نتانیاهو به حزب‌الله: قدرت ویران‌گر اسرائیل را محک نزنید - BBC News فارسی

05/06/1399 07:13:00 ب.ظ

نتانیاهو به حزب‌الله: قدرت ویران‌گر اسرائیل را محک نزنید

برای نخستین بار از جنگ سال ۲۰۰۶ بین حزب الله لبنان و اسرائیل، نیروی هوایی اسرائیل به مواضع حزب‌الله در لبنان حمله کرد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به حزب‌الله هشدار داده بود که به هرگونه حمله به‌شدت پاسخ خواهد داد. ماه گذشته مراکز نظامی گروه‌های وابسته به حکومت ایران در داخل سوریه بار دیگر هدف حمله هوایی قرار گرفت و تلفاتی برجای گذاشت از جمله یکی از شبه‌نظامیان حزب‌الله. حسن نصرالله رهبر حزب‌الله گفته بود این حمله را تلافی خواهد کرد.

منبع تصویر، ارتش اسرائیل در مناطق مرزی با لبنان و سوریه از پاییز سال گذشته و با شدت گرفتن بحران مالی لبنان، این کشور شاهد تظاهرات اعتراضی علیه کل تشکیلات سیاسی بوده و تظاهرکنندگان گروه‌ها و تشکل‌های حاکم بر این کشور را فاسد و عامل بحران اقتصادی دانسته و خواستار تغییرات اساسی در ترتیبات سیاسی شده‌اند.

انفجار اخیر در بیروت و ابهاماتی که در مورد آن ایجاد شده بر نارضایی عمومی افزوده و به خصوص حزب‌الله هدف انتقاد شدید شماری از معترضان قرار گرفته است. برخی ناظران گفته‌اند که ممکن است با افزایش فشار افکار عمومی، حزب‌الله در صدد درگیر کردن لبنان در جنگ خارجی برآید و با توسل به آن، شدت عمل علیه معترضان و گروه‌های مخالف را توجیه کند. headtopics.com

در مقابل، برخی از تحلیلگران این نظر را مطرح کرده‌اند که دست‌کم تا ماه نوامبر و اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درگیری گسترده بین حزب‌الله و اسرائیل نامحتمل است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

۴۲ هزار نفر در معرض خطر سیل در پی تخریب سد کاخوفکا؛ عملیات تخلیه در جریان است

سد و نیروگاه آبی «کاخوفکا» واقع در جنوب اوکراین بامداد روز سه‌شنبه ۶ ژوئن بر اثر انفجاری تخریب و آب پشت سد به مناطق پیرامون آن سرازیر شد. سیل بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه خرسون را درنوردیده و زندگی هزاران نفر مختل شده است. ادامه مطلب >>

حمله هوایی بالگردهای اسرائیل به مواضع حزب‌الله لبنان

اسرائیل به چند پست دیده‌بانی حزب‌الله در خاک لبنان حمله کرد | DW | 26.08.2020ارتش اسرائیل از حملات خود به چند پست دیدبانی گروه حزب‌الله در مناطق مرزی این کشور با لبنان خبر داد. اسرائیل می‌گوید این حملات در واکنش به شلیک نیروهای حزب الله به سربازان اسرائیلی بوده است.

اسرائیل به مواضع حزب الله در لبنان حمله کردارتش اسرائیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این حمله «به تلافی شلیک گلوله به سمت نیروهایش از طرف لبنان» انجام شده است.

همزمان با ورود پمپئو به سودان؛ خارطوم: فعلا اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسیمسودان در جریان سفر وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که مساله عادی سازی روابط با اسرائیل فعلا در دستور کار دولت انتقالی قرار ندارد و این دولت نمی‌تواند تا پیش از انتخابات سال ۲۰۲۲ و نهایی شدن روند انتقال قدرت به غیرنظامیان، اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

سودان:‌ عادی‌سازی رابطه سودان با اسرائیل از اهداف سفر پمپئو به خارطوم استتهران-ایرنا- خبرگزاری رسمی سودان روز دوشنبه اعلام کرد که یکی از اهداف سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به سودان بررسی روابط خارطوم با اسرائیل است.

بعد از امارات کدام کشور عربی با اسرائیل به توافق می‌رسد؟عادی‌سازی مناسبات میان اسرائیل و امارات عربی متحده واکنش‌های متفاوتی در میان کشورهای عربی داشت، برخی از آن استقبال کرده‌اند، برخی مخالف آنند و گروهی دیگر با احتیاط با آن برخورد می‌کنند. کشور عربی بعدی که احتمالا با اسرائیل به توافق می‌رسد کدام است؟