نقدینگی ایران به بیش از ۴ هزار هزار میلیارد تومان رسید؛ یک کارشناس: این نتیجه «اقتصاد فسادزده» است

18/08/1400 11:57 ب.ظ

▪️یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا عبور حجم نقدینگی در ایران در پایان شهریور ۱۴۰۰ از مرز ۴ هزار هزار میلیارد تومان را ناشی از اقتصاد بیمار و فسادزده ایران دانست.

رضا غیبی می‌گوید بخش زیادی از نقدینگی در اختیار بانک‌هاست که با شرکت‌های تابعه خود به جای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، اقدام به سفته‌بازی در بازار می‌کنند و نقدینگی را به صورت سیال در بازارهای ارز، سکه و مسکن به جریان در می‌آورند که باعث آشوب و بر بر هم ریختن نظم آن بازارها می‌شود. یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا عبور حجم نقدینگی در ایران در پایان شهریور ۱۴۰۰ از مرز ۴ هزار هزار میلیارد تومان را ناشی از اقتصاد بیمار و فسادزده ایران دانست.

بنا بر اعلام بانک مرکزی ایران، در پایان شهریور ماه سال جاری میزان نقدینگی کشور بیش از چهل هزار و ۶۷۶ هزار میلیارد ریال بود.

بر اساس این گزارش، این رقم نسبت به شهریور ۹۹ افزایش ۴۰.۵ درصدی داشته است. همچنین حجم نقدینگی در شهریور گذشته دو هزار و ۸۹۵ هزار میلیارد تومان بوده است.در همین حال، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه‌شنبه ۱۸ آبان تصمیم گرفت وزارت جهادکشاورزی «به صورت روزانه» قیمت اقلام خوراکی را از طریق رسانه‌ها اعلام کند و مردم و مصرف‌کنندگان نیز با خرید اقلام به قیمت اعلام شده «رأسا» بر نرخ‌ها نظارت کنند و «با هرگونه تخلف برخورد شود.»

در این حال، کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از گسترش و همه‌گیری فقر سخن می‌گویند: کارشناس اقتصادی: نقدینگی هر جایی رفته است «به جز بخش تولید» رضا غیبی، روزنامه‌نگار اقتصادی در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که تورم ارتباط مستقیمی با نقدینگی دارد. headtopics.com

اقتصاد مال خر است .

من در تعحبم مردم ایران چه جوری دارن زندگی میکنن؟

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

اَقتصاد شوروی شُدن بر ایران حاکم. تَشدید رکود تَورمی حاکم. اَقتصادی حکومتی مافیایی غیر شَفاف و فاسد و تروریست پَرور حاکم.فَرار سرمایه ها از ایران حاکم سید علی و احمدی نژاد و سَران سَپاه تروریست گفتند تحریم ها کاغذ پاره است. تحریم کاغذ پاره نیست این ریال جمهوری اسلامی کاغذ پاره اس

لباس آخرین اجرای امی واینهاوس بیش از ۲۱۰ هزار یورو به فروش رفتاین لباس امی واینهاوس در کنار ۸۰۰ وسیله شخصی متعلق به او در این حراجی فروخته شد. عواید حاصل از این حراج در اختیار بنیاد خیره‌ای که به نام خواننده تاسیس شده، قرار داده می شود. هدف این بنیاد کمک به جوانان آسیب پذیری است که مشکل اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند.

نظرسنجی به سبک ثروتمندترین فرد جهان؛ فروش ۱۰٪ از سهام ایلان ماسک در تسلا رای آوردنزدیک به ۵۸ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی توئیتری ایلان ماسک به گزینه فروش ۱۰ درصد از سهام او در تسلا رای موافق دادند.

نرخ تورم سالانه در استان تهران به بیش از ۴۱ درصد رسید | DW | 08.11.2021آمار دولتی حکایت از افزایش مهار نشده بهای کالاهای مصرفی در بازارهای تهران و دیگر استان‌های این کشور دارد. بهای برخی از کالاها و از جمله سبزیجات در محاسبه نقطه‌ای نسبت به مهرماه سال گذشته افزایشی ۹۰ درصدی داشته است. حتی پانسمانهای بیماران پروانه هم گران شده... 'فراموشی صورت مسئله' خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام و تحریم های ظالمانه و دنباله روی دولت‌های ضعیف ،غیر مستقل وپاچه خوار استعمار البته؛ آستانه سال چهارم گام دوم انقلاب اسلامی مردم مقاوم ایران این هم از افزایش نرخ غذا در سوئد 'زمانیکه نرخ تورم در سوئد پس از سال 2018 - 1.6% است نرخ تورم غذا طی دو سال جاری 6.1% است'

ترامپ: بعد از رقابت کنگره، به نامزدی در انتخابات ۲۰۲۴ فکر می‌کنمترامپ: به نامزدی در انتخابات ۲۰۲۴ فکر می‌کنم رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گفت 'احتمالا' پس از انتخابات میان‌دوره‌ سال آینده، تصمیمش برای نامزد شدن یا نشدن در انتخابات ۲۰۲۴ را اعلام خواهد کرد. تو غلط می کنی زنجیری ،کاخ سفید رو تو حسینه کرده بودی

حمایت اردوغان از گشایش گذرگاه زنگه‌زور؛ لایحه تمدید حضور نیروهای ترکیه در آذربایجان به مجلس رفترئیس جمهوری ترکیه ضمن اعلام حمایت آنکارا از گشایش گذرگاه زنگه‌زور بین نخجوان و آذربایجان تاکید کرد که در نظم جدید جهانی اهمیت راهبردی منطقه قفقاز مضاعف خواهد شد. این بلند پروازی ها آخر کار دستش میده اردوغان فاشیست عامل ملکه در منطقه این اردوغان فاشیست در خاک اشغال شده ما چه می خواهد اول درب زندان های ترکیه باز کن تا آزادیخواهان ترک و کرد و سایر اقوام بتوانند در کنار خانواده خود زندگی کنند مرگ بر دیکتاتور حاکم بر. ترکیه

شاخص کشورهای جهان در حفاظت از محیط زیست در سال ۲۰۲۲ | DW | 09.11.2021کدام کشورها در مسیر درستی برای رسیدن به اهداف مورد توافق کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس قرار گرفته اند؟ شاخص حفاظت از آب و هوا برای سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد برخی کشورها در حال پیشرفت هستند، اما هنوز در ۶۱ کشور وضع وخیم است. بایدن گوزید 🤭

چاپ

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا عبور حجم نقدینگی در ایران در پایان شهریور ۱۴۰۰ از مرز ۴ هزار هزار میلیارد تومان را ناشی از اقتصاد بیمار و فسادزده ایران دانست.

بنا بر اعلام بانک مرکزی ایران، در پایان شهریور ماه سال جاری میزان نقدینگی کشور بیش از چهل هزار و ۶۷۶ هزار میلیارد ریال بود.

بر اساس این گزارش، این رقم نسبت به شهریور ۹۹ افزایش ۴۰.۵ درصدی داشته است. همچنین حجم نقدینگی در شهریور گذشته دو هزار و ۸۹۵ هزار میلیارد تومان بوده است.در همین حال، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه‌شنبه ۱۸ آبان تصمیم گرفت وزارت جهادکشاورزی «به صورت روزانه» قیمت اقلام خوراکی را از طریق رسانه‌ها اعلام کند و مردم و مصرف‌کنندگان نیز با خرید اقلام به قیمت اعلام شده «رأسا» بر نرخ‌ها نظارت کنند و «با هرگونه تخلف برخورد شود.»

در این حال، کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از گسترش و همه‌گیری فقر سخن می‌گویند:

کارشناس اقتصادی: نقدینگی هر جایی رفته است «به جز بخش تولید»

رضا غیبی، روزنامه‌نگار اقتصادی در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که تورم ارتباط مستقیمی با نقدینگی دارد.

او تأکید کرد که حدود ۱۰ درصد از نقدینگی ۴ هزار هزار میلیارد تومان برای تأمین کسری بودجه بوده و بقیه‌اش «نشأت‌گرفته از اقتصاد بیمار و فسادزده ایران است.»

به گفته او، وقتی حجم نقدینگی در یک اقتصاد بالا می‌رود، یعنی سرعت تبادل افزایش می‌يابد و در پی آن چرخه تأمین و توزیع با مشکل مواجه می‌شود و به سمت تورم و افزایش قیمت می‌رود.

این تحلیلگر اقتصادی، با بیان این که «در یک سال و نیم گذشته که رشد نقدینگی شتاب گرفته، رشد تورم نیز شتاب یافته»، عنوان کرد که نقدینگی به همه جا رفته است به جز بخش تولید.

به گفته آقای غیبی، بخش زیادی از این نقدینگی «در اختیار بانک‌ها است» و آنها با شرکت‌های تابعه خود به جای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، در بازار سفته‌بازی می‌کنند و نقدینگی را به صورت سیال در بازارهای ارز، سکه، و مسکن به جریان در می‌آورند.

آقای غیبی می‌گوید که این امر باعث آشوب و بر هم ریختن نظم آن بازارها می‌شود و این اتفاق تلخی است که در اقتصاد کشور در حال رخ دادن است و تاکنون تدبیری هم برای آن اندیشیده نشده است.