نتایج اولیه انتخابات لبنان؛ شکست حزب‌الله و متحدان آن و پیروزی «القوات‌ اللبنانیه»

26/02/1401 10:14 ب.ظ

نتایج اولیه انتخابات لبنان؛ شکست حزب‌الله و متحدان آن و پیروزی «القوات‌ اللبنانیه» العربيه_فارسى

بسام المولوی، وزیر کشور لبنان دوشنبه 26 اردیبهشت، طی یک کنفرانس مطبوعاتی، نتایج رسمی چهار حوزه از 15 حوزه انتخاباتی را اعلام کرد.نتایج حوزه اول استان جنوب روند شمارش آرا انتخابات پارلمانی لبنان همچنان تا روشن شدن ترکیب نهایی 128 نماینده پارلمان آینده این کشور، ادامه داشت.

از سویی نتایج اولیه شمارش دوشنبه نشان داد که حزب‌الله و متحدانش در انتخابات، متحمل شکست‌هایی شده و رقبای آنها، کرسی‌های بیشتری را به دست آوردند و شماری از شرکای سنتی آنها مانند طلال أرسلان، نتوانستند، به پارلمان راه یابند.

پارلمان لبنان که ریاست آن از سال 1992 در اختیار نبیه بری بوده، اکنون با تحولات این دوره و تعیین رئیس جدید، نخست‌وزیری را نیز برای تشکیل کابینه جدید معرفی خواهد کرد. المولوی افزود که مسئولان انتخاباتی، میزان مشارکت نهایی مشتمل بر آرای لبنانی‌های خارج از کشور را متعاقبا اعلام خواهند کرد.

به گفته نجیب میقاتی، نخست‌وزیر، درصد مشارکت رای‌دهندگان در برخی مناطق، روندی عادی داشت و در مناطق دیگر نسبتاً کند بود، اما در پاره‌ای از مناطق به پنجاه درصد رسید. او تصریح کرد که این حزب در جریان انتخابات 2018، هجده کرسی به دست آورده بود و پس از تکمیل نتایج انتخابات، در صدد تلاش برای تشکیل فراکسیونی به همراه متحدان خود، متشکل از 20 نماینده بر‌خواهد آمد. headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

نتایج اولیه غیر رسمی انتخابات پارلمانی در لبناننتایج اولیه غیر رسمی انتخابات پارلمانی در لبنان حاکی از آن است که حزب الله توانسته کرسی‌های خود در پارلمان آینده این کشور را حفظ کند اما تعداد کرسی‌های متحدان این گروه کاهش یافته است. - خبرگزاری آناتولی

انتخابات لبنان؛ ارزیابی‌های اولیه از کاهش کرسی‌های حزب الله و متحدانش حکایت دارددر این انتخابات حزب سمیر جعجع موفق‌تر از حزب رقیب خود به رهبری میشل عون - متحد حزب الله لبنان - ظاهر شده است. ارزیابی از کجا آوردی؟ 🤣🤣🤣 یورونیوز یا فیکونیوز؟

نتایج اولیه غیر رسمی انتخابات پارلمانی در لبناننتایج اولیه غیر رسمی انتخابات پارلمانی در لبنان حاکی از آن است که حزب الله توانسته کرسی‌های خود در پارلمان آینده این کشور را حفظ کند اما تعداد کرسی‌های متحدان این گروه کاهش یافته است. - خبرگزاری آناتولی

شکست دوباره سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات ایالتی آلمانحزب دموکرات مسیحی بر اساس آخرین نتایج انتخابات پارلمانی در ایالت نوردراین-وستفالن که قلمرو تاریخی چپ‌گرا محسوب می‌شود با کسب ۳۵،۸ درصد به پیروزی دست یافت.

تیراندازی در یکی از کلیساهای کالیفرنیا یک کشته و پنج مجروح بر جای گذاشتتیراندازی در یک کلیسای پرسبیترینیسم، واقع در جنوب کالیفرنیا و منطقه‌ای که اکثریت ساکنان آن را افراد مسن تشکیل می‌دهند، یک کشته و پنج زخمی بر جای گذاشت. بسیار کارخوب وبجا شده است مثل حملات درمسجد مسلمانان.

به دستور خامنه‌ای محتوای کتاب‌های درسی تغییر می‌کندیوسف نوری، وزیر آموزش_و_پرورش جمهوری اسلامی از بازنگری در محتوای همه کتاب‌های درسی خبر داد و دلیل آن را دستور علی_خامنه‌ای اعلام کرد. حذف شعر شاعرانی چون«نیما»،«اخوان»و«سایه»، تصویر دختران از روی جلد و عکس مقبره کوروش از موارد این تغییرات هستند. سانسور

آخرین به روزرسانی:Shareبسام المولوی، وزیر کشور لبنان دوشنبه 26 اردیبهشت، طی یک کنفرانس مطبوعاتی، نتایج رسمی چهار حوزه از 15 حوزه انتخاباتی را اعلام کرد.

نتایج حوزه اول استان جنوب نشان داد که حزب‌الله و متحدان آن، هیچ کرسی به دست نیاوردند.از سویی ایلی فرزلی، نایب رئیس مجلس و چهره شاخص برخوردار از حمایت حزب‌الله، کرسی خود را در انتخابات پارلمانی از دست داد.

روند شمارش آرا انتخابات پارلمانی لبنان همچنان تا روشن شدن ترکیب نهایی 128 نماینده پارلمان آینده این کشور، ادامه داشت.

نتایج اولیه نشان داد که حزب «القوات اللبنانیه» به رهبری سمیر جعجع، بیست کرسی را به دست آورده است که بدین ترتیب، بزرگترین حزب مسیحیان لبنان در پارلمان خواهد بود. این در حالی است که «جریان آزاد ملی»، رقیب حزب «القوات اللبنانیه» در عرصه مسیحی و هم‌پیمان حزب‌الله، 16 کرسی به دست آورده است.نتایج اولیه همچنین نشان داد که دست‌کم پنج نامزد مستقل دیگر که بر اساس برنامه إصلاحات، وارد کارزار انتخاباتی شدند، به پیروزی دست یافتند.

از سویی نتایج اولیه شمارش دوشنبه نشان داد که حزب‌الله و متحدانش در انتخابات، متحمل شکست‌هایی شده و رقبای آنها، کرسی‌های بیشتری را به دست آوردند و شماری از شرکای سنتی آنها مانند طلال أرسلان، نتوانستند، به پارلمان راه یابند.

بسام المولوی، وزیر کشور لبنان، در نشست مطبوعاتی گفت که میزان مشارکت رای دهندگان در داخل کشور در انتخابات پارلمانی یکشنبه به 41 درصد رسید.

پارلمان لبنان که ریاست آن از سال 1992 در اختیار نبیه بری بوده، اکنون با تحولات این دوره و تعیین رئیس جدید، نخست‌وزیری را نیز برای تشکیل کابینه جدید معرفی خواهد کرد.

نمایندگان مجلس همچنین در سال جاری، جایگزینی را برای میشل عون، رئیس‌ جمهوری کنونی لبنان که دوره ریاست‌ جمهوری او در 9 آبان به پایان می‌رسد، انتخاب خواهند کرد.

المولوی افزود که مسئولان انتخاباتی، میزان مشارکت نهایی مشتمل بر آرای لبنانی‌های خارج از کشور را متعاقبا اعلام خواهند کرد.

وزارت کشور لبنان پیشتر اعلام کرد که میزان مشارکت رای‌دهندگان در انتخابات تا نیم ساعت قبل از بسته‌شدن صندوق‌های رای در نخستین انتخابات پس از فروپاشی مالی و وقوع انفجار بندر بیروت، 37.52 درصد بوده است.

به گفته نجیب میقاتی، نخست‌وزیر، درصد مشارکت رای‌دهندگان در برخی مناطق، روندی عادی داشت و در مناطق دیگر نسبتاً کند بود، اما در پاره‌ای از مناطق به پنجاه درصد رسید.

حوزه‌های اخذ رای بعد از روز طولانی رای گیری در مناطق مختلف لبنان، برای انتخاب نمایندگان جدید در نخستین انتخابات پارلمانی لبنان پس از بحران‌های زنجیره‌ای بزرگ، بسته شد.رئیس ستاد انتخاباتی حزب «جریان آزاد ملی»، به «رویترز» گفت که این حزب مسیحی هم‌پیمان حزب الله در انتخابات پارلمانی یکشنبه، 16 کرسی به دست آورد و چندین کرسی انتخابات قبلی را از دست داد.

او تصریح کرد که این حزب در جریان انتخابات 2018، هجده کرسی به دست آورده بود و پس از تکمیل نتایج انتخابات، در صدد تلاش برای تشکیل فراکسیونی به همراه متحدان خود، متشکل از 20 نماینده بر‌خواهد آمد.

«جریان آزاد ملی» که توسط میشل عون، رئیس جمهوری لبنان تاسیس شده است، پس از انتخابات 2018، بزرگترین فراکسیون یک‌دست پارلمان لبنان بود، اما پس از فروپاشی مالی کشور در سال 2019، پیش‌بینی می‌شد که کرسی‌های خود را از دست بدهد.

مقام مسئول حزب‌الله: طلال ارسلان کرسی خود را از دست داد

یکی از بزرگترین شگفتی‌های انتخابات، از دست‌رفتن کرسی طلال ارسلان، سیاستمدار کهنه‌کار درزی و متحد حزب‌الله، به نفع مارک ضوء، بود که برنامه اصلاحات را مبنای فعالیت انتخاباتی خود قرار داده است.

به گفته یک مقام حزب‌الله و مدیر ستاد انتخاباتی مارک ضوء، نامزد پیروز اپوزیسیون در انتخابات یکشنبه، طلال ارسلان، سیاستمدار درزی مورد حمایت حزب‌الله، به مدت 30 سال در پارلمان عضویت داشت.

شایان ذکر است که ارسلان 65 ساله، یکی از متحدان درزی اساسی حزب الله و رژیم سوریه است.

ارسلان در سال 1992 به عنوان نماینده مجلس انتخاب شد و از آن زمان تاکنون، 4 بار مجدداً انتخاب شده و از دهه 90، در 6 کابینه در وزارتخانه‌های گوناگونی، عهده‌دار سمت وزیر بوده است.

ارسلان کرسی خود را به مارک ضوء واگذار کرد که مالک شرکت تبلیغاتی و استاد مطالعات رسانه‌ای است.

به گفته مدیر کمپین انتخاباتی ضوء، نتایج اولیه شمارش آراء نشان داد که لیست ضوء به نام «اتحاد برای تغییر»، طی دستاوردی چشمگیر برای نامزدهای مستقل، دو کرسی دیگر به دست آورد.حوزه اول استان جبل لبنان (کسروان-جبیل) با 55.91 درصد، بیشترین درصد رای دهی را به خود اختصاص داده و شهرستان طرابلس با 28.22 درصد کمترین درصد را ثبت کرد.

میزان مشارکت رای دهندگان در انتخابات یکشنبه به شرح زیر است.حوزه اول استان جبل لبنان (جبيل - كسروان): 55.93%حوزه سوم استان جبل لبنان (بعبدا): 43.44%حوزه اول استان جنوب (صيدا - جزين): 42.3%حوزه سوم استان جنوب: (حاصبيا - مرجعيون - نبطيه - بنت جبيل): 41.76%حوزه دوم استان شمال (المنية - الضنية - طرابلس): 30.60%

حوزه سوم استان شمال (زغرتا - بشری - الكوره - بترون): 38.45%حوزه دوم استان بقاع (راشيا - بقاع غربی): 34.20%آمار ستادهای انتخاباتی، نشان داد که کاهش محسوسی در درصد عمومی رای‌دهندگان؛ به ویژه در مناطق وابسته به «دوگانه شیعه» (امل و حزب‌الله) وجود دارد، اما به‌رغم موفقیت نمایندگان آنها در حفظ کرسی‌های شیعه مجلس، حضور جامعه مدنی در مجلس برای اولین بار، مشاهده شد.آمار بیشتر ستادهای انتخاباتی احزاب نیز حاکی از پیشرفت گسترده حزب «القوات اللبنانیه» در بسیاری از مناطق بود که در پیروزی «غاده ایوب»، برای اولین بار در جنوب، به ویژه در جزین، و همچنین در طرابلس تبلور یافت.از سویی، صحنه انتخابات، اقدام حزب‌الله در انجام «یورش‌های» خشونت‌آمیز در بعلبک-هرمل، زحله و سایر مناطق به هدف سرکوب مخالفان خود از حزب «القوات اللبنانیه»، با استفاده از ارعاب و تعرض به نمایندگان آنها را شاهد بود.

بر اساس گزارش‌ها، اقدامات تحریک‌آمیز و تلاش‌هایی برای مشکل‌آفرینی وبستن جاده‌ها از سوی عوامل حزب الله به هدف ممانعت از حضور رای‌دهندگان در مراکز اخذ رای ثبت شد.هیئت اعزامی اروپا، اقبال فزاینده رای‌دهندگان به مراکز رای‌گیری را رصد کرد و ناظران این هیئت از نزدیک شاهد بسیاری موارد نقض آشکار «سکوت انتخاباتی» بودند. شکایاتی از بعلبک در مورد رأی دادن مردم به جای رای‌دهندگان متوفی، وجود داشت، در حالی که دوگانه شیعه «حزب‌الله و جنبش امل» مرتکب موارد متعدد تعرض‌ و ارعاب شدند.

حزب «القوات اللبنانیه»(به رهبری سمیر جعجع)، حزب‌الله را به استفاده از «زور مفرط» متهم کرد که در قالب اقدام عوامل وابسته به حزب الله برای ترساندن و ارعاب مردم از مشارکت در رای‌گیری و تعرض به عوامل انتخاباتی، صورت گرفت.

حزب «القوات اللبناینه» همچنین تاکید کردند که روند انتخابات در بسیاری از حوزه‌ها بدون بروز اشکال انجام شد ولی در برخی حوزه‌ها که حزب‌الله در آنها حضور قدرتمندانه دارد، همراه با بروز اشکالات زیاد بود.

کمیسیون نظارت بر انتخابات از صدها تخلف ناشی از نقض صریح « سکوت انتخاباتی» توسط رسانه‌های مختلف، نامزدها و طرف‌های سیاسی خبر داد.مسائل و عناوین سیاسی و معیشتی کنونی در لبنان در سایه توجه دیپلمات‌های عرب و بین‌المللی به گزینه‌های ناشی از انتخابات، بر رویکردهای مطرح شده از سوی نامزدها و لیست‌های شرکت‌کننده در انتخابات تاثیر گذاشت.

انتخابات یکشنبه لبنان، نخستین آزمون واقعی برای گروه‌های اپوزیسیون و چهره‌های جوان بود که از اعتراض‌های مردمی بی‌سابقه اکتبر 2019، برآمده و خواستار خروج طبقه سیاسی کنونی لبنان از قدرت هستند.

با وجود افزایش شمار نامزدهای مخالف احزاب سنتی در مقایسه با انتخابات 2018، بروز تحولی در چشم‌انداز سیاسی لبنان، که رسیدگی به مسائل عمده را در کشوری با منابع محدود، زیرساخت‌های فرسوده و فساد گسترده در نهادهای آن امکان‌پذیر سازد، امری نامحتمل به نظر می‌رسد.

در این انتخابات بیش از 3.9 میلیون واجد شرایط که بیش از نیمی از آنها زن و از حق رای‌دادن برخوردار بودند، شرکت کرده و رای‌گیری تا ساعت هفت شب (18:00 به وقت گرینویچ) ادامه داشت و شمارش آرا در مراکز رای‌گیری آغاز شد.

نامحتمل بودن تاثیرگذاری انتخابات در نحوه اداره لبنان

سام هلر، پژوهشگر مرکز «سانچوری فوندایشن» در گزارشی می‌گوید: «نکته عجیب این است که اولین انتخابات ملی لبنان از زمان شروع بحران، به احتمال زیاد باعث ایجاد «تفاوت چندانی» نخواهد شد.

هلر افزود: «به احتمال زیاد این انتخابات به بروز تغییری اساسی در ترکیب پارلمان یا نحوه سیاست‌گذاری در لبنان منجر نخواهد شد.»انتخابات پارلمانی لبنان در شرایطی برگزار شد که این کشور در سایه انسداد سیاسی از نظر اقتصادی با یک فروپاشی کامل روبروست.

بانک جهانی، پیشتر، بحران اقتصادی لبنان را بدترین بحران در کشورهای جهان از سال 1850 تا‌کنون ارزیابی کرده بود.

شایان توجه است که بیش از 80 درصد جمعیت لبنان، زیر خط فقر هستند و لیره، واحد پول ملی، نزدیک به 90 درصد ارزش خود را برابر دلار از دست داده و نرخ بیکاری به حدود 30 درصد رسیده است.