نجیب میقاتی: انتقادات رهبر حزب الله از سعودی به نفع لبنان نیست

14/10/1400 05:35:00 ق.ظ

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، روز دوشنبه گفت که انتقادات رهبر حزب الله از عربستان سعودی در جهت منافع ملی لبنان نیست و گویای موضع رسمی این کشور محسوب نمی‌شود.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، روز دوشنبه گفت که انتقادات رهبر حزب الله از عربستان سعودی در جهت منافع ملی لبنان نیست و گویای موضع رسمی این کشور محسوب نمی‌شود. سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله، روز دوشنبه پادشاه عربستان سعودی را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

او خطاب به ملک سلمان گفت: «پادشاه، تروریسم آن کسی است که ایدولوژی داعشی را در جهان صادر کرد، یعنی خود تو.»

نجیب میقاتی اما با صدور بیانیه‌ای تلاش کرد از رهبری حزب الله فاصله بگیرد. نخست وزیر لبنان اظهار داشت: «آن‌چه نصرالله امروز عصر درباره پادشاهی عربستان سعودی گفت گویای مواضع دولت لبنان و بسیاری از لبنانی‌ها نیست. این به نفع لبنان نیست که به یک کشور عربی توهین شود، به‌خصوص کشورهای خلیج [فارس].»

وی افزود: «به خاطر خدا، به لبنان و مردم لبنان رحم کن و دست از نفرت‌پراکنی فرقه‌ای و سیاسی بردار.» مقامات لبنان از جمله میشل عون، رئیس جمهور این کشور و متحد حزب الله، و نجیب میقاتی خواستار گفت‌وگو با عربستان سعودی برای حل و فصل بحران دیپلماتیک شده‌اند. headtopics.com

عربستان سعودی از لبنان خواسته است که به آن‌چه «نفوذ تروریست‌های حزب الله در دولت» نامیده، پایان دهد. با این حال چندین وزیر در کابینه نجیب میقاتی از حمایت حزب الله و جنبش امل برخوردارند که متحد آن محسوب می‌شود.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »

طالب به‌مثابه قربانی | نرگس کارخانه‌ای

اول که یکی از آنها را دیدم، تقریبا هنوز وارد افغانستان نشده بودم. باور نمی‌کردم تجربه یکی از عمیق‌ترین لایه‌های افغانستان به این سرعت، چند قدم آن طرف‌تر از مأموران مرز ایران، خودش را به من رسانده باشد. مردی نه‌چندان بلند، با چشمانی سرمه‌کشیده به رنگ طوسی، همان رنگ معروفی که منتظر بودم در افغانستان ببینم. طالبی بود که هیچ فارسی نمی‌دانست و با دستاری مشکی به دور سر، پاسپورت‌ها را بررسی می‌کرد و سمت‌و‌سوی جایی را نشان می‌داد که باید می‌رفتیم. از آنجا به بعد هم تنها نبودم، هرکجا می‌رفتم مردی از طالبان همراهم بود که اغلب تنها پشتون می‌دانستند و طوری رفتار می‌کردند که انگار من آنجا نیستم. یک بار هم که متوجه نگاه زیر‌چشمی یکی از آنها شدم، دستپاچه نگاهش را دزدید. روزهای بعد فهمیدم تنها او نیست که دیدن یک زن برایش سخت است. سفر از هرات شروع شد و در تمام روزها و شهرهای بعد، اثر و حضور طالبان دائمی بود، همه جا و هر لحظه. حالا باید هر یک از عکس‌هایی را که در اخبار و تلویزیون از افغانستان دیده‌ بودم، زندگی می‌کردم. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.