طالبان, تلویزیون طلوع, تهدید خبرنگاران

طالبان, تلویزیون طلوع

نعمت روان گوینده سابق تلویزیون طلوع ترور شد | DW | 06.05.2021

نعمت روان، مجری سابق تلویزیون خصوصی طلوع نیوز و سخنگوی مطبوعاتی وزارت مالیه افغانستان در تیراندازی افراد مسلح ناشناس جان باخت.

06/05/2021 06:23:00 ب.ظ

نعمت روان، مجری سابق تلویزیون خصوصی طلوع نیوز و سخنگوی مطبوعاتی وزارت مالیه افغانستان در تیراندازی افراد مسلح ناشناس جان باخت.

سخنگوی مطبوعاتی وزارت مالیه افغانستان و گوینده پیشین تلویزیون طلوع در سوءقصد افراد مسلح در قندهار کشته شد. یک روز قبل سخنگوی طالبان خبرنگاران را تهدید کرده بود. هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت ترور را بر عهده نگرفته است.

نعمت روان، مجری سابق تلویزیون خصوصی طلوع نیوز و سخنگوی مطبوعاتی وزارت مالیه افغانستان در تیراندازی افراد مسلح ناشناس جان باخت. خبرگزاری"جمهور" می‌نویسد این ترور در منطقه ۱۴ شهر قندهار صورت گرفت و مهاجمان فرار کردند. سخنگوی فرماندهی پلیس قندهار با تایید این سوءقصد گفته که مهاجمان تلفن همراه نعمت روان را نیز با خود برده‌اند.

شاهزاده رضا پهلوی: فرصت کوبیدن واپسین میخ به تابوت جمهوری اسلامی فراهم شده است عفو بین‌الملل: «جنایات علیه بشریت» بر مراسم تحلیف رئيسی «سایه‌ای سهمگین» انداخته؛ افزایش انتقادها از سفر نماینده اتحادیه اروپا به تهران فرمانده ارتش بریتانیا: ایران خطای بزرگی مرتکب شده و باید به آن پاسخ بدهیم

این چندمین مورد ترور خبرنگاران و گویندگان تلویزیونی در افغانستان طی ماه‌های گذشته است. شش ماه قبل نیز بما سیاوش، مجری سابق تلویزیون طلوع بر اثر انفجار مین مغناطیسی جاسازی‌شده در خودروی حامل او و کارکنان بانک مرکزی افغانستان جان خود را از دست داد. 

طالبان یک روز قبل به خبرنگاران هشدار داده بود که انتقاد از ستیزه‌جویان بی پاسخ نمی‌ماند. این تهدید با موجی از واکنش و اعتراض در افغانستان روبرو شد.ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در توییتی گفته بود که رسانه‌ها با اخبار یکسویه علیه این گروه تبلیغات وسیع می‌کنند. او نوشته بود: «مسئولیت ادامه این تبلیغات، به کارمندان و مدیران رسانه‌ها برخواهد گشت.» headtopics.com

افغانستان از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران شناخته می‌شود. اهل رسانه نه تنها از سوی ستیزه‌جویان اسلامگرا، بلکه از جانب جنگ‌سالاران، مافیای مواد مخدر یا حتی مقامات دولتی تهدید می‌شوند. نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان (نی) اعلام کرده که در سال گذشته ۱۱ کارمند رسانه‌ای جان خود را بر سر کار خود گذاشته‌اند.

ادامه مطلب: DW فارسی »

آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز • سیامک شجریان | DW | 05.08.2021

سیامک شجریان مهمان پادکست این هفته 'آواهای کم‌شنیده از دیروز تا امروز' است. از او قطعه 'طبیب دل' با آهنگسازی محمدجواد ضرابیان را انتخاب کرده‌ایم. سیامک شجریان برادر استاد محمدرضا شجریان است.

پاروزنی در پهنه اقیانوس برای ترویج بهداشت روان - BBC News فارسیتیمی متشکل از چهار قایقران، با یک قایق پهنای اقیانوس اطلس را پارو زدند.

عدم شرکت در انتخابات مثل لگدمال کردن یک نعمت استعلم الهدی: *عدم شرکت در انتخابات مثل لگدمال کردن یک نعمت است *اینکه فردی بگوید من در انتخابات شرکت نمی‌کنم یعنی به نفع خود و یا به نفع مردم است؟ *تنها کشور بر روی این کره هستیم که مردم، خودشان برای خودشان تصمیم می‌گیرند و حتی آمریکا هم اینگونه نیست شرکت در انتخابات بهش بگید صوفیا لورن جایزه گرفت بلکه خوشحال بشه شرکت درانتصابات خیانت به خون شهدا وخیانت به ناموس وحیثیت ایران وایرانی است. رای_بی_رای

حکم ۲۰ سال حبس اسدالله اسدی، دیپلمات سابق ایران تایید شد | DW | 05.05.2021وکلای اسدالله اسدی، دیپلمات سابق ایران در اتریش گفته‌اند که حکم ۲۰ سال حبس او تایید شده و او قصد فرجام‌خواهی ندارد. به گفته دادستان پرونده، دولت بلژیک تضمین کرده که اسدی با هیچ زندانی غربی در ایران مبادله نخواهد شد. جاکش فهمید برگرده ایران جز اینکه خودکشیش کنن چیز دیگه ایی براش نیست ، به حکم زندان اعتراض نکرد خب.. این مورد هم به فهرست معاملات غرب با آخوند-پاسدار اضافه شد. تبادل کنید بی شرفا USABehFarsi سه تا پنج سال دیگه، با دسته گل بر گردن تو فرودگاه تهران به استقبالش میرند

نشست گروه هفت: ایران زندانیان خارجی و دوتابعیتی را آزاد کند | DW | 06.05.2021وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان (G7) در اولین جلسه حضوری خود پس از دو سال چین را به نقض حقوق بشر متهم کردند، نگرانی خود را از تجاوزات روسیه علیه اوکراین ابراز داشتند و از ایران خواستند زندانيان_دوتابعيتى را آزاد کند. ایران ؟ اگر خودش هم از دست اِشغالگران جنایتکار و دُزد و فاسدی ، که همواره شماها حمایتشان می کنید ، رها شود ، مطمئن باشید ملتش زندانها را به مکانهایی برای عبرت از جنایت و فساد حکومتی تبدیل خواهند کرد. پس بیائید و به جای این شعارهای تکراری ، همکاری با جنایتکاران را به اتمام برسانید حسب اعلان برخی مراتب جهت حصول اطمینان اصلاح می گردد منافق‌تر از این غربی ها ندیدم. وزیر خارجه امریکا برای افغانستانی که در ازادی مطبوعات رتبه ۱۲۰ داره ابراز نگرانی کرد اما در مورد رژیم اخوندی که رتبه ته لیست ۱۷۴ رو داره یک کلام نگفت و خفه خون محض بود