نوربخش: راست افراطی دیگر حاشیه‌نشین نیست/ تبعیض در شرق آلمان به ضرر احزاب اصلی تمام شد

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 83 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

بررسی نتایج انتخابات ایالت براندنبورگ و زاکسن ؛ نوربخش: راست افراطی دیگر حاشیه‌نشین نیست/ تبعیض در شرق آلمان به ضرر احزاب اصلی تمام شد

«سید نادر نوربخش» کارشناس ارشد مسائل اروپا در تشریح نتایج انتخابات روز یکشنبه در دو ایالت براندنبورگ و زاکسن واقع در شرق آلمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در نظام سیاسی غیرمتمرکز آلمان انتخابات ایالتی نقش مهمی دارد؛ با این حال اهمیت ویژه انتخابات روز یکشنبه در رشد جریان راست افراطی در کشور آلمان نهفته است. این انتخابات ساختار دولت در سطح محلی را برای پنج سال آینده مشخص می‌کند و احزاب سنتی به‌رغم حفظ جایگاه، نتایج بسیار ضعیفی از خود به جای گذاشتند.

وی با اشاره به اهداف جریان راست‌افراطی در آلمان افزود: حزب آلترناتیو برای آلمان در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد و توانست با رویکرد پوپولیستی ضمن مخالفت با اتحادیه اروپا و اعتراض به سیاست‌های پذیرش مهاجران نظر برخی رای‌دهندگان را به سوی خود جلب کند. بحران پناهجویان سال ۲۰۱۵ نقطه عطفی در رشد این حزب محسوب می‌شود.

این تحلیلگر سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا تفاوت فاحش میان رفتار رای‌دهی آلمانی‌ها در شرق این کشور وجود دارد، گفت: یکی از مهم ترین موضوعات در بررسی نتایج انتخابات و وضعیت سیاسی داخلی کشورها توجه به جغرافیای انتخابات است. در آلمان ایالات شرقی طی سال‌های اخیر پایگاه محکم جریان راست افراطی تلقی می‌شود. نکته دیگر شکاف و نابرابری میان شرق و غرب آلمان است که بعد از سه دهه هنوز در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مشخص است.

نوربخش تصریح کرد: باید توجه داشت که در تحلیل نتایج انتخابات بهتر است به نوع انتخابات و نظام سیاسی پارلمانی کشور توجه شود؛ برای مثال در یک انتخابات در یک نظام ریاستی، معمولاً تنها کاندیدای حائز مقام نخست پیروز اصلی معرفی میشود و کاندیداهای دیگر شکست خورده محسوب می‌شوند. اما در یک ساختار انتخاباتیِ پارلمانی و تناسبی، میزان آراء بدست آمده میتواند نسبت نشانگر کرسی‌های آن حزب باشد و افزایش و کاهش آن ولو یک درصد هم اهمیت دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این میزان آراء برای یک حزب مانند AFD با چنین سابقه سیاسی محدود و عمر کوتاه بسیار مهم تلقی می‌شود. لذا در صحنه سیاسی آلمان دولت کنونی مرکل در سطح ملی نتیجه ائتلاف دو حزب راست میانه و چپ میانه یعنی دمکرات مسیحی‌ها و سوسیال دمکرات‌ها است که به ائتلاف بزرگ مشهور است و نتایج انتخابات اخیر نشان دهنده ادامه کاهش محبوبیت این دو حزب اصلی است. در نهایت باید فضای سیاسی آلمان را قطبی شدن و تحول اساسی در ساختار دو حزبی چپ و راست میانه دانست.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

انفجار در منطقه محل استقرار شرکت‌های خارجی در کابل ۱۶ کشته در پی داشتانفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در منطقه سبز کابل دست‌کم ۱۶ کشته بر جای گذاشت.\r\n به گزارش رویترز، حمله طالبان به یک ساختمان در کابل، پایتخت افغانستان که محل استقرار شرکت‌های خارجی بوده است منجر به کشته
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

انتقاد تاجرنیا از 'الیگارشی' و 'کیف کشی' در احزاب اصولگرا و اصلاح طلبتهران- ایرنا- علی تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب در میزگرد «تحزب و انتخابات ۹۸ » ایرنا گفت: احزاب کشور از یک ساختار دموکراتیک فاصله گرفته اند و ما با یک الیگارشی حزبی روبه رو هستیم. یعنی هم درمیان اصولگرایان و هم در میان اصلاح طلب‌ها یک سری اشخاص دور هم جمع می شوند و تصمیم می گیرند. اینکه مردم چقدر در تصمیم گیری ها نقش دارند و یا در نظر گرفته می شوند، اهمیت زیادی ندارد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

کارگران «شرکت آذرآب اراک» در میدان اصلی این شهر تجمع کردند🔺کارگران «شرکت آذرآب اراک» در میدان اصلی این شهر تجمع کردند ⚡️جمعی از کارگران شرکت آ‌ذرآب اراک روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور که چندماهی است حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند،‌ برای اعتراض در میدان شهدای این شهر دست به تجمع زدند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

پیامد افزایش آرای راست‌گرایان افراطی در انتخابات آلمان چیست؟حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان موفق شد در انتخابات روز یکشنبه در دو ایالات بالاترین آرای خود از زمان تاسیس حزب کسب کند. پیامدهای افزایش محبوبیت راست‌گرایان چیست؟
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

نظرسنجی های اولیه؛ پیشتازی راست افراطی در انتخابات محلی آلمانبا پایان رای گیری در دو ایالت براندنبورگ و ساکسونی و طبق نظرسنجی های اولیه راستگرایان افراطی در این دو ایالت کلیدی آلمان پیشتاز هستند. مسئله ای که می تواند ائتلاف آنگلا مرکل و سوسیال دمکرات ها را خدشه دار کند و بی شک شکستی سخت در کارنامه خانم صدراعظم به حساب آید.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ارزیابی‌های بین‌المللی از نتایج دو انتخابات ایالتی در آلمان | DW | 02.09.2019افزایش دور از انتظار آرای حزب راستگرای 'آلترناتیو برای آلمان' در دو انتخابات ایالتی، واکنش‌های متفاوتی به دنبال داشته است. آرای این حزب در دو ایالت براندنبورگ و زاکسن به نسبت انتخابات قبلی دو برابر شده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »