نظام بانکی ورشکسته جمهوری اسلامی

24/12/1400 08:44 ب.ظ

بیشینه بحران‌های بانکی مربوط به سه چیز است: هجوم یک‌باره تقاضا، نرخ بهره زیان‌ده و ناترازی دارایی و بدهی. هجوم یک‌باره تقاضا زمانی است که بیشتر سپرده‌گذاران بخواهند پول خود را بردارند. اطلاع_رسانی یادداشت جمشید اسدی👇

هجوم یک‌باره تقاضا زمانی است که بیشتر سپرده‌گذاران بخواهند پول خود را بردارند. اما بانک که شاید هم دارایی کافی داشته باشد، پول نقد کافی نداشته باشد و از پس تقاضای همگانی ناگهانی برنیاید.

نمونه آن، هجوم مردمی بود که از صندوق‌های قرض‌الحسنه غیرمجاز اما پذیرفته شده از سوی بانک مرکزی ایران تقاضای بازپرداخت سپرده خود را کردند اما بسیاری نتوانستند پول خود را دریافت کنند و مال‌شان را باختند.

نرخ بهره زیان‌ده زمانی است که بانک معمولا زیر فشار دولت مجبور شود به نرخی وام دهد که کمتر از نرخ تورم و نرخ سود متعارف است و از همین رو زیان می‌کند. هم‌اکنون هم نرخ بهره بانکی کمتر از نرخ تورم فزاینده در کشور است.

ناترازی دارایی و بدهی یا ورشکستگی زمانی است که دارایی و مجموع بازپرداخت وام گیرندگان به بانک از بدهی بانک به دیگران هم‌چون پرداخت سود به سپرده‌ مردم و مشارکت سهام‌داران کمتر باشد. این «داده و نموده» مربوط به همین ناترازی دارایی و بدهی و به دیگر سخن، ورشکستگی نظام بانکی در جمهوری اسلامی است. headtopics.com

نخستین دلیل ناترازی این است که بسیاری وام می‌گیرند و پس نمی‌دهند و کسی هم نمی‌تواند از آن‌ها باز پس بگیرد. گفته می‌شود میزان این بدهی‌ها به بانک‌ها در پایان سال ۱۳۹۷ به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده بود.

ادامه مطلب:
iranwire »

فایننشال تایمز: روسیه از چین درخواست تجهیزات نظامی کرده استروزنامه فایننشال تایمز از قول مقامات آمریکایی گزارش داد که روسیه از چین درخواست تجهیزات نظامی و کمک برای حمله به اوکراین کرده است. زارررت..این هم از ارتش ضفرمند روسیه..بده در.راه خدا..واسه این بدبخت خدا زده..

وزارت خارجه آمریکا درباره حمله سپاه به اربیل: ایالات متحده در کنار شرکای خود ایستاده است🔺وزارت خارجه آمریکا درباره حمله سپاه به اربیل: ایالات متحده در کنار شرکای خود ایستاده است ▪️یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که واشنگتن قبول مسئولیت علنی حملات از سوی سپاه را مشاهده کرده است. ⬇️ بیشتر بخوانید: خودت با شرکات برن جهنم آمریکا شما با شرکاتون کاملا ایستاده اید خسته میشد لطفا با شرکاتون روی صندلی بنشینید خسته نشید 😅😅😅😅😅😅 ایستاده خسته میشی بشین.

اربیل: حملات ایران را بارها تکرار شده استاقلیم کرد عراق با انتقاد از حملات موشکی ایران به اربیل، اعلام کرد که این حملات بارها تکرار شده است. - خبرگزاری آناتولی اما ترکیه هرگز تا ۵۰ کیلومتری داخل عراق پیشروی نکرده و هرگز با جنگنده هاش اقلیم کردستان رو بمباران نکرده ... حکایت شما ترک ها حکایت زنان بدکاره است ! این پرچم چیه توییت کردی زنده باد ایران

معاون پارلمان عراق: حضور اسرائیل در عراق بهانه است | DW | 13.03.2022بغداد سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرده و آمریکا از تقویت سیستم دفاع موشکی در عراق و اقلیم کردستان خبر می‌دهد. معاون پارلمان عراق در گفت‌وگو با دویچه وله عنوان کرد که اقدام سپاه، معنایی جز حمله به خاک کشور همسایه ندارد. ایران واسه سلاحهای آمریکا مشتری پیدا میکنه؟!!! طبق :'بند۵۱ملل متحد'هرکشور باید نقطه تهدید ازکشور دیگررابا عملیات نظامی پاسخ دهد........عراق، بجای شعار۱/بدهیهای ایران ؛راوصول کند.۲/خاکش را به دشمن اجاره ندهد.ج.ا ایران؛ دربرخورد با دشمنان تردید نخواهدکرد.

شرمن: رسیدن به توافق برای احیای برجام نزدیک است/ مقر کنسولگری ما هدف حمله ایران نبوده استوندی شرمن: *رسیدن به توافق برای احیای برجام نزدیک است *مقر کنسولگری ما هدف حمله ایران نبوده است *این حمله، حمله‌ای بسیار نگران‌کننده بود *ما درباره کارهایی که ایران می‌کند خیلی نگرانیم

آیا اجبار به کوتاه‌کردن سبیل در دوران سربازی یا زندان، قانونی است؟

بیشینه بحران‌های بانکی مربوط به سه چیز است: هجوم یک‌باره تقاضا، نرخ بهره زیان‌ده و ناترازی دارایی و بدهی.

هجوم یک‌باره تقاضا زمانی است که بیشتر سپرده‌گذاران بخواهند پول خود را بردارند. اما بانک که شاید هم دارایی کافی داشته باشد، پول نقد کافی نداشته باشد و از پس تقاضای همگانی ناگهانی برنیاید. نمونه آن، هجوم مردمی بود که از صندوق‌های قرض‌الحسنه غیرمجاز اما پذیرفته شده از سوی بانک مرکزی ایران تقاضای بازپرداخت سپرده خود را کردند اما بسیاری نتوانستند پول خود را دریافت کنند و مال‌شان را باختند.

نرخ بهره زیان‌ده زمانی است که بانک معمولا زیر فشار دولت مجبور شود به نرخی وام دهد که کمتر از نرخ تورم و نرخ سود متعارف است و از همین رو زیان می‌کند. هم‌اکنون هم نرخ بهره بانکی کمتر از نرخ تورم فزاینده در کشور است.

ناترازی دارایی و بدهی یا ورشکستگی زمانی است که دارایی و مجموع بازپرداخت وام گیرندگان به بانک از بدهی بانک به دیگران هم‌چون پرداخت سود به سپرده‌ مردم و مشارکت سهام‌داران کمتر باشد.

این «داده و نموده» مربوط به همین ناترازی دارایی و بدهی و به دیگر سخن، ورشکستگی نظام بانکی در جمهوری اسلامی است.

نخستین دلیل ناترازی این است که بسیاری وام می‌گیرند و پس نمی‌دهند و کسی هم نمی‌تواند از آن‌ها باز پس بگیرد. گفته می‌شود میزان این بدهی‌ها به بانک‌ها در پایان سال ۱۳۹۷ به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده بود. از این میان،۱۱ بده‌کارحدود ۹۰ هزار میلیارد تومان وام گرفته و پس نداده‌اند. مدیران بانک‌ها زیر فشار یا در پی هم‌دستی، به چهره‌های حقیقی یا حقوقی وام‌های کلانی می‌دهند که هرگز به صندوق بانک بازگردانده نمی‌شوند.

هم‌چنان که از نمودارها برمی‌آید، در دوره‌ای یک ساله (آبان ۱۳۹۹- آبان ۱۴۰۰)، بدهی بخش غیردولتی به نظام بانکی ۵۱ درصد و سپرده‌ این بخش تنها ۴۳ درصد رشد داشته است. تازه خود بخش دولتی هم به نظام بانکی بدهی دارد.

بنگاه‌داری هم دلیل ناترازی دارایی و بدهی نظام بانکی ولایی است؛ بدین ترتیب که بانک‌ها سپرده‌ای را که می بایستی به متقاضی وام و به سهام‌دار و سپرده‌گذار سود دهند، سرمایه‌گذاری می کنند. اگر سرمایه‌گذاری سودآور باشد که هیچ، ورنه بانک دیگر پولی برای پس‌ دادن بدهی‌های خود ندارد. یک نمونه آن، سرمایه‌گذاری گسترده بانک‌ها در بخش مسکن است که در پایان دهه ۱۳۸۰ و آغاز دهه ۱۳۹۰ رونقی داشت اما پس از چندی گرفتار رکود شد و سرمایه‌ها را منجمد کرد. سرمایه‌های بر روی کاغذ از میان نرفتند اما به آسانی قابل تبدیل به پول نبودند. هم اکنون ۱۷ بانک بر روی هم بیش از ۷۸ شرکت انبوه سازی دارند.