نهاوندیان: کرونا 15درصد شاغلان و تولید را متأثر کرد/کمک معیشتی 200هزارتومانی به 3میلیون نفر/پیش‌بینی عادی‌شدن اقتصاد از پایان اردیبهشت- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim

31/03/2020 03:01:00 ب.ظ

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: بر اساس برآورد ما بیماری کرونا 15درصد جامعه شاغل و تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار داده است.

کرونا

نهاوندیان: کرونا ۱۵درصد شاغلان و تولید را متاثر کرد/ کمک معیشتی ۲۰۰هزار تومانی به ۳میلیون نفر مدیرعامل بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از تنفس ۳ماهه برای بازپرداخت وام‌های اشتغالزایی خبر داد

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: بر اساس برآورد ما بیماری کرونا 15درصد جامعه شاغل و تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار داده است.

نهاوندیان گفت: اگر در سه ماه بتوانیم بیماری کرونا را کنترل کنیم و حوزه سلامت به ما چراغ سبز نشان دهد آثار زیانبار کرونا بر اقتصاد کشور بسیار کاهش می‌یابد که نمونه آن صنعت گردشگری است که می‌تواند در تابستان، رکود کنونی خود را جبران کند.وی ادامه داد: پس از دستورالعمل تعویق اقساط تسهیلات بانکی در مرحله دوم بسته حمایتی 100 هزار میلیارد تومانی را که برابر 3 درصد تولید ناخالص ملی کشور است برای حمایت از اقتصاد کشور تصویب کردیم.

نهاوندیان گفت: با توجه به اینکه درآمد نفتی کشور به یک‌هشتم درآمد نفتی در سال 90 رسیده اما شرایط مدیریت شده است و بنگاه‌های حمل‌ونقل، گردشگری، فرهنگی، آموزشی، رستوران‌ها و... برای دریافت این تسهیلات در اولویت هستند.وی یادآور شد: شرط استفاده بنگاه‌ها از تسهیلات با نرخ 12 درصد این است که کارکنان خود را تعدیل نکرده باشند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

یه موقع ورشکست نشه با این ۲۰۰ تومنی که میده چقدرحرامزاده ودروغگو هستین همتون،ایشالاامریکا جواب آه همه ماها رومیده بهتون

نیمی از مردم کرونا را جدی نگرفته اند/ کرونا با تعارف رفع نمی شودفرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران تاکید کرد: برای فیصله یافتن کرونا باید سهم مداخلات و همکاری مردم در این زمینه افزایش یابد و بسته مداخلاتی قوی تری از گذشته اعمال شود. چرت نگو تنها کسایی که جدی نگرفتن خود شما حکومتیا هستید چقدر آدم تو مخي هستي تو ،فقط بلدي حرف مفت بزني ،به جاي اين همه آيه يأس خوندن يخورده عمل كن،مگه مردم بايد مداخله كنن پس تو چكاره اي خبر مرگت ما كه فقط از تو مصاحبه ديديم مثلا فرمانده ستاد تهراني بدرد نخور همش مردم مردم مردم پس سهم شماها چيه هر روزم داري پروارتر ميشي اونی که جدی نگرفته مقامات جمهوری اسلامی بودن نه مردم

ایران سفارت سابق آمریکا را به کارگاهى براى تولید ماسک مقابله با کرونا تبديل كردبا شیوع کرونا در ایران، ساختمان سفارت سابق آمریکا در تهران، توسط عده‌ای بسیجی با عنوان «نیروهای الان واقعا فکر میکنن مردم یا دولت آمریکا با این کارا تحت تاثیر قرار میگیره؟؟؟؟

کرونا در ایران و جهان | آمار مبتلایان به کرونا در ایران از ۴۱ هزار نفر گذشتعکس چن تا زن گذاشتید یعنی کرونا شیک و کرونا شلخته داریم مگه

کرونا در افغانستان؛ 'بیست هزار تخت برای بیماران کرونا آماده می‌شود'وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید بیست هزار تخت برای بیماران کرونا آماده می‌کند. شمار مبتلایان شناسایی شده ویروس کرونا در کشور به ۱۱۷ نفر رسیده است. امروز در دومین روز اعمال محدودیت‌ها در کابل پلیس برخی خیابانها را بسته است.

عباس عبدی به یورونیوز: کرونا بازی سیاست را در ایران عوض می‌کندعباس عبدی به یورونیوز: کرونا خیلی چیزها را به چالش خواهد کشید؛ از عقاید دینی گرفته تا توانایی‌های حکومت قطعا روزهای سختی در انتظار حکومت مطبوع شما هم خواهد بود! شما اصلاح طلبها مصداق عبارت چوب دوسر گوه هستین نه مردم قبولتون دارن نه بالاییها یعنی روحانی میره، نادان دیگری که بیشتر مورد اعتماد عاقا باشد میاید

ترامپ محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با کرونا را تا یازدهم اردیبهشت ماه تمدید کرددونالد_ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های اعمال شده در ایالات متحده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را تا ۳۰ آوریل، یازدهم اردیبهشت، و به مدت بیش از یک ماه دیگر تمدید کرد.

خبرگزاری تسنیم ، محمد نهاوندیان در گفتگوی ویژه خبری ابراز کرد: خسارت به تولید ناخالص ملی 15 درصد اما تابع بازه زمانی است.به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای مقابله با کرونا، اثربخشی و موفقیت این اقدامات را در گروی همکاری و همراهی مردم ذکر کرد و افزود: بررسی های میدانی سطح شهر حاکی از این است متاسفانه برخی از مردم توصیه های موکد بهداشتی و هشدارها را جدی نگرفته و گزارش های نشان دهنده استمرار ترددها و رفتارهای اجتماعی مردمی است.جهادی» تبدیل به کارگاه تولید ماسک و مواد ضدعفونی شد.اشتراک خلاصه مهمترین خبرها درباره شیوع کرونا جمهوری اسلامی ایران اولین مرگ بر اثر کرونا را یک اسفند اعلام کرد در حالیکه بعد معلوم شد مقامات از قبل از شیوع بیماری خبر داشتند مقامات جمهوری اسلامی تا روز دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۲۷۵۱ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۴۱ هزار و ۴۹۵ نفر رسید.

وی اضافه کرد: اگر جلوی بیکاری این افراد گرفته شود آثار ثانویه آن بر اقتصاد کشور نیز کاهش می‌یابد. نهاوندیان گفت: اگر در سه ماه بتوانیم بیماری کرونا را کنترل کنیم و حوزه سلامت به ما چراغ سبز نشان دهد آثار زیانبار کرونا بر اقتصاد کشور بسیار کاهش می‌یابد که نمونه آن صنعت گردشگری است که می‌تواند در تابستان، رکود کنونی خود را جبران کند. به گفته دکتر زالی بسته مدیریتی و مداخلاتی که در این زمینه باید اعمال شود لازم است که بصورت کاملا پیوسته و یکپارچه دیده شود و نمی توان  در برخی از این مداخلات با قاطعیت عمل کرد و برخی دیگر بدون قاطعیت و حتما باید یک بسته مدیریتی مداخلاتی قوی تر از گذشته اعمال شود. وی با بیان اینکه سلامت و اقتصاد مانند دو بال هستند افزود: اکنون باید برای بهبود اقتصادی کشور برای دوره پس از گذر از بیماری کرونا برنامه‌ریزی کنیم. شبکه خبر صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز با تهیه گزارشی در این باره با عنوان «تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده در لانه جاسوسی»، دوشنبه 11 فروردین 1399، با افرادی که در این کارگاه مشغول به کار هستند، گفت‌وگو کرد. نهاوندیان گفت: برخی شعب بانک‌ها دستورالعمل تنفس برای اقساط تسهیلات را رعایت نکرده‌اند که امروز بانک مرکزی شماره تلفنی را برای اعلام گزارش‌های مردمی در این زمینه اعلام می‌کند که با متخلفان به‌سرعت برخورد می‌کنیم. بنابراین به نظر می رسد با این موضوع باید جدی تر برخورد شود. وی ادامه داد: پس از دستورالعمل تعویق اقساط تسهیلات بانکی در مرحله دوم بسته حمایتی 100 هزار میلیارد تومانی را که برابر 3 درصد تولید ناخالص ملی کشور است برای حمایت از اقتصاد کشور تصویب کردیم.

نهاوندیان گفت: بخشی از این مبلغ به‌صورت بلاعوض و بخشی از آن به‌صورت تسهیلات با نرخ سود 12 درصد پرداخت می‌شود. براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،،  وی در خاتمه خاطرنشان کرد : متاسفانه با این حد از مداخلات و این سطح از همکاری مردم قطعا موضوع به این زودی ها خاتمه نخواهد یافت و شاهد تطویل و استمرار حضور کرونا  در کشور خواهیم بود. نخستین تحریمات اقتصادی آمریکا علیه ایران در این جریان وضع شد. وی اضافه کرد: 25 هزار میلیارد تومان از این رقم از منابع ملی و 75 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی است. نهاوندیان گفت: با توجه به اینکه درآمد نفتی کشور به یک‌هشتم درآمد نفتی در سال 90 رسیده اما شرایط مدیریت شده است و بنگاه‌های حمل‌ونقل، گردشگری، فرهنگی، آموزشی، رستوران‌ها و. انتهای پیام.. به گفته وی، روزانه حدود 10 هزار ماسک و مقادیر زیادی محلول ضدعفونی کننده در این کارگاه تولید و سپس در مناطق کم‌برخوردار توزیع می‌شود..

برای دریافت این تسهیلات در اولویت هستند. وی با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد مردم توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا را کامل رعایت کرده و سفر نرفته‌اند افزود: امیدواریم در پایان اردیبهشت از پیک بیماری کرونا عبور کنیم و بخش تولید و اقتصاد کشور از خرداد فعالیت خود را از سر بگیرد. بر اساس گزارش آفتاب‌نیوز، این روزها پشت شیشه اغلب داروخانه ها نوشته شده است: «ماسک، دستکش، ژل ضدعفونی کننده نداریم». نهاوندیان گفت: اختصاص بسته حمایتی 100 هزار میلیارد تومانی کمترین اثر را روی نقدینگی کشور دارد. وی یادآور شد: شرط استفاده بنگاه‌ها از تسهیلات با نرخ 12 درصد این است که کارکنان خود را تعدیل نکرده باشند. نهاوندیان گفت: بنگاه‌های آسیب‌پذیر از کرونا نگران تسهیلات قبلی خود نیز نباشند و کارکنان خود را حفظ کنند. در ادامه گزارش آفتاب‌نیوز آمده است: «ماسک های فیلتردار معمولی که در گذشته‌ای نه چندان دور پنج هزار تومان، سه هفته پیش هشت هزار و 500 تومان، دو هفته پیش 18 هزار و 500 تومان و چند روز پیش 20 هزار تومان فروخته می‌شد، اکنون بین 25 تا 50 هزار تومان از سوی برخی فروشگاه‌ها -به جز داروخانه- خرید و فروش می‌شود.

وی ابراز کرد: این بنگاه‌ها اگر تسهیلاتی با نرخ 18 درصد نیز دارند می‌توانند تسهیلات با نرخ 12 درصد را نیز دریافت کنند البته میزان این تسهیلات به حفظ کارکنان آنها بستگی دارد. نهاوندیان گفت: پرداخت این تسهیلات با بانک‌هاست اما دستگاه‌های مربوطه بر به هدف رسیدن این تسهیلات نظارت کامل دارند. وی با بیان اینکه در دو روز گذشته در شهرهای شلوغ میزان ابتلا به بیماری کرونا و تعداد افراد فوت‌شده کاهش یافته است اضافه کرد: اگر در کارگاه‌های تولیدی پروتکل رعایت فاصله بهداشتی یک و هشت‌دهم متری رعایت شود این واحدها می‌توانند فعالیت کنند. نهاوندیان گفت: برای 3 میلیون جمعیت سطح پایین درآمدی جامعه، سرانه 200 هزار تومان در ماه برای هر نفر به مدت 4 ماه پرداخت می‌شود و 4 میلیون خانوار نیز که در سطح بالاتری قرار دارند می‌توانند بدون هیچ تشریفاتی به بانک‌ها مراجعه و 2 میلیون تومان تسهیلات برای گذراندن امور زندگی خود در این دوره دریافت کنند. وی افزود: پرداخت این مبلغ باید به‌سرعت از طرف بانک‌ها انجام شود و بانک مرکزی این موضوع را به آنها ابلاغ کرده است.

نهاوندیان گفت: پس از گذر از بحران کرونا باید 15 درصد آسیب‌دیده از این بیماری به اقتصاد کشور بازگردد و بر این اساس به‌وسیله مشوق‌های تحریک تقاضا مانند ارائه کارت‌های خرید عمل خواهیم کرد. وی اظهار کرد: مجموع این مشوق‌ها 25 هزار میلیارد تومان است. نهاوندیان گفت: بسته 100 هزار میلیارد تومانی جدای از بودجه اما بودجه‌ای است و پرداخت آن بلاعوض است. وی توضیح داد: 8 هزار میلیارد تومان از این 25 هزار میلیارد تومان به 7 میلیون نفر سطح پایین جامعه در قالب پرداخت 200 هزار تومان در ماه به هر نفر و تسهیلات 2 میلیون تومانی است و 12 هزار میلیارد تومان نیز اعتبار ویژه‌ای است که به بخش سلامت پرداخت می‌شود. نهاوندیان گفت: در هیچ کشوری آزمایش، خدمات بستری و درمان بیماری کرونا دولتی نیست اما در ایران این مراحل با هزینه دولت انجام می‌شود.

وی افزود: از 25 هزار میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض 5 هزار میلیارد تومان نیز به صندوق بیمه بیکاری کمک می‌شود و این رقم، رقم دقیقی است که وزارت تعاون به ما اعلام کرد و رئیس جمهور بدون کم‌وکاست آن را اختصاص داد. نهاوندیان گفت: 1 میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای تأمین 25 هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض برداشت می‌شود. وی خاطرنشان کرد: مکاتبه‌های رسمی با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت تسهیلات یا تلاش‌های جدی برای آزادسازی ذخایر ارزی کشورمان در دیگر کشورها انجام شده است اما منابع بسته حمایتی یکصد هزار میلیارد تومانی به هیچ منبع خارجی اتکا ندارد. نهاوندیان گفت: ایران سپرده قابل توجهی در صندوق بین‌المللی پول دارد و عضو هیأت مدیره آن است و حق دارد از تسهیلات این صندوق استفاده کند. وی ابراز کرد: فضای جامعه جهانی هم‌نوا با ایران است و همه به‌جز آمریکا به ایران حق می‌دهند از تسهیلات صندوق بین‌المللی پول استفاده کند اما آمریکا همه اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته است.

نهاوندیان گفت: برای آزاد کردن ذخایر ارزی ایران در دیگر کشورها نیز تلاش‌ها و همراهی‌های بین‌المللی جدی‌تر از گذشته انجام می‌شود و فشار در این زمینه بر آمریکا بیشتر شده است و امیدواریم دسترسی به این منابع بیشتر شود. وی افزود: تلاش می‌کنیم در سال 99 روند مهار تورم مانند سال 98 ادامه یابد و در این سال، تورم از رقم کنونی بالاتر نرود. انتهای پیام/+ .