نخستین چالش سیاسی جو بایدن: چینش وزیران کابینه | DW | 04.12.2020

14/09/1399 05:41 ب.ظ

راضی کردن همه نیروها اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار است. بایدن برای دولت خود به سراغ چهره‌های با تجربه رفته است. لیبرال‌ها و میانه‌روها راضی‌اند. اما چینش کابینه نتوانسته رضایت چپ‌ها و فعالان محیط زیست را جلب کند.

راضی کردن همه نیروها اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار است. بایدن برای دولت خود به سراغ چهره‌های با تجربه رفته است. لیبرال‌ها و میانه‌روها راضی‌اند. اما چینش کابینه نتوانسته رضایت چپ‌ها و فعالان محیط زیست را جلب کند. تظاهرات طرفداران محیط زیست در نیویورک برگزار شد اما تعداد شرکت‌کنندگان در حدی نبود که بتواند تاثیری بر سیاست‌ها و تصمیم بایدن در شکل دادن به دولت جدید داشته باشد.

معترضان از جمله مخالف انتخاب برایان دیز به عنوان مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی دولت بایدن هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید سایت خبری"اشپیگل‌آنلاین" به تظاهرات گروهی از مدافعان محیط زیست در برابر ساختمان شرکت مالی"بلک‌راک" در منهتن نیویورک اشاره کرده است. معترضان بر روی پلاکارد اعتراضی خود نوشته بودند: «بایدن نه بگو!»

برایان دیز که ۴۲ سال سن دارد، فعالیت سیاسی خود را همچون بسیاری دیگر از وزیران و مشاوران ارشد بایدن در دوره زمامداری باراک اوباما آغاز کرد. نارضایتی جناح چپ حزب دموکرات برایان دیز و شروع فعالیتش در دوره زمامداری اوباما headtopics.com

خبرنگار"اشپیگل" در ادامه گزارش خود نوشته است که در پیش گرفتن چنین سیاستی به معنای آن است که سر نیروهای چپ و پیشرو حزب دموکرات در چینش کابینه عملا بی کلاه مانده است. حتی پیش از این اخباری منتشر شده بود که حکایت از هدایت وزارت کار توسط برنی سندرز داشت.

ادامه مطلب:
dw_persian »

برنامه‌های جو بایدن برای نخستین روزهای حضور در کاخ سفید | DW | 17.01.2021خبرگزاری آلمان به نقل از ران کلین، رئیس‌ آینده دفتر کارکنان کاخ سفید گزارش داده که لغو فرمان اجرایی رئیس جمهوری کنونی مبنی بر ممنوعیت صدور ویزا برای شهروندان چند کشور، عمدتا با اکثریت جمعیت مسلمان، یکی از نخستین اقدام‌های جو بایدن خواهد بود. این نشانگر کینه صهیونیست‌ها از مسلمانانه در واقع این چهار سال آمریکا دست صهیونیست‌ها بود که به این روز افتاد .هر جا جنگ فقر باشه پای صهیونیست‌ها رد میانه چند تا انتحاری که رخ بده، داستان میاد دستشون حالا چه اصراری دارید کله‌ی این زبون بسته رو مثل قدیسین وسط یه دایره طلایی نشون بدین؟

نخستین زندانی سیاسی شاعر | DW | 19.01.2021۳۰ دی ۴۲۴: ۹۷۵ سال پیش در چنین روزی مسعود سعد سلمان در لاهور پاکستان کنونی زاده شد: «چرا سوال کنم خلق را که در هر حال / جوابِ من همه ناکردن جواب کنند.» جمشید برزگر در روزگار نوین بدون به روزرسانی یا رویکرد تازه به ادبیات کهن پنجره را گشوده است.

صالحی: چالش آمریکا با ما 'شیوه حکمرانی ایران' و 'اصل ولایت فقیه است' - BBC News فارسیعلی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته که اختلاف اتمی آمریکا با ایران 'بهانه' است و چالش ایالات متحده با 'شیوه حکمرانی ایران' و 'اصل ولایت فقیه است'. این مقام ایرانی خبر داده که کشورش روزانه در حال تولید نیم کیلو اورانیوم غنی شده با خلوص بیست درصد است. نخیر اون چالش مردم ایران با شماست‌ . آمریکا چالش دیگری با شما دارد. از سی سال پیش هم همین بوده نه فقط امریکا تمام مردم ایران وحوشی عین شما در همه جای جهان بعنعوان تبهکار ، قاتل مال مردم خور شیاد شارلاتان بی شرف دروغگو فریبکار. مثل بختک افتاده‌اید بجان مال مردم عین شما نباید حکمرانی کنید بلکه جای شما در زندان است

مرگ دختر ۱۰ ساله در چالش بازی روسری؛ تیک‌‌تاک در ایتالیا محدود شدپدر و مادر دختر قربانی گفته‌اند که او گاهی برای یادگیری رقص از اپلیکیشن تیک‌تاک استفاده می‌کرده و آنها از این موضوع خبر داشته‌اند.

فکری: دوست دارم بازی بدون حاشیه، چالش و جنجال باشد/ عاشق داربی‌اماظهارات سرمربیان استقلال و پرسپولیس پیش از داربی 94 * گل‌محمدی: فردا فرصت خوبی برای نشان‌دادن بزرگی پرسپولیس است * فکری: دوست دارم داربی بدون حاشیه، چالش و جنجال باشد اخه وقتی نه مهاجم داریم نه هافبک دفاعی درست حسابی چجوری فرصت خوب داریم. البته یه شیر زخمی هم بزرگه!

جو بایدن و آنتونی بلیک، وزیر امور خارجه کابینه جدید آمریکا

تظاهرات طرفداران محیط زیست، هواداران گروه"سان‌رایز" علیه چینش کابینه بایدن حکایت از دشواری کار او در سامان دادن به ترکیب دولت دارد. اعتراضات بیشتر متوجه انتخاب مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی کاخ سفید و وزیر کشاورزی بوده است.

تظاهرات طرفداران محیط زیست در نیویورک برگزار شد اما تعداد شرکت‌کنندگان در حدی نبود که بتواند تاثیری بر سیاست‌ها و تصمیم بایدن در شکل دادن به دولت جدید داشته باشد. معترضان از جمله مخالف انتخاب برایان دیز به عنوان مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی دولت بایدن هستند.

علت مخالفت چپ‌ها و مدافعان محیط‌زیست با انتخاب برایان دیز به عنوان مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی کاخ سفید را باید در سابقه فعالیت او جست‌وجو کرد. برایان دیز یکی از افرادی است که برای شرکت بزرگ مالی"بلک‌راک" کار می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به باور فعالان محیط‌زیست، از این مشاور ارشد سیاست‌های اقتصادی بایدن نمی‌توان انتظار داشت در عرصه مقابله با تغییرات اقلیمی تلاش‌ ویژه‌ای از خود نشان دهد.

سایت خبری"اشپیگل‌آنلاین" به تظاهرات گروهی از مدافعان محیط زیست در برابر ساختمان شرکت مالی"بلک‌راک" در منهتن نیویورک اشاره کرده است. معترضان بر روی پلاکارد اعتراضی خود نوشته بودند: «بایدن نه بگو!»

تظاهرات و اعتراضات این نیروها نتیجه‌ای در پی نداشت. جو بایدن رسما برایان دیز را به عنوان مشاور ارشد شورای اقتصادی دولت خود معرفی کرد.

برایان دیز که ۴۲ سال سن دارد، فعالیت سیاسی خود را همچون بسیاری دیگر از وزیران و مشاوران ارشد بایدن در دوره زمامداری باراک اوباما آغاز کرد.

برایان دیز در کاخ سفید و در چارچوب وظیفه جدید خود با فردی سروکار خواهد داشت که به‌خوبی می‌شناسد. این فرد ۳۹ ساله، ادوال آدیمو نام دارد و قرار است که به عنوان معاون وزیر دارایی در دولت بایدن فعالیت کند. آدیمو که تباری نیجریه‌ای دارد نیز در شمار مدیران ارشد شرکت مالی"بلک‌راک" بوده است.

نارضایتی جناح چپ حزب دموکرات

جو بایدن در چینش کابینه خود عمدتا بر آن بوده تا نیروهای لیبرال و میانه‌رو حزب دموکرات را راضی کند. به‌ویژه او با تاکید بر این موضوع که خود را رئیس جمهور کل آمریکا می‌داند، بر آن است تا از مخالفت نمایندگان جمهوری‌خواه نیز بکاهد.

برایان دیز و شروع فعالیتش در دوره زمامداری اوباما

بدیهی است که در پیش گرفتن چنین سیاستی باب میل نیروهای چپ حزب دموکرات نیست و ناخشنودی آن‌ها را در پی داشته است.

خبرنگار"اشپیگل" در ادامه گزارش خود نوشته است که در پیش گرفتن چنین سیاستی به معنای آن است که سر نیروهای چپ و پیشرو حزب دموکرات در چینش کابینه عملا بی کلاه مانده است.

دو سیاستمدار حزب دموکرات می‌توانستند تا حدودی رضایت جناح چپ حزب دموکرات را تامین کنند: برنی سندرز و الیزابت وارن.

حتی پیش از این اخباری منتشر شده بود که حکایت از هدایت وزارت کار توسط برنی سندرز داشت. فراموش نباید کرد که برنی سندرز با اعلام حمایت خود از جو بایدن عملا راه را برای نامزدی او از سوی حزب دموکرات هموار کرد و باعث افزایش حمایت بخش‌هایی از مردم آمریکا از او شد.

اخباری که اکنون منتشر شده حکایت از آن دارد که بایدن تصمیمی برای محول کردن وزارت کار به برنی سندرز ندارد.

جو بایدن اخیرا گفته بود که با توجه به آرایش کرسی‌های مجلس سنا، بیرون کشیدن یکی از سناتورهای دموکرات از این مجلس تصمیمی بسیار دشوار خواهد بود. ناظران این گفته بایدن را پاسخ رد به خواست سناتور برنی سندرز برای هدایت وزارت کار تفسیر کرده‌اند.

بایدن گفته بود که او یک برنامه بسیار پیشرو و جامع برای تحول آمریکا طراحی کرده و برای اجرای این برنامه نیاز به اکثریت مجلس نمایندگان و سنا دارد.

اکثریت مجلس نمایندگان همچنان در اختیار حزب دموکرات است. در مجلس سنا وضعیت به این گونه است که جمهوری‌خواهان موفق به کسب ۵۰ کرسی از مجموع ۱۰۰ کرسی این مجلس شده‌اند. دموکرات‌ها ۴۸ کرسی را کسب کرده‌اند.

برنی سندرز و معضل هدایت وزارت کار

تکلیف دو کرسی دیگر در انتخابات روز پنجم ژانویه ایالت جورجیا روشن خواهد شد. در صورت پیروزی دموکرات‌ها، توزیع کرسی‌های مجلس سنا به شکل برابر بین دو حزب دموکرات و جمهوریخواه صورت خواهد گرفت.

با احتساب رای معاون رئیس جمهور، کامالا هریس، عملا اکثریت مجلس سنا نیز به دموکرات‌ها تعلق خواهد گرفت. در صورت پیروزی جمهوری‌خواهان در جورجیا عملا کار بایدن برای پیشبرد بسیاری از سیاست‌های خود دشوار خواهد شد.

در خدمت کشاورزان خرده‌پا

نتایج انتخابات روز سوم نوامبر به وضوح نشان می‌دهد که بایدن در نقاط روستایی آمریکا و به‌ویژه در مناطق دهقانی کمترین میزان حمایت و پشتیبانی را داشته است.

بسیاری از نیروهای وابسته به جناح چپ حزب دموکرات خواستار آن هستند که وزارت کشاورزی تبدیل به بلندگوی صاحبان مزارع بزرگ نشود.

به باور آن‌‌ها وظیفه اصلی وزارت کشاورزی باید ناظر بر مقابله با گرسنگی و نیازهای مصرف‌کنندگان باشد. از این رو، دهقانان و کشاورزان خرده‌پا در کارولینای جنوبی یا افراد کم‌بضاعتی که در ایالت اوهایو شکم خود را با دریافت کوپن‌های مواد خوراکی سیر می‌کنند، از وزارت کشاورزی و دولت بایدن انتظار دارند به آن‌ها توجه کنند.

پشتیبانی سندرز از بایدن در کارزار انتخابات آمریکا

از این رو، گرچه پست وزارت کشاورزی عملا در شمار پست‌های مهم در کابینه آمریکا محسوب نمی‌شود، اما در شرایط کنونی می‌تواند انتخاب وزیر این نهاد، رضایت و یا نارضایتی بخشی از اعضای حزب دموکرات را در پی داشته باشد.

سیاهپوستان و اقلیت‌ها

بایدن در نطق پیروزی خود از حمایت و پشتیبانی شهروندان آفریقایی‌تبار قدردانی کرده بود. اما توجه به سیاهپوستان نمی‌بایست در مناطق دهقانی آمریکا منجر به افزایش مخالفت شهروندان سفیدپوست با سیاست‌های او گردد.

بایدن در چینش کابینه خود به اقلیت‌ها، از جمله به شهروندان مهاجر از کشورهای آمریکای لاتین توجه کرده است. اما، چنین توجهی از انتظار این دسته از شهروندان آمریکا فاصله زیادی دارد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

به عنوان نمونه، ویسنته گونزالس، نماینده حزب دموکرات از ایالت تگزاس اخیرا نارضایتی خود را در گفت‌وگو با پرتال خبری"پولیتکو" بیان کرده بود.

گونزالس گفته بود که انتظار دارد بایدن پنج عضو کابینه خود را به شهروندان مهاجر از کشورهای آمریکای لاتین اختصاص بدهد.

از سوی دیگر، باید افزود که شهروندان آسیایی‌تبار آمریکا حتی یک نماینده نیز در بین اعضای کابینه جدید جو بایدن ندارند.

در همین زمینه: