تنها برای حدود ۸۰۰ هزار دلار خریدار وجود داشت که نشان می‌دهد، میزان تقاضا در این بازار کاهش یافته و قیمت‌ها روند نزولی یافته است.

طـرح دوفــوریـتـی مـجـلـس بـرای سـامـانـدهـی بـازار مـسـکـنطـرح دوفوریتی مـجلس بـرای ساماندهی بازار مسکن سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از تهیه طرحی دو فوریتی برای ساماندهی بازار مسکن خبر داد.

رئیس بانک مرکزی ایران: برای کنترل بازار، 'ارزپاشی' نمی‌کنیمعبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به افزایش قیمت ارز در این کشور می‌گوید این بانک 'بدون هیجان'، حرکت بازار ارز را رصد کرده و بازار را به سمت تعادل 'هدایت' خواهد کرد. آقای همتی گفته است این بانک برای این نوسانات دست به 'ارزپاشی' نخواهد زد.

تاکید رئیس جمهور بر زمان بندی شفاف عرضه اوراق مالی برای جذب مشارکت فعالان اقتصادی در بازار تولید و سرمایهدر جلسه ستاد اقتصادی دولت صورت گرفت؛ تاکید رئیس جمهوری بر زمان بندی شفاف عرضه اوراق مالی برای جذب مشارکت فعالان اقتصادی در بازار تولید و سرمایه گزارش بانک مرکزی از کاهش رشد نقدینگی در کشور نسبت به سال ۹۸

تاکید روحانی بر زمان بندی شفاف عرضه اوراق مالی در بازار سرمایه- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimتاکید روحانی بر زمان بندی شفاف عرضه اوراق مالی در بازار سرمایه رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت: انتشار اوراق خزانه، تحکیم بازار سرمایه، هدایت نقدینگی و کنترل قیمتها، رونق بخشی به بورس و خروج دولت از بنگاه داری باید هرچه سریعتر اجرایی شود

تاکید رئیس جمهور بر تامین ارز کالاهای اساسی و بخش تولید/ بازگشت تعادل به بازار ارز درپی بازگشایی مرزها- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimروحانی: بازگشایی مرزها به تعادل بازار ارز کمک می‌کند رئیس جمهور در گفت‌وگو با رئیس بانك مركزی: با همكاری نهادهای ذیربط مانع از تاثیرگذاری عملیات روانی مخرب برخی سودجویان بر بازار ارز شوید بانك مركزی آزادسازی ارزهای صادراتی بلوكه شده كشور را پیگیری كند

بانک مرکزی ایران در آغاز مبادلات روز یک‌شنبه بهای فروش دلار آمریکا در شبکه صرافی‌های تحت نظارت خود را پس از دو روز ثبات، از ۱۸ هزار و ۸۵۰ به ۱۹ هزار و ۵۰ تومان افزایش داد. در واکنش به این اقدام، نرخ آزاد دلار که از روز چهارشنبه گذشته به پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان رسیده بود، بار دیگر با عبور از این نرخ، در دامنه‌ای ۷۰۰ تومانی نوسان مستمر خود را آغاز کرد.

در همین حال، با افزایش نرخ رسمی عرضه یورو به ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان، بهای فروش آزاد ارز اروپایی نیز روز یک‌شنبه نوسان خود در فاصله ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان آغاز کرد.

بازگشت نوسان لحظه‌ای نرخ ارز در بازار آزاد تهران در شرایطی است که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در جریان نشست عصر روز شنبه خود با اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفته بود که در چند روز گذشته صدها میلیون دلار از سوی بازارساز بانک مرکزی عرضه شده و از این طریق «برنامه‌های آنهایی که در تلاش برای برهم زدن ثبات بازار ارز بودند»، خنثی شده است.

آقای همتی مشکل بازار ارز را ناشی از عدم تعادل عرضه وتقاضا در بازار حواله ارز به دلیل شیوع ویروس کرونا عنوان کرده و تاکید کرده بود که با افزایش تدریجی عرضه ارز از سوی صادرکنندگان و «مداخله با تدبیر و هدفمند بانک مرکزی»، تعادل به بازار ارز باز خواهد گشت.با وجود تعطیلی پایان هفته بازار جهانی طلا، نوسان قیمت دلار در بازار تهران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز روز یک‌شنبه در محدوده ۸ میلیون و ۸۰۰ تا ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مبادله شود. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز بین ۸۵۵ تا ۸۶۰ هزار تومان داد و ستد شد.