نماینده جمهوریخواه: اردوغان باید مشخص کند با ما یا علیه ما است

14/11/2019 11:13:00 ق.ظ

نماینده جمهوریخواه: اردوغان باید مشخص کند با ما یا علیه ما است #العربية

العربية

نماینده جمهوریخواه: اردوغان باید مشخص کند با ما یا علیه ما است العربية

جان نلی کندی سناتور جمهوریخواه، در مصاحبه‌اى با العربیه گفت: «ترکیه باید انتخاب کند که با آمریکا است

او افزود :«ترکیه باید یک دوست باشد این کشورعضو ناتو است اما من از وخیم شدن روابط ترکیه با ما نگران هستیم. رئیس جمهور اردوغان تصمیم گرفته است كه یک سیستم دفاع موشکی را از پرزیدنت پوتین بخرد كه همانطور كه می دانید بسیاری از اسرار نظامی ما را در معرض خطر قرار می دهد ، بسیاری از اعضای كنگره اؤ اين موضوع ناراحت هستند و به نظر من بسیاری از آمریكایی ها همین احساس را دارند».

کندی در ادامه گفت:«خوشحالم که رئیس جمهور اردوغان با آتش بس موافقت کرد، اما او به تنهایی این کار را نکرد. او این کار را کرد بعد از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که اگر ترکیه کردها را به قتل برساند، او را از نظر اقتصادی به شدت مجازات خواهد کرد، این گام را برداشت».

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

اعلام آمادگی فرانسه جهت مذاکره با ترکیه پیرامون مبارزه با داعش

بازداشت شماری از کارکنان دولت ایران همزمان با انتقادهای روحانی از مبارزه با فساددر ادامه انتقادات چند روز گذشته حسن روحانی از رویکرد قوه قضائیه در مبارزه با فساد، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران هم گفته 'این نمی‌شود که مبارزه با فساد فقط برای دولت باشد'. همزمان شماری از مقامات ارشد وزارت بهداشت و همچنین کارکنان سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند.

انتقاد دوباره روحانی از مبارزه با فساد همزمان با بالا گرفتن حملات به اوحسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، امروز هم از رویکرد قوه قضائیه در مبارزه با فساد انتقاد کرد و خواست این مبارزه تبدیل به دعواهای جناحی نشود.

ترامپ خطاب به اردوغان: ما تقریبا از روز اول با هم دوست بودیم

اردوغان: مبارزه با تروریسم محور دیدار و گفتگوهای ما درآمریکا خواهد بوداردوغان: مبارزه با تروریسم محور دیدار و گفتگوهای ما در آمریکا خواهد بود اردوغان خطاب به اروپا: وقتی روند بازگرداندن داعشی‌های زندانی آغاز شد فکری به حال خود کنید

تدابیر وزارت کشور در مسیری نیست که شور انتخاباتی ایجاد کند/ مردم می‌خواهند مبارزه با فساد را در عمل ببینند/ باید از بحث اصلاح‌طلبی و اصولگرایی خارج شویمیک نماینده مجلس دهم گفت: سه جبهه تشکیل شده است. به توصیه وزارت کشور جبهه اصلاح‌طلبان و اصولگرایان و جبهه دیگری هم فارغ از اصلاح‌طلبی و اصولگرایی وارد میدان شده‌اند. این تدبیر وزارت کشور برای ایجاد جبهه‌های اصلاحات و جبهه اصولگراها برای شور انتخاباتی به نظر من مسیری نیست که بتواند شور انتخاباتی ایجاد کند.

یا علیه ایالات متحده است».سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که پاریس خواستار انجام مذاکرات با ترکیه در خصوص وضعیت شمال شرق سوریه و مبارزه با گروه تروریستی داعش است.مبارزه با فساد؛ واکنش رئیسی و پخش بیانیه علیه روحانی در مجلس آقای روحانی اخیرا در سخنرانی در یزد از"رسیدگی نکردن" قوه قضائیه به"فساد دانه‌درشت‌ها" انتقاد کرد و خطاب به مسئولان این قوه گفت:"دادستان‌ها و قضات شریف ما نترسند و به این جناح آن جناح توجه نکنند و با این پرونده‌ها با صراحت و روشنی برخورد کنند.محمود واعظی رئیس دفتر او هم گفته نمی‌شود که مبارزه با فساد فقط برای دولت باشد.

او افزود :«ترکیه باید یک دوست باشد این کشورعضو ناتو است اما من از وخیم شدن روابط ترکیه با ما نگران هستیم. رئیس جمهور اردوغان تصمیم گرفته است كه یک سیستم دفاع موشکی را از پرزیدنت پوتین بخرد كه همانطور كه می دانید بسیاری از اسرار نظامی ما را در معرض خطر قرار می دهد ، بسیاری از اعضای كنگره اؤ اين موضوع ناراحت هستند و به نظر من بسیاری از آمریكایی ها همین احساس را دارند».11. کندی در ادامه گفت:«خوشحالم که رئیس جمهور اردوغان با آتش بس موافقت کرد، اما او به تنهایی این کار را نکرد. در ادامه محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم بدون اشاره مستقیم به سخنان آقای روحانی گفته بود که روند"مبارزه با فساد در این ایام اخیر، هرچند به مذاق برخی‌ها خوش نیاید در پیش گرفته شده است". او این کار را کرد بعد از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که اگر ترکیه کردها را به قتل برساند، او را از نظر اقتصادی به شدت مجازات خواهد کرد، این گام را برداشت». وی همچنین تصریح کرد که تروریست‌های داعش به همان اندازه فرانسه، برای ترکیه هم موضوع امنیتی مهمی هستند. او افزود:«من نمی خواهم دشمن ترکیه باشم ، می خواهم دوست باشم ، اما رئیس جمهوری ترکیه باید انتخاب کند با ما است یا علیه ماست».

سفر اردوغان به واشینگتن با مخالفت‌های فراوانی در داخل کنگره روبر شده است. از سوی دیگر فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه در گفتگو با رادیوی بین المللی این کشور ضمن اشاره به امضای توافقی میان پاریس و آنکارا در خصوص اخراج تروریست‌های داعشی، خاطرنشان کرد که درباره موضوع استرداد تروریست‌های داعشی دستگیر شده به فرانسه از سوی ترکیه اطلاعی ندارد. اما منتقدان می‌گویند این کارزار مبارزه با فساد اهداف جناحی دارد. سناتور مایکل مک کال عضو کنگره آمریکا در واکنش به سفر اردوغان گفته است که او از میهمانانی که اصول ایالات متحده را نقض می کنند استقبال نخواهد کرد. پیشتر مک کال از ترکیه خواسته بود که فوراً از سوریه خارج شود. اسماعیل چاتاکلی، سخنگوی وزارت کشور ترکیه روز دوشنبه از آغاز روند استرداد تروریست‌های داعشی دستگیر شده به کشورهایشان خبر داد. . او می‌گوید از مبارزه با فساد استقبال می‌کند؛ اما مقابله با فساد در همه دستگاه‌ها و نهادها و قوا باشد".