محمدباقر قالیباف, رئیس مجلس یازدهم, علی خامنه‌ای, دولت روحانی

محمدباقر قالیباف, رئیس مجلس یازدهم

نخستین نطق قالیباف در مجلس؛ تبعیت از خامنه‌ای، انتقاد از دولت و آمریکا | DW | 31.05.2020

قالیباف در نخستین نطق خود به عنوان رئیس مجلس، دولت را به 'ناکارآمدی و آشفتگی' و خطرناک‌تر کردن شرایط کنونی متهم کرد. او ضمن سرزنش دولت به خاطر 'تمرکز بر نگاه به بیرون' مذاکره با آمریکا را 'کم حاصل و پرضرر' خواند.

31/05/2020 09:04:00 ب.ظ

قالیباف در نخستین نطق خود به عنوان رئیس مجلس، دولت را به 'ناکارآمدی و آشفتگی' و خطرناک‌تر کردن شرایط کنونی متهم کرد. او ضمن سرزنش دولت به خاطر 'تمرکز بر نگاه به بیرون' مذاکره با آمریکا را 'کم حاصل و پرضرر' خواند.

قالیباف در نخستین نطق خود به عنوان رئیس مجلس، دولت را به 'ناکارآمدی و آشفتگی' و خطرناک‌تر کردن شرایط کنونی متهم کرد. او ضمن سرزنش دولت به خاطر 'تمرکز بر نگاه به بیرون' مذاکره با آمریکا را 'کم حاصل و پرضرر' خواند.

نخستین نطق قالیباف در مجلس؛ تبعیت از خامنه‌ای، انتقاد از دولت و آمریکاقالیباف در نخستین نطق خود به عنوان رئیس مجلس، دولت را به"ناکارآمدی و آشفتگی" و خطرناک‌تر کردن شرایط کنونی متهم کرد. او ضمن سرزنش دولت به خاطر"تمرکز بر نگاه به بیرون" مذاکره با آمریکا را"کم حاصل و پرضرر" خواند.

«اعدام‌ نکنید» هشتگ نخست جهان لبنان طرح واردات نفت از ایران را رد کرد و به کویت روی آورد | DW | 14.07.2020 کرونا می‌تواند به مغز آسیب‌های جدی وارد کند | DW | 14.07.2020

محمد باقر قالیباف در نخستین نطق پیش از دستور خود به عنوان رئیس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به تشریح رویکردها و دغدغه‌های این مجلس از منظر خود پرداخت و در عین حال به چالش‌ها، کاستی‌ها و تهدیدهایی که ایران به آن روبروست نیز اشاره کرد.قالیباف در سخنرانی مفصل خود که صبح یک‌شنبه ۱۱ خرداد به صورت زنده از تلویزیون پخش شد و متن آن در پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس منتشر شد، بارها با عبارات اغراق‌آمیزی به رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای اشاره کرد و در نهایت وعده داد، مجلس یازدهم تمام تلاش خود را می‌کند تا"تحت راهبری‌های رهبر فرزانه انقلاب" سرمایه اجتماعی نظام را که به گفته او تضعیف شده، تقویت کند.

"رهبر فرزانه و حکیم انقلاب"،"هادی کشتی انقلاب در طوفان‌های سهمگین" و"رهبری حکیمانه و هوشمندانه" تنها چند نمونه از عبارت‌های پرشماری است که نامزد ناکام سه دوره انتخابات ریاست جمهوری و شهردار سابق تهران برای ستایش از خامنه‌ای و اعلام تبعیت بی‌چون و چرا از او در نخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس مجلس به کار برده است.

سکوت درباره نقش خامنه‌ای در تصمیم‌گیری‌هاقالیباف در بخشی از سخنرانی خود به تشریح تهدیدهایی پرداخت که"در کمین نظام اسلامی است" و بدون اشاره به نقش خامنه‌ای در تصمیم‌گیری‌های کلان و عملکرد نهادهای تحت نظر او در دامن زدن به فساد و رانت‌خواری، دستگاه اجرایی را مسئول اغلب معضلات کنونی عنوان کرد.

او گفت: «تهدید نخست، کاهش سرمایه اجتماعی نظام است که در نتیجه ناکارآمدی اشباع شده مدیریتی کشور و فاصله گرفتن مسئولان از اصول انقلاب ایجاد شده و متاسفانه بحران اقتصادی را بوجود آورده که زمینه‌ساز بیکاری و آسیب‌های اجتماعی فراگیر شده است.»به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رئیس مجلس البته به"فساد نگران‌کننده‌ای که در تاروپود ساختارهای مختلف نفوذ کرده" اشاره کرد، اما بدون توضیح عوامل و نهادهای رواج‌دهنده این فساد و سهم نهادهای حکومتی خارج از نظارت در این وضعیت،"نظام اداری-اجرایی به هم ریخته کشور" را تهدیدی خواند که امکان حکمرانی خوب را سلب کرده است.

درباره تخلف‌ها و سوءاستفاده‌های مالی در شهرداری تهران در دوره مدیریت قالیباف گزارش‌ها و شایعه‌های فراوانی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و مطابق برخی روایت‌ها همسر و فرزند او نیز درگیر پرونده‌های فساد هستند.انتقاد از"ناکارآمدی و آشفتگی مدیریتی"

اعتراضات کارگران هفت تپه وارد دومین ماه خود شد؛ ماموران امنیتی ۴ کارگر را بازداشت کردند سند همکاری ایران و چین؛ 'شر در جزئیات نهفته است' گفتگوی اختصاصی با سفیر چین: آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند/ جامعه بین‌الملل باید با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت کند- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim

قالیباف در ادامه، حمله به دولت را آشکارتر ادامه داد و گفت: «آنچه شرایط را خطرناک‌تر می‌کند، الگوی مدیریتی دستگاه اجرایی کشور است، که علاوه بر ناکارآمدی و آشفتگی مدیریتی، و تمرکز بر نگاه به بیرون، به بسیاری از اصول و مولفه‌های الگوی مدیریت جهادی نیز باور ندارد.»

"نگاه به بیرون" اتهام و انتقادی است که از سوی اغلب اصولگرایان به دولت حسن روحانی وارد شده و سویه اصلی آن متوجه سیاست تعامل با جهان، به خصوص مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی است.این انتقادها در حالی مطرح می‌شود که مطابق روال معمول در تعیین سیاست‌های کلان خارجی و آن گونه که مذاکره‌کنندگان ارشد ایران بارها گفته‌اند، در جریان مذاکرات هسته‌ای تمام توافق‌ها با کسب نظر موافق خامنه‌ای انجام شده و او در جریان تمام مراحل گفت‌وگوها بوده است.

دورخیز مجلس برای"هدایت" دولتقالیباف می‌گوید: «در چنین شرایطی است که مجلس یازدهم می‌تواند، با رویکردی منطقی و انقلابی نسبت به دولت، و با استفاده از ظرفیت‌های تقنینی و به خصوص نظارتی خود، در چارچوب پیام رهبر انقلاب، دولت را به سمت مطلوب هدایت کند.»

اشاره او به پیام هفتم خرداد خامنه‌ای به مناسبت آغاز کار مجلس یازدهم است. در این پیام بدون اشاره به هدایت دولت، تاکید شده است که مجلس زمانی"به‌معنی حقیقی، در رأس امور کشور خواهد بود" که نمایندگان  از جمله"با شناخت درست از شرایط و اولویتهای کشور، و با کارشناسی" وظیفه خود را انجام دهند.

انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی دوم اسفند برگزار شد و میزان مشارکت در آن اندکی بیش از ۴۲ درصد بود. این کمترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس در تاریخ جمهوری اسلامی بوده است. برخی منتقدان، از جمله علی مطهری، نماینده تهران در مجلس دهم، یکی از علت‌های کاهش مشارکت را تنزل جایگاه مجلس در نظر مردم عنوان می‌کنند.

مطهری به تازگی در مراسمی که در دفتر حزب اعتماد ملی برای تقدیر از او بر پا شد، گفت: «من تا حد زیادی به مردم حق می‌دهم. وقتی می‌بینیم مجلس چندان کاره‌ای نیست و تصمیمات در جای دیگری گرفته می‌شود طبیعی به نظر می‌آید که شرکت نکنند. سیاست طرف مقابل هم عامدا این بود که مردم شرکت نکنند و مجلس مورد نظرشان تشکیل شود.»

سردار قاآنی: روزهای بسیار سختی در انتظار آمریکا و رژیم صهیونیستی است گفتگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim مقابله با شعله‌های آتش ناو آمریکایی چند روز طول خواهد کشید- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim

علی مطهری که شورای نگهبان صلاحیت او را برای شرکت در انتخابات دوره یازدهم مجلس تائید نکرد می‌گوید، دخالت‌های غیرقانونی نهادهای دیگر، از جمله دفتر خامنه‌ای در کار قانونگذاری یکی از عوامل سقوط جایگاه مجلس در نظر مردم است.مذاکره با آمریکا"بی‌حاصل و پرضرر"

قالیباف در سخنرانی روز یک‌شنبه خود در تشریح دیدگاه غالب در مجلس یازدهم در زمینه سیاست خارجی تاکید کرد که رویکرد حاکم بر این دوره از نهاد قانونگذاری، مذاکره و سازش با آمریکا را"بی حاصل و پرضرر" ارزیابی می‌کند و راهبرد آن"تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است".

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، دی‌ماه سال گذشته همراه با چند پاسدار دیگر و معاون حشدالشعبی عراق در حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.سلیمانی همانگ‌کننده نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی در منطقه بود که"محور مقاومت" خوانده می‌شوند و آمریکا اغلب آنها نظیر حزب‌الله لبنان و حماس را گروه‌های تروریستی می‌داند.

ادامه راه قاسم سلیمانیقالیباف می‌گوید مجلس یازدهم خود را به ادامه راه قاسم سلیمانی متعهد می‌داند،"افزایش توان محور مقاومت" را راهبردی غیرقابل تغییر ارزیابی می‌کند و"حمایت از ملت فلسطین، حزب‌الله لبنان، گروه‌های مقاومت، حماس، جهاد اسلامی و مردم مظلوم یمن را وظیفه انقلابی و ملی خود به حساب می‌آورد".

اغلب اصولگرایان راه‌یافته به مجلس یازدهم که اکثریت قاطع کرسی‌های آن را در اختیار دارند، از منتقدان سرسخت سیاست خارجی دولت حسن روحانی و از مخالفان توافق هسته‌ای به شمار می‌روند.علی مطهری که انگیزه اصلی مخالفت اصولگرایان با توافق هسته‌ای را"جناحی" می‌داند، ششم اسفند در گفت‌وگو با روزنامه دولتی"ایران" پیش‌بینی کرده بود، اگر این جناح اکثریت مجلس یازدهم و به خصوص دولت آینده را در اختیار داشته باشد، ممکن است به سمت احیای توافق هسته‌ای و حتی برقراری رابطه با آمریکا هم حرکت کند.

گروه‌های مختلف اصولگرا تا کنون گام اول در این مسیر را با موفقیت پست سر گذاشته‌اند. قالیباف در نشست هشتم خرداد مجلس با کسب ۲۳۰ رای موافق از مجموع ۲۷۴ نماینده حاضر، جانشین علی لاریجانی شده که سه دوره متوالی و ۱۲ سال ریاست مجلس را بر عهده داشت. ادامه مطلب: DW فارسی »

مردم نشستن، مناظره سه جاکش رو نگاه کردن که کدومش رای نیاره!! سه جاکش به ترتیب یه بیلاخ به مردم دادن!! کونتون درد نکنه با رای دادنتون ، اگه قرار بود روحانی رئیس جمهور نشه، خب الان رییس مجلس بود یا رییس قوه!! دوماه گذشته دست کم کرونا صدای این جماعت را خاموش کرده بود. کاری که قرار نیست برای ملت انجام دهند فقط همین حاشیه ها و هذیان ها...

اگرچه قالیباف دراین سخنرانی فقط هذیان گوئی کردند لیکن من با توجه به اینکه این هذیانگوئی ایشان جدی نگرفته ام لیکن واقعا ازاین صحبتها وحشت کردم! پدریکی ازدوستام میگفت:ازکسانیکه زاغوهستندیعنی چشم روشن دارند بایدترسیدچون واقعاحرف وعملشان هیچوقت یکی نیست! بنگریدبه اعمال چ سال اخیرشان. جوجه گاز انبر بدست از زیر سبد درامد

درهای مساجد عربستان برای نخستین بار بعد از دو ماه به روی نمازگزاران باز شد🔺درهای مساجد عربستان برای نخستین بار بعد از دو ماه به روی نمازگزاران باز شد ⚡️مساجد عربستان_سعودی روز یکشنبه ۱۱ خرداد، برای نخستین بار بعد از بیش از دو ماه اعمال محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس_کرونا ، درهای خود را به روی نمازگزاران باز کردند. قدیم میگفتن نماز جماعت وقتیکه میخوانی باید فاصله بین نمازگزاران نباید باشه جای خالی رو شیطان پر میکنه احتمالا پیش نماز هم شیطانه

دولت اسپانیا به ۲ میلیون نفر از جمله مهاجران «حداقل درآمد» می‌دهدهزینه اجرای این طرح برای دولت اسپانیا سالانه سه میلیارد یورو تخمین زده شده است. دولت اسپانیا در نظر دارد به تدریج با اخذ مالیات از شرکت‌های دیجیتال و داد و ستدهای بازار سهام هزینه اجرای این طرح را جبران کند.

فلسطین: دولت اسرائیل به نظامیان خود دستور قتل فلسطینی‌ها را داده استوزارت خارجه فلسطین اعلام کرد شهادت دو فلسطینی به دست نظامیان اسرائیل ثابت کرد که دولت این کشور به آنها دستور قتل فلسطینیان را داده است. - خبرگزاری آناتولی

حمله موشکی شبه‌نظامیان حفتر به طرابلس منجر به جان باختن 5 غیرنظامی شدحمله موشکی شبه‌نظامیان حفتر به منطقه سوق الثلاثاء طرابلس منجر به جان_باختن 5 غیرنظامی شد

کپسول حامل فضانوردان ناسا به خوبی عمل کرد؛ درگن به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید🔺کپسول حامل فضانوردان ناسا به خوبی عمل کرد؛ درگن به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید ⚡️کپسول حامل داگ هرلی و باب بنکن، فضانوردان ناسا، ساعت ۱۰:۱۶ بامداد یکشنبه ۱۱ خرداد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید. میگم شما که هی از اون بالاها خبر میزارید از آسمونم اعتراضات آمریکا پیداست. 👌👌👌 آی ابو استالین، از ۲۵۰۰ کشتهٔ اعتراضات ایران چه خبر؟

معترضان به نژادپرستی در آمریکا، کاخ سفید را به حالت تعطیلی درآوردندمعترضان به نژادپرستی در آمریکا، کاخ سفید را برای مدتی به حالت تعطیلی درآوردند.