نوبل ادبی ۲۰۲۱ به عبدالرزاق گورنه، نویسنده تانزانیایی تعلق گرفت | DW | 07.10.2021

15/07/1400 03:57:00 ب.ظ

کمیته ادبی نوبل جایزه سال ۲۰۲۱ را به نویسنده تانزانیایی، عبدالرزاق گورنه اعطا کرد. گورناه به خاطر'توصیف بی‌‌محابا و نافذ تاثیرات استعمار و سرنوشت مهاجران و پناهجویان' این جایزه را دریافت کرده است.

کمیته ادبی نوبل جایزه سال ۲۰۲۱ را به نویسنده تانزانیایی، عبدالرزاق گورنه اعطا کرد. گورناه به خاطر'توصیف بی‌‌محابا و نافذ تاثیرات استعمار و سرنوشت مهاجران و پناهجویان' این جایزه را دریافت کرده است. جایزه نوبل ادبی سال ۲۰۲۱ به عبدالرزاق گورنه، نویسنده تانزانیایی تعلق گرفت.

کمیته ادبی نوبل در توضیح دلایل اعطای این جایزه به گورنه او را نویسنده‌ای توصیف کرده که در آثار خود"به نحوی سرسختانه و بی‌محابا و نافذ به موضوع استعمار و سرنوشت مهاجران و پناهجویان در شکاف میان فرهنگ‌ها و قاره‌ها" پرداخته است.

گورنه زاده زنگبار (تانزانیای کنونی) است و ۷۳ سال سن دارد.او در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۲ استاد دانشگاه کانو در نیجریه بود. بعدا به بریتانیا رفت و در دانشگاه کنت مدرک دکترا گرفت و هنوز هم در این کشور زندگی می‌کند. او آثار خود را به انگلیسی می‌نویسد.

جایزه نوبل ادبیات سال گذشته به لوئیز گلیک، شاعر آمریکایی، اهدا شد. عبدالرزاق گورنه (۲۰۲۱) عبدالرزاق گورنه (۲۰۲۱) لوئیز گلوک (۲۰۲۰) پتر هاندکه (۲۰۱۹) اولگا توکارچوک (۲۰۱۸) کازوئو ایشی‌گورو (۲۰۱۷) باب دیلن (۲۰۱۶) headtopics.com

سوتلانا آلکسیویچ (۲۰۱۵) پاتریک مودیانو (۲۰۱۴) آلیس مونرو (برنده نوبل ادبی ۲۰۱۳) مو یان (۲۰۱۲) توماس ترانس‌ترومر (۲۰۱۱) ماریو بارگاس یوسا (۲۰۱۰) هرتا مولر (۲۰۰۹) ژان‌ماری گوستاو لوکلزیو (۲۰۰۸) دوریس لسینگ (۲۰۰۷)

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

اردوغان از سرخوشی آواز خواند!

اردوغان با آواز خوانی پیروزی خود در انتخابات را جشن گرفت. ادامه مطلب >>

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۱ به عبدالرزاق گورنه نویسنده تانزانیایی رسیدآکادمی سلطنتی سوئد روز پنجشنبه ۷ اکتبر (۱۴ مهر) اعلام کرد جایزه نوبل سال ۲۰۲۱ خود را به عبدالرزاق گورنه، نویسنده تانزانیایی اهدا می‌کند. فوری؟!

نوبل فیزیک به پژوهش‌های مربوط به «سیستم‌های پیچیده» تعلق گرفت🔺 نوبل فیزیک به پژوهش‌های مربوط به «سیستم‌های پیچیده» تعلق گرفت ◾ به گفته هیئت داوران، این دانشمندان «پایه و اساس آن چه را که ما از آب و هوای زمین می‌دانیم و این که چگونه فعالیت‌های بشر می‌تواند بر آن تاثیر بگذارد، ارائه کرده‌اند.» ⬇ بیشتر بخوانید:

عبدالرزاق گورناه برنده جایزه نوبل ادبیات 2021 شدعبدالرزاق گورناه نویسنده زنگباری تبار برنده جایزه نوبل ادبیات 2021 شد

عبدالرزاق گورنه، برنده جایزه نوبل ادبیات شد - BBC News فارسیعبدالرزاق گورنه، نویسنده متولد زنگبار برنده جایزه نوبل ادبیات امسال شد. یه روزی این مادرقهبگب ها ارزش داشت ولی امروز دیگه جامعه به تخمشم نیست حالا هی زرت زرت جایزه بدید و پس بگیرید این فایل رو هر ایرانی باید ببیند گزارش پاندورا آگاهی_جمعی تمام انچه که در حال جریان است از جنگ ساختگی اذربایجان تا خاموش شدن فیس بوک و واتس_اپ و اینستاگرام. از مرگ خامنه_ای تا جمهوری_نوین از حمله اسرائیل تا امارات

جایزه آزادی بیان و مطبوعات آلمان به ناوالنی و بنیاد مبارزه با فساد او اهدا شدفعالیت بنیاد مبارزه با فساد الکسی ناوالنی، موسوم به اف‌بی‌کی، در روسیه مطلقا ممنوع است. The Putin must cut the head of Alixy because he is the usa agent. ضمن قدردانی از معیارهایی که نهاد اهدا کننده جایزه در نظر گرفته و در اهدا جایزه از آنها تبعیت نموده است. علنی کردن فساد در جامعه و آگاهی دادن به ملّت و پیرو آن مبارزه علنی با فساد توسط روشنفکران، قوه قضاییه و مسئولین روشنفکر قوه مجریه و مقننه، «سلامت جامعه» را بهبود می‌بخشد.

اهدای جایزه سالانه «آزادی قلم» به سه نویسنده زندانی در ایرانانجمن قلم آمریکا، «پن»، سه‌شنبه 5 اکتبر، طی مراسمی نمادین، با اعطای جایزه ادبی «گالا» به بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، از آنها تجلیل کرد.هر