نتایج انتخابات کنگره آمریکا چه پیامی با خود داشت؟

10/09/1401 09:20:00 ب.ظ

پیامد اصلی انتخابات کنگره آمریکا حمایت مجدد جامعه از بنیاد‌های دموکراسی است. در این انتخابات اکثریت مردم آمریکا نشان دادند که اراده‌ای جدی برای مهار چالش‌های جدید دموکراسی دارند.

پیامد اصلی انتخابات کنگره آمریکا حمایت مجدد جامعه از بنیاد‌های دموکراسی است. در این انتخابات اکثریت مردم آمریکا نشان دادند که اراده‌ای جدی برای مهار چالش‌های جدید دموکراسی دارند.

پیامد اصلی انتخابات کنگره آمریکا حمایت مجدد جامعه از بنیاد‌های دموکراسی است. در این انتخابات اکثریت مردم آمریکا نشان دادند که اراده‌ای جدی برای مهار چالش‌های جدید دموکراسی دارند.

share نسخه چاپی انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر ۲۰۲۲ در رقابتی نزدیک برگزار شد و تقریباً روند انتخابات ۲۰۲۰ را تکرار کرد.در سوریه ابراز نگرانی کرد.Send تیم ملی فوتبال ایران با پذیرش شکست در مقابل آمریکا از راه‌یابی به مرحله بعدی جام جهانی ۲۰۲۲ بازماند.به گزارش ایسنا، در چارچوب هفته سوم رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و در گروه B این مسابقات، دو تیم ایران و آمریکا سه‌شنبه شب ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران در ورزشگاه الثمامه دوحه به مصاف هم رفتند.

بر خلاف برخی فضاسازی‌ها نه تنها موج قرمز ادعایی پدیدار نشد بلکه جریان تندروی جمهوری‌خواه موسوم به مگا (آمریکا را دوباره می‌سازیم) در موقعیت دشواری قرار گرفت.دونالد ترامپ بازنده اصلی انتخابات بود که بعد از انتخابات در درون حزب جمهوری‌خواه مخالفان جدید و بیشتری پیدا کرده است.» Advertisement استین ضمن ابراز مخالفت شدید وزارت دفاع آمریکا با عملیات نظامی جدید ترکیه در سوریه، خواستار کاهش تنش‌ها شد.او پیش از این با چالش برون‌حزبی مواجه بود، اما الان انتخاب او به عنوان نامزد نهایی جمهوری‌خواه‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ در هاله‌ای از ابهام است.شاگردان کیروش در نیمه نخست با ارائه نمایشی ناهماهنگ و پر اشتباه توپ و میدان را به حریف واگذار کردند.موضوعات اصلی رقابت انتخاباتی مشکلات اقتصادی، تورم بالا، آمار جرم و جنایت، منع سقط جنین، دمکراسی، بخشش وام‌های دانشجویی، ثبات سیاسی و اخلاق محافظه‌کار بودند.پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پیشتر گفته بود، عملیات زمینی ترکیه در سوریه می‌تواند دستاوردهای جنگ علیه گروه «داعش» را به خطر اندازد.حزب جمهوری‌خواه سرمایه‌گذاری زیادی روی مشکلات اقتصادی، افزایش جرم و جنایت و مرتبط کردن آن با محدودیت نسبت به پلیس و سیاست‌خارجی کرده بود که دولت بایدن آمریکا را در وضعیت بحرانی قرار داده است.گزارش بازی نیمه اول با سوت آنتونی متئو لاهوز، دیدار حساس دو تیم ایران و آمریکا آغاز شد.

اما رویکرد پوپولیستی آنها بی اعتنا به پیامدهای ناگزیر بحران طولانی کرونا و تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بر اعطای معافیت مالیاتی به ثروتمندان و شرکت‌های تجاری بزرگ استوار بود.ترکیه در 20 نوامبر مجموعه‌ای از حملات را علیه جنگجویان کرد در سوریه و عراق انجام داد.شاگردان کیروش در این بازی برنامه خاصی برای حمله و گلزنی نداشتند و آمریکایی‌ها به خوبی توانسته بودند تمام فضاهای ممکن را برای بازیکنان ایران ببندند.دمکرات‌ها روی موضوعات دیگر بخصوص تهدید دموکراسی مانور دادند.آنها از عملکرد اقتصادی خود دفاع کردند که در درازمدت باعث تحولات مثبت و ماندگار در رشد اقتصادی و تقویت طبقه متوسط می‌شود.پس از اینکه ترکیه نیروهای «سوریه دموکراتیک»، حزب کارگران کردستان «پ.اما نیروهای مستقل و غیرحزبی نگران شده بودند که قدرت گرفتن جمهوری‌خواه‌های تندرو باعث تکرار حوادثی چون حمله به کنگره آمریکا در ژانویه ۲۰۲۱ شده و ثبات سیاسی در آمریکا را به هم بزند.در دیگر بازی این گروه هم تیم ملی انگلیس با شکست ۳-۰ ولز موفق شد جایگاه خود در صدر جدول را تثبیت کند.جمهوری‌‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را به دست گرفتند نرخ مشارکت در انتخابات ۲۰۲۲ نسبت به چهار سال قبل تقریباً با ۴ درصد کاهش به ۴۶ درصد رسید منتهی در ۹ ایالت آریزونا، کارولینای شمالی، میشیگان، داکوتای جنوبی، آرکانزاس، پنسلیوانیا، مین، هاوایی و نیوهمپشایر میزان مشارکت افرایش یافت.ک» و یگان‌های مدافع خلق کرد را به دست‌داشتن در حادثه انفجار در استانبول متهم کرد، این کشور حملات هوایی و توپخانه‌ای مستمر خود علیه مراکز استقرار این گروه‌های مسلح در شمال عراق و سوریه را آغاز کرد.بازیکنان تیم ملی با در اختیار داشتن توپ، سعی در مدیریت بازی داشتند تا با موقعیت‌سازی خود بتوانند راهی برای گشودن دروازه حریف پیدا کنند.

معمولاً در انتخابات میان دوره‌ای میزان مشارکت نسبت به دو سال قبل در انتخابات ریاست جمهوری و کنگره کمتر است.این کاهش این بار در درون جامعه آمریکا به شکل متفاوتی بروز یافت.رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه هفته گذشته بار دیگر گفت، در نظر دارد «در زمان مناسب» دستور حمله زمینی به خاک سوریه را صادر کند.در گروه نخست بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، هلند به مصاف قطر میزبان رفت.مشارکت جوانان و زنان نسبتاً بالا بود.۳۰ درصد جوانان در بازه سنی ۱۹ تا ۲۹ سال در انتخابات فوق شرکت کردند که در ۳۰ سال گذشته به لحاظ بیشترین در رتبه دوم قرار دارد..کاهش مشارکت در ایالت‌های کالیفرنیا و نیویورک در پیروزی جمهوری‌خواه‌ها در مجلس نمایندگان نقش داشت اگر میزان مشارکت در سطح انتخابات‌ ۲۰۱۸ بود دموکرات‌ها رقابت نزدیک در ایالت‌های فوق را نمی‌باختند و در نتیجه برتری خود در کل دو بخش کنگره آمریکا را حفظ می‌کردند.در دیگر بازی این گروه اما، اکوادوری‌ها برخلاف انتظار نتوانستند از سنگال مساوی بگیرند تا خیلی زود با رقابت‌ها خداحافظی کنند.پس از گل آمریکا، بازی شکل‌ آرام‌تری به خود گرفت.

در حال حاضر فقط تکلیف یک کرسی از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان معلوم نشده است که کاندیدای جمهوری‌خواه با فاصله کمی جلو است.سرنوشت این کرسی هنوز مشخص نیست.بدون آن جمهوری‌خواه‌ها ۲۲۱ کرسی و دمکرات‌ها ۲۱۳ کرسی کسب کردند.فاصه کنونی در حد هشت کرسی است که مشابه فاصله دو حزب در ترکیب کنونی مجلس نمایندگان است.جمهوری‌خواه ها حتی اگر یک کرسی دیگر را در اختیار بگیرند باز برتری شکننده‌ای دارند..

این فاصله کم در سه دهه گذشته در انتخابات میان‌دوره‌ای بی‌سابقه است.البته همین فاصله کم، کنترل مجلس نمایندگان را در اختیار جمهوری‌خواهان قرار می‌دهد و از نیمه دوم ماه ژانویه ۲۰۲۳ کوین مک‌کارتی سخنگوی مجلس نمایندگان می‌شود.ولی باید توجه داشت که الگوی حاکم بر انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره به گونه‌ای است که از سال ۱۹۳۴ تا ۲۰۱۸ تا کنون حزب رئیس‌جمهور فقط سه بار در انتخابات مجلس نمایندگان، شش بار مجلس سنا و دو بار هردوی آنها را برده است.بایدن: انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا روز خوبی برای دموکراسی بود دمکرات‌ها توانستند تا کنون با برد در انتخابات سنا در ایالت پنسیلوانیا تعداد کرسی‌های خود را به ۵۰ عدد افزایش بدهند؛ اگر انتخابات جورجیا در مرحله دوم را ببرند که احتمال آن زیاد است بدون نیاز به رأی کاملاً هریس اکثریت مجلس سنا را در دست می‌گیرند.بنابراین با توجه به الگوی حاکم بر انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا ناکامی در مجلس نمایندگان حزب دمکرات‌ها باختی خفیف محسوب می‌شود و یا می‌توان گفت جمهوری‌خواه‌ها برد معنادار و بزرگی نداشتند.

ترکیب کنونی کنگره آمریکا اگرچه دولت بایدن را در پیشبرد برنامه‌هایش با چالش مواجه کند، اما در عین حال برتری شکننده حزب جمهوری‌خواه باعث می‌شود تا ظرفیت‌هایی برای توافقات فراحزبی حاصل شود و اجازه ندهد تا ساختار دولت در آمریکا دچار ناکارآمدی شود.از سوی دیگر ترکیب متوازن کنگره کمکی برای مهار بی‌ثباتی در آمریکا خواهد بود.اکثر کاندیداهایی که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را رد کرده و یا مدعی تقلب بودند در انتخابات ۲۰۲۲ چه در برای کنگره و چه برای فرمانداری‌ها و وزارت داخلی در ایالت‌ها شکست خوردند.این اتفاق نویدی برای آینده سیاست آمریکا است که حزب جمهوری‌خواه به سمت میانه و به حاشیه راندن بخش تندرو تحول پیدا می‌کند.نتیجه انتخابات میان دوره‌ای تأثیر بزرگی در سیاست‌های داخلی و خارجی آمریکا نخواهد داشت.

جمهوری‌خواه ممکن است از اکثریت در مجلس نمایندگان فشار بر دولت بایدن برای سخت‌گیری بر جمهوری‌اسلامی را افزایش دهند که با توجه به بن‌بست پیش‌آمده در مذاکرات برجام چندان مابه ازای عملی پیدا نمی‌کند.در دیگر حوزه‌های سیاست خارجی تفاوت زیادی مشاهده نمی‌شود.اختلافات اصلی در سیاست‌های مالیاتی، آب و هوا و تولید پاک است که باز توازن قوا به گونه‌ای است که اجازه تغییرات بزرگ را نمی‌دهد.پیامد اصلی انتخابات ۲۰۲۲ حمایت مجدد جامعه آمریکا از بنیاد‌های دمکراسی و محافظت از آن است.در این اکثریت مردم آمریکا نشان دادند که اراده جدی برای مهار چالش‌های جدید دمکراسی در این کشور دارند.

این سمت‌گیری اگر نبود دمکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۲۲ شکست سنگینی می‌خوردند.نظرات طرح شده در این یادداشت، الزاماً بازتاب دیدگاه رادیوفردا نیست..

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »
Loading news...
Failed to load news.

وفقط در نحوه اجرا متفاوت عمل میکنن امریکا در عمل تک حزبی هست ابن چه دموکراسی هست که حتی نهادهای مردمی نمیتونن در فرایند سیاسی نقش افرینی کنن تو این جامعه دموکرایتک با ارزشهایی مثل ازادی بیان احزاب دیگه ای بجز جمهوری خواه و دمکرات میتونن شرکت کنن ایا جریانات ضد حکومتی مثل کومله و سازمان منافقین ازادی فعالیت دارن ؟؟؟ همین دو حزبی هم که توی امریکا کار میکنن از لحاظ ماهیتی یکی هستن و همپوشانی میکنن

انتخاباتی پر از تقلب

هشدار واشینگتن به آنکارا درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در سوریهلوید استین، وزیر دفاع آمریکا در تماسی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود، از مخالفت شدید واشینگتن با عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه گفت و از افزایش تنش‌ها

تیم ایران با شکست در مقابل آمریکا از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر حذف شدانگلیس با ۷ و آمریکا با ۵ امتیاز به عنوان تیم‌های اول و دوم گروه بی راهی مرحله بعد شدند و به ترتیب با سنگال و هلند رو به رو خواهند شد. هوررررررررراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا تصحیح بفرمائید ! تیم ج.ا خیلی حیف شد! 🤥 مهسا_امینی

ایران صفر - آمریکا یک / شاگردان کی‌روش با شکست به رختکن رفتندایران صفر - آمریکا یک؛ شاگردان کی‌روش با شکست به رختکن رفتند مصاف تیم‌های ملی ایران و آمریکا در نیمه اول با پیروزی یک بر صفر آمریکا به پایان رسید. حالا دیگه شدند شاگردان کیروش ؟ 🤔 شاگردان کی روش کی برنده بودن تا اینبار دومی باشد ما تیم ملی خوی نداریم اینبار هم سیاسی کردن شرم آوره

مخالفت شدید آمریکا با عملیات نظامی ترکیه در سوریهلوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز چهارشنبه در تماسی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود «مخالفت شدید» واشینگتن با عملیات نظامی جدید آنکارا در سوریه را اعلام کرد. با خودت چند بار تکرار کن : من روی انقلابم و آزادی ایرانم متمرکز هستم. در این راه تا پای جانم ایستاده ام. مهسا_امینی نیکا_شاکرمی سارینا_اسماعیل_زاده نه_به_کرد_کشی

پایان رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا در شبیه‌سازی حمله به تاسیسات اتمی ایرانارتش اسرائیل از پایان رزمایش‌های مشترک با آمریکا برای شبیه‌سازی سناریوهای مختلف مقابله با تهدیدات منطقه‌ای خبر داد.در بیانیه چهارشنبه 9 آذر ارتش اسرائیل فردا فاکتورش را میفرستن در خونه الگاو_الشیرده ، باید پیاده شی 😂😂

انتخاب جانشین نانسی پلوسی؛ یک سیاهپوست رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا شدقانونگذاران دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی تاریخی حکیم جفریز، نماینده سیاهپوست را به عنوان رهبر خود در این مجلس نمایندگان و جانشین نانسی پلوسی انتخاب کردند. آیت الله حکیم ! کیرم تو حزب دموکرات امریکا مهسا_امینی