نرگس محمدی: سال دیگری از حبس ظالمانه‌ام را آغاز می‌کنم | DW | 04.05.2020

04/05/2020 09:54:00 ب.ظ

سخنگوی کانون مدافعان در پنجمین سال زندانی شدن‌اش، وضعیت زنان محبوس در زندان زنجان را روایت کرده است. او می‌نویسد مقامات قضایی او را از دریافت کتاب هم محروم کرده‌اند و اوقاتش به شنیدن سرگذشت هم‌بندی‌هایش می‌گذرد.

نرگس محمدی, زنجان

سخنگوی کانون مدافعان در پنجمین سال زندانی شدن‌اش، وضعیت زنان محبوس در زندان زنجان را روایت کرده است. او می‌نویسد مقامات قضایی او را از دریافت کتاب هم محروم کرده‌اند و اوقاتش به شنیدن سرگذشت هم‌بندی‌هایش می‌گذرد.

سخنگوی کانون مدافعان در پنجمین سال زندانی شدن‌اش، وضعیت زنان محبوس در زندان زنجان را روایت کرده است. او می‌نویسد مقامات قضایی او را از دریافت کتاب هم محروم کرده‌اند و اوقاتش به شنیدن سرگذشت هم‌بندی‌هایش می‌گذرد.

نرگس محمدی می‌گوید به حکم مقامات قضایی و امنیتی، حتی کتاب به او نمی‌دهند: «آرزو داشتم در روز تولدم یکی از کتاب‌ها را به من می‌دادند اما چه افسوس! هدیه امسال من زانو به زانو نشستن و چشم در چشم نگریستن و شنیدن صدای قربانیان بی‌رنگی است که  سرنوشت‌شان درد را به استخوانم رسانده و مرا عریان در میدانگاه رنج و عشق گذاشته‌اند تا بفهمم دزدی یک پفک نمکی برای کودک گرسنه و روسپی‌گری برای شب در خیابان نخوابیدن چه تباهی به بار می‌اورد و نداشتن حق طلاق زن را تا پای چوبه دار و گودال سنگسار می‌کشاند.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ای خمینی گور به گور شی با این آزادی و استقلال و جمهوریت! عجب زندان اوین را موزه کردید! زندانی سیاسی در بند جمهوری داعش اسلامی به رهخری خایه منی

اقلیت چینی شهر پراتو در ایتالیا را از موج ویروس کرونا نجات دادپراتو با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در دوره شیوع ویروس کرونا تنها ۲۹ مورد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را ثبت کرد. روزی که نوشتم ج ا قرنطینرو اعلام نمیکنه تا عید که با این کار چندجوره سود ببره برای همین بود 1- از تعطیلاتی که راندمان ار خودبخود پایینه استفاده کنه و بگه قرنظینه کردم شاید دنیاهم پولی بده 2-رونق عید از بین ببره برای مغازه داران و ایارنیان و.. ولی حالاببینید برای رمضان و عیدش چکند

دو داعشی خود را در مسجدی در عراق منفجر کردنددو عامل انتحاری داعشی پس از محاصره شدن توسط نیروهای امنیتی عراق در مسجدی در استان الانبار این کشور خود را منفجر کردند. - خبرگزاری آناتولی

ویروس کرونا بسیاری از قاعده‌ها را تغییر خواهد دادعباس سلیمی‌نمین گفت: باید زیاده‌خواهی‌ها را کنار گذاشت تا حمیت لازم برای رها کردن جامعه از شر کرونا تشکیل شود. تاکید می‌کنم، کرونا پدیده‌ای بسیار خطرناک است و اکنون مجال مناسبی برای سیاسی‌کاری و رقابت‌های جناحی و گروهی نیست.

توجیه ناموجه خطا و تبعیض در برخورد با آن، وجدان عمومی را رنج می‌دهدواکنش وزیر ارشاد به حواشی یک مداحی | وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین توئیت خود با اشاره به اشتباه یک مداح و ایجاد برخی برداشت‌ها نسبت به آن، نوشت: توجیه ناموجه خطا و تبعیض در برخورد با خطا، وجدان عمومی را رنج می‌دهد وزیر وقتی خانوم بازیگر رسما به ائمه توهین میکنه لال میشن دیگه ؟! من وجدانم بخاطر اشاره کردن به شغل اصلی یک مشت قاتل و جانی توسط یک فاسد فی الارض رنجور نمیشه اما از اینکه یک مشت قاتل و لات و لوت و فاشیست حاکم مملکت ایران شدند ناراحتم اتفاقا خیلی هم حال میدهد!

نظر مثبت روحانی برای آغاز لیگ؛ در فدراسیون فوتبال حرفش را جدی نگرفتند

دولت ونزوئلا: گروه مزدور تروریست را در مرز متلاشی کردیمرسانه‌های ونزوئلا می‌گویند شبه‌نظامیان هشت موشک جنگی و دو پیکاپ مجهز به دوشکا داشتند. خودشو باید متلاشی میکرد

نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، به مناسبت سالروز زندانی شدن‌اش، وضعیت زنان زندانی و شرایط خودش را در نامه‌ای شرح داده است.Aa شهر پراتو در منطقه توسکانی، پایتخت صنعت پارچه ایتالیا به شمار می‌رود.دو عامل انتحاری داعشی پس از محاصره شدن توسط نیروهای امنیتی عراق در مسجدی در استان الانبار این کشور خود را منفجر کردند.شیوع ویروس کرونا ایران را همچون بسیاری از کشورهای جهان با وضعیتی پیچیده مواجه کرده است.

او می‌نویسد سال دیگری از حبس ظالمانه‌اش را در جمع قربانیان فقر و فساد و قوانین مردسالار آغاز می‌کند: «.. این شهر با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در دوره شیوع ویروس کرونا تنها ۲۹ مورد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را ثبت کرد؛ همین بیماری در شهرهای مشابه پراتو در استان لمباردی ۳۰ برابر بیشتر قربانی گرفت..2020 الانبار/سليمان القبيسی/خبرگزاری آناتولی سرلشکر قاسم المحمدی، فرمانده عملیات الجزیره ارتش عراق، امروز در گفتگو با خبرنگار آناتولی گفت: نیروهای قبایل سنی این کشور دو فرد انتحاری از گروه تروریستی داعش را در یک مسجد روستای «المدهم» شهر حدیثه استان الانبار محاصره کردند. در میان خواهرانم، همان‌هایی که برای تحقق حقوق‌شان پای در کارزار گذاشته‌ام و در کنار انسان‌هایی که که فقر و گرسنگی شان مرا به اعتراض وا می‌داشت حبس می‌گذرانم. چینی‌تباران پراتو که عمدتا کاسب کار و مغازه دار هستند از اواخر ماه ژانویه، فروشگاه‌های خود را تعطیل کردند و خانه نشین شدند؛ زمانی که دولت‌های اروپایی هنوز برنامه‌ای برای مواجهه با این اپیدمی مرگ‌بار نداشتند.» نرگس محمدی می‌گوید به حکم مقامات قضایی و امنیتی، حتی کتاب به او نمی‌دهند: «آرزو داشتم در روز تولدم یکی از کتاب‌ها را به من می‌دادند اما چه افسوس! هدیه امسال من زانو به زانو نشستن و چشم در چشم نگریستن و شنیدن صدای قربانیان بی‌رنگی است که  سرنوشت‌شان درد را به استخوانم رسانده و مرا عریان در میدانگاه رنج و عشق گذاشته‌اند تا بفهمم دزدی یک پفک نمکی برای کودک گرسنه و روسپی‌گری برای شب در خیابان نخوابیدن چه تباهی به بار می‌اورد و نداشتن حق طلاق زن را تا پای چوبه دار و گودال سنگسار می‌کشاند. به همین دلیل لازم است گروه‌های سیاسی و آنهایی که همیشه اصرار به جدل و حاشیه‌سازی دارند با درک موقعیت همه انرژی‌شان را صرف اداره بحران کنند.

» او از ۱۵ اردیبهشت ۹۴ برای سپری کردن محکومیت ۱۶ ساله خود زندانی است. خبر داشتیم که در چین شمار بسیار زیادی، فراتر از حد تصور ما قربانی شده اند ولی دولت چین ساکت بود. استان‌های کرکوک، صلاح‌الدین، دیاله، الانبار و نینوای عراق و منطق مرزی این کشور با سوریه طی ماه‌های گذشته شاهد حملات داعش علیه نظامیان و غیرنظامیان بوده است. شش سال این محکومیت به دلیل تبلیغ علیه نظام و ۱۰ سال دیگر به خاطر فعالیت او در کمپین"گام به گام تا لغو مجازات اعدام" صادر شده است. او که  در زندان اوین محکومیت می‌گذراند، دی ماه ۹۸ به زور و با خشونت فیزیکی رئیس اوین به زندان زنجان فرستاده شد. برنامه کمک‌های مردمی را سازماندهی کردیم و فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورهای بهداشتی را به مردم شهر آموزش دادیم. علت این انتقال، تحصن خانم محمدی و چند زندانی دیگر در همبستگی با آسیب دیدگان سیل و زلزله و اعتراضات آبان ماه در دفتر زندان اوین بود.. مقامات اوین، تحصن‌کنندگان را ممنوع ملاقات کرده و حق تماس تلفنی با بستگان‌شان را از آنها گرفتند. با این حال شهروندان این شهر، مانند چینی‌ها، برای جلوگیری از بروزموج دوم ویروس کرونا آماده هستند. اما در ایران متاسفانه بعضی از سیاسیون فرصت‌طلبی می‌کنند.

  خانم محمدی در نامه اخیرش می‌نویسد که مشاهده رنج و فلاکت و هلاکت زنان زندانی، تولدی دوباره برای او بوده است: «من در میان این چهاردیواری سخت و سرد، دلشکسته ولی سرخوش و ایستاده، سال دیگری از حبس ظالمانه‌ام را آغاز می‌کنم. این زیستن، سخت اما یقین‌بخش است تا ایمان داشته باشم که تلاش برای تحقق عدالت، آزادی و حقوق بشر ارزش از دست دادن تمام داشته‌هایم را دارد حتی نشنیدن صدای کودکانه علی و کیانایم را.» نرگس محمدی، مادر دو فرزند، به آمبولی ریه و فلج عضلانی مبتلاست و چند ماه است از تماس تلفنی با فرزندانش نیز محروم شده است. فرزندان او پس از زندانی شدن مادر، به پدرشان در فرانسه ملحق شده‌اند. تقی رحمانی، فعال سیاسی که خود ۱۴ سال در زندان‌های جمهوری اسلامی بوده، هشت سال است همسرش را ندیده است. به همین دلیل باید زیاده‌خواهی‌ها را کنار گذاشت تا حمیت لازم برای رها کردن جامعه از شر کرونا تشکیل شود.

  دو هفته قبل از این نامه، وکیل خانم محمدی اعلام کرده بود که آزادی مشروط موکلش رد شده و او بر خلاف اصل تفکیک جرایم، در کنار زندانیان خطرناک نگاهداری می‌شود و از سوی یکی نیز مورد تهدید جانی قرار گرفته است. خانم عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی نیز پیش‌تر در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته که رفتار با دخترش ظالمانه و غیرانسانی است مسئولان امر به جای آن که پاسخ نگرانی‌های خانواده  در باره شراط غیراستاندارد زندان زنجان را بدهند، آنها را تهدید می‌کنند: «دخترم در سلول‌های انفرادی به بیماری‌های متعدد مبتلا شده و در ۵ سال اخیر زندان، سه بار تحت عمل جراحی سنگین قرار گرفته و در این سال‌ها فقط یک بار به مرخصی سه روزه امده است.» پس از انتقال نرگس محمدی به زندان زنجان، مقامات امنیتی برای او دو پرونده جدید گشوده و علت را وقایع دوران حبس عنوان کردند. دادستانی زنجان"انتشار بیانیه‌های سیاسی، تشکیل کلاس‌های آموزشی و تحصن اعتراضی در بند زنان" را به عنوان مستندات اتهام‌های جدید معرفی می‌کند. از او خواسته‌اند توبه‌نامه بنویسد تا زنده از زندان بیرون برود.

شیرین عبادی، دارنده جایزه نوبل صلح، وزارت اطلاعات را متهم کرده که قصد کشتن نرگس محمدی را دارد.  در همین زمینه: .