نشت فاضلاب بنای مسجد امام اصفهان را تهدید می‌کند/ نفوذ نم و رطوبت به پایه‌های مسجد

26/10/2019 01:47:00 ب.ظ

زیرک تشریح کرد: نشت فاضلاب بنای مسجد امام اصفهان را تهدید می‌کند/ نفوذ نم و رطوبت به پایه‌های مسجد

اصفهان, جهان

زیرک تشریح کرد: نشت فاضلاب بنای مسجد امام اصفهان را تهدید می‌کند/ نفوذ نم و رطوبت به پایه‌های مسجد

مسئول مرمت های اداره کل میراث فرهنگی اصفهان ضمن تشریح آخرین وضعیت مرمت گنبد مسجد امام اصفهان گفت: نشت فاضلاب شهری، رطوبت و نم بنای مسجد را تهدید می‌کند و اقدامات ترمیمی در همین راستا صورت گرفت.

زیرک با بیان اینکه جبهه‌ای دیگر از مسجد همچنان دچار رطوبت و نم است، گفت: این مشکل ارتباط مستقیمی با نشت فاضلاب‌های اطراف دارد چرا که لوله های انتقال فاضلاب‌ شهر اصفهان سیمانی هستند و در صورتی که آبی در آن جریان نداشته باشد، گازهای فاضلاب باعث فرسودگی سیمان شده و ریزش فاضلاب آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای رفع این مشکل از پلی اکریل کمک گرفته‌ شد، گفت: معمولا در این نوع از کانال‌ها از پلاستیک‌های ضخیمی استفاده می‌شود که ضمن اینکه مانع نفوذ آب به سیمان شده، به گازهای فاضلاب واکنش نشان نمی‌دهد.مسئول مرمت‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به لزوم بررسی کف‌های آجری مسجد امام (ره) گفت: بند‌هایی که بین آجرها وجود دارد به دلیل اینکه در معرض سرما و گرمای مستقیم قرار می‌گیرند از بین می‌رود و آب به داخل زیرساخت‌های مسجد نفوذ کرده و باعث فرسودگی پایه‌های مسجد می‌شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

تکرار ادعاهای وزیر دفاع آمریکا علیه ایرانتکرار ادعاهای وزیر دفاع آمریکا علیه ایران: *حمله به آرامکو یک نمونه از اقدامات مخرب ایران بود *آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، اما اگر لازم باشد، آماده است تا این کار را انجام دهد *ایران دریانوردی بین‌المللی در منطقه خلیج (فارس) را تهدید می‌کند

تهرانِ خشک و آلوده‌تر رهاورد انتقال آب از خزر به سمناننماینده مردم بابلسر گفت: اگر جنگل‌های هیرکانی تخریب شود در آینده و در تهران نیز رطوبت و بارندگی نخواهیم داشت و آلودگی تشدید و بحران کل سطح کشور را فراخواهد گرفت.

انتقاد علم‌الهدی از اظهارات رئیس‌جمهور درباره پذیرفتن ولایت‌عهدی امام هشتم(ع) / کسی روی کره زمین به شما به خاطر برجام احترام نمی‌گذاردامام جمعه مشهد گفت: نیروهای انقلابی را تندرو دانستن و آن‌ها را از صحنه بیرون کردن و این‌ها را مخالف امام رضا نشان دادن، امام رضا(ع) را خشمگین می‌کند. اما رضا خشم می‌کنند از اینکه ولایت عهدی امام رضا را اینگونه بیان کنید. کیر تودهن شما و اون امام رضا تون كليه فتنه ها از خليفه گري خراسان بلند مي شوند درود به شرفت ک مقابل این دولت فاسد وایسادی

وزیر دفاع پیشین آمریکا: داعش بازمی‌گردد، این بار باید تنها بجنگیم«ما اهرم اصلی قدرت خود در سوریه را داوطلبانه به ترکیه، روسیه و رژیم سوریه و همچنین به ایران واگذار کرده‌ایم.» چرا تنها؟! پا به پای داعشی‌ها و شانه به شانه‌ی اردوغان، با کردها بجنگید.

شاهین شهرداری صفر - پرسپولیس ۵/ بغض علیپور ترکیدپرسپولیس و شاهین شهرداری به مصاف هم رفتند و سرخپوشان این دیدار را با نتیجه پرگل به پایان رساندند.

ترامپ به ایران کمک کرد تا از سوریه به عنوان سکویی برای حمله به اسرائیل استفاده کندنیویورک تایمز در گزارشی به خروج ترامپ از سوریه پرداخت و نوشت: رامپ به پوتین اجازه داد دولت سوریه را پیروز کند - ترامپ به پوتین اجازه قدرت بیشتر در سوریه را داد به ایران فرصتی برای گسترش نفوذ خود را بخشید. آمریکا این امکان را به ایران داد تا از سوریه به عنوان سکویی برای حمله به اسرائیل استفاده کند.

به گزارش ایلنا، منصور زیرک مسئول مرمت‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: مشکل رطوبت ضلع جنوبی گنبد مسجد امام (ره) پس از سال‌ها برطرف شده و همچنین مشکل اختلاف تراز حیاط مسجد با خیابان پشت آن نیز رفع و با پایین آوردن تراز حیاط این دو منطقه همسطح شدند.به گزارش ایسنا، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا امروز (پنج‌شنبه) در یک جلسه پرسش و پاسخ در موسسه صندوق مارشال در بروکسل به تکرار ادعاهای نخ‌نما و بی‌اساس آمریکایی‌ها علیه کشورمان پرداخت.ولی الله نانواکناری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره انتقال آب خزر به سمنان اظهار داشت: دریاچه خزر بسته است و هر اقدامی برای انتقال آب به هر نحوی که انجام شود مطمئنا اثر منفی محیط زیستی به  منطقه وارد خواهد کرد، شیرآبه‌های پسماند و مواد شیمیایی آب خزر را آلوده کرده و همچنین احداث تصفیه خانه نیز باعث می‌شود شوری آب اضافه شود و اکوسیستم دریا بهم بخورد.به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه سیاسی نماز جمعه مشهد، گفت: با سه جریان و سه حادثه در روزهای آینده روبرو هستیم.

زیرک با بیان اینکه جبهه‌ای دیگر از مسجد همچنان دچار رطوبت و نم است، گفت: این مشکل ارتباط مستقیمی با نشت فاضلاب‌های اطراف دارد چرا که لوله های انتقال فاضلاب‌ شهر اصفهان سیمانی هستند و در صورتی که آبی در آن جریان نداشته باشد، گازهای فاضلاب باعث فرسودگی سیمان شده و ریزش فاضلاب آغاز می‌شود. وی با اشاره به اینکه برای رفع این مشکل از پلی اکریل کمک گرفته‌ شد، گفت: معمولا در این نوع از کانال‌ها از پلاستیک‌های ضخیمی استفاده می‌شود که ضمن اینکه مانع نفوذ آب به سیمان شده، به گازهای فاضلاب واکنش نشان نمی‌دهد. وی همچنین ادعای واهی مقامات سعودی و آمریکایی مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان را تکرار کرد و مدعی شد که تهران به فعالیت‌های مخرب خود در خاورمیانه ادامه می‌دهد و حمله ماه سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو نیز یک نمونه از این اقدامات است. مسئول مرمت‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به لزوم بررسی کف‌های آجری مسجد امام (ره) گفت: بند‌هایی که بین آجرها وجود دارد به دلیل اینکه در معرض سرما و گرمای مستقیم قرار می‌گیرند از بین می‌رود و آب به داخل زیرساخت‌های مسجد نفوذ کرده و باعث فرسودگی پایه‌های مسجد می‌شود.. زیرک گفت: این مشکل سالانه بررسی و در صورت لزوم، مرمت می شود. به گزارش ایسنا، مقامات آمریکایی در حالی این ادعای واهی را تکرار می‌کنند که انصارالله یمن ساعاتی پس از وقوع حمله به تاسیسات نفتی آرامکو واقع در شرق عربستان، مسئولیت آن را بر عهده گرفت. مسجد امام (ره) مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران است. شنیده‌اید که در لحظه جان دادن پیامبر(ص)، امیرالمومنین چه حالی داشتند و چه حالی در آن خانه حاکم بود.

این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است. این در حالی است که این کشورها تاکنون هیچ سند و مدرکی دال بر اثبات ادعای خود ارائه نداده‌اند. موضوع دیگر هزینه‌ای است که باید آب دریای خزر را تا ارتفاع 2 هزار متری پمپاژ کنند و دوباره برای خروج آب به داخل فلات مرزی فشارشکن احداث کنند که هزینه بسیار سرسام آور است. مسجد امام در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. .