نخستین نویسنده رمان‌های تخیلی و کتاب راهنمای موفقیت | DW | 07.09.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 60 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

۱۷ شهریور ۱۳۵۲: ۴۷ سال پیش در چنین روزی عبدالحسین صنعتی‌زاده در پاریس درگذشت. می‌گفت: 'از وظایف والدین است که تنظیم امور خانه را به قسمی قرار دهند که با مدرسه چندان فرقی نداشته باشد'.

۱۷ شهریور ۱۳۵۲: ۴۷ سال پیش در چنین روزی عبدالحسین صنعتی‌زاده در پاریس درگذشت. می‌گفت:"از وظایف والدین است که تنظیم امور خانه را به قسمی قرار دهند که با مدرسه چندان فرقی نداشته باشد".پدرش بازرگان فرهیخته و جهان‌دیده‌ای بود:"برای آنکه باسواد شوم و قرآن بخوانم مرا نزدیک منزل نزد زنی نانوا که مکتب‌خانه داشت گذاردند".

پدرش نیز شخصا به او آموزش می‌داد:"شب‌ها مدتی با انگشت در روشنی چراغ و سایه انداختن به دیوارها، اشکال خرگوش و شتر و اسب می‌ساخت و همین که بازی تمام می‌شد مشغول آموزش می‌شدیم".۱۶ ساله بود که رمان تاریخی"دام‌گستران" یا"انتقام‌جویان مزدک" را نوشت و با هزینه خود در بمبئی به چاپ رساند.

۱۷ ساله بود که نمایشنامه"نتیجه معاشرت مفتخورالشعرا با لکلکالملک" را نوشت و برای نخستین بار در کرمان تئاتر برپا کرد:"به هرکس گفتم حاضر نشد هنرپیشه باشد، دست به دامن تعزیه‌خوان‌ها شده، با وعده و نوید و پول، آنها را راضی کردم". ۲۷ ساله بود که"مجمع دیوانگان" را نوشت. گروهی دیوانه از تیمارستان می‌گریزند و به راهنمایی پیری خردمند به آینده می‌روند و پیشرفت‌های دو هزار سال بعد را در آرمانشهری می‌بینند.

۳۳ ساله بود که در کرمان روزنامه"پندار" را گشود:"مأموران دولتی روزنامه را موی دماغ خود دانسته و چندین دفعه پیغام و دستور دادند که از کارهای خلاف قانون و اِعمال نفوذهایی که می‌کردند کلمه‌ای ننویسم. چون اعتنایی نکردم به چاپخانه دستور دادند مِنبعد تا سانسور ننمایند، اجازه چاپ ندهند".او پس از عزیمت به تهران کارخانه نساجی گشود و در این مسیر موفق بود. واپسین اثرش"روزگاری که گذشت" زندگی‌نامه خودنوشت او است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سه سال زندان در مصر؛ مجازات دختری که در تیک‌تاک رقصید | DW | 06.09.2020بار دیگر پست‌های اینترنتی یک زن در مصر، تحت عنوان 'نقض هنجارهای اخلاقی' جرم‌انگاری شد. فعالان مدنی می‌گویند، این رویکرد تنها ناشی از تبعیض جنسیتی نیست، بلکه به خودکامگی دولتی در جهت استحکام نظام سنتی موجود باز می‌گردد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

داستان مادر بزرگ مبارزی که قلب معترضان را در بلاروس ربوده - BBC News فارسینینا بهینسکایا، مادر بزرگ ۷۳ ساله که به مدد شبکه‌های اجتماعی و پخش گسترده ویدئوهای حضورش در خیابان‌ها، به قهرمان معترضان بلاروس تبدیل شده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

قهرمانی که در ۸۶ سالگی هنوز اسکواش بازی می‌کند - BBC News فارسیلنس کیندر قهرمان اسکواش بریتانیا وقتی در شصت سالگی سکته قلبی کرد دکترها به او گفتند دیگر نمی تواند بازی کند. اما دو دهه بعد، گفته می شود او مسن ترین بازیکن جهان است.
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

دلار و طلا در ایران در ابتدای هفته گران‌تر شدقیمت طلا، سکه و دلار در آغاز کار بازار ایران در روز شنبه ۱۵ شهریور نسبت به دو روز گذشته بالاتر رفت.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اتحادیه سمن‌های جهان اسلام: اقدامات اسلام‌ستیزانه در غرب نباید در چارچوب آزادی بیان تقسیر شوداتحادیه سازمان‌های مردم نهاد جهان اسلام تاکید کرد که اقدامات اسلام ستیزانه در کشورهای غربی نباید در چارچوب اصل آزادی بیان تفسیر شود. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ابتلای 147 نفر و مرگ 3 تن بر اثر کرونا در پی جشن عروسی در آمریکابرگزاری مراسم عروسی در ایالت مین آمریکا باعث ابتلای 147 تن به کرونا و مرگ سه نفر بر اثر این بیماری شد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »