نظام بودجه‌ریزی کشور شکست خورده است/ استقراض از دولت بعدی با پیش‌فروش نفت آینده

25/09/1399 09:58:00 ق.ظ

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با #ایلنا؛ نظام بودجه‌ریزی کشور شکست خورده است/ استقراض از دولت بعدی با پیش‌فروش نفت آینده

ایلنا, اقتصاد

یک کارشناس اقتصاد ی در گفت‌وگو با ایلنا ؛ نظام بودجه ‌ریزی کشور شکست خورده است/ استقراض از دولت بعدی با پیش‌ فروش نفت آینده

یک کارشناس اقتصاد ی اظهار داشت: حتی اگر تحریم‌ها قرار است برداشته شود، بدترین کار این است که بودجه را به نحوی تنظیم کنند که طرف مقابل این موضوع را بداند و ابزار چانه‌زنی را در اختیار بگیرد و کشورمان خود را خلع‌سلاح کند.

وی ادامه داد: دولت می‌تواند حتی نفت پنج سال آینده را هم پیش‌فروش کند و مبلغی به دست بیاورد اما این اقدام درستی نیست. فروش نفت آینده در حالی اتفاق می‌افتد که دولت مدعی کاهش وابستگی بودجه به نفت بود و قرار بوده که نفت را از بودجه جدا و درآمدهای حاصل از آن را در بخش دیگری از اقتصاد سرمایه‌گذاری کند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: آقایان امروز به جای اینکه نفت را از بودجه جدا کنند و وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهند به دنبال فروش نفت سال‌های آینده هم هستند که این پسرفت در نظام بودجه‌ای کشور محسوب می‌شود و قدم رو به عقب است.زمانیان افزود: دولت با نفت خود هم نمی‌تواند کشور را ادامه دهد و می‌خواهد نفت دولت بعد را هم پیش‌فروش کند در این صورت دولت بعد منابع خود را باید از چه محلی تامین کند؟

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

وضعیت روانی جامعه‌ای که به دولتش اعتماد ندارد

جلالی ندوشن در این گفت‌وگو به تشریح روحی و روانی جامعه در اعتراضات اخیر پرداخته است. ادامه مطلب >>

شناسایی و دستگیری چندین باند اخلال در نظام ارزی کشورسخنگوی قوه قضاییه از شناسایی و دستگیری چندین باند اخلال در نظام ارزی کشور با اقدامات دستگاه قضایی خبر داد. پلن ارزی مشکل دارد که این مفسدان رشد میکنند بگویید پلن را عوض کنند ای خبر گذاری عزیز

گروه حقوق بشری اسرائيلی رژیم این کشور را نظام «آپارتاید» نامید«بین این رودخانه و این دریا یک وجب خاک نیست که در آن فلسطینی و یهودی با هم برابر باشند.» خب اینکه مشخصه ، چیز عجیبی نگفته دستشون درد نکنه، کارشون درسته! دستشون درد نکنه خبر مرگشون موشک نزنن خوب 🤷‍♀️

کارآمدی ساختارهای نظام مهم‌ترین بحران کشور است«فرصت‌ها و تهدیدهای ایران در ۱۰سال آینده» در گفت‌وگوی اعتمادآنلاین با علی تاجرنیا: 🔸️کارآمدی ساختارهای نظام مهم‌ترین بحران کشور است / فساد_سیستماتیک و ساختاری تهدید بزرگ پیش روی کشور است این مطلب را اینجا_بخوانیم👇 خاوری رو استرداد کنن نمیخواد ترامپ رو دستگیر کنن!

استفاده از هرگونه کاندیدای عاریه‌ای در انتخابات توهین به جریان اصلاحات است/ مهمترین چالش نظام برگرداندن اعتماد مردم است/باید در انتخابات ۱۴۰۰ از یک دست شدن نظام سیاسی کشور جلوگیری کنیمرییس بنیاد امید ایرانیان با تاکید بر اینکه جبهه اصلاحات راهی جز رسیدن به حزب فراگیر ندارد، گفت: یکی از بحران‌های ما در سال های اخیر است این که جریان برانداز و ضدانقلاب اولویت اصلی خود را ناامیدی مردم از اصلاحات قرار داده است. کم کم داره نزدیک انتخابات میشه و آقای عارف صداشون در اومد همون چيزى ميشود كه بخواهد بشود . عارف ديگر كيست .

اغنیا کشور را اداره می‌کنند/ انحراف از بودجه هنری‌ست که فقط نمایندگان قدرت انجامش را دارندعلیرضا حیدری می‌گوید: اتکای بودجه به مالیات و درآمد ها ناشی از ارز ۱۷۵۰۰ به معنای وارد شدن فشار بیشتر به کسانی است که زورشان نمی‌رسد تا از این سفره چیزی بردارند؛ این یعنی فقرا فقیرتر و اغنیا غنی‌تر.

مرتضی زمانیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره میزان وابستگی بودجه 1400 به درآمدهای نفتی اظهار داشت: اینکه 199 هزار میلیارد تومان با پیش‌فروش نفت محقق می‌شود یا نه مهم نیست بلکه مهم این اقدام غلطی است که دولت می‌خواهد با فروش نفت آینده، درآمد کسب کند.به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، غلامحسین اسماعیلی در گفتگوی تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما اظهار کرد: چندین باند اخلال در نظام ارزی کشور با اقدامات دستگاه قضایی شناسایی و دستگیر شدند.Aa یک گروه پیشروی مدافع حقوق بشر در اسرائيل، دولت این کشور و نیز شیوهٔ کنترل نواحی فلسطینی را رسما نظام «آپارتاید» یا تبعیض نژادی نامید.اعتمادآنلاین| از کارنامه عملکرد بعد از انقلاب اسلامی برداشت‌های مختلفی می‌شود، اما عموماً مدافعان و منتقدان درباره فساد سیستماتیک در برخی ساختارهای نظام هشدار می‌دهند.

وی ادامه داد: دولت می‌تواند حتی نفت پنج سال آینده را هم پیش‌فروش کند و مبلغی به دست بیاورد اما این اقدام درستی نیست. فروش نفت آینده در حالی اتفاق می‌افتد که دولت مدعی کاهش وابستگی بودجه به نفت بود و قرار بوده که نفت را از بودجه جدا و درآمدهای حاصل از آن را در بخش دیگری از اقتصاد سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: ارز ناشی از صادرات این باند که باید رفع تعهد ارزی کند مجموعا ۱/۴ میلیارد یورو است. این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: آقایان امروز به جای اینکه نفت را از بودجه جدا کنند و وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهند به دنبال فروش نفت سال‌های آینده هم هستند که این پسرفت در نظام بودجه‌ای کشور محسوب می‌شود و قدم رو به عقب است.» و افزود: «این دموکراسیِ همراه با اشغال نیست. زمانیان افزود: دولت با نفت خود هم نمی‌تواند کشور را ادامه دهد و می‌خواهد نفت دولت بعد را هم پیش‌فروش کند در این صورت دولت بعد منابع خود را باید از چه محلی تامین کند؟ وی با اشاره به اینکه بودجه 1400 و درآمد 199 هزار میلیارد تومانی دولت از محل فروش 2. وی افزود: پیگیری تعهدات ارزی صادرکنندگان کالا بدون تشکیل پرونده و با مذاکره و پیگیری نیز در دستور کار قرار دارد که در همین ایام اخیر معادل ۹ میلیارد یورو از تعهدات ارزی صادرکنندگان رفع تعهد شده است.3 میلیون بشکه‌ای مذاکراتی بسته شده است، بیان داشت: ما نمی‌توانیم نیت‌خوانی کنیم اما به نظر می‌آید که پیش‌فرض دولت این بوده که تحریم‌ها برداشته می‌شود و به همین دلیل این بودجه به مجلس ارائه شده مگر اینکه بخواهد بخش زیادی از آن را از محل فروش نفت آینده به دست بیاورد که این اقدام به نوعی استقراض از دولت بعد است.   نماینده دور ششم مجلس شورای اسلامی فساد سیستماتیک را تهدید مهم پیش روی کشور خواند و گفت: متاسفانه هر چقدر از ابتدای پیروزی انقلاب به این سمت حرکت کرده‌ایم عمدتاً مشکلاتی مثل فساد سیستماتیک و ساختاری، ناکارآمدی مدیران و مشکلات و مسائل اقتصادی بیشتر شده که کمتر نشده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: حتی اگر تحریم‌ها قرار است برداشته شود، بدترین کار این است که بودجه را به نحوی تنظیم کنند که طرف مقابل این موضوع را بداند و ابزار چانه‌زنی را در اختیار بگیرد و کشورمان خود را خلع‌سلاح کند. آقای ایلعاد در بخش دیگر از سخنان خود افزود:‌ «ما نمی‌گوییم تبعیضی که بر آن فلسطینی ساکن غزه می‌رود همان است که بر فلسطینی شهروند اسرائيل می‌رود. زمانیان با بیان اینکه این کج‌سلیقگی در تنظیم بودجه است که نشان می‌دهد امیدوار به رفع تحریم‌ها هستند و هر امتیازی می‌دهند تا به توافق برسند، تصریح کرد: این بودجه‌ریزی هم از لحاظ سیاسی و هم اقتصادی غلط است. وی تاکید کرد: لایحه بودجه 1400 نشان داد که نظام بودجه‌ریزی کشور شکست خورده است. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه پیش‌فروش نفت ظلم بزرگی محسوب می‌شود، بیان داشت: در حالی که دولت‌های بعدی خود با گرفتاری‌های متعددی مواجه هستند حتی درآمدهای نفتی را هم در اختیار ندارند چراکه این دولت بدون حساب و کتاب مخارج هزینه‌ای را افزایش داده و نفت آنها را پیش‌فروش کرده است. سال گذشته ادعای پیتر باینارت، روزنامه‌نگار برجسته و استاد دانشگاه یهودی-آمریکایی در این زمینه خبرساز شد. لینک کوتاه .