نخستین بازی ویدیویی درمانی برای کودکان بیش‌فعال تایید شد

16/07/2020 06:41:00 ب.ظ

نخستین ‌بار است که پزشکان ایالات متحده آمریکا می‌توانند برای درمان بیمارشان بازی ویدیویی تجویز کنند.

نخستین‌بار است که پزشکان ایالات متحده آمریکا می‌توانند برای درمان بیمارشان بازی ویدیویی تجویز کنند. به‌تازگی، سازمان غذا و دارو بازی «ایندِوِر آر‌ایکس» را به‌عنوان درمانی اثربخش برای کودکان مبتلا به اختلال بیش‌فعالی تایید کرده است. بیشتر بخوانید:

نخستین ‌بار است که پزشکان ایالات متحده آمریکا می‌توانند برای درمان بیمارشان بازی ویدیویی تجویز کنند.

این بازی ویژه کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم‌توجهی‌ و بیش‌فعالی ساخته شده است که بسته به وضعیت هر فرد، به‌عنوان مکمل روش‌های درمانی دیگر به‌کار گرفته می‌شود. بی‌شک از نگاه بیماران، بازی‌ کردن بسیار جذاب‌تر از آن است که هر روز یادشان باشد که قرص‌هایشان را بخورند.

می‌گویدبراساس برآوردها، فقط در ایالات‌ متحده، حدود چهار میلیونسازمان غذا و دارو این نکته را خاطرنشان می‌کند که این بازی باید بخشی از یک برنامه درمانی بزرگ‌تر باشد. این برنامه ممکن است هم‌یاری متخصصان سلامت، متخصصان درمان‌های دارویی و نیز برنامه‌های آموزشی متنوعی را در بر گیرد تا بتواند علائم متعدد اختلال کم‌توجهی‌ و بیش‌فعالی را درمان کند.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

برای نخستین بار، نیویورک هیچ مورد مرگ بر اثر کرونا در ۲۴ ساعت گذشته نداشتبرای نخستین بار نیویورک هیچ مورد مرگ بر اثر کرونا در ۲۴ ساعت گذشته نداشت شهر نیویورک که زمانی کانون شیوع «کووید۱۹» در ایالات متحده بود، برای نخستین بار طی ۲۴ ساعت هیچ‌گونه تلفات ناشی از ویروس_کرونا نداشت.

امارات نخستین کاوشگر بین سیاره‌ای جهان عرب را به مدار مریخ می‌فرستددر رویدادی بی‌سابقه در جهان عرب، کشور امارات متحده عربی در روز ۱۷ ژوئیه (۲۷ تیر) یک کاوشگر را به مدار مریخ اعزام می‌کند.

غفوری: به بازی با صنعت نفت آبادان می‌رسم- اخبار ورزشی - اخبار تسنیم - Tasnimکاپیتان تیم فوتبال استقلال پیش از آغاز تمرین آبی‌پوشان اعلام کرد به دیدار فردا برابر صنعت نفت آبادان خواهد رسید.

وزیر دفاع انگلستان: توان پهپادی ترکیه قواعد بازی در منطقه را تغییر دادوزیر دفاع انگلستان گفت که پهپادهای ترکیه قواعد بازی در سوریه و لیبی را تغییر داده اند. - خبرگزاری آناتولی

بازی پرسپولیس- فولاد به تعویق افتادبازی پرسپولیس- فولاد به تعویق افتاد بنا بر اعلام سازمان لیگ فوتبال، دیدار تیم‌های پرسپولیس و فولاد از هفته بیست و پنجم لیگ برتر به جای پنجشنبه، ساعت ۲۱ روز شنبه برگزار خواهد شد.

ترامپ: قوانین مجازات چین را امضا کردم/بهداشت جهانی عروسک خیمه شب بازی چین است- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimسازمان بهداشت جهانی عروسک خیمه شب بازی چین است ترامپ: از سازمان بهداشت جهانی که چین بر آن تسلط یافته، خارج شدیم ما به دلیل عملکرد روسای جمهور سابق و خروج میلیاردها دلار از خزانه آمریکا، چین را ساختیم ارتش آماده توزیع واکسن به همه است

Attention-deficit hyperactivity disorder ) تایید کرده است.بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ شهر نیویورک که زمانی کانون شیوع «کووید۱۹» در ایالات متحده بود، برای نخستین بار طی ۲۴ ساعت هیچ‌گونه تلفات ناشی از ویروس کرونا نداشت.Aa کشور امارات عربی متحده قصد دارد در روز ۱۷ ژوئیه (۲۷ تیر) یک کاوشگر را به مدار مریخ اعزام کند.خبرگزاری تسنیم ، وریا غفوری پس از حضور در محل تمرین امروز (پنجشنبه) تیم فوتبال استقلال درباره آخرین وضعیت جسمانی‌اش، اظهارداشت: خدا را شکر بهترم و مشکلی ندارم.

اکنون می‌توان برای کودکان ۸ تا ۱۲ ساله، جلسه‌های بازی با ایندِوِر آر. ‌ایکس را تجویز کرد.» شهردار نیویورک افزود: «با توجه به آن چه بسیاری از آمریکایی ها در دیگر ایالت ها و شهرها متحمل می شوند جایی برای جشن و شادی نمی ماند، اما می توانیم دست کم از آن چه هر یک از شما برای رسیدن به این نقطه، ۲۴ ساعت بدون مرگ و میر، تلاش کردید قدردانی کنیم. در این بازی، بازیکن در جایگاه خلبان، سفینه فضایی کوچکی را در محیط‌های عجیب‌‌وغریبی مانند رودخانه‌های یخ‌زده، آتشفشان‌های در حال فوران، جنگل‌های پر از خانه‌های درختی و مسیرهای زیر‌آب هدایت می‌کند. ۱۵۰ دانشمند اماراتی در این پروژه با ۲۰۰ محقق از دانشگاه‌های آریزونا، برکلی و کلرادوی آمریکا همکاری دارند. این بازی ویژه کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم‌توجهی‌ و بیش‌فعالی ساخته شده است که بسته به وضعیت هر فرد، به‌عنوان مکمل روش‌های درمانی دیگر به‌کار گرفته می‌شود.» دبلازیو گفت او به طور مشخص نگران ابتلای افراد در گروه سنی بیست سال به ویروس کرونا است و از آنها خواست ماسک بزنند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند. بی‌شک از نگاه بیماران، بازی‌ کردن بسیار جذاب‌تر از آن است که هر روز یادشان باشد که قرص‌هایشان را بخورند.

جفری شورن ( Jeffrey Shuren می‌گوید : «بازی ایندِوِر آر. خبرهای بیشتر. این کشور پروژه اعزام کاوشگر به جو مریخ را شش سال قبل در سال ۲۰۱۴ میلادی کلید زد. ایکس درمانی غیردارویی برای بهبود علائم بیماری ای‌دی‌اچ‌دی در کودکان و نیز نمونه مهمی از رشد حوزه درمان به کمک فناوری‌های دیجیتال و درمان‌شناسی دیجیتال است.» او می‌افزاید: «سازمان غذا و دارو موظف است که روش‌های نظارتی فراهم کند تا بیماران به‌موقع به درمان‌های دیجیتال نوآورانه امن و اثربخش، دسترسی داشته باشند.» براساس برآوردها، فقط در ایالات‌ متحده، حدود چهار میلیون کودک ۶ تا ۱۱ ساله به اختلال کم‌توجهی‌ و بیش‌فعالی مبتلا هستند.» مدت ماموریت کاوشگر اماراتی دو سال تعیین شده است و قرار است اطلاعات گوناگونی را از وضعیت اقلیمی و جوی مریخ جمع آوری کند. مبتلایان به این اختلال، به‌سختی می‌توانند تمرکز و توجه خود را حفظ کرده و رفتارشان را کنترل کنند.

سازمان غذا و دارو این نکته را خاطرنشان می‌کند که این بازی باید بخشی از یک برنامه درمانی بزرگ‌تر باشد. این برنامه ممکن است هم‌یاری متخصصان سلامت، متخصصان درمان‌های دارویی و نیز برنامه‌های آموزشی متنوعی را در بر گیرد تا بتواند علائم متعدد اختلال کم‌توجهی‌ و بیش‌فعالی را درمان کند. یکی از اهداف مطالعاتی کاوشگر امید این است که تلاش کند دریابد چرا مولکول‌های هیدروژن و اکسیژن از سطح مریخ پراکنده می‌شوند و تشکیل ذره آب را نمی‌دهند. کودکان مبتلا به این اختلال شاید به‌سختی بتوانند یک‌جا ثابت بنشینند و از دستورالعمل‌ها پیروی کنند؛ چنین وضعیتی هر روز چندین‌بار در مدرسه پیش می‌آید. در چنین شرایطی است که توانایی یک‌جا نشستن و تمرکز بر بازی ویدیویی، احتمالا بیشترین فایده را دارد. الیسا مارکو، متخصص مغز و اعصاب، می‌گوید : «برای این‌که کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی‌ و بیش‌فعالی بتوانند وظایف و عملکردهای روزانه خود را در مدرسه انجام دهند، بهبود توانایی تمرکز و نیز مقاومت در برابر عوامل ایجاد حواس‌پرتی برای آن‌ها حیاتی است..

برخلاف روش‌های دارویی سابق برای درمان این اختلال، بازی ایندِوِر آر. ایکس به‌طور ویژه‌ای طراحی شده است تا بی‌توجهی را هدف بگیرد.» سازمان غذا و دارو، پنج پژوهش مختلف درباره این بازی انجام داد و در مجموع، بیش از ۶۰۰ کودک را بررسی کرد و پس از اجرای این پژوهش‌ها، این بازی را به‌منزله نوعی تجویز تایید کرد. چشمگیرترین پژوهش ، ۳۴۸ شرکت‌کننده داشت و در آن کودکان به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند. کودکانی که در گروه آزمایش قرار گرفته بودند، به مدت چهار هفته و هر هفته پنج روز ایندِوِر آر.

ایکس بازی ‌کردند. این پژوهش نشان داد که ۳۶ درصد از این کودکان، دست‌کم در یکی از معیارهای عینی سنجش میزان توجه، پیشرفت داشتند. این میزان پیشرفت، به‌طور چشمگیری بالاتر از پیشرفت مشابه ۲۱ درصد از کودکان حاضر در گروه کنترل است. کودکان گروه کنترل با نوعی واژگان بازی می‌کردند که هدف خاص طراحی آن، کمک به بهبود مبتلایان به اختلال کم‌توجهی‌ و بیش‌فعالی نبود. آثار جانبی جدی‌ای برای بازی استفاده‌شده در گروه کنترل ثبت نشده بود، اما داده‌های مبتنی بر گفته‌های تعدادی از کودکان حاکی از آن است که تا اندازه‌ای سرخوردگی، سردرد، سرگیجه، واکنش احساسی و پرخاشگری را تجربه کرده‌اند.

این نکات مهم را به خاطر بسپارید: این پژوهش را پژوهشگران و متخصصانی انجام داده‌اند که برای ساخت این بازی ویدیویی سرمایه‌گذاری کرده بودند. علاوه بر این، این بررسی فقط به‌مدت یک ماه روی کودکانی انجام شد که داروهای این اختلال را مصرف نمی‌کردند. خود این پژوهش نیز خاطرنشان می‌کند که نمی‌توانیم ایندوِر آر. ایکس را به‌طور کامل جایگزین درمان‌های اثبات‌شده اختلال کم‌توجهی‌ و بیش‌فعالی بدانیم؛ چرا که یافته‌های این بررسی هنوز کافی نیستند. با این‌همه، این بازی به احتمال زیاد می‌تواند ابزاری مفید برای پزشکان باشد تا در کنار درمان‌های موجود از آن استفاده کنند و البته سازمان غذا و دارو هم برای اعطای تاییدیه‌اش سهل‌گیر نیست.

بیایید امیدوار باشیم که علم حتی بتواند راه‌های بیشتری برای به‌کارگیری بازی‌های ویدیویی طراحی‌شده با هدف‌های خاص در حوزه درمان کشف کند. که ساخت آن‌ها استادانه و هنرمندانه است، شاید روزی بتوانند برای سلامت ما مفید باشند. اِدی مارتوچی، داروشناس و مدیرعامل شرکت توسعه‌دهنده بازی ایندِوِر آر. ایکس : «ما با ایندِوِر آر. ایکس از فناوری استفاده می‌کنیم تا با روش‌هایی کاملا جدید به درمان بیماری کمک کنیم؛ زیرا عملکردهای عصب‌شناختی را مستقیما با درمانی هدف می‌گیریم که شبیه سرگرمی است.

» یکی از پژوهش‌های انجام‌شده روی این بازی، در .