نصف خانه‌های خالی کشور در تهران است- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

31/05/1399 07:39 ق.ظ

زارع: نصف خانه‌های خالی کشور در تهران است عضو کمیسیون برنامه و بودجه: حدود نیمی از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خالی کشور در تهران است برخی صاحبان قدرت و نفوذ جلوی طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی را گرفته بودند این طرح در ۵۰ کشور دنیا اجرا می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که حدود نیمی از 2 میلیون و 500 هزار واحد خالی کشور در تهران است گفت: برخی صاحبان قدرت و نفوذ جلوی طرح اخذ مالیات از خانه های خالی را گرفته بودند. وی با بیان اینکه دریافت مالیات از خانه‌های خالی هرچه زودتر باید اجرایی شود، افزود: قوانین مالیاتی دو نوع است، یکی مالیات با هدف تامین بودجه کشور، و دیگری مالیات‌هایی که جدا از درآمد زایی قابلیت کارکردی و تنظیمی دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم، هدف از تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی را، قابلیت تنظیمی و کارکردی آن خواند و گفت: این قانون می‌تواند در کاهش و کنترل قیمت مسکن و رونق تولید و هدایت سرمایه موثر باشد.

وی گفت: حدود نیمی از 2 میلیون و 500 هزار واحد خالی کشور در تهران است. این نماینده مجلس با تاکید برلزوم شناسایی خانه‌های خالی، و اینکه حاکمیت برای اجرای سیاست‌های اقتصادی و حمایتی و یارانه‌ای باید مالکیت و سکونت افراد را بداند، گفت: عموم کشور‌ها با بررسی اطلاعات سکونتی افراد جامعه، بسته‌های حمایتی و اقتصادی را در اختیار افراد قرار می‌دهند. headtopics.com

زارع پرداخت مساوی به 60 میلیون نفر از هموطنان را یکی از ضعف‌های هدفمندی یارانه‌ها خواند و گفت: می‌توان با شناسایی خانه‌های خالی از سکنه، عدالت را بهتر اجرا، و از افراد نیازمند بیشتر حمایت کنیم.

ادامه مطلب:
Tasnimnews_Fa »

احتمال کاهش نسبی دما در برخی نقاط کشور طی دو روز آیندهاحتمال کاهش نسبی دما در برخی نقاط کشور طی دو روز آینده مدیرکل سازمان هواشناسی: روز شنبه با نفوذ جریانات خنک شمالی در استان‌های ساحلی خزر شمال غرب استان‌های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی و سپس در روز یکشنبه در شمال شرق کاهش نسبی دما پیش بینی می‌شود

شمار قربانیان کرونا در کشور از ۲۰هزار تن گذشت/ به مازندران سفر نکنیدسخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد ابتلا و فوتی ناشی از کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۱۲۵ نفر رسید.

تداوم وزش باد شدید همراه با خیزش گرد و خاک در شرق کشورتداوم وزش باد شدید همراه با خیزش گرد و خاک در شرق کشور مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی: در شرق کشور تا پنج روز آینده وزش باد شدید همراه با گرد و خاک دور از انتظار نیست.

تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۲۰ هزار و ۲۶۴ نفر رسیدتهران- ایرنا- سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۵۲ هزار و ۵۵۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۳۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۲۰ هزار و ۲۶۴ نفر رسید.

آخرین آمار کرونا در کشور| فوت 139 نفر در 24 ساعت گذشته- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimآخرین آمار کرونا در ایران | فوت ۱۳۹ بیمار سخنگوی وزارت بهداشت: مجموع بیماران به۳۵۲ هزار و ۵۵۸ نفر رسید مجموع جان باختگان به ۲۰ هزار و ۲۶۴ نفر رسید ۳۰۴ هزار و ۲۳۶ نفر از بیماران بهبود یافته‌اند

​مافیای مسکن اجازه اجرای مالیات بر خانه‌های خالی را نمی‌دهد/ استقراض از بانک مرکزی به دلیل انجماد منابع بانک‌ها در مسکناستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: مافیای مسکن در مجلس هم رخنه دارد که این افراد اجازه نمی‌دهند مالیات بر خانه‌های خالی به اجرا برسد و به بهانه‌های مختلف در اجرا سنگ‌اندازی می‌کنند. هر چند که این مالیات بر خانه‌های خالی تصویب شده و قانون است اما در مجموعه دولت اراده‌ای برای اجرای آن نیست و افراد منتفع به هزار روش سنگ اندازی خواهند کرد.

، رحیم زارع با تاکید براینکه موضوع مالیات بر خانه‌های خالی از دوره نهم و دهم در مجلس مطرح بوده است، گفت: برخی صاحبان قدرت و نفوذ جلوی این طرح را گرفته بودند.

وی با بیان اینکه دریافت مالیات از خانه‌های خالی هرچه زودتر باید اجرایی شود، افزود: قوانین مالیاتی دو نوع است، یکی مالیات با هدف تامین بودجه کشور، و دیگری مالیات‌هایی که جدا از درآمد زایی قابلیت کارکردی و تنظیمی دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم، هدف از تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی را، قابلیت تنظیمی و کارکردی آن خواند و گفت: این قانون می‌تواند در کاهش و کنترل قیمت مسکن و رونق تولید و هدایت سرمایه موثر باشد.

وی گفت: حدود نیمی از 2 میلیون و 500 هزار واحد خالی کشور در تهران است.

این نماینده مجلس با تاکید برلزوم شناسایی خانه‌های خالی، و اینکه حاکمیت برای اجرای سیاست‌های اقتصادی و حمایتی و یارانه‌ای باید مالکیت و سکونت افراد را بداند، گفت: عموم کشور‌ها با بررسی اطلاعات سکونتی افراد جامعه، بسته‌های حمایتی و اقتصادی را در اختیار افراد قرار می‌دهند.

زارع پرداخت مساوی به 60 میلیون نفر از هموطنان را یکی از ضعف‌های هدفمندی یارانه‌ها خواند و گفت: می‌توان با شناسایی خانه‌های خالی از سکنه، عدالت را بهتر اجرا، و از افراد نیازمند بیشتر حمایت کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم با اشاره به اجرای این طرح در 50 کشور دنیا، گفت: در برخی کشور‌ها قوانین بگونه‌ای است که اگر شخصی یک ماه خانه خود را خالی بگذارد، زیان بیشتری می‌کند.

زارع با بیان اینکه برخی معتقدند با اجرای این طرح، عده‌ای از کد ملی افراد در جهت قرارداد‌های صوری سوء استفاده می‌کنند، گفت: می‌توان بعد از توضیح و اغنا جامعه در خصوص تبعات اقدام کسانی که تن به انعقاد اینگونه قرارداد‌ها می‌دهند آنان را از برخی حقوق اجتماعی محروم کرد.

وی همچنین درخصوص خانه‌های خالی از سکنه که قابلیت سکونت ندارند، گفت: وزارت راه و شهرسازی باید به این دسته از افراد فرجه‌ای برای بازسازی بدهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه مسئول شناسایی واحد‌های خالی وزرات راه و شهرسازی با استفاده پایگاه داده‌ای خود شده است، گفت: شناسایی 23 هزار واحد که در اختیار یک شخصیت حقوقی بوده از جمله مزیت‌های اجرای این طرح است که می‌تواند در هدایت سرمایه‌ها به بازار تولید و مولد موثر باشد.

رحیم زارع با اشاره به افزایش قیمت مسکن درسال‌های اخیر، و با تاکید براینکه اجرای درست این قانون می‌تواند علاوه بر تامین بودجه، از فعالیت‌های احتکاری و سواگری در بازار مسکن به عنوان یک بازار سرمایه‌ای جلوگیری کند، گفت: جلوگیری و کاهش فعالیت‌های مخرب تولید و غیر مولد از دیگر اهداف این طرح است.

زارع همچنین هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید مسکن را یکی دیگر از اهداف تصویب قانون مالیات بر خانه‌های خالی خواند و گفت: تولید و رونق مسکن حرف اول را در اشتغالزایی می‌زند.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به لزوم رونق و جهش تولید در کشور گفت: کمیسیون ویژه جهش تولید، با هدف ایجاد جهش در تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 تشکیل شد و 15 نفر اعضای آن نیز مشخص شدند.

زارع همچنین گفت: در اولین جلسه کاری مجلس هیئت رئیسه این کمیسیون نیز انتخاب خواهد شد.