نقش یک پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در عملیات ترور قاسم سلیمانی

11/07/1400 10:16 ق.ظ

نقش یک پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در عملیات ترور قاسم سلیمانی العربيه_فارسى

نتایج یک گزارش نشان می‌دهد که نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا احتمالا در عملیات ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران نقش داشته است.به به گزارش روزنامه «گاردین»، بارنابی پیس، روزنامه‌نگار تحقیقاتی، با ارائه گزارشی در دیدار ویژه «کارزار پاسخگوکردن پایگاه من‌وید هیل» از برآورد احتمالی خود در نقش این پایگاه در پشتیبانی اطلاعاتی از عملیات ترور قاسم سلیمانی خبر داد.

پایگاه «من‌وید هیل» در سیزده کیلومتری غرب «هاروگیت» در حومه «یورک‌شر دیلز» در شمال بریتانیا قرار دارد و با گنبدهای بزرگ خود که شبیه توپ سفید گلف است، شناخته می‌شود.

اگرچه این پایگاه روی کاغذ عنوان «نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا» را همراه خود دارد، اما در عمل پایگاهی متعلق به «آژانس امنیت ملی» از سازمان‌های اطلاعاتی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا است. این پایگاه با 600 نیروی آمریکایی و 500 پرسنل غیر نظامی بریتانیایی، بزرگترین پایگاه آژانس امنیت ملی خارج از خاک ایالات متحده است.

کنش‌گران در «کارزار پاسخگوکردن پایگاه من‌وید هیل»، از کابینه دولت بریتانیا خواسته‌اند که در مورد نقش این پایگاه «مرموز» در حملات پهپادی آمریکا شفاف‌سازی کند. گزارش بارنابی پیس سوالات دیگری مبنی بر نقش پرسنل بریتانیایی این مرکز در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در یمن، پاکستان و سومالی نیز مطرح می‌کند. بریتانیا به صورت رسمی در هیچ‌یک از این کشورها وارد جنگ نشده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

ورود مجدد جنگنده‌های نیروی هوایی چین به حریم هوایی تایوان | DW | 03.10.2021چین برای سومین بار طی روزهای اخیر با اعزام بمب‌‌افکن‌ها و جنگنده‌های خود حریم هوایی تایوان را نقض کرده است. گفته می‌شود ۳۹ جنگنده نیروی هوایی چین در این عملیات شرکت داشته‌اند. تایوان نسبت به پیامدهای آن هشدار داده است.

یک مقام اطلاعاتی اسرائیلی از نقش تل‌آویو در ترور قاسم سلیمانی پرده برداشتتامیر هیمن، رییس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل (آمان) از نقش تل‌آویو در تغییر موضع دولت ترامپ نسبت به ایران و همچنین نقش این کشور در ترور قاسم سلیمانی این مقام نگفت از بیت و با اجازه شخص خامنه‌ای، گرای سلیمانی را دادند و آن اشک تمساح بر سر لاشه و زدن مقر آمریکا برای رد گم کردن بوده ما که می دانستیم تروریست هستید اما الان خودتون اعتراف کردید البته ندانستید که آدرس قبرستان را برای خود پرسیدید چون قاتلان یک به یک به درک واصل خواهند شد مرگ بغل گوش صهیونیسم تروریست دمش گرم. کاش بقیه این پت و مت ها و اسکولا رو هم بزنن بترکونن.

یک مقام اطلاعاتی اسرائیلی از نقش تل‌آویو در ترور قاسم سلیمانی پرده برداشتتامیر هیمن، رییس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل (آمان) از نقش تل‌آویو در تغییر موضع دولت ترامپ نسبت به ایران و همچنین نقش این کشور در ترور قاسم سلیمانی این مقام نگفت از بیت و با اجازه شخص خامنه‌ای، گرای سلیمانی را دادند و آن اشک تمساح بر سر لاشه و زدن مقر آمریکا برای رد گم کردن بوده ما که می دانستیم تروریست هستید اما الان خودتون اعتراف کردید البته ندانستید که آدرس قبرستان را برای خود پرسیدید چون قاتلان یک به یک به درک واصل خواهند شد مرگ بغل گوش صهیونیسم تروریست دمش گرم. کاش بقیه این پت و مت ها و اسکولا رو هم بزنن بترکونن.

چهار نفر به شمول یک روزنامه‌نگار در ولایت ننگرهار افغانستان ترور شدنددر حمله مسلحانه افراد ناشناس در شهر جلال آباد مرکز ولایت (استان) ننگرهار در شرق افغانستان، چهار نفر به شمول دو عنصر طالب و یک روزنامه‌نگار محلی کشته

اذعان رژیم صهیونیستی به دست داشتن در ترور سردار سلیمانیاذعان رژیم صهیونیستی به دست داشتن در ترور سردار سلیمانی رئیس بخش اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی اذعان کرد که اطلاعات داده شده از سوی این رژیم به آمریکا منجر به ترور سردار سلیمانی شده است. دست شون درد نکنه آفرین بهشون. ترور تروراست از طرف هرمفسدکه باشد.

ویدیو؛ اشراف‌زادگان در ازدواج سلطنتی خاندان رومانوف در روسیهاین نخستین ازدواج سلطنتی در روسیه از زمان انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ بود. مگه انقلابيون از خانواده سلطنتي كسي رو زنده گذاشتن بمونه ؟

آخرین به روزرسانی:Shareنتایج یک گزارش نشان می‌دهد که نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا احتمالا در عملیات ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران نقش داشته است.

به گزارش روزنامه «گاردین»، بارنابی پیس، روزنامه‌نگار تحقیقاتی، با ارائه گزارشی در دیدار ویژه «کارزار پاسخگوکردن پایگاه من‌وید هیل» از برآورد احتمالی خود در نقش این پایگاه در پشتیبانی اطلاعاتی از عملیات ترور قاسم سلیمانی خبر داد.پایگاه «من‌وید هیل» در سیزده کیلومتری غرب «هاروگیت» در حومه «یورک‌شر دیلز» در شمال بریتانیا قرار دارد و با گنبدهای بزرگ خود که شبیه توپ سفید گلف است، شناخته می‌شود.

اگرچه این پایگاه روی کاغذ عنوان «نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا» را همراه خود دارد، اما در عمل پایگاهی متعلق به «آژانس امنیت ملی» از سازمان‌های اطلاعاتی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا است.

این پایگاه با 600 نیروی آمریکایی و 500 پرسنل غیر نظامی بریتانیایی، بزرگترین پایگاه آژانس امنیت ملی خارج از خاک ایالات متحده است.

کنش‌گران در «کارزار پاسخگوکردن پایگاه من‌وید هیل»، از کابینه دولت بریتانیا خواسته‌اند که در مورد نقش این پایگاه «مرموز» در حملات پهپادی آمریکا شفاف‌سازی کند.

گزارش بارنابی پیس سوالات دیگری مبنی بر نقش پرسنل بریتانیایی این مرکز در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در یمن، پاکستان و سومالی نیز مطرح می‌کند. بریتانیا به صورت رسمی در هیچ‌یک از این کشورها وارد جنگ نشده است.

اسناد افشاشده در «پرونده‌های اسنودن» نیز نشان می‌دهد که این پایگاه بخشی از یک شبکه‌ استراق سمع است که روزانه قابلیت جمع‌آوری داده از صدها میلیون تماس و ایمیل و همچنین قابلیت ردیابی موقعیت مکانی تلفن‌ها را نیز دارد.

بر اساس گزارش بارنابی پیس، از اطلاعات خروجی این پایگاه در عملیات‌ تعقیب و انهدام نیروهای طالبان در سال‌های 2011 و 2012 نیز استفاده شده است.

مجوز «اقدام نظامی نیروهای مسلح بریتانیا» در سال 2001 پس از حملات 11 سپتامبر به تصویب رسید. اما طبق گزارش «گاردین» هیچ قانونی برای توجیه دخالت پرسنل بریتانیایی پایگاه «من‌وید هیل» در حملات مذکور ایالات متحده وجود ندارد.

پیش‌تر، نمایندگان پارلمان بریتانیا، تنها به اقدام نظامی علیه داعش در سوریه و عراق رای داده بودند.

هیات وزیران بریتانیا از اظهارنظر در مورد نقش پایگاه «من‌وید هیل» در حملات هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده خودداری می‌کند.

سخنگوی وزارت دفاع برتیانیا پیشتر در این زمینه گفته بود که پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا در یورک‌شر، با پشتیبانی از انواع فعالیت‌های ارتباطی، بخشی از یک شبکه ارتباطات دفاعی ایالات متحده در سراسر جهان است.

او تاکید کرد که به دلایل «امنیت عملیاتی» و در چارچوب یک سیاست از پیش‌تعیین‌شده، وزارت دفاع بریتانیا و همچنین وزارت دفاع آمریکا نمی‌توانند به طور علنی درباره عملیات‌های نظامی و ارتباطات محرمانه در این پایگاه اظهارنظر کنند.

تامیر هیمن، رئیس «سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل» (آمان) چندی پیش از نقش تل‌آویو در ترور قاسم سلیمانی خبر داد. او گفت، ترور سلیمانی پس از این صورت گرفت که اسرائیل اطلاعاتی را مبنی بر حمله گسترده ایران به نیروهای آمریکایی در خلیج، به دولت ترامپ ارائه داده بود.

قاسم سلیمانی که توسط آمریکا با عنوان «تروریست» یاد می‌شد، در ژانویه 2020 طی حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.