نخستین سخنران زن ایرانی در پارلمان | DW | 11.03.2021

21/12/1399 11:05:00 ق.ظ

۲۱ اسفند ۱۲۹۳: ۱۰۶ سال پیش در چنین روزی نیره ابتهاج سمیعی در رشت زاده شد: «عدالت اجتماعی بی‌توجه به حقوق زنان که نیمی از جمعیت کشورند و در شئون اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی وظایف حساسی را انجام می‌دهند، ممکن نیست.»

۲۱ اسفند ۱۲۹۳: ۱۰۶ سال پیش در چنین روزی نیره ابتهاج سمیعی در رشت زاده شد: «عدالت اجتماعی بی‌توجه به حقوق زنان که نیمی از جمعیت کشورند و در شئون اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی وظایف حساسی را انجام می‌دهند، ممکن نیست.» پدر نیره ابتهاج از زمین‌داران بزرگ بود: «مادرم تحصیلاتی داشت و چند کلمه فرانسه می‌دانست. پدرم روشنفکر و جهان‌دیده بود و به ادبیات فارسی و زبان‌های فرانسه و روسی تسلط کامل داشت و مرا به تنها مدرسه آمریکایی رشت سپرد.

»

او نخستین زنی بود که با دیپلم زبان‌های خارجی به استخدام دولت درآمد و در مدارس دخترانه تدریس کرد و هم‌زمان فعالیت سیاسی داشت: «۱۸ سالم بود که عاشق نبودم، ولی به خاطر نشان دادن طغیان فکری و استقلال ازدواج کردم اما تا همسرم می‌خواست زن دیگری بگیرد، طلاق گرفتم. در آن زمان در اولین مجله زنان"عالم نسوان" مقاله‌های روشنگرانه‌ای درباره حقوق، آزادی و تعلیم و تربیت زن می‌نوشتم.»

۲۸ ساله بود که به تهران رفت و به سرپرستی"انجمن فار‌ التحصیلان مدرسه آمریکایی" برگزیده شد. ۳۴ ساله بود که هم‌زمان با کار، در رشته زبان دانشکده ادبیات دانشگاه تهران درس می‌خواند. او مدتی نایب‌رئیس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران بود. headtopics.com

یاد این بزرگ بانوی ایران گرامی

۴۹ ساله بود که از رشت به عنوان نماینده دوره ۲۱ به مجلس شورا راه یافت و به همراه پنج زن دیگر از نخستین نمایندگان زن در تاریخ ایران به شمار آمد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

نخستین زن در تاریخ تانزانیا به عنوان رئيس جمهوری سوگند یاد کردسامیا حسن پس از درگذشت رئيس جمهوری تانزانیا حالا باید تا سال ۲۰۲۵ قدرت را در این کشور آفریقایی در دست داشته باشد. عواقب مثبت کرونا Very good. Its about time یعنی در طول تاریخ در تانزانیا زن وجود نداشته؟🤣 روی نگارش تان بیشتر کار کنید

برای نخستین بار یک زن تراجنسیتی معاون وزارت بهداشت آمریکا شد | DW | 25.03.2021'نقطه عطفی در تاریخ آمریکا': مجلس سنا ریچل لوین را برای تصدی پست معاونت وزارت بهداشت آمریکا تأیید کرد. او نخستین فرد تراجنسیتی در تاریخ آمریکا است که به چنین مقام مهمی در دولت این کشور انتخاب می‌شود. وقتی معیار انتخاب آلت جنسی و فعالیت توی تختخواب باشه با تمام توان باید رید به دمقراضی تخمیتون اولا که بر خلاف خیلی از کشورها که انتصاب بر مبنای معیار محترم دقیق 'سیکیم جاریست' طرف برای خودش متخصص استخوان داری بوده بعد سرخاب سفیدآب مالیده به نظرم جنسیتی ها به یک دلیل خیلی قابل احترامند ؛ خود واقعیشان را نشان میدهند واز قضاوت دیگران نمیترسند تجربه ندارم حتما روابطشان هم وا تراجنسیتی هم مثل خیلی از موارد غیرطبیعی یا ناخوشی یا بیماری در صورتی که عقل و منطق و تفکر را تحت تاثیر قرار نده و شخص بیمار هم تخصص مورد نظر را داشته باشه می تونه پست و سمت دولتی داشته باشه مشروط بر اینکه بدآموزی نداشته باشه.

برای نخستین بار یک داور زن رقابت مقدماتی جام جهانی را سوت زدفدراسیون بین المللی فوتبال با انتشار توئیتی به استفانی فراپار بابت قضاوت یکی از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال مردان تبریک گفت. Because why not. ما چیکار کنیم؟

امارات متحده عربی با معرفی نخستین فضانورد زن آن کشور تاریخ‌ساز شدامارات متحده عربی با معرفی نخستین فضانورد زن آن کشور تاریخ‌ساز شد به گزارش سی‌ان‌ان، شیخ محمد گفت که خانم المتروشی و محمد الملا دو فضانوردی هستند که از بین ۴ هزار نامزد برای این برنامه فضایی انتخاب شدند پول هر کاری می‌کنه... آخوند قرمساق خر خودت و زن بچه ات را بگاد که چه به روز ایران آوردید. امارات داره زنها رو به فضا میفرسته، ج اسلامی زنها را ۴۲ ساله از فضا خارج کرده

امیمه نخستین زن مین‌یاب یمنی: قاتل زندگی را از کار می‌اندازمامیمه که آرزو دیرینه اش تحصیل دررشته علوم نظامی در خارج از کشور از طریق بورسیه بوده، موفق شد به