نبرد مارب؛ جنگی برای سرنوشت یمن

03/10/1400 07:52:00 ب.ظ

از نبرد برای کنترل مارب ماه‌ها می‌گذرد، آیا نبرد مارب می‌تواند سرنوشت جنگ شش ساله یمن را تعیین کند؟

از نبرد برای کنترل مارب ماه‌ها می‌گذرد، آیا نبرد مارب می‌تواند سرنوشت جنگ شش ساله یمن را تعیین کند؟ رسانه‌های ایرانی هشتم دسامبر (دو هفته پیش) خبر از «تسلط نیروهای انقلابی بر کوه‌های بلق» دادند.

منظور از نیروهای انقلابی، نیروهای جنبش حوثی هستند و کوه‌های بلق، آخرین مانع طبیعی میان نیروهای حوثی و نیروهای وفادار به عبدربه منصورهادی، رئیس جمهوری یمن است.

جنگ برای کنترل شهر مارب از ماه‌ها پیش آغاز شد. نیروهای حامی عبدربه منصورهادی بر روی زمین، با حمایت جنگنده‌های پیشرفته عربستان در آسمان تلاش می‌کنند تا حوثی‌ها را از مارب دور نگه دارند. جنگ فرسایشی و به آهستگی پیش می‌رود اما ظاهرا نیروهای حوثی از اقبال بیشتری برای پیروزی در این نبرد برخوردار هستند.

برای پی بردن به اهمیت شهر مارب باید به یاد بیاوریم که یمن امروزی عملا کشوری سه پاره است. بخش اصلی و پر تراکم یمن و از آن جمله شهر صنعا، پایتخت یمن و الحدیده، دومین شهر بزرگ این کشور تحت کنترل نیروهای حوثی هستند.گروهی مورد حمایت ایران و زیدی مذهب. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

ایستگاه خبر؛ سه‌شنبه یکم فروردین ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ مارس ۲۰۲۳ - BBC Persian

لحظه به لحظه با خبرهای ایستگاه خبر؛ سه‌شنبه یکم فروردین ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ مارس ۲۰۲۳ از ایران، افغانستان، جهان، علم و دانش، ورزش، دنیای هنر، سرگرمی و ... ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

ند پرایس: ارسال غیرقانونی سلاح از ایران برای حوثی‌ها باعث طولانی شدن جنگ یمن می‌شودسخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به «توقیف یک محموله سلاح قاچاقی از ایران» برای شبه نظامیان حوثی گفت، حمایت تهران از گروه‌های مسلح امنیت بین‌المللی را به خطر می‌اندازد. سلاحهای سعودی از کجا میاد؟ امریکاهم به ائتلاف عربستان سلاح میدهد...این به اون در... امنیت بین الملل در خطر است!! از روزی که کریستف کلمب، اشتباهی به جای هندوستان، قاره آمریکا رو کشف کرد

آمریکا: ارسال غیرقانونی سلاح توسط ایران برای حوثی‌ها باعث ادامه جنگ یمن می‌شودند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته که ارسال سلاح‌ توسط ایران برای حوثی‌ها نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل توسط این کشور است و افزود، این اقدام باعث رژیم آخوندی دوست شیطان است، شیطان شاید در عربستان سنگ زده شود، اما آخوند دوست او ست و سنگ را دست شیطان می دهد و می گوید تو هم سنگ بزن و سنگ پرتاب کن😂😂😂. آها نرسونیم که عربستان بزنه کمر ملت رو خورد کنه کور خوندین ارسال سلاح براي تروريست هاي متجاوز سعودي باعث طولاني تر شدن جنگ نميشه يا اينكه هنوز أين گاو سعودي(بن سلمان) شير براي دوشيدن داره ؟

دعوت رئیس دانشگاه تهران از مراجع شیعه برای افتتاح دفتر نمایندگی در این دانشگاهرئیس دانشگاه تهران در دیدار با مراجع تقلید شیعه در شهر قم ضمن اعلام خبر راه‌اندازی مرکز «تبادلات حوزه و دانشگاه» از آن‌ها خواست که در این دانشگاه دفتر نمایندگی به راه بیندازند. گام نخست: تبدیل دانشگاه به طویله: تاسیس مسجد در دانشگاه. گام دوم: تبدیل دانشگاه به مقر تحرکات آخوند پدوفیل و برده فروش.

اسرائیل بودجه نظامی اضافی برای مقابله با ایران تصویب کردکمیته مالی کنست، پارلمان اسرائیل موافقت کرد تا بودجه‌ای اضافی بالغ بر 9 میلیارد شیکل، حدود 2.9 میلیارد دلار برای انجام عملیات نظامی علیه ایران به بودجه اسرائیل مثل همیشه شوخی می کند. همیشه مثل سگ هاپ هاپ میکنه ، اینبار هم مثل همیشه بگو بیشتر کنه...🤪🤪🤪🤪🤪

۱۰ میلیون واکسینه‌نشده؛ 'خطری بزرگ برای کل آلمان” | DW | 24.12.2021مالو درایر، رئیس دولت ایالت راین‌لند ـ فالتس آلمان از افرادی که واکسینه نشده‌اند، خواست تا در نگرش خود نسبت به جامعه تجدیدنظر کنند. او از مردم درخواست کرد تا از اقدام علیه محدودیت‌های کرونایی خودداری نمایند.

عربستان با صدور ویزا برای سه دیپلمات ایرانی جهت حضور در سازمان همکاری اسلامی موافقت کردمقامات ایرانی و عربستانی اعلام کردند که عربستان سعودی برای سه دیپلمات ایران جهت حضور در مقر سازمان همکاری اسلامی ویزا صادر کرده‌اند. صدور ویزا برای دیپلمات‌های ایران توسط عربستان شده افتخار برای رژیم. خیلی برای مزدبگیران این به اصطلاح رسانه های آزاد و برای ایران دوستان متاسفم، برای مزدورها، به این دلیل که از چند وقت دیگه، بیکار میشن برای ایراندوستان؛ زیرا پس از بیکار شدنشون، کشورهایی که در آن اقامت دارند، همه شون رو اخراج خواهند کرد، پس از آن، بیخ ریش مت ایرانیها خواهند بود