نقش انقلاب‌ها در تاریخ؛ نکاتی پیرامون انقلاب بهمن ۵۷ | DW | 01.02.2022

12/11/1400 01:05:00 ب.ظ

داوری پیرامون اصل مفهوم سیاسی و نظری انقلاب نمی‌باید صرفا محدود به ارزیابی پدیده تاریخی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ شود. انقلاب‌ها پدیده‌هایی بسیار متنوع به لحاظ نیروهای حامل، زمان وقوع ، شکل وقوع و شیوه‌های بکاررفته هستند.

داوری پیرامون اصل مفهوم سیاسی و نظری انقلاب نمی‌باید صرفا محدود به ارزیابی پدیده تاریخی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ شود. انقلاب‌ها پدیده‌هایی بسیار متنوع به لحاظ نیروهای حامل، زمان وقوع ، شکل وقوع و شیوه‌های بکاررفته هستند. بر خلاف تصور غالب وجه تمایز انقلاب و اصلاح بر استفاده و یا نفی خشونت نیست.

در انقلاب نهادهای پایه‌ای و قانون اساسی حکومت عوض می شود در حالی که در اصلاح و یا رفرم آنها ثابت می مانند و تغییرات در سطوح روبنایی، قوانین پایین دستی و رفتار حاکمان حاص می‌شود. به عبارت دیگر در این زمینه آشفتگی مفهومی وجود دارد. خشونت در انقلاب کلاسیک نفی نمی‌شود اما کاربست آن اصالت و قطعیت نیز ندارد و در اصل تابع واکنش حکومت‌های مستقر در چگونگی واکنش به خواست تغییر است. برخی از حرکت‌های اصلاحی (رفرمیستی) همراه با خشونت بوده‌اند.

بزرگترین درسی که از تحولات نظری و عملی پیرامون پدیده انقلاب می‌توان گرفت، وداع با بینش ایده‌آلیستی و یوتوپیایی از انقلاب است که بر اساس آن تصور می‌شد که گذشته مالامال از سیاهی و تباهی است؛ ماشین انقلاب باید از نقطه صفر آغاز کند و دنیا و انسان طراز نوین خلق کند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

تحولات ایران؛ سازمان ملل: سرکوب معترضان ایرانی می‌تواند مصداق جنایت علیه بشریت باشد

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز دوشنبه ۲۰مارس (۲۹ اسفند) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

واکنش‌ها به بازگشت طرح خرید خدمت سربازی به لایحه بودجه؛ هزینه: ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومانرسانه‌های ایران با اشاره به تصویب موضوع خرید سربازی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق بودجه، از بازگشت خرید سربازی به قوانین ایران خبر دادند و نوشتند قیمت خرید سربازی در مقایسه با سال ۱۳۹۷ از ۱۱۰۰درصد تا ۲۴۰۰درصد افزایش یافته است. sigarchi مردم تا جایی که امکانش هست نباید برن و سرباز فراری باشن ... مگه چند درصد از مردم الان توان خرید خونه یا ماشین یا خروج از کشور یا شغل دولتی دارن که نیاز به کارت پایان خدمت داشته باشن ... شرکت های خصوصی هم باید همکاری بیشتری با افراد بدون کارت پایان خدمت داشته باشن. این طرح مخصوص اقازاده های خود و اطرافیونشونه وگرنه که تو این شرایط سخت زندگی و در امدهای ناچیز مردم کی میتونه انقدر پول بده برای خریدخدمت اگر کسی خدمت نمیره بخاطر اینه که از زندگیش عقب نیوفته حالا این ادم دیوونست مگه چنین هزینه سنگینی رو برای خرید خدمتش بده

بایدن به طالبان: اگر می‌خواهید به مشروعیت‌تان توجه شود گروگان را آزاد کنیدرئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید تا طالبان یک شهروند آمریکایی را آزاد نکند، مشروعیتی پیدا نمی‌کند. آقای بایدن در آستانه دومین سالگرد «به گروگان گرفته شدن» یک کهنه‌سرباز آمریکایی به...

خطیب‌زاده: اگر مذاکره‌کنندگان «پاسخ درست» به خواست ایران بدهند به «توافق خوب» می‌رسیمسخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید اگر فردای بازگشت هیئت‌ها به وین، طرف‌های مذاکره‌کننده به‌ویژه آمریکا به خواسته‌های ایران «پاسخ درست» بدهند و انتظاری بیش از برجام نداشته باشند، به‌سرعت می‌توان به یک توافق خوب، پایدار و قابل اتکا رسید. BlackMetalVahid خدا رو شکر 🙏🏼❤️ دولت حزب دموکراتی بایدن در بُن بست اگر باج (میلیاردها دلار برجامی) ب رژیم شیعه اَسلام گرای ایران بدهد عَواقب آن را واشنگتن خواهد دید از جمله رَقابت تسلیحاتی و افزایش جنگ های نیابتی عَقیدتی و تهدیدات علیه مُتحدین آمریکا اگر باج ندهد، رژیم یاغی در حال حرکت ب سَمت اتمی شُدن 😏 خطیب زاده احمق شارلاتان ، جمهوری اسلامی اصلا ایرانی نیست‌.

تعداد نمایندگان مبتلا به کرونا به ۴۵ نفر رسید

روسیه به صورت کتبی به پیشنهادات آمریکا درباره بحران اوکراین پاسخ دادیک مقام وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشت که از روسیه به پیشنهادات واشنگتن در مورد اوکراین پاسخ کتبی دریافت کرده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

امیر قطر راهی آمریکا شد، رییس جمهوری اسرائیل به امارات رفتدو روز پس از توقف مذاکرات ایران و طرف‌های برجام برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در وین به منظور آن چه که «اتخاذ تصمیم‌های سیاسی» عنوان شده، رئیس جمهوری اسرائیل وارد امارات عربی متحده شد و آمریکا از دیدار روز دوشنبه جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و امیر قطر خبر داد. 😁😁😁 این سفرها به نزدیکی دولت ها در بحبحوحه تصمیمات سیاسی کمک می کند.