نوربخش: راست افراطی دیگر حاشیه‌نشین نیست/ تبعیض در شرق آلمان به ضرر احزاب اصلی تمام شد

12/06/1398 01:49:00 ب.ظ

بررسی نتایج انتخابات ایالت براندنبورگ و زاکسن ؛ نوربخش: راست افراطی دیگر حاشیه‌نشین نیست/ تبعیض در شرق آلمان به ضرر احزاب اصلی تمام شد

کارشناس ارشد مسائل اروپا گفت: افزایش ۱۷.۸ درصد آراء حزب آلترناتیو در ایالت زاکسن و بیش از ۱۰ درصدی در ایالت براندنبورگ نشان می‌دهد که نه تنها صدراعظم بلکه احزاب اصلی آلمان با بحران روبه‌رو هستند. وی با اشاره به اهداف جریان راست‌افراطی در آلمان افزود: حزب آلترناتیو برای آلمان در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد و توانست با رویکرد پوپولیستی ضمن مخالفت با اتحادیه اروپا و اعتراض به سیاست‌های پذیرش مهاجران نظر برخی رای‌دهندگان را به سوی خود جلب کند.

بحران پناهجویان سال ۲۰۱۵ نقطه عطفی در رشد این حزب محسوب می‌شود. در انتخابات اخیر نیز موضوع مهاجرت یکی از مهم‌ترین مباحثی بود که به رشد جریان راست افراطی کمک کرد؛ به گونه‌ای که حزب آلترناتیو برای آلمان موفق شد از نارضایتی شهروندان در موضوع مهاجرت و حضور پناهجویان خارجی به نحو احسن بهره‌برداری کند. در کل باید توجه داشت راست افراطی در آلمان به دو جناح کلی تقسیم می‌شود: نخست نئونازی‌ها که گرایشات نژادپرستانه علنی و فاشیستی دارند و دوم پوپولیست‌های هوادار حزب آلترناتیو برای آلمان که نسبت به دسته اول رویکرد متفاوتی داشته و بیشتر بر روی تبعات منفی فرهنگی و هویتی ورود مهاجران تاکید می‌کنند و حداقل در ظاهر نژادپرستی به شکل آشکار را کنار گذاشته‌اند. در این میان دسته نخست به دلیل رویکرد غیر دمکراتیک خود در صحنه سیاسی آلمان موفق نبودند اما پوپولیست ها طی سال‌های اخیر رشد بی سابقه‌ای در صحنه سیاسی آلمان داشتند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

انفجار در منطقه محل استقرار شرکت‌های خارجی در کابل ۱۶ کشته در پی داشتانفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در منطقه سبز کابل دست‌کم ۱۶ کشته بر جای گذاشت.\r\n به گزارش رویترز، حمله طالبان به یک ساختمان در کابل، پایتخت افغانستان که محل استقرار شرکت‌های خارجی بوده است منجر به کشته

انتقاد تاجرنیا از 'الیگارشی' و 'کیف کشی' در احزاب اصولگرا و اصلاح طلبتهران- ایرنا- علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب در میزگرد «تحزب و انتخابات ۹۸ » ایرنا گفت: احزاب کشور از یک ساختار دموکراتیک فاصله گرفته اند و ما با یک الیگارشی حزبی روبه رو هستیم. یعنی هم درمیان اصولگرایان و هم در میان اصلاح طلب‌ها یک سری اشخاص دور هم جمع می شوند و تصمیم می گیرند. اینکه مردم چقدر در تصمیم گیری ها نقش دارند و یا در نظر گرفته می شوند، اهمیت زیادی ندارد.

کارگران «شرکت آذرآب اراک» در میدان اصلی این شهر تجمع کردند🔺کارگران «شرکت آذرآب اراک» در میدان اصلی این شهر تجمع کردند ⚡️جمعی از کارگران شرکت آ‌ذرآب اراک روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور که چندماهی است حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند،‌ برای اعتراض در میدان شهدای این شهر دست به تجمع زدند.

پیامد افزایش آرای راست‌گرایان افراطی در انتخابات آلمان چیست؟حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان موفق شد در انتخابات روز یکشنبه در دو ایالات بالاترین آرای خود از زمان تاسیس حزب کسب کند. پیامدهای افزایش محبوبیت راست‌گرایان چیست؟

نظرسنجی های اولیه؛ پیشتازی راست افراطی در انتخابات محلی آلمانبا پایان رای گیری در دو ایالت براندنبورگ و ساکسونی و طبق نظرسنجی های اولیه راستگرایان افراطی در این دو ایالت کلیدی آلمان پیشتاز هستند. مسئله ای که می تواند ائتلاف آنگلا مرکل و سوسیال دمکرات ها را خدشه دار کند و بی شک شکستی سخت در کارنامه خانم صدراعظم به حساب آید.

ارزیابی‌های بین‌المللی از نتایج دو انتخابات ایالتی در آلمان | DW | 02.09.2019افزایش دور از انتظار آرای حزب راستگرای 'آلترناتیو برای آلمان' در دو انتخابات ایالتی، واکنش‌های متفاوتی به دنبال داشته است. آرای این حزب در دو ایالت براندنبورگ و زاکسن به نسبت انتخابات قبلی دو برابر شده است.