نرگس محمدی در زندان 'به کوید-۱۹ مبتلا شده'

21/04/1399 11:43:00 ب.ظ

نرگس محمدی در زندان 'به کوید-۱۹ مبتلا شده'

نرگس محمدی در زندان 'به کوید-۱۹ مبتلا شده'

شیرین عبادی حقوقدان ایرانی می گوید که خانواده نرگس محمدی فعال حقوق بشر که در زنجان زندانی است از ابتلا او بیماری کووید-۱۹ در اثر ویروس کرونا خبر داده است.

خانم محمدی از فعالان برجسته حقوق بشر در ایران استشیرین عبادی حقوقدان ایرانی می گوید که خانواده نرگس محمدی فعال حقوق بشر که در زنجان زندانی است از ابتلا او به بیماری کووید-۱۹ در اثر ویروس کرونا خبر داده است.خانم عبادی در کانال رسمی خود در تلگرام به نقل از خانواده خانم محمدی که توانسته اند با او صحبت کنند نوشت:"نرگس محمدی در زندان زنجان به کرونا مبتلا شده است."

این فعال حقوق بشر پیام خانواده محمدی را منعکس کرده که در آن به وضعیت بد جسمی او به دلیل مشکلات گوارشی و ریوی اشاره شده است.به گفته خانواده خانم محمدی وضع سلامتی او که سال هاست با بیماری ریوی دست و پنجه نرم می کند به دلیل ابتلا به کرونا"وخیم تر و خطرناک تراز قبل شده است."

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

روایت شهروندان از انفجار در غرب تهران؛ در انتظار تایید یا تکذیب خبر

ثبت بیشترین مورد ابتلا به کرونا در یک روز در آفریقای جنوبیشمار مبتلایان به کرونا در آفریقای جنوبی با شناسایی 13 هزار و 674 مورد جدید به 238 هزار و 339 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

شیوع کرونا در آمریکا؛ رکورد مبتلایان در یک شبانه روز بار دیگر شکسته شدشیوع کرونا در آمریکا؛ رکورد مبتلایان در یک شبانه روز بار دیگر شکسته شد ویروس_کرونا کووید_۱۹ جزئیات بیشتر🔽

۲۲۶۲ ابتلا و ۱۴۲ فوتی جدید کرونا در کشور / ۳۳۱۹ بیمار در وضعیت شدید بیماریسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲هزار و ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور و طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

کرونا در اروپا؛ یونان محدودیت‌های تازه در مرز بلغارستان وضع می‌کندایتالیا نیز ضمن ابراز تمایل برای تمدید وضعیت اضطراری بهداشتی، فهرستی سیاه برای ممانعت از ورود مسافران از سیزده کشور جهان را تهیه کرده است.

سازمان ملل:۷۰۰ عضو خانواده‌های داعش در اردوگاه‌های سوریه در اثر گرسنگی جان باختندرئیس بخش مبارزه با تروریسم سازمان ملل خواستار بازگرداندن اسرا و وابستگان داعش به کشورهایشان شده و کشورهای مختلف جهان را به تحویل گرفتن آن دسته از اتباع خود که وابسته به داعش بودند، فراخوانده است.

Image caption خانم محمدی از فعالان برجسته حقوق بشر در ایران است شیرین عبادی حقوقدان ایرانی می گوید که خانواده نرگس محمدی فعال حقوق بشر که در زنجان زندانی است از ابتلا او به بیماری کووید-۱۹ در اثر ویروس کرونا خبر داده است.انفجار شرق تهران که روز ششم تیرماه از سوی مقامات جمهوری اسلامی، «انفجار مخازن گازی پارچین» عنوان شد هم خبرگزاری فارس در ویدیویی ادعا کرد خبرنگارش به شرق تهران و نزدیکی نیروگاه پارچین رفته است و هیچ خبری از انفجار نیست.شمار مبتلایان به کرونا در آفریقای جنوبی با شناسایی 13 هزار و 674 مورد جدید به 238 هزار و 339 نفر رسید.رکورد قبلی شناسایی موارد جدید ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در ایالات متحده روز سه شنبه با ۶۰ هزار و ۲۰۰ مورد جدید به ثبت رسیده بود.

خانم عبادی در کانال رسمی خود در تلگرام به نقل از خانواده خانم محمدی که توانسته اند با او صحبت کنند نوشت:"نرگس محمدی در زندان زنجان به کرونا مبتلا شده است." این فعال حقوق بشر پیام خانواده محمدی را منعکس کرده که در آن به وضعیت بد جسمی او به دلیل مشکلات گوارشی و ریوی اشاره شده است. برخی کاربران آن را مربوط به انفجار در پادگان «امام حسن مجتبی» در استان البرز و برخی دیگر نیز این صدا را مربوط به انفجار در پادگان «هوا و فضای اسلام» دانسته‌اند. به گفته خانواده خانم محمدی وضع سلامتی او که سال هاست با بیماری ریوی دست و پنجه نرم می کند به دلیل ابتلا به کرونا"وخیم تر و خطرناک تراز قبل شده است.2020 آبوجا/ خبرگزاری آناتولی بر اساس داده‌های وزارت بهداشت جمهوری آفریقای جنوبی، شمار مبتلایان به ویروس کرونای جدید «کووید-19» در این کشور با شناسایی 13 هزار و 674 مورد دیگر در 24 ساعت گذشته، به 238 هزار و 339 تن رسیده است." آنها نوشتند:"علائم ویروس کرونا از جمله درد شدید عضلانی، بی حالی مفرط، از دست دادن حس بویایی در بدن نرگس بروز پیدا می کند ولی با بی توجهی مسئولین زندان وضعیت او وخیم تر شده است تا اینکه بر اثر اعتراض خانواده مجبور به انجام تست کرونا شده اند. «مرکز آموزشی شهید مدرس»، وابسته به سپاه پاسداران نیز بعد از این پژوهشکده واقع شده است." براساس این گزارش:"مسئولین زندان و دادستان زنجان او را از حق اخذ نتیجه تست هم محروم کرده و در بی‌خبری کامل نگه داشته اند. آنتونی فائوچی، متخصص بیماری های عفونی که به کاخ سفید در مورد مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا مشاوره می دهد روز پنجشنبه گفت که آمریکا در «شرایط بسیار دشواری» از نظر میزان شیوع این ویروس به سر می برد.

نرگس که از تاریخ ۹ تیر علائم ابتلا به کرونا را دارد هیچ گونه دارو و درمانی نگرفته است. انفجار اول ششم تیر ماه در شرق تهران رخ داد و مقامات جمهوری اسلامی آن را مربوط به انفجار مخازن گازی نیروگاه پارچین دانستند. همچنین 113 هزار و 61 بیمار نیز بهبود یافته‌اند. ۱۲ نفر از مبتلایان از جمله نرگس صبح امروز قرنطینه شده اند و افراد سالم از بند خارج گردیده اند. در اعتراض نرگس به معاون زندان، ایشان اعلام کرده اند می‌خواستید مجرم نباشید و زندانی نشوید. برخی تصاویر ماهواره‌ای نیز صحت ادعای کارشناسان را تایید کردند." آنها نوشتند:"نبود امکانات و تغذیه مناسب، وضع جسمی وی را به شدت وخیم کرده.. بدن درد و ضعف و از دست دادن وزن توان او را کمتر از پیش نموده و با این حال نیز هیچ گونه توجهی به تغذیه ایشان نمی شود. روز دوازدهم تیرماه خبر انفجار یکی از ساختمان‌های مرکز مونتاژ سانتریفوژهای ایران. تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان های ایالت تگزاس نیز تنها ظرف دو هفته دو برابر شده است.

" به گفته خانواده خانم محمدی او علیرغم مشکلات گوارشی از رژیم غذایی توصیه شده پزشک معالج محروم است. آنها نوشتند:"مسئولین زندان زنجان حتی حاضر نیستند به هزینه و با پول خود زندانی مواد غذائی مورد نیازشان را تهیه و در اختیارشان قرار دهند و مسئول مربوطه در پاسخ به سفارش نرگس برای تهیه گوشت و مواد غذائی مورد نیازش به هزینه خودش، به او می گوید می خواستی جرم نکنی. ما به تو گوشت نمی دهیم!!!". نرگس محمدی، از فعالان سرشناس حقوق بشری در ایران، دی ماه گذشته - دسامبر ۲۰۱۹ - از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد که بعد از تحصن و اعتراض به کشتار معترضان ضددولتی در آبان ماه بود. او در سال ۹۱ به جرم تبلیغ علیه نظام به ۶ سال حبس محکوم شد و پس از مدتی آزاد شد اما بار دیگر در سال ۹۴ بازداشت شد و در مجموع به ۱۶ سال حبس محکوم شده است.

خانم محمدی در یادداشتی بعد از سرکوب خونین اعتراضاتی که بعد از بالا رفتن شبانه قیمت بنزین در سراسر ایران شعله کشید نوشته بود که"طی چهل سال گذشته با مدنی ترین و مسالمت آمیز ترین شیوه ها، استقلال، آزادی و جمهوری طلبیدیم. اما استبداد سربرافراشت." او که خواستار تحریم انتخابات مجلس شورای اسلامی بود نوشت که مردم با رفتن پای صندوق رای خواستار"اصلاحات" بودند اما"حکومت با بحران و سرکوب مقابل مردم ایستاده است." او همچنین نوشت:"ملت، حکومت را به اعتدال فراخواند، لیکن افراط و کشتار خیابانی پاسخ بی رحمانه حکومت بود." .