نتانیاهو: حمله پیش‌دستانه علیه ایران منتفی نیست | DW | 29.09.2020

08/07/1399 09:18 ب.ظ

نخست وزیر اسرائیل ایران را به تلاش برای استقرار نیرو در مرزهای شمالی کشورش متهم کرد. او افزود که از هیچ اقدامی برای محافظت از کشورش فروگذار نخواهد کرد و هیچ گزینه‌ای از جمله اقدام نظامی پیشگیرانه را منتفی نمی‌داند.

نخست وزیر اسرائیل ایران را به تلاش برای استقرار نیرو در مرزهای شمالی کشورش متهم کرد. او افزود که از هیچ اقدامی برای محافظت از کشورش فروگذار نخواهد کرد و هیچ گزینه‌ای از جمله اقدام نظامی پیشگیرانه را منتفی نمی‌داند. نتانیاهو اضافه کرد که هر کاری برای دفاع از موجودیت اسرائیل اانجام خواهد داد و هیچ گزینه‌ای در این زمینه را منتفی نمی‌داند. روزنامه جروزالم پست به نقل از نتانیاهو نوشت: «نیروی اسرائیل در قدرت نظامی آن نهفته است.

قدرتی که صلح با اردن، مصر، توافق با امارات و بحرین را به ارمغان آورد. این قدرتی است که موجب صلح با کشورهای دیگر می‌شود. این قدرت و تداوم آن به ما فرصت خواهد داد تا بحران کرونا را نیز مدیریت کنیم.»

نتانیاهو در توییتر نیز همین مضمون را تکرار کرد و نوشت: «جنگ یوم کیپور همواره اهمیت قدرت را نیز یادآوری می‌کند. قدرت، طرف مقابل را وادار به درخواست آتش‌بس کرد. قدرت امروز هم به ما امکان دفاع از خودمان را می‌دهد.»

او جلوگیری از تمرکز نیرو و مقابله با آن را"درس عبرت" جنگ یوم کیپور خواند. نخست‌وزیر اسرائیل قبل از این نیز گفته بود که تلاش ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در غزه و لبنان برای بازداشتن روند صلح ناکام خواهد ماند. او افزوده بود: «به هر کس که به ما حمله کند، ضربه خواهیم زد.»جنگ اعراب و اسرائیل (یوم کیپور) ششم اکتبر ۱۹۷۳ و پس از حمله غافلگیرانه مصر و سوریه به مواضع نیروهای اسرائیلی در شرق کانال سوئز و بلندی‌های جولان شروع شد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

تو دیگه زر حمله به ایرانو نزن که وجودشو نداری. داره بوی جنگ میاد حمله پیشدستانه یعنی جنگ جهانی سوم

آیت‌الله میرسجادی دار فانی را وداع گفت- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnimآیت‌الله سید محمدحسین میرسجادی از علمای تهران ساعتی قبل دار فانی را وداع گفت. به کیرم Had enough رحمت الله علیه

آیا امکان دارد بدون بازگشت به ایران مهریه‌ام را به اجرا بگذارم؟

ارتش آذربایجان ارتفاعات تالش را از اشغال ارمنستان آزاد کرداینا همش برای ایرانه درود بر قهرمانان به امید پایان اشغالگری

مذاکره نخواهد شد؛ راه روشن است/ از طریق اصل انصاف مناقشات قره‌‌باغ را پیگیری می‌کنیمسخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: کاخ سفید گفته نصف روز به گفت‌وگو با ایران می‌رسم! آقای ترامپ فهم درستی از روابط بین‌الملل و ایران ندارد و مشاورانش هم قرار نیست بفهمند. مذاکره نخواهد شد؛ راه روشن است. انصاف این است ، تاریخ آن منطقه گویای وجود ارمنی ها بوده و ترکها متجاوز هستند

ظریف: چرا منافع مردم را فدای درگیری‌های جناحی می‌کنید/ حامیان دیروز صدام دم از حقوق‌بشر نزنندوزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: حق این مردم نیست که به خاطر دعواهای سیاسی و جناحی منافع آنها را در نظر نگیریم. لطفاً کسی را توهین نکنید احترام بگذارید شما آخوندپرستها 'وحشی' هستید که از ترستان ۱۵۰۰ نفر از جوانان ایران را در تظاهرات مسالمت آميز کشتید! تظاهرات اعتصابات_سراسری اعتراضات_سراسری پیمان_نوین امشب ساعت ۷ شب Vahshi oon pedar va madaretoon hastand ke haroom zade haye vahshi mesle shoma ha ro pas andakhtand ke az khoon mardom Iran taghziye mikonid

عربستان: ۱۰ نفر را به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران ایران بازداشت کردیمعربستان سعودی روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور «یک گروه تروریستی» را کشف و ۱۰ نفر را بازداشت کرده‌اند. آن‌ها مدعی شدند که این گروه در ارتباط با سپاه پاسداران ایران بوده است. بیشتر بخوانید🔽 پیش میاد......چیزی نیست... یورونیوز (بخوانید اروپا) رسما حامی ج.ا. است شاهزاده (چه خوشمان بیاید یا نه) یکی از لیدرهای اصلی اپوزوسیونه. یورو نیوز سخنرانی امروز ایشان رو نادیده گرفته البته اروپا سالهاست که حامی رژیم جنایتکار ج.ا است و ایرانیان برایش اهمیتی ندارن. لااقل قبلا ژستش را میومد ولی حالا ...!

بنیامین نتانیاهو در حاشیه یک سخنرانی به مناسبت سالگرد جنگ ۲۰ روزه با اعراب، تاکید کرد که اسرائیل اجازه استقرار نیروهای ایرانی در مرزهای شمالی کشورش را نخواهد داد. او گفت: «حمله پیشگیرانه کار دشواری است اما اگر ایران بخواهد در نزدیکی ما حضور داشته باشد، آماده چنین حمله‌ای هستیم. این درس مستقیمی است که از جنگ یوم کیپور گرفتیم.»

نتانیاهو اضافه کرد که هر کاری برای دفاع از موجودیت اسرائیل اانجام خواهد داد و هیچ گزینه‌ای در این زمینه را منتفی نمی‌داند.

روزنامه جروزالم پست به نقل از نتانیاهو نوشت: «نیروی اسرائیل در قدرت نظامی آن نهفته است. قدرتی که صلح با اردن، مصر، توافق با امارات و بحرین را به ارمغان آورد. این قدرتی است که موجب صلح با کشورهای دیگر می‌شود. این قدرت و تداوم آن به ما فرصت خواهد داد تا بحران کرونا را نیز مدیریت کنیم.»

نتانیاهو در توییتر نیز همین مضمون را تکرار کرد و نوشت: «جنگ یوم کیپور همواره اهمیت قدرت را نیز یادآوری می‌کند. قدرت، طرف مقابل را وادار به درخواست آتش‌بس کرد. قدرت امروز هم به ما امکان دفاع از خودمان را می‌دهد.»

او جلوگیری از تمرکز نیرو و مقابله با آن را"درس عبرت" جنگ یوم کیپور خواند.

نخست‌وزیر اسرائیل قبل از این نیز گفته بود که تلاش ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در غزه و لبنان برای بازداشتن روند صلح ناکام خواهد ماند. او افزوده بود: «به هر کس که به ما حمله کند، ضربه خواهیم زد.»جنگ اعراب و اسرائیل (یوم کیپور) ششم اکتبر ۱۹۷۳ و پس از حمله غافلگیرانه مصر و سوریه به مواضع نیروهای اسرائیلی در شرق کانال سوئز و بلندی‌های جولان شروع شد. این مناطق در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل در آمده بودند و حمله در آخرین ساعات یوم‌کیپور، روز مقدس آیین یهود انجام گرفت و بیست روز ادامه یافت.

طرفین در خلال این مدت، هر یک پیشروی‌ها و ضدحمله‌هایی داشتند تا با وساطت سازمان ملل در ۲۵ اکتبر برای آتش‌بس توافق کردند. نتانیاهو در سخنرانی خود با اشاره به حمله غافلگیرانه مصر و سوریه به کشورش گفت: «چنین سناریویی نه باید فراموش شود و نه تکرار.»

سخنان نتانیاهو در باره قدرت و توان دولت در مدیریت کرونا در حالی ادا شده که هفته‌هاست مردم اسرائیل در اعتراض به نقض حقوق شهروندی و تشدید محدودیت‌های ناشی از پاندمی، تظاهرات ضد دولتی برگزار می‌کنند. معترضان نخست وزیر را متهم می‌کنند که از بحران کرونا برای جلوگیری از تجمعات سیاسی و به حاشیه بردن پرونده فساد مالی خود بهره می‌گیرد.