نمی‌توانیم همه چیز را در آموزش خلاصه کنیم/ موسیقی تلفیقی همان گفت‌و‌گوی فرهنگ‌هاست/ هنرجویان به اهمیت مقوله ردیف واقفند اما عجله دارند

13/06/1398 08:30:00 ق.ظ

مسعود شعاری در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح کرد: نمی‌توانیم همه چیز را در آموزش خلاصه کنیم/ موسیقی تلفیقی همان گفت‌و‌گوی فرهنگ‌هاست/ هنرجویان به اهمیت مقوله ردیف واقفند اما عجله دارند

مسعود شعاری درباره خلق آثار جدید می‌گوید: صرفا قرار نیست یک یا چند ساز کنار یکدیگر قرار گیرند و بنوازنند. در این میان باید تعدادی از عناصر با یکدیگر ترکیب شوند تا موسیقی و اثری جدید به وجود بیاید و مهم این است که نتیجه برای سازنده و نوازنده و دیگر دست‌اندرکاران، جدید باشد تا در نهایت اتفاقی جدید رخ دهد وگرنه اینکه من موسیقی ایرانی را با ساز دیگر بزنم یا موسیقی دیگر را با ساز خودم بزنم تلفیق به حساب نمی‌آید. مسعود شعاری آهنگساز و نوازنده سه‌تار یکی از همین افراد است.

او موسیقی را از کودکی با فراگیری سنتور نزد منیژه علی‌پور آغاز کرده و سپس نزد داریوش طلایی نوازندگی سه‌تار را آموخته و در اوائل دهه شصت ردیف موسیقی ایرانی و نوازندگی تار را از استاد محمدرضا لطفی آموخته و مدتی نیز شاگرد احمد عبادی بوده است. مسعود شعاری نظرات مثبتی درباره تلفیق دارد و در ادامه مسیر نوازندگی اش دست به تجربیاتی در این زمینه زده که منجر به خلق ۴ آلبوم «سیر»، «انتظار»، «در سایه باد» و «رهاب» شده‌است. شعاری در این آثار تلاش کرده‌ گفتگویی شنیدنی میان سه‌تار و سازهای غیر ایرانی ایجاد کند.

مسعود شعاری که علاوه بر فعالیت‌های ذکر شده به بازسازی مکاتب سه‌تار نوازی بزرگانی چون صبا، هرمزی، فروتن، عبادی پرداخته دو آلبوم «شباهنگ» و «کاروان صبا» حاصل این دوره از فعالیت اوست، درباره تلفیق می‌گوید: لازم است که آهنگسازان، نوازندگان و همه آنهایی که در عرصه موسیقی فعال هستند تمام سبک‌ها و مکاتب گذشته را بشناسند تا بتوانند با پیشینه و گذشته خودشان متصل باشند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

شیوه‌نامه جدید شورای انضباطی، صفحات مجازی دانشجویان را ملاک تصمیم نمی داندصفحات مجازی شخصی دانشجویان بر اساس شیوه‌نامه جدید انضباطی، نمی‌تواند مستند تصمیم شوراهای انضباطی دانشگاه‌ها قرار گیرد. بر اساس این آیین نامه، اصل بر برائت دانشجو است و هرگونه شک در احراز تخلف بودن رفتار ارتکابی باید به نفع دانشجو تفسیر شود.

بازگشایی مرز خسروی در هفته جاری/ دو اتفاق جدید درباره پیاده‌روی اربعینرحمانی‌فضلی خبر داد: بازگشایی مرز خسروی در هفته جاری/ دو اتفاق جدید درباره پیاده‌روی اربعین

سرعت خودروی جدید «بوگاتی» باز هم رکورد زد؛ ۴۹۰ کیلومتر در ساعتسرعت خودروی جدید «بوگاتی» باز هم رکورد زد؛ ۴۹۰ کیلومتر در ساعت این شرکت ضمن انتشار تصاویر این آزمایش هیجان انگیز در شبکه های اجتماعی خود، از راننده، طراحان، و کلیه دست اندرکاران این پروژه نامتعارف قدردانی کرد.

یادی از پیشگامان موسیقی ایران از «وزیری» تا «دهلوی»+صوتبسیاری از کارشناسان و موسیقی‌دانان سال 1303 هجری شمسی را سرآغاز تحول موسیقی ایرانی می‌دانند. هنرمندان ایرانی از این مقطع به بعد برای ارتقای سطح کیفی موسیقی ایرانی دست به خلاقیت و نوآوری زدند. علینقی وزیری، روح‌الله خالقی، پرویز محمود، حسین ناصحی و حسین دهلوی برخی از این هنرمندان هستند که تاثیرات مهمی بر موسیقی ایرانی گذاشتند، اما دلایل ماندگاری نام آنها در تاریخ موسیقی ایران چیست؟

یک سگ کوچک نجات یافته، عضو جدید خانواده نخست وزیر بریتانیا شدیک سگ کوچک نجات یافته، عضو جدید خانواده نخست وزیر بریتانیا شد این سگ کوچک ۱۵ هفته ای نژاد «جک راسل» در یک ساک قرمز با همراهی داوطلبان خیریه نجات حیوانات در جنوب ولز وارد مقر نخست وزیری بریتانیا شد.

چهار پوستر عاشورایی جدید منتشر شد- اخبار فرهنگی - اخبار تسنیم - Tasnim«چهار پوستر عاشورایی جدید منتشر شد» مجموعه پوسترهای عاشورایی با عنوان «ای خوشا آنکه گدای در این خانه شود» منتشر شد محرم_١٤٤١