نشست همسایگان افغانستان در تهران بدون حضور طالبان | DW | 27.10.2021

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 21 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 12%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در دومین نشست تهران چهار کشور همسایه افغانستان شرکت دارند. طبق گفته مقامات ایرانی وزرای خارجه چین و روسیه نیز به‌ گونه مجازی شرکت می‌کنند. گروه طالبان در این نشست حضور ندارد.

در دومین نشست همسایگان افغانستان در تهران وزرای خارجه پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان شرکت می‌کنند. این نشست صبح روز چهارشنبه ۵ آبان برگزار می‌شود. نمایندگان گروه طالبان به این نشست دعوت نشده‌اند.قبلا گفته شده بود که طالبان در نشست تهران شرکت نخواهد کرد و تصمیم برای حضور در اجلاس تهران نگرفته است بعدا اما مشخص شد که دولت ایران از طالبان برای حضور در نشست تهران دعوت نکرده است.

آقای مجاهد درباره علت دعوت نشدن این گروه به تهران اظهارنظر نکرده و مقام‌های ایرانی نیز درباره این موضوع توضیحی نداده‌اند. بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل گفته است در نشست تهران تلاش می‌شود کشورهای منطقه در باره مسایل گوناگون افغانستان دیدگاه‌های مشترکی پیدا کنند.گروه طالبان پس از گرفتن قدرت در کابل با چالش بزرگی مواجه شده است. مسدود ماندن منابع مالی افغانستان از طرف آمریکا اوضاع را وخیم‌تر کرده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

امروز هم اگر کشورهای همسایه به افغانستان کمک نکنند، طالبان نمی توانند با داعش بجنگند و باز هم منطقه به سمت آشوب حرکت خواهد کرد.طالبان باید از تجربه ایران در مبارزه با تروریزم استفاده کند

امریکا از اول هم به دنبال ایجاد ملت در افغانستان نبود و آمد تا زمینه را برای فرمانروایی گروه های تروریستی فراهم کند و در آخر هم به گفته ی خلیلزاد اگر فرار نمی کرد از طالبان شکست می خورد طالبانی خودش ساخت، تجهیز کرد و در نهایت به قدرت رساند

بدون شک اگر دولتی برخواسته از نظر مردم روی کار آید، امنیت تامین و اقتصاد کشور رونق پیدا می کند. طالبان باید در این مدت به این مساله پی برده باشند و هر چه سریعتر به فکر این باشند که ابتدا نظر مردم را با ایجاد یک دولت فراگیر جلب کنند و بعد به دنبال مقبولیت بین المللی باشند.

نشست امروز سرنوشت ساز است. تهران می تواند با اقناع همسایه و وارد کردن فشار بر طالبان، مردم افغانستان را از بحران فعلی عبور دهد.این مساله برای ما ثابت شده است که ایران به فکر مردم است.مثل بقیه کشورها نیست که به فکر منافع خود هستند و مردم برای شان مهم نیست.

در زمینه اقتصاد مردم اگر نباشند، اقتصاد کشور تکان نخواهد خورد. با ایجاد دولت فراگیر، مهاجرت نیز کاهش یافته و افغانستان دوباره شاهد حضور جوانان نخبه خواهد بود.

از طرفی هم اگر ایران و کشورهای همسایه بر طالبان فشار بیاورند تا دولتی فراگیر در افغانستان تشکیل دهند واقعا به نفع مردم است. آن وقت مردم خود را در دولت و حاکمیت سهیم دیده و تلاش می کنند تا مشکلات کشور هر چه زودتر حل شود.

تنها کشوری که در قبال مردم افغانستان صداقت را پیشه کرده همین ایران است اگر به دیگر کشورها نگاهی بیندازیم، همه بخاطر منفعت خودشان با طالبان نشست کرده و تصمیم گرفته اند همین پاکستان، چند بار مرزش را باز و بسته کرد و درنهایت بست؟ امیدوارم تهران بتواند کاری برای مردم انجام دهد

به عنوان مثال ترکیه و پاکستان را ببینید پاکستان تا زمانی که منافعش باشد مرز را باز می کند اما به محض اینکه منفعتش تامین شد، مرزرا می بندد یا ترکیه که به دستور ناتو قصد مداخله درافغانستان را دارد و چون برنامه گسترش داعش را دارند، سعی دارد حضورش را موجه جلوه دهد تا طالبان قبول کنند

هدف ایران بر خلاف امریکا و پاکستان، ایجاد صلح و ارامش در افغانستان است. چرا که صلح و امنیت افغانستان، به نفع ایران است.

قطعا کشورهای همسایه افغانستان، رویکرد مسئولانه تری در قبال مسائل افغانستان در مقایسه با کشورهایی مانند آمریکا دارند که بعد از دو دهه اشغال، افغانستان را ترک و این کشور را وارد بدبختی و بی‌ ثباتی کرد.

نقش مثبت و سازنده ایران در کنار ملت افغانستان قابل انکار نیست. قطعا دوستی دو ملت ایران و افغانستان در تضاد با منافع بسیاری از کشورهای غربی و منطقه خاورمیانه است و ثبات و آرامش را نمی خواهند.

ایران خواستار امنیت و ثبات در افغانستان است و از همه ابزارهای دیپلماتیک و دیگر ابزارها تلاش کرده که افغانستان صحنه خشونت، ترور و ناامنی نباشد.

تاجایی که امکان داشته، جمهوری اسلامی با مردم افغانستان همدردی و همراهی کرده و دغدغه و درخواستش هم تشکیل دولت فراگیر با مشارکت دادن همه گروه‌های قومی و سیاسی افغانستان است.

فقر و گرسنگی و و بیکاری و مشکلات اقتصادی در افغانستان، بیداد می کند. ما از همه ملت ها می خواهیم که به داد مردم فقیر و درمانده افغانستان برسند و آنها را رها نکنند و تا می توانند به نفع مردم در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

اگر در این نشست های کشورهای همسایه توافق کنند که در افغانستان سرمایه گذاری انجام دهند به نفع مردم ما خواهد بود اینطوری هم کار ایجاد می شود و هم طالبان موظف به تامین امنیت سرمایه گذاران می شوند و امنیت هم بوجود می آید امیدوارم تهران بتواند این زمینه را فراهم کند

نشست امروز به دلیل اینکه تمام همسایه ها حضور دارن خیلی مهمه حال اینکه تهران هم محوریت این نشستِ و می تونه کمک بزرگی به مردم افغانستان انجام بده امیدوارم که کمک ها بیشتر شده و سرمایه گذاران به افغانستان بیان واقعا این روزها ایران همیشه حامی ما بوده

جمهوری اسلامی همیشه در پی صلح و امنیت افغانستان بوده است . اگر به مواضع ایران دقت کنید می‌بینید که خواسته جنگ تمام شود و دولت همه شمول تشکیل شود

هدف ایران بر خلاف امریکا و پاکستان ایجاد صلح و ارامش در افغانستان میباشد. صلح و امنیت افغانستان، به نفع ایران است.

ایران بهترین همسایه ماست . ایران را مقایسه کنید با دیگر همسایگان مان. ایران به دنبال صلح و حکومت فراگیر و حمایت از مردم افغانستان است

با حضور طالبان در افغانستان اقتصاد افغانستان از بین رفته است و فقر وبیکاری بیداد میکند ومردم افغانستان در شرایط بدی قرار دارند امیدوارم نشست تهران با حضور همسایگان افغانستان مرحمی باشد بر درد های بزرگ مردم افغانستان .

طالبان را امریکا نگذاشت در اجلاس تهران شرکت نمایدواین اجلاس بنفع دولت و مردم افغانستان میباشد زیرا برای برون رفتن افغانستان از مشکلات موجود با تصمیم همسایگان افغانستان این نست کار ساز میباشد .

در صورت که همسایگان افغانستان راه سر مایه گزاری در افغانستان را باز نماید .کسب وکار در افغانستان رونق گرفته مردم از فقر و تنگ دستی نجات پیدامیکند و نست امروز تهران برای اتخاذ تصمیم مشترک همسایگان افغانستان بر کمک و سرمایه گزاری در افغانستان میباشد .

با هماهنگی همسایگان افغانستان وتصمیم مشترک بر کمک به افغانستان و سر مایه گزاری در افغانستان توسط همسایگان افغانستان وضعیت اقتصادی و امنیتی افغانستان تغییر خواهد نمود .

نشست امروز تهران برای کمک به مردم افغانستان وبا حضورهمسایگان افغانستان بر گزار میگردد . باتوجه بوضعیت فعلی افغانستان این .نشست نتیجه امید وار کننده ای را خواهد داشت .

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ایران: دومین نشست همسایگان افغانستان به اضافه روسیه فردا در تهران برگزار می‌شودایران: دومین نشست همسایگان افغانستان به اضافه روسیه فردا در تهران برگزار می‌شود ایران: نشست همسایگان افغانستان با حضور وزرای امور خارجه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان پاکستان و شرکت آنلاین وزیران امور خارجه چین و روسیه برگزار خواهد شد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

آغاز نشست وزرای خارجه «کشورهای همسایه افغانستان» در تهراننشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به میزبانی ایران در پایتخت این کشور آغاز شد. - خبرگزاری آناتولی ایران بی عرضه صلاحیت برگزاری این مراسم نداره
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

رئیس جمهور آمریکا برای اولین‌ بار پس از چهار سال در نشست آسه‌آن شرکت می‌کنددونالد ترامپ در تمام دوران ریاست جمهوری خود تنها یکبار در سال ۲۰۱۷ میلادی در این نشست شرکت کرد. این رفتار ترامپ، گمانه زنی‌ها در این باره که آمریکا پس از لغو حضورش در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، قصد دارد به آسه‌آن نیز پشت کند را تقویت کرد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اردوغان در مراسم کلنگ‌زنی ساخت بزرگراه در فضولی شرکت کردرئیس جمهور ترکیه به همراه همتای آذربایجانی خود در مراسم کلنگ‌زنی ساخت بزرگراه در فضولی شرکت کرد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

هشدار سازمان ملل درباره بحران گرسنگی در افغانستان | DW | 25.10.2021در آستانه فصل زمستان، بحران گرسنگی می‌رود که افغانستان را با وضعیت مشابه یمن و سوریه رویارو کند. سازمان ملل می‌گوید هم‌اکنون نیمی از جمعیت کشور مواد غذایی کافی ندارند. طالبان برنامه گندم در ازای کار را اجرا می‌کند. یا الله رحم کوو امریکا اموال و پولهای مردم افغانستان را ربوده تا باقی مردم را از گرسنگی قتل عام کند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

آئین معارفه نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستانامیرعبداللهیان در آئین معارفه نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان با تاکید بر تسلط حسن کاظمی قمی بر حوزه افغانستان و حضور و استقرار ایشان در مجموعه وزارت امور خارجه، ابراز امیدواری کرد این انتخاب تکمیل کننده روند درست اتخاذ شده در مورد افغانستان باشد. دوربین در اولیته، بقیه‌ش مهم نیست!
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »