نصب تلسکوپ‌ غول‌پیکر در اعماق دریاچه بایکال برای رصد جهان

25/12/1399 12:12:00 ب.ظ

نصب تلسکوپ‌ غول‌پیکر در اعماق دریاچه بایکال برای رصد جهان جزئیات بیشتر🔽

دانشمندان روسی روز ۲۳ اسفند (۱۳ مارس) یکی از بزرگترین تلسکوپ‌های فضایی جهان را در اعماق آب‌های دریاچه بایکال در روسیه نصب کردند. دانشمندان روسی روز ۲۳ اسفند (۱۳ مارس) یکی از بزرگترین تلسکوپ‌های فضایی جهان را در اعماق آب‌های دریاچه بایکال نصب کردند. تلسکوپ Baikal-GVD در عمق ۷۵۰ تا ۱۳۰۰ متری در چهار کیلومتری ساحل دریاچه در آب غوطه‌ور است.

این تلسکوپ که ساخت آن در سال ۲۰۱۵ آغاز شده بود برای مشاهده نوترینوها، کوچکترین ذرات شناخته شده دنیا و حاصل برهمکنش‌های کیهانی، طراحی شده است.

تشخیص و شناسایی نوترینوها به دلیل ریز بودن آن‌ها عملی بسیار دشوار است و آب ماده موثری برای انجام این کار به شمار می‌رود. این رصدخانه شناور از رشته‌هایی با شیشه‌های کروی و ماژول‌های فولاد ضدزنگ تشکیل شده است.

دیمیتری ناوموف از انستیتوی تحقیقات هسته‌ای مشترک روسیه که روی سطح یخ‌زده دریاچه ایستاده بود به خبرگزاری فرانسه گفت: «یک تلسکوپ نوترینو به اندازه نیم کیلومتر مربع درست زیر پای ما قرار دارد.» آلما، تلسکوپی که افق تازه ای به جهان هستی می گشاید headtopics.com

غول ندیدید تاحالا؟

گروه هر ساله از اواسط فوریه تا اواسط آوریل وقتی‌ سطح دریاچه یخ می بنده دستگاه‌ها رو نصب می‌کنن.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

لیگ ملت‌های والیبال| برتری ایران مقابل چین در روزی که کار سختی نداشتیم- اخبار والیبال|بسکتبال|هندبال - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

آخرین اخبار روز ایران و جهان ؛ خلاصه خبرهای امروز ایران را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>