نشر اخبار دروغین درباره ویروس کرونا؛ چین علیه آمریکا

06/04/1400 09:34:00 ق.ظ

رسانه‌های طرفدار کرملین به دروغ می‌گویند که ویروس کرونا را آمریکا ساخته و از آن مانند سلاح بیولوژیک استفاده می‌کند.مقامات و رسانه‌های حکومتی چین نیز اظهارات گمراه‌کننده‌ای درباره آزمایشگاه‌های آمریکا مطرح کرده‌اند. راستی_آزمایی این ادعاها در این گزارش:

از این‌رو، شاید چندان جای شگفتی نباشد که اکنون رسانه‌های نزدیک به حکومت روسیه همان گفتمان گذشته را...

از این‌رو، شاید چندان جای شگفتی نباشد که اکنون رسانه‌های نزدیک به حکومت روسیه همان گفتمان گذشته را این بار درباره بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در پیش گرفته و مدعی شده‌اند که ویروس کرونا نیز ساخته آزمایشگاه‌های آمریکا است. اما در سال گذشته، بازیگر جدیدی نیز پا به این صحنه گذاشته است و روایت‌های کهنه‌ی روس‌ها را تکرار می‌کند. این بازیگر جدید چین است.

نظریه توطئه‌ «آزمایشگاه‌های مخفی» چیست؟ این نظریه هم مانند بسیاری دیگر از نظریه‌های توطئه ریشه در واقعیت دارد؛ اما قطعا همه واقعیت نیست. در این موردِ مشخص، ماجرا به نیمه‌ دوم قرن بیستم برمی‌گردد؛ یعنی بین سال‌های ۱۹۴۳ تا ۱۹۶۹ که در آزمایشگاه نظامی «فورت دِتریک» در ایالت «مریلند»، رشته تحقیقاتی درباره سلاح‌های بیولوژیک صورت گرفت.

اما سال‌ها است که شایعات و داستان‌های دروغین درباره این مرکز پژوهشی بر سر زبان‌ها است. در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، «کاگ‌ب» دروغ‌پراکنی می‌کرد که آمریکا در این آزمایشگاه ویروس ایدز را تولید می‌کند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

طالب به‌مثابه قربانی | نرگس کارخانه‌ای

اول که یکی از آنها را دیدم، تقریبا هنوز وارد افغانستان نشده بودم. باور نمی‌کردم تجربه یکی از عمیق‌ترین لایه‌های افغانستان به این سرعت، چند قدم آن طرف‌تر از مأموران مرز ایران، خودش را به من رسانده باشد. مردی نه‌چندان بلند، با چشمانی سرمه‌کشیده به رنگ طوسی، همان رنگ معروفی که منتظر بودم در افغانستان ببینم. طالبی بود که هیچ فارسی نمی‌دانست و با دستاری مشکی به دور سر، پاسپورت‌ها را بررسی می‌کرد و سمت‌و‌سوی جایی را نشان می‌داد که باید می‌رفتیم. از آنجا به بعد هم تنها نبودم، هرکجا می‌رفتم مردی از طالبان همراهم بود که اغلب تنها پشتون می‌دانستند و طوری رفتار می‌کردند که انگار من آنجا نیستم. یک بار هم که متوجه نگاه زیر‌چشمی یکی از آنها شدم، دستپاچه نگاهش را دزدید. روزهای بعد فهمیدم تنها او نیست که دیدن یک زن برایش سخت است. سفر از هرات شروع شد و در تمام روزها و شهرهای بعد، اثر و حضور طالبان دائمی بود، همه جا و هر لحظه. حالا باید هر یک از عکس‌هایی را که در اخبار و تلویزیون از افغانستان دیده‌ بودم، زندگی می‌کردم. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

«محقق چینی نمونه‌های نخستین ویروس کرونا در ووهان را از پایگاه داده آمریکا حذف کرده است»پژوهشگران در آمریکا می‌گویند شماری از نمونه‌های اولیه ویروس کرونا که توسط یک محقق چینی به پایگاه داده مشترک با موسسه ملی بهداشت ایالات متحده وارد شده بود، پاک شده است. ویروس عمدی توسط چین در جهان پخش شد دنبال چی میگردن تا ریگی تو کفش نداشته باشه که حذف نمیکنه ۱_چند وقت پیش یه برنامه فرانسوی علم پایه در شبکه ۵ نشون میداد جهت یاد آوری تشکیلاتشون توی تریلی بود،خلاصه یه برنامه داشت راجع به موش اروپایی،مجری برنامه میگفت اروپا موش مزرعه،موش سفید داشت اما موش خانگی توسط کشتی از آسیا البته همراه بار به اروپا آورده شد،یه سئوال برام مطرح میشه ۲_اگر گفته مجری راست باشه آیا این احتمال وجود نداره کشتی قبلی که از اروپا به آسیا امده بوده موش سیاه وفاضلاب رو به آسیا آورده بعد کشتی مورد نظر مجری به اروپا رسیده،آدم یه کم باید عقلشو قلقلک بده من طرفدار این یا اون نیستم باید زمان بگذره.

واکنش ایران به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا درباره برجام | DW | 26.06.2021سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مدعی شد که کسب توافق بر سر مناقشه هسته‌ای وابسته به تصمیم آمریکا است. خطیب‌زاده گفت که آمریکا از برجام خارج شده و کافی است به برجام بازگردد تا راه برای کسب توافق هموار شود. تا رهبر عزیز نرمش قهرمانه قنبل قهرمانه جام زهر رو باید بخوره رهبر عزیز بعد مذاکره کنید بشین تا برگرده! چرا توهم زده؟ یه جوری میگه آمریکا از برجام خارج شده انگار واقعا رییس جمهور آمریکا یه چیزی امضا کرده که آمریکا از توافقنامه برجام خارج بشه..

توافق ترکیه و آمریکا درباره تداوم رایزنی‌ها پیرامون تامین امنیت فرودگاه کابلوزارت دفاع ترکیه از تداوم مذاکرات هیئت‌های آنکارا و واشنگتن پیرامون همکاری در زمینه تامین امنیت فرودگاه حامد کرزای در کابل، پایتخت افغانستان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی یعنی ممکنه طالبان اگه سر میز مذاکره نیاد تجربه لیبی در افغانستان هم بکار گرفته بشه؟

«پرچم زنانگی»؛ گفت‌وگو با «مهرانگیز کار» درباره جامعه رنگین‌کمانی

نهاد آمریکایی درباره موارد معدود عوارض قلبی واکسن فایزر و مدرنا هشدار دادظاهرا این موارد در مردان و در هفته بعد از دریافت دز دوم واکسن به طور چشمگیری بیشتر است.

توضیحات جهانپور درباره توییت جنجالی‌اشتوییت چند روز پیش یک مسئول وزارت بهداشت و استفاده از کلمه‌ای نامتعارف در آن، درباره صحبت‌های مطرح شده از قیمت واکسن ایرانی با واکنش‌های تندی در فضای مجازی روبرو شده است. روبروی آیینه با خودش صحبت میکرده ! گوه خوری رهبری منظورش رایسش بوده