نه بیمه بیکاری می‌گیریم نه امکان بازگشت به کار داریم/کرونا فعالیت بسیاری از کارگران را به حالت تعلیق در آورد/ عضو شورای عالی کار استان: شاهد اوج‌گیری اخراج کارگران هستیم

26/03/1399 09:58 ق.ظ

ایلنا از بلاتکلیفی کارگران کارخانه ITMC فارس گزارش می‌دهد: نه بیمه بیکاری می‌گیریم نه امکان بازگشت به کار داریم/کرونا فعالیت بسیاری از کارگران را به حالت تعلیق در آورد/ عضو شورای عالی کار استان: شاهد اوج‌گیری اخراج کارگران هستیم

شیوع کرونا ویروس و مشکلات پس از آن بیش از 80 کارگر کارخانجات مخابراتی ایران ITMC را در شیراز با مشکل مواجه کرد.به طوری‌که این افراد نه بیمه بیکاری دریافت کرده نه به کار بازگشته‌اند و همچنان در یک وضعیت بلاتکلیف به سر می برند. محمد رهنما در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه کارگران کارخانجات مخابراتی ایران در سال‌های گذشته تا 15 فروردین ماه تعطیل بودند ادامه می‌دهد: کارگران کارخانه از بعد از فروردین ماه سال جاری سر‌کار حاضر نشدند و مسئولان همواره تماس می گرفتند و می...

محمد رهنما در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه کارگران کارخانجات مخابراتی ایران در سال‌های گذشته تا 15 فروردین ماه تعطیل بودند ادامه می‌دهد: کارگران کارخانه از بعد از فروردین ماه سال جاری سر‌کار حاضر نشدند و مسئولان همواره تماس می گرفتند و می گفتند فعلا سرکار نرویم.

وی در ادامه با بیان اینکه برای شکایت و دریافت حق و حقوقم به اداره کار شیراز مراجعه کردم می افزاید: اما مسئولان اداره کار عنوان کردند که فعلا پاسخگوی هیچ گونه شکایت دعوی نیستیم و کارگران می توانند برای دریافت حق و حقوق تنها در سامانه بیکاری ثبت نام کنند.

رهنما در ادامه با اشاره به اینکه حدود 80 الی 90 کارگر کارخانجات مخابراتی ایران حدود سه ماه است مطالباتشان را دریافت نکرده اند می افزاید: در حال حاضر بعد از گذشت بیش از سه ماه تنها شماره شبا را در سامانه بیمه بیکاری ثبت کرده ایم. headtopics.

ادامه مطلب:
ilnanews »

منع دسترسی به سایت‌های چند بانک از داخل ایران به خاطر تحریم‌های آمریکامنع دسترسی به سایت‌های چند بانک از داخل ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا شماری از بانک‌های آمریکایی و انگلیسی امکان دسترسی به سایت‌های خود را به کاربران ایرانی نمی‌دهند. این که چیز جدیدی نیست

ثبت بالاترین آمار روزانه ابتلا به ویروس کرونا در چین از ماه آوریلبر اساس آخرین آمار کمیسیون ملی بهداشت چین طی 24 ساعت گذشته 57 مورد جدید کرونا در این کشور ثبت شده که این بالاترین آمار طی دو ماه گذشته در این کشور است. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از 7 میلیون و 873 هزار نفر گذشت

آمار جهانی همه‌گیری کووید-۱۹/ افزایش شمار بهبودیافتگان به بیش از 4میلیونشمار مبتلایان به کرونا در جهان به مرز ۸ میلیون نفر رسید تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید، عامل بیماری کووید-۱۹ به ۴۳۲ هزار و ۳۹۴ نفر رسیده و تاکنون ابتلای هفت میلیون و ۸۶۵ هزار و ۷۹۴ نفر نیز به این بیماری تأیید شده است

پروازهای خطوط هوایی قطر به استانبول از سرگرفته شدهواپیمایی قطر از آغاز پروازهای این شرکت به استانبول از تاریخ 13 ژوئن خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

مصونیت مقابل کرونا در صورت ابتلا به نوعی از سرماخوردگیمصونیت مقابل کرونا در صورت ابتلا به نوعی از سرماخوردگی رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از مطالعه‌ای خبر داد که نتایجش حاکی از آن است اگر فردی قبلا به سرماخوردگی با بتاکروناویروس مبتلا شده باشد، یا به کرونا مبتلا نمی‌شود یا با علائم خفیف آن روبرو می‌شود بتاکرونا هم یه اسم دهن پرکن دیگه است برای صنعت پمپاژ_امید این شارلاتان به شما نمیگه که فقط چند هزار نفر در دنیا به SARS مبتلا شده اند که هیچ کدوم در ایران نبوده. پس این اعلام مقام ذیربط تسلی خاطری نیست. این یعنی تقریباً یه چیزی شبیه به واکسن! بد نیست ما به این ویروس بتا.... مبتلا بشیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا شیوع کرونا باعث بیکاری کارگران و تعطیلی بسیاری از مشاغل شده است، اما همچنان پرداخت بیمه بیکاری درحد حرف باقی مانده و خبری از پرداخت آن به کارگران بیکار نیست .این در حالی است که بسیاری از کارگران کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و شرکت های خدماتی در فارس و شیراز نه به کار بازگشتند و نه توانستند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.یکی از کارگران کارخانجات مخابراتی ایران ITMC با بیان اینکه مسئولان کارخانه 24 فروردین با ما تماس گرفتند و همواره اذعان کردند که به دلیل شیوع بیماری کرونا به مدت سه ماه سرکار نرویم می گوید: از این رو مقرر شد مسئولان کارخانه برای دریافت بیمه بیکاری کارگران را در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کنند تا از این بخش میزان حقوق و مبلغ حق بیمه این مدت به کارگران پرداخت شود.

محمد رهنما در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه کارگران کارخانجات مخابراتی ایران در سال‌های گذشته تا 15 فروردین ماه تعطیل بودند ادامه می‌دهد: کارگران کارخانه از بعد از فروردین ماه سال جاری سر‌کار حاضر نشدند و مسئولان همواره تماس می گرفتند و می گفتند فعلا سرکار نرویم.

وی در ادامه با بیان اینکه برای شکایت و دریافت حق و حقوقم به اداره کار شیراز مراجعه کردم می افزاید: اما مسئولان اداره کار عنوان کردند که فعلا پاسخگوی هیچ گونه شکایت دعوی نیستیم و کارگران می توانند برای دریافت حق و حقوق تنها در سامانه بیکاری ثبت نام کنند.

رهنما در ادامه با اشاره به اینکه حدود 80 الی 90 کارگر کارخانجات مخابراتی ایران حدود سه ماه است مطالباتشان را دریافت نکرده اند می افزاید: در حال حاضر بعد از گذشت بیش از سه ماه تنها شماره شبا را در سامانه بیمه بیکاری ثبت کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر مبلغ حق بیمه ما هم پرداخت نشده، می افزاید: تنها حقوق اسفندماه را دریافت کرده‌ایم به‌طوری‌که مبلغ حق بیمه ما هم تا اسفند ماه سال گذشته به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده است.این کارگر با اشاره به اینکه برای بازگشت به کار و فعالیت مجدد منتظر تماس کارخانه هستیم می‌افزاید: تاکنون هیچگونه تماسی از کارخانه مبنی بر بازگشت به کار با ما گرفته نشده و در حال حاضر در حالت بلا تکلیفی به سر می‌بریم.

وی با بیان اینکه حدود 14 ماه در کارخانجات مخابراتی ایران فعالیت کردم می‌افزاید: اما مبلغ عیدی و سنوات سال 98 را دریافت نکرده‌ایم. عضو شورای عالی کار هم در ادامه با بیان اینکه متاسفانه هنوز هیچ مبلغی در قالب بیمه بیکاری به کارگران کارخانجات مخابراتی ایران پرداخت نشده،می گوید: متاسفانه افرادی که برای دریافت بیمه بیکاری در سامانه ثبت نام کردند در حالت بلا تکلیفی بسر می برند.

مهرزاد مؤیدی در گفت و گو با ایلنا می افزاید: متاسفانه در سالی که جهش تولید نام گرفته و اصرار بر حفظ کارگران است شاهد بلاتکلیفی کارگران در بیشتر کارخانه های استان هستیم.

مؤیدی در ادامه با اشاره به اینکه تغییر مدیران کارخانه های استان چندان موفق نبوده، می افزاید: نه تنها در کارخانه کارخانجات مخابراتی ایران بلکه در دو الی سه کارخانه تغییر مدیران باعث اخراج دسته جمعی کارگران شده است.

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه در کارخانه‌هایی مانند استیل البرز هم شاهد اخراج دستجمعی کارگران هستیم بیان می کند: نباید فراموش کرد که کارخانجات مخابراتی ایران در زمان مدیریت قبل هم با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود به‌طوریکه منشا بسیاری از مشکلات فعلی هم برگرفته از گذشته است.

مؤیدی ادامه می دهد: تصمیماتی که مدیر قبلی کارخانه مبنی بر استخدام رسمی 50 نیرو در نیمه شب اتخاذ کرد باعث شد که کارخانجات مخابراتی ایران با مشکلات عدیده ای مواجه شوند.وی با اشاره به اینکه بلا تکلیفی 80 الی 90 نفر از کارگران کارخانجات مخابراتی ایران به هیچ وجه پذیرفته شده نیست، می‌افزاید: متاسفانه در حال حاضر این افراد نه تنها بیمه بیکاری دریافت نکرده اند بلکه وضعیتشان هم برای فعالیت در دیگر بخش ها و شرکت ها مشخص نیست.

مویدی می افزاید: از اوایل سال جاری تاکنون روزانه 10 الی 15 کارگر که در وضعیت بلا تکلیف قرار دارند با ما تماس می گیرند و خواستار بررسی و پیگیری به مشکلاتشان هستند.

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه حدود یک سوم کارگرانی که در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند وضعیت‌شان مشخص نیست می افزاید: طبق آمارهایی که مسئولان استان اعلام کردند حدود 72 هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند.وی بیان می کند: اگرچه مقرر شد که در سال جهش تولید و بعد از شیوع بیماری کرونا کارفرماها کارگران را اخراج نکنند اما متاسفانه شاهد اوج اخراج کارگران در استان فارس هستیم.

مؤیدی می افزاید: اگرچه مسئولان استان مدعی اند که در تعداد ثبت نام بیکاری توانستند رتبه نخست را کسب کنند اما نباید فراموش کرد که تعداد بیکاری و کارگران بلا تکلیف در استان فارس به مراتب بسیار زیاد‌تر از دیگر استان‌ها است.

عضو شورای عالی کار می‌افزاید: با شواهد موجود و اخراج گسترده نیروها در کارخانه‌های استان متاسفانه وضعیت مناسبی در پیش روی کارگران قرار ندارد و هیچ کس گوشش بدهکار مشکلات این قشر نیست.قادری نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس هم با بیان اینکه در حال حاضر در تلاشیم تا از مجموعه کارخانجات مخابراتی ایران حمایت کنیم تا از شرایط بحرانی خارج شود، می‌گوید: عدم تامین نقدینگی، واگذاری، کار و ...... از مشکلات مهم کارخانجات مخابراتی ایران به شمار می رود.

جعفر قادری در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه عمده کارخانه های استان با مشکل مواجهند، می افزاید: درجات مشکلات موجود در کارخانه ها و واحدهای تولیدی با یکدیگر تفاوت دارد به‌طوری که هیچ کارخانه‌ای بدون مشکل در استان وجود ندارد.