نقش انقلاب‌ها در تاریخ؛ نکاتی پیرامون انقلاب بهمن ۵۷ | DW | 01.02.2022

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 33 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 17%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

داوری پیرامون اصل مفهوم سیاسی و نظری انقلاب نمی‌باید صرفا محدود به ارزیابی پدیده تاریخی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ شود. انقلاب‌ها پدیده‌هایی بسیار متنوع به لحاظ نیروهای حامل، زمان وقوع ، شکل وقوع و شیوه‌های بکاررفته هستند.

انقلاب‌ها رویدادهای مهم جهان در سه قرن اخیر هستند که بسیاری از نهادها، رویه‌ها و ارزش‌های سیاسی کنونی در عرصه بین‌المللی محصول آنها هستند. بدون بروز طوفانی انقلاب شالوده‌های حکمرانی و ارزش‌های سیاسی در جهان امروز شکل نمی‌گرفتند. مشارکت برابر سیاسی، حقوق شهروندی، تامین اجتماعی، چرخش قدرت دستاوردهایی هستند که از کریدور انقلاب‌ها وارد دنیای سیاست و حکمرانی شدند.

بزرگترین درسی که از تحولات نظری و عملی پیرامون پدیده انقلاب می‌توان گرفت، وداع با بینش ایده‌آلیستی و یوتوپیایی از انقلاب است که بر اساس آن تصور می‌شد که گذشته مالامال از سیاهی و تباهی است؛ ماشین انقلاب باید از نقطه صفر آغاز کند و دنیا و انسان طراز نوین خلق کند.

درس بزرگی که می‌توان از تاریخ معاصر ایران آموخت مبنا قرار دادن جنبه‌های مثبت و ایجابی علاوه بر غیریت‌سازی در همگرایی‌ها و ائتلاف‌های سیاسی است. در بهمن ۱۳۵۷ همه فقط می‌خواستند شاه برود، اما معلوم نبود دقیقا برای نظام جایگزین چه می‌خواستند و یا ساده‌اندیشانه فکر می‌کردند بعد از رفتن شاه و بر چیده شدن ساواک می‌توانند برنامه‌های خود را بدون تزاحم با رهبری آیت‌الله خمینی جلو ببرند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

واکنش‌ها به بازگشت طرح خرید خدمت سربازی به لایحه بودجه؛ هزینه: ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومانرسانه‌های ایران با اشاره به تصویب موضوع خرید سربازی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق بودجه، از بازگشت خرید سربازی به قوانین ایران خبر دادند و نوشتند قیمت خرید سربازی در مقایسه با سال ۱۳۹۷ از ۱۱۰۰درصد تا ۲۴۰۰درصد افزایش یافته است. sigarchi مردم تا جایی که امکانش هست نباید برن و سرباز فراری باشن ... مگه چند درصد از مردم الان توان خرید خونه یا ماشین یا خروج از کشور یا شغل دولتی دارن که نیاز به کارت پایان خدمت داشته باشن ... شرکت های خصوصی هم باید همکاری بیشتری با افراد بدون کارت پایان خدمت داشته باشن. این طرح مخصوص اقازاده های خود و اطرافیونشونه وگرنه که تو این شرایط سخت زندگی و در امدهای ناچیز مردم کی میتونه انقدر پول بده برای خریدخدمت اگر کسی خدمت نمیره بخاطر اینه که از زندگیش عقب نیوفته حالا این ادم دیوونست مگه چنین هزینه سنگینی رو برای خرید خدمتش بده
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

بایدن به طالبان: اگر می‌خواهید به مشروعیت‌تان توجه شود گروگان را آزاد کنیدرئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید تا طالبان یک شهروند آمریکایی را آزاد نکند، مشروعیتی پیدا نمی‌کند. آقای بایدن در آستانه دومین سالگرد «به گروگان گرفته شدن» یک کهنه‌سرباز آمریکایی به...
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

خطیب‌زاده: اگر مذاکره‌کنندگان «پاسخ درست» به خواست ایران بدهند به «توافق خوب» می‌رسیمسخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید اگر فردای بازگشت هیئت‌ها به وین، طرف‌های مذاکره‌کننده به‌ویژه آمریکا به خواسته‌های ایران «پاسخ درست» بدهند و انتظاری بیش از برجام نداشته باشند، به‌سرعت می‌توان به یک توافق خوب، پایدار و قابل اتکا رسید. BlackMetalVahid خدا رو شکر 🙏🏼❤️ دولت حزب دموکراتی بایدن در بُن بست اگر باج (میلیاردها دلار برجامی) ب رژیم شیعه اَسلام گرای ایران بدهد عَواقب آن را واشنگتن خواهد دید از جمله رَقابت تسلیحاتی و افزایش جنگ های نیابتی عَقیدتی و تهدیدات علیه مُتحدین آمریکا اگر باج ندهد، رژیم یاغی در حال حرکت ب سَمت اتمی شُدن 😏 خطیب زاده احمق شارلاتان ، جمهوری اسلامی اصلا ایرانی نیست‌.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

تعداد نمایندگان مبتلا به کرونا به ۴۵ نفر رسید
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

روسیه به صورت کتبی به پیشنهادات آمریکا درباره بحران اوکراین پاسخ دادیک مقام وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت که از روسیه به پیشنهادات واشنگتن در مورد اوکراین پاسخ کتبی دریافت کرده‌اند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

امیر قطر راهی آمریکا شد، رییس جمهوری اسرائیل به امارات رفتدو روز پس از توقف مذاکرات ایران و طرف‌های برجام برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در وین به منظور آن چه که «اتخاذ تصمیم‌های سیاسی» عنوان شده، رئیس جمهوری اسرائیل وارد امارات عربی متحده شد و آمریکا از دیدار روز دوشنبه جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و امیر قطر خبر داد. 😁😁😁 این سفرها به نزدیکی دولت ها در بحبحوحه تصمیمات سیاسی کمک می کند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »