نظارت بر فاضلاب 'راه موثری برای تشخیص زودهنگام انتشار کروناست'

نظارت بر فاضلاب 'راه موثری برای تشخیص زودهنگام انتشار کروناست'

03/07/2020 06:50:00 ق.ظ

نظارت بر فاضلاب 'راه موثری برای تشخیص زودهنگام انتشار کروناست'

تست کرونا از طریق شبکه فاضلاب می تواند جهش در میزان ابتلا به این ویروس را تا ده روز زودتر از تست های موجود پزشکی شناسایی کند.

دکتر اندرو سینگر محقق ارشد این مطالعه می گوید:"هرچه زودتر نشانه های آلودگی پیدا شود، مداخله می تواند زودتر انجام شود. این یعنی زندگی در بحران کنونی خیلی قابل تحمل‌تر خواهد شد."در قدم اول شبکه ای از پژوهشگران از دانشگاه های مختلف از جمله نیوکاسل، بانگور و ادینبورو برای نمونه برداری از آب وارد شده به مراکز تصفیه فاضلاب با شرکت های آب و فاضلاب همکاری می کنند.

عضو ستاد مبارزه با کرونا ایران: پروتکل‌ها جلوی گسترس بیماری را در مراسم محرم نمی‌گیرد - BBC News فارسی انفجار بیروت؛ وزیر اطلاع‌رسانی لبنان استعفا کرد - BBC News فارسی هوک رفت و آبرامز آمد؛ آیا تغییری در پیش است؟ - BBC News فارسی

در مراحل نخست همه‌گیری کووید-۱۹، تحقیقات نشان داده بود که افراد آلوده به ویروس کرونا آن را از طریق مدفوع دفع می کنند. همین شناخت بود که باعث علاقه محققان به"اپیدمی شناسی از طریق فاضلاب" شد.دکتر سینگر می گوید:"با نمونه برداری از بخش های مختلف شبکه فاضلاب، می توانیم به تدریج رد شیوع تا یک ناحیه کوچک جغرافیایی را بگیریم. این به مقام های بهداشت عمومی امکان می دهد به سرعت در بخش هایی که در معرض بیشترین خطر گسترش آلودگی هستند مداخله کنند."

"شبکه ما شش آزمایشگاه دارد که توانایی انجام این کار را دارند، به همین دلیل یک سیستم نظارت ملی را می توان همین فردا راه اندازی کرد."محققان اکنون برای یافتن راهی برای اندازه گیری مرتب میزان آلودگی در سراسر شبکه تصفیه فاضلاب تلاش می کنند.پروفسور دیوید گراهام از دانشگاه نیوکاسل که در توسعه این تست شرکت دارد می گوید:"با اثر انگشت ژنتیکی راحت می توانیم بگوییم آیا چیزی در فاضلاب هست یا نه. اما می خواستیم دقت بیشتری در تست ها داشته باشیم تا کار ما از نظر اپیدمی شناسی - که مساله مرگ و زندگی را تعیین می کند - موثر باشد."

او و همکارانش اکنون راهی برای اندازه گیری میزان مواد ژنتیکی ویروس کرونا در فاضلاب پیدا کرده اند.او توضیح داد:"ما می توانیم میزان ویروس ها در یک نمونه را شمارش کنیم. و چون هر نمونه از یک مرکز تصفیه فاضلاب که به یک بخش خاص خدمات می رساند می آید، می‌توانیم تخمین بزنیم که از چه تعداد افراد ساکن آن ناحیه آمده است."

او اشاره می کند که درحال حاضر حدود هفت تا ده روز طول می کشد تا ابتلای یک فرد مشخص شود اما آنها با کمک تست فاضلاب می توانند"حداقل یک هفته زودتر بگویند آیا کسی در یک ناحیه مبتلاست یا نه."استفاده از این تست به عنوان یک سیستم هشدار کووید-۱۹ نیازمند تنظیم های بیشتر است.

هرچند برخی کشورها از جمله اسپانیا قبلا شروع به نظارت بر آب فاضلاب کرده اند، اما مشکلاتی وجود داشته است. مثلا یک نتیجه گیری که اشاره می کرد شاید آلودگی به ویروس کرونا در ماه مارس ۲۰۱۹ در بارسلون وجود داشته ممکن است ناشی از آلودگی آزمایشگاهی بوده باشد.برای به حداکثر رساندن دقت و ارزش یک سیستم نظارتی با کمک فاضلاب، مشکلاتی هست که ابتدا باید حل شود: از جمله میزان تجزیه ویروس زمانی که در آب است، تاثیر سایر آلاینده ها بر نتایج و تعداد نمونه های مورد نیاز برای ایجاد یک شبکه ملی برای به دست آوردن تصویری مفید از شیوع.

دکتر سینگر گفت:"بدیهی به نظر می رسد که باید از این روش استفاده کنیم. اما این رویکردی است که قبلا هرگز برای یک شیوع جاری به کار گرفته نشده است." ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

ایجاد آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال عراق توسط ترویست‌های پ.ک.ک

پهپادهای ترکیه تلاش تروریست‌های پ.ک.ک برای ایجاد آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال عراق را ضبط کردند. - خبرگزاری آناتولی

قالیباف: در مجلس گام‌های موثری برای رفع مشکلات اقتصادی برمی‌داریم- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimقالیباف: گام‌های موثری برای رفع مشکلات اقتصادی برمی‌داریم اگر ما موضوعات را مردمی نکنیم و مردم پای کار نباشند، هرگز نخواهیم توانست بر مشکلات غلبه کنیم ایجاد شفافیت، هوشمندسازی، کارآمدسازی و مردمی سازی چهار محوری است که مبنای این تحول قرار داده‌ایم

دولت فرانسه یک تبلیغ تلویزیونی دوچرخه‌های الکتریکی را سانسور کردسازمان نظارت بر تبلیغ‌های حرفه‌ای وابسته به دولت فرانسه، تبلیغ تلویزیونی دوچرخه‌‌های الکتریکی وانمووف را به دلیل نمایش تصویری «زشت و ویران کننده از صنایع تولید خودرو» سانسور کرد.

افزایش 121 درصدی قیمت مسکن در تهران طی 20 ماه اخیربر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی ایران قیمت مسکن در تهران در 20 ماه اخیر 121 درصد افزایش یافته است. - خبرگزاری آناتولی

آیا آمریکا می‌تواند «مکانیسم ماشه» را فعال کند؟آمریکا می‌گوید حق دارد مکانیسم ماشه را ذیل قطع‌نامه ۲۲۳۱ فعال کند و تحریم‌های پیشابرجام را برگرداند. ایران می‌گوید آمریکا با خروج از برجام، حقی در این باره ندارد. استدلال دو طرف چیست؟ آیا آمریکا می‌تواند ماشه را بچکاند؟ یادداشت کامبیز غفوری، تحلیلگر سیاسی

نوسانات بازار مسکن متأثر از نوسانات بازارهای موازی طلا و ارز استوزیر راه‌ و شهرسازی: نوسانات بازار مسکن متأثر از نوسانات بازارهای موازی طلا و ارز است وقتی منابعی برای تامین سرمایه وارد بازار می‌شود التهاب‌آور است

اگر در سال 1357 بودم به جای اصرار بر انقلاب، بر پیشبرد دموکراسی اصرار می‌کردمصادق_زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی، در گفت‌وگوی ویدئویی با اعتمادآنلاین: 🔹اگر در سال ۱۳۵۷ بودم به جای اصرار بر انقلاب، بر پیشبرد دموکراسی اصرار می‌کردم مشاهده ویدیو در سایت👇 👈عضویت