نسرین ستوده: پس از بازداشت غیرقانونی دخترم، شکستن اعتصاب غذا برایم ممکن نیست

06/06/1399 07:47 ب.ظ

«پس از این که 'مهراوه' به طور غیرقانونی بازداشت شد، نسرین نه تنها برای ادامه اعتصاب غذایش مصمم‌تر شده بلکه از یک‌شنبه هفته گذشته ملاقات کابینی را هم منع کرده است.» اخبار_ایران نسرین_ستوده اعتصاب_غذا گزارش niloufarrostam1 👇

نسرین ستوده اعتصاب غذای خود را در روز ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ و با خواسته آزادی زندانیان سیاسی آغاز کرد. «ایران‌وایر» با رضا خندان درباره آخرین وضعیت این حقوق‌دان زندانی گفت‌وگو کرده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده پس از گذشت ۱۷ روز از اعتصاب غذای تر همسرش، به «ایران‌وایر» می‌گوید بیش از یک هفته است که قادر به ملاقات نسرین نبوده‌ اما طی تماس‌های تلفنی، متوجه شده ‌است او دچار نوسان فشار خون و حالت تهوع شدید در بند زنان زندان «اوین» است.

به گفته رضا خندان، نسرین ستوده به دلیل تهوع حتی نمی‌تواند آب و قند بنوشد و به تعبیری، اعتصاب غذایش به خشک تبدیل شده است. در اعتصاب غذای تر، اعتصاب کننده آب و مایعات می‌نوشد اما از خوردن هرگونه غذا پرهیز می‌کند. اما در اعتصاب غذای خشک، فرد اعتصاب کننده از خوردن غذا و نوشیدن مایعات به طور کامل پرهیز می‌کند.

نسرین ستوده در تاریخ ۲۱ مرداد در اعتراض به شرایط ظالمانه زندان و بی‌پاسخ ماندن مکاتبات و مطالبات قانونی زندانیان و نیز قرار داشتن سرنوشت و حقوق قانونی محبوسان در دست بازجویان دست به اعتصاب غذا زد.

ادامه مطلب:
iranwire »

هفدهمین روز اعتصاب غذا؛ وضع جسمی نسرین ستوده رو به وخامت است | DW | 27.08.2020همسر وکیل و فعال حقوق بشر زندانی نسرین ستوده از بدتر شدن وضعیت جسمانی او در هفدهمین روز اعتصاب غذا خبر داد. رضا خندان با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی از کاهش شدید وزن و نوسان بالای فشار خون همسرش خبر داد.

دیدگاه: برخورد جمهوری اسلامی با نسرین ستوده و خانواده‌اش گفت‌و‌گو با رضا خنداندر این برنامه از «دیدگاه»، آخرین وضعیت جسمی نسرین ستوده در شانزدهمین روز اعتصاب، علت مسدودشدن حساب بانکی خانم ستوده، دلیل و نحوه بازداشت مهراوه خندان دختر او و برخورد قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی با ا

هفدهمین روز اعتصاب غذا؛ وضع جسمی نسرین ستوده رو به وخامت است | DW | 27.08.2020همسر وکیل و فعال حقوق بشر زندانی نسرین ستوده از بدتر شدن وضعیت جسمانی او در هفدهمین روز اعتصاب غذا خبر داد. رضا خندان با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی از کاهش شدید وزن و نوسان بالای فشار خون همسرش خبر داد.

دیدگاه: برخورد جمهوری اسلامی با نسرین ستوده و خانواده‌اش گفت‌و‌گو با رضا خنداندر این برنامه از «دیدگاه»، آخرین وضعیت جسمی نسرین ستوده در شانزدهمین روز اعتصاب، علت مسدودشدن حساب بانکی خانم ستوده، دلیل و نحوه بازداشت مهراوه خندان دختر او و برخورد قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی با ا

استعفای «مجیدی» از نیمکت استقلال؛ «از یک خسته نباشید خشک‌وخالی هم دریغ کردند»استعفای فرهاد_مجیدی | «فرهاد مجیدی» با انتشار پستی در فضای مجازی یک روز پس از فتح شهرآورد و صعودبه فینال جام خذفی به همراه استقلال از سمت خود استعفا کرد بدنبال استعفای «فرهاد مجیدی» از سمت سرمربیگری باشگاه استقلال، هیات مدیره این باشگاه ضمن مخالفت با این موضوع از برگزاری نشست اعضا در روز دوشنبه هفته آینده خبر داد

کدام بازیکنان سرخ‌آبی تست دوپینگ دادند؟پس از برتری استقلال برابر پرسپولیس در نیمه‌نهایی جام حذفی، مهدی قایدی و میلاد زکی‌پور از استقلال و جلال حسینی و کمال کامیابی‌نیا از پرسپولیس تست دوپینگ دادند

۱۷ روز از اعتصاب غذای «نسرین ستوده»، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی گذشته است. روز چهارشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۹ «رضا خندان» از وخامت حال همسرش خبر داد.

نسرین ستوده اعتصاب غذای خود را در روز ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ و با خواسته آزادی زندانیان سیاسی آغاز کرد. «ایران‌وایر» با رضا خندان درباره آخرین وضعیت این حقوق‌دان زندانی گفت‌وگو کرده است.رضا خندان، همسر نسرین ستوده پس از گذشت ۱۷ روز از اعتصاب غذای تر همسرش، به «ایران‌وایر» می‌گوید بیش از یک هفته است که قادر به ملاقات نسرین نبوده‌ اما طی تماس‌های تلفنی، متوجه شده ‌است او دچار نوسان فشار خون و حالت تهوع شدید در بند زنان زندان «اوین» است.

به گفته رضا خندان، نسرین ستوده به دلیل تهوع حتی نمی‌تواند آب و قند بنوشد و به تعبیری، اعتصاب غذایش به خشک تبدیل شده است.

در اعتصاب غذای تر، اعتصاب کننده آب و مایعات می‌نوشد اما از خوردن هرگونه غذا پرهیز می‌کند. اما در اعتصاب غذای خشک، فرد اعتصاب کننده از خوردن غذا و نوشیدن مایعات به طور کامل پرهیز می‌کند.

نسرین ستوده در تاریخ ۲۱ مرداد در اعتراض به شرایط ظالمانه زندان و بی‌پاسخ ماندن مکاتبات و مطالبات قانونی زندانیان و نیز قرار داشتن سرنوشت و حقوق قانونی محبوسان در دست بازجویان دست به اعتصاب غذا زد.

رضا خندان می‌گوید این وکیل و فعال حقوق بشر از زمان بازداشت چند ساعته غیرقانونی دخترش، بر ادامه اعتصاب غذای خود مصمم شده و خود را از ملاقات‌های کابینی نیز محروم کرده است: «پس از این که "مهراوه" به طور غیرقانونی بازداشت شد، نسرین نه تنها برای ادامه غذایش مصمم‌تر شده بلکه از یک‌شنبه هفته گذشته ملاقات کابینی را هم منع کرده است. ما یک‌شنبه که روز ملاقات‌مان بود، به سالن ملاقات رفتیم اما نسرین نیامد. متاسفانه تنها راه ارتباطی ما با نسرین، هفته‌ای سه بار تماس تلفنی به مدت چند دقیقه است.»

مهراوه خندان روز ۲۷ مرداد در خانه‌اش بازداشت و به دادسرای زندان اوین منتقل شد. او را پس از چند ساعت بازجویی، با قرار کفالت. به گفته رضا خندان، ماموران در زمان هجوم به خانه برای بازداشت فرزندش، نامه جلب را به او نشان داده‌اند اما در دادسرای اوین هیچ سوالی درباره موضوع جلب از دخترش نشده است: «در نامه جلب علت بازداشت مهراوه، توهین و ضرب و جرح مامور در زمان ملاقات در زندان نوشته شده بود. اما مهراوه می‌گوید او را در دادسرا فقط به اتاق‌های مختلف برده‌اند و اصلا در این باره صحبتی نشده است. در آخرین اتاق، بازپرس به مهراوه گفته است برای چه اتهامی به این‌جا آمده‌ای!؟ این هم از عجایب روزگار است که بازپرس اطلاعی از علت بازداشت او نداشته است؛ یعنی همین‌طور جوانی را بازداشت می‌کنند و می‌برند.»

۴۴ نفر از وکلای دادگستری با انتشار بیانیه‌ای که در تاریخ شنبه اول شهریور ماه منتشر شد، از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی خواستند تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند. به دنبال این بیانیه، رضا خندان با اشاره به بازداشت دختر جوانش، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «موضوع به قدری تکان‌دهنده و غیرانسانی است که (نسرین ستوده) به هیچ وجه نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند. قوه قضاییه باید در قبال این یورش غیرانسانی و این عمل فجیع، برای بازداشت دختر یک زندانی سیاسی و ایجاد رعب و وحشت‌ پاسخ دهد.»

رضا خندان در پاسخ به این سوال که پاسخ خانم ستوده به درخواست‌های همکاران وکیلش برای خاتمه دادن به اعتصاب غذای خود چیست، می‌گوید: «در آخرین باری که با هم صحبت کردیم، نسرین گفت از همه دوستان و همکارانم عذرخواهی می‌کنم اما شکستن اعتصاب غذایم پس از بازداشت غیرقانونی دخترم برایم ممکن نیست. واکنش قوه قضاییه نسبت به اعتصاب غذا و درخواست او، بازداشت فرزندش بود.»

رضا خندان خود نیز معتقد است باید تعداد اعتراضات به وضعیت موجود در زندان‌ها بیشتر شود: «موضوع مهم این است که وضعیت داخل زندان‌ها روز به روز سخت‌تر می‌شود. من مطمئنم اگر این اعتراضات نبودند، الان تعداد زندانیان بند و وضعیت‌ بهداشتی‌ آن‌ها هم بدتر بود. در اوایل فروردین ماه که به زندانیان مرخصی شب عید و یا عفو داده شد، تعداد زندانیان بند زنان زندان اوین به ۱۸ تا ۲۰ نفر رسید اما الان بالای ۴۰ نفر زن در این بند هستند؛ یعنی با وجود کرونا و علی‌رغم گفته‌های مسوولان قوه قضاییه مبنی بر کم شدن ورودی‌ها به زندان برای کنترل این ویروس، تمام هم و غم شان سرکوب منتقدان و بازداشت آن‌ها است.»

رضا خندان با اشاره به درخواست نسرین ستوده در شروع اعتصاب غذایش گفت: «نسرین آزادی تمام زندانیان سیاسی را خواسته است. اما حتی اگر شرایط کمی بهتر شود، به این معنی که به زندانیان سیاسی و عقیدتی مرخصی بدهند و یا آن‌هایی که قانون آزادی مشروط شامل‌شان می‌شود آزاد شوند، اعتصابش را می‌شکند.»

«شادی حلیمی»، وکیل نسرین ستوده در روز پنجم شهریور توانسته است موکلش را ببیند. رضا خندان می‌گوید: «وکیل او بالاخره پس از ماه‌ها درخواست، موفق به ملاقات با او شده است اما از محتوای ملاقات هنوز خبر ندارم. مهم این است که بدانید ملاقات خانم حلیمی با نسرین به صورت کابینی انجام شده است در حالی که حتما ملاقات متهم با وکیلش باید حضوری و خصوصی باشد.»

رضا خندان اما به موضوع دیگری که شامل همه زندانیان زندان اوین می‌شود، اشاره می‌کند: «در اسفند ماه سال گذشته پس از اعلام شیوع ویروس کرونا، در سالن ملاقات حضوری را بستند. از آن زمان اجازه هیچ ملاقات حضوری حتی با رعایت فاصله نیز امکان‌پذیر نبوده است. از سوی دیگر، زندانیان بندهای دیگر اوین قادر هستند هر روز هفته به هر میزان که بخواهند با بیرون تماس تلفنی داشته باشند. اما بند زنان زندان اوین به دلایل نامشخصی از این امکان بی‌بهره است و زنان فقط اجازه سه بار در هفته تماس تلفنی با بیرون را دارند.»

«هایدی هاوتالا»، نایب رییس امور حقوق بشر «سازمان ساخاروف» و «ماریا آرنا»، رییس «کمیسیون فرعی حقوق بشر» پارلمان اروپا در تاریخ ۲۸ مرداد، یک روز پس از بازداشت مهراوه خندان، با انتشار بیانیه‌ای نگرانی خود را از وضعیت نسرین ستوده ابراز کردند و از مقامات ایران خواستند تا به «ندای عدالت‌طلبانه» این وکیل و فعال حقوق بشر توجه کنند.

نسرین ستوده برای اولین بار در شهریور ۱۳۸۹ به اتهامات امنیتی بازداشت و پس از آن به شش سال حبس محکوم شد. او را پس از سه سال آزاد کردند.

این وکیل برای دومین بار در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزلش بازداشت و به اتهامات متعددی، از جمله «ترویج فساد و فحشا» به خاطر وکالت چند نفر از «دختران خیابان انقلاب»، به ۱۲ سال زندان محکوم شد.