نرخ تورم به پایان دولت احمدی‌نژاد بازگشت

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 48 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 22%
  • Publisher: 59%

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ به ٤٠.٤ درصد رسید که از پایان نیمه اول سال ۱۳۹۲ تا کنون بی‌سابقه است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که نرخ درصد تغییر شاخص کل تورم در تیرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۴۸ درصد رسیده است. این معنای آن است که خانوارهای ایرانی طی تیرماه گذشته به طور متوسط ۴۸ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٧ برای خرید سبد مصرفی کالا و خدمات خود هزینه کرده‌اند.

هر چند این نرخ که اصطلاحا از آن به عنوان تورم نقطه به نقطه یاد می‌شود در مقایسه با خردادماه ۲.۴ واحد درصد کاهش یافته ولی نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ با افزایش ۲.۸ درصدی به ٤٠.٤ رسیده که بالاترین حد پس از پایان دولت دوم محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۹۲ تاکنون به شمار می‌رود. بر پایه گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت در تیرماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال گذشته برای گروه «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٧١.٨ و ٣٨.٤ درصد افزایش یافته است.

مطابق این گزارش، نرخ تورم سبد مصرفی خانوارهای عضو بالاترین دهک درآمدی ۳ درصد بیش از نرخ تورم(۴۰.۱ درصد) لمس شده توسط کم‌درآمدترین خانوارهاست. دولت حسن روحانی موفق شده بود، نرخ تورم را طی خرداد ماه سال ۱۳۹۵ تا خرداد ماه سال ۱۳۹۶ و به طور مستمر در سطحی کمتر از ۱۰ درصد حفظ کند. سیر صعودی این نرخ از تیرماه سال ۱۳۹۷ و پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران با گذشتن از ۱۰.۲ درصد آغاز شد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه در ایران 'به بالای ۴۰ درصد رسید'بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ به ۴۰/۴ درصد رسیده است. گروه‌های خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، مبلمان و لوازم خانگی و همچنین تفریح و فرهنگ از گروه‌هایی بوده‌اند که از تیر ماه پارسال (۱۳۹۷) تا تیر ماه امسال بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند. بگایی نرخ تورم بالای 75 درصد است. این را قیمت اجناس گواهی می دهند. ولی حقوق چقدر تغییر کرده است. خط فقر اکنون نزدیک به 7 میلیون تومان است حقوق متوسط کارگران حدود 4 میلیون است. کارگران از بیمه و ... نیز محروم هستند سرنگون نظام ولایت فقیه علی برکت الله
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

نرخ تورم 40.4 درصد شد/کاهش 2.4 درصدی تورم نقطه‌ای + جدول- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim«نرخ تورم ۴۰.۴ درصد شد؛ کاهش ۲.۴ درصدی تورم نقطه‌ای» نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ درحالی به ۴۰.۴ درصد رسید که تورم نقطه ای از ۵۰.۴ درصد به ۴۸ درصد کاهش داشته است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

چهارمین صعود متوالی دلار؛ متوسط نرخ تیرماه به ۱۲۸۱۰ تومان رسیدنرخ فروش دلار در آخرین روز معاملات تیرماه به ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش یافت تا در مجموع متوسط نرخ دلار در داد و ستدهای یک ماه گذشته به بیش از ۱۲ هزار و ۸۱۰ تومان برسد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »


منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دادگاه پایان رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد را اعلام کردسومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد، همسر دوم محمد علی نجفی، شهردار سابق تهران امروز دوشنبه (۳۱ تیرماه) در شعبه نهم دادگاه کیفری تهران برگزار شده است. بر اساس اعلام قاضی پرونده قرار است حکم نهایی 'در مهلت قانونی' صادر شود. يعني چي؟حكمش چي شد؟ حکمش ک احتمالا بیست روز دیگه اعلام میشه اگه میخاستی دیزی بار بزاری ، بیشتر از این طول می کشید. بابا عدالت، بابا دادگستری، بابا رسیدگی، عظمتتو ملا!
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

مهدی طارمی به ریوآوه پرتغال پیوستمهاجم ملی‌‌پوش فوتبال ایران قرارداد خود را با تیم پرتغالی به امضا رساند و فصل آینده در فوتبال اروپا به کار ادامه خواهد داد. ا!ِ مگه نگفتن به ایرانیا ویزا نمیدیم؟
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »