نخستین سخنران زن ایرانی در پارلمان | DW | 11.03.2021

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 65 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

۲۱ اسفند ۱۲۹۳: ۱۰۶ سال پیش در چنین روزی نیره ابتهاج سمیعی در رشت زاده شد: «عدالت اجتماعی بی‌توجه به حقوق زنان که نیمی از جمعیت کشورند و در شئون اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی وظایف حساسی را انجام می‌دهند، ممکن نیست.»

پدر نیره ابتهاج از زمین‌داران بزرگ بود: «مادرم تحصیلاتی داشت و چند کلمه فرانسه می‌دانست. پدرم روشنفکر و جهان‌دیده بود و به ادبیات فارسی و زبان‌های فرانسه و روسی تسلط کامل داشت و مرا به تنها مدرسه آمریکایی رشت سپرد.»

او نخستین زنی بود که با دیپلم زبان‌های خارجی به استخدام دولت درآمد و در مدارس دخترانه تدریس کرد و هم‌زمان فعالیت سیاسی داشت: «۱۸ سالم بود که عاشق نبودم، ولی به خاطر نشان دادن طغیان فکری و استقلال ازدواج کردم اما تا همسرم می‌خواست زن دیگری بگیرد، طلاق گرفتم. در آن زمان در اولین مجله زنان"عالم نسوان" مقاله‌های روشنگرانه‌ای درباره حقوق، آزادی و تعلیم و تربیت زن می‌نوشتم.»۳۴ ساله بود که هم‌زمان با کار، در رشته زبان دانشکده ادبیات دانشگاه تهران درس می‌خواند.

افزون بر این او نخستین زنی بود که به نیابت مجلس برگزیده شد و در دفاع از حقوق زنان روستایی نطق کرد: «در حوزه انتخابی این جانب در فصل زراعت دختران و زنان روستایی علاوه بر خانه‌داری از بام تا شام در هوای آفتابی و بارانی پر زحمت‌ترین کارها را انجام می‌دهند. زن روستایی به تناسب این سهم مهمی که در اقتصاد و کشاورزی و بالا بردن سطح تولید دارد، باید از حقوق و مزایای اقتصادی بهره‌مند گردد. هنوز سرنوشت اقتصادی زن روستایی کاملا در دست همسر اوست".

در دوره عضویت در حزب ایران نوین در کنگره‌های جهانی مانند"شورای زنان" در آمریکا،"کنگره جهانی زنان" در شوروی و فرانسه و"کنفرانس بین‌المجالس" شرکت می‌کرد. او برای خدماتش از محمدرضا پهلوی، شاه وقت، نشان‌های درجه ۳ همایون، مدال تاجگذاری و مدال جشن‌های ۲۵۰۰ ساله را گرفت.نیره ابتهاج سمیعی در ۱۰۳ سالگی در زادگاهش درگذشت.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

یاد این بزرگ بانوی ایران گرامی

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نخستین زن در تاریخ تانزانیا به عنوان رئيس جمهوری سوگند یاد کردسامیا حسن پس از درگذشت رئيس جمهوری تانزانیا حالا باید تا سال ۲۰۲۵ قدرت را در این کشور آفریقایی در دست داشته باشد. عواقب مثبت کرونا Very good. Its about time یعنی در طول تاریخ در تانزانیا زن وجود نداشته؟🤣 روی نگارش تان بیشتر کار کنید
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

برای نخستین بار یک زن تراجنسیتی معاون وزارت بهداشت آمریکا شد | DW | 25.03.2021'نقطه عطفی در تاریخ آمریکا': مجلس سنا ریچل لوین را برای تصدی پست معاونت وزارت بهداشت آمریکا تأیید کرد. او نخستین فرد تراجنسیتی در تاریخ آمریکا است که به چنین مقام مهمی در دولت این کشور انتخاب می‌شود. وقتی معیار انتخاب آلت جنسی و فعالیت توی تختخواب باشه با تمام توان باید رید به دمقراضی تخمیتون اولا که بر خلاف خیلی از کشورها که انتصاب بر مبنای معیار محترم دقیق 'سیکیم جاریست' طرف برای خودش متخصص استخوان داری بوده بعد سرخاب سفیدآب مالیده به نظرم جنسیتی ها به یک دلیل خیلی قابل احترامند ؛ خود واقعیشان را نشان میدهند واز قضاوت دیگران نمیترسند تجربه ندارم حتما روابطشان هم وا تراجنسیتی هم مثل خیلی از موارد غیرطبیعی یا ناخوشی یا بیماری در صورتی که عقل و منطق و تفکر را تحت تاثیر قرار نده و شخص بیمار هم تخصص مورد نظر را داشته باشه می تونه پست و سمت دولتی داشته باشه مشروط بر اینکه بدآموزی نداشته باشه.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

برای نخستین بار یک داور زن رقابت مقدماتی جام جهانی را سوت زدفدراسیون بین المللی فوتبال با انتشار توئیتی به استفانی فراپار بابت قضاوت یکی از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال مردان تبریک گفت. Because why not. ما چیکار کنیم؟
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

امارات متحده عربی با معرفی نخستین فضانورد زن آن کشور تاریخ‌ساز شدامارات متحده عربی با معرفی نخستین فضانورد زن آن کشور تاریخ‌ساز شد به گزارش سی‌ان‌ان، شیخ محمد گفت که خانم المتروشی و محمد الملا دو فضانوردی هستند که از بین ۴ هزار نامزد برای این برنامه فضایی انتخاب شدند پول هر کاری می‌کنه... آخوند قرمساق خر خودت و زن بچه ات را بگاد که چه به روز ایران آوردید. امارات داره زنها رو به فضا میفرسته، ج اسلامی زنها را ۴۲ ساله از فضا خارج کرده
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

امیمه نخستین زن مین‌یاب یمنی: قاتل زندگی را از کار می‌اندازمامیمه که آرزو دیرینه اش تحصیل دررشته علوم نظامی در خارج از کشور از طریق بورسیه بوده، موفق شد به
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »